vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO SA SAJTA NOVOSADSKOG SAJMA: "nsfair.co.yu"
|
|
8. međunarodna izložba umetnosti ART EKSPO
Izložba umetnosti ART EKSPO u Hali "Master" predstaviće radove samostalnih umetnika iz Novog Sada i Beograda, Udruženje LIKOVNIH UMETNIKA iz Novog Sada i Kule, proizvođače i trgovce opreme za uramljivanje, slikarskog pribora, materijala za rad umetnika, dekorativne tkanine za opremanje enterijera, ručno tkane odevne predmete, filateliste itd.
Centralna manifestacija ovogodišnje Izložbe ART EKSPO je Velika retrospektivna izložba skoro preminulog novosadskog slikara ISIDORA VRSAJKOVA.
Izložbu ART EKSPO i SALON KNJIGA pomogao je Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i kulturu koji će predstaviti Muzej Vojvodine, Istorijski arhiv, Spomen-zbirku Pavla Beljanskog, Galeriju slika Save Šumanovića, Galeriju Savremene umetnosti, UPIDIV Novi Sad, izdavačke kuće u AP Vojvodini, Galeriju likovne umetnosti "Poklon zbirku Rajka Mamuzića", Gradski muzej iz Vršca i Subotice.
Na Izložbi ART EKSPO slikarski pribor i platna izložiće ELAN Sombor, materijale i boje OKSA Novi Sad, nastupaju Savez filatelista Srbije i Vojvodine, Keramika RAS - Sremski Karlovci, galerije SEZAN, BEL ART i NS ART iz Novog Sada, Likovna kolonija LEPTIR BELIH KRILA, Udruženje tkalja Novi Sad, umetnici Šandor Šlajf, Ilija Panić, Mile Davidović...
Tradicionalnu Nagradu "Sava Šumanović" u saradnji s Centrom za vizuelnu kulturu ZLATNO OKO i Galerijom BEL ART, Novosadski sajam dodeljuje za dostignuća u likovnoj umetnosti. Nagrada će biti uručena u petak, 18. aprila u 13 časova, u Svečanom salonu Novosadskog sajma.
U nedelju, u 13 časova i 30 minuta, u Sali 1 Poslovnog centra biće u našoj zemlji premijerno prikazan film Rajka Grlića o umetniku Edi Murtiću.
Program aktivnosti 
|
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 16. 04. 2003.
|
|
NARODNA SKUPŠTINA RASPRAVLJALA JUČE O PREDLOGU ZAKONA O JAVNOM INFORMISANJU, KOJIM SE PREDVIĐA
Sloboda štampe uz zabranu govora mržnje
Beograd: Potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać izjavio je juče da Predlog zakona o javnom informisanju garantuje pravo građana da budu informisani, ali i da predviđa veću zaštitu osoba na koje se informacije odnose. Obrazlažući Vladin Predlog zakona o javnom informisanju u Skupštini Srbije, Korać je ocenio da taj dokument obezbeđuje slobodu informacija i uvodi odgovornost za javnu reč. On je dodao da je zakon od suštinskog značaja jer uređuje oblast javnog informisanja koja nije bila uređena dve i po godine.
Skupština Srbije je juče raspravlja o Predlogu zakona o javnom informisanju. Nakon promene bivšeg režima ukinute su odredbe Zakona o javnom informisanju donetog 1998. godine, koje su predviđale drakonsko kažnjavanje medija. Korać je rekao da je Predlogom zakona predviđeno slobodno objavljivanje informacija o događajima i ličnostima o kojima javnost treba da zna, bez obzira na način na koji su te informacije pribavljene.
Prema njegovim rečima, da bi se zaokružila oblast javnog informisanja nedostaje zakon o dostupnosti informacija. Dodao je da se Predlog tog zakona može pročitati na Internet sajtu Vlade Srbije. Korać je kazao da je zbog odsustva tog zakona prihvaćen amandman u kojem se navodi da svi mediji ravnopravno dobijaju informacije od državnih organa. Prema Predlogu zakona o javnom informisanju nosiocima državnih i političkih funkcija bila bi ograničena prava na zaštitu privatnosti, srazmerno opravdanom interesu javnosti da zna određenu informaciju o svakom konkretnom slučaju.
Demokratska stranka Srbije (DSS) je najavila da će podržati zakonski predlog u načelu. Šef poslaničke grupe DSS Dejan Mihajlov je ocenio da će predloženi zakon sprečiti objavljivanje laži i kleveta na medijima, posebno, kako je rekao, afera protiv njegove stranke na Televiziji Pink.
Prema njegovim rečima, na informacije privatnih agencija mogu da utiču stavovi onoga ko ih finansira. Šef poslaničke grupe DSS je protestovao i zbog termina “govor mržnje” koji se zakonskim predlogom zabranjuje.
Ocenio je da taj izraz nije u duhu srpskog jezika, da može široko da se tumači, kao i da bi ga trebalo zameniti rečju diskriminacija.
Povodom obaveze novinara da pre objavljivanja određene informacije, u skladu sa okolnostima, proveri njeno poreklo, istinitost i potpunost, kao i da tuđe ideje i mišljenja objavi verodostojno i potpuno, Korać je rekao da se pod okolnostima podrazumeva i to da li novinar radi u dnevnim, nedeljnim ili mesečnim novinama, odnosno da će biti uzeto u obzir koliko je vremena novinar imao na raspolaganju da proveri informaciju.
Korać je rekao da se odredba o zaštiti privatnog života ne odnosi na situaciju kada, na primer, novinar zatekne predsednika političke partije kako se nedolično ponaša u kafani. To novinar može da napiše, precizirao je Korać, dodajući da ličnosti na javnim funkcijama nisu zaštićene od postavljanja novinskih pitanja. Prema zakonskom predlogu, informacija iz privatnog života, lični pisani ili zapis lika i glasa, ne bi mogli da budu objavljivani bez pristanka lica na koja se odnose.
Pristanak nije potreban ako se informacija odnosi na ličnost ili događaj od interesa za javnost, naročito ako je reč o državnim ili političkim funkcionerima.
Među osnovnim načelima Predloga zakona su sloboda javnog informisanja, zabrana cenzure i isključiva nadležnost suda o svim povredama slobode javnog informisanja i to po hitnom postupku. Zabranjen je “govor mržnje”, mada se u Predlogu ne precizira šta se podrazumeva pod tim terminom. Konačnu verziju Predloga pripremila je Vlada, a u njegovoj izradi učestvovala je grupa domaćih medijskih i pravnih stručnjaka. Eksperti nisu mogli da usaglase konačan Predlog zakona, pa je to uradila Vlada.
Potpredsednik vlade Žarko Korać, rekao je da se vlada opredelila u izradi zakona za načelo slobode informisanja, imajući u vidu i pravo od zaštite od klevete povrede ličnosti i dezinformisanja.
“Ovaj zakon staviće tačku na medijsku džunglu”, rekao je Korać, dodajući da će on pružiti zaštitu novinara i učesnika.
Korać je izneo lično mišljenje da ovaj Predlog zakona daje “solidan pravni okvir da se pruži sloboda informisanja”.
Prema njegovim rečima zakon je u skladu sa članom 10. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i dobio je podršku evropskih institucija.
Šef poslaničke grupe Stranke srpskog jedinstva (SSJ) Dragan Marković - Palma rekao je da SSJ neće podržati predloženi zakon, pošto o njemu nije vođena javna rasprava i nije vreme za njegovo donošenje.
Marković je rekao da je Zakon osmišljen tako da “ide na ruku vladajućoj koaliciji” i svodi se na kaznene odredbe.
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) u republičkom parlamentu Žarko Obradović rekao je pred poslanicima da ova partija neće podržati Predlog zakona o javnom informisanju jer ga unapred određuju tri negativne činjenice.
Prema njegovim rečima prva se odnosi na to da je loše što se ovaj zakon razmatra i usvaja u vanrednom stanju, druga da se to čini bez TV prenosa sednice, a treća je da je jedan od potpisnika ovog Predloga potpredsednik vlade koji je i ministar unutrašnjih poslova.
Obradović je zamerio medijima da, izuzev jednog do dva izuzetka, ne objavljuju stavove opozicije.
Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) u republičkom parlamentu Gordana Pop-Lazić izjavila je da se ova stranka protivi donošenju novog zakona informisanja, jer je prethodni zakon koji je skupština stavila van snage, bio dobar.
“Sigurno je da ni ovaj zakon neće doprineti boljem stanju u sredstvima javnog informisanja”, istakla je Pop-Lazić.
Ona je rekla da su radikali podneli oko 40 amandmana na ovaj Predlog zakona.
(Beta-FoNet)
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 16. 04. 2003.
|
|
KRITIKA ZA IZMENE KRIVIČNOG ZAKONA
Šef beogradske kancelarije Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za ljudska prava (UNHCR) Ričard Toul izrazio je u intervjuu Rojtersu zabrinutost zbog pooštravanja kaznene regulative u Srbiji. On je rekao da odredbe koje policiji omogućavaju da se osumnjičenima produži pritvor za 30 ili više dana bez sudske odluke nisu u skladu sa medjuna rodnim sporazumima. "Zakonima koje su sada usvojili krše se medjunarodne obaveze poštovanja ljudskih prava", rekao je Toul. "Medjunarodni zakon o ljudskim pravima kaže da svako ko je pritvoren ima pravo da se o zakonitosti tog zadržavanja izjasni sud...u veoma kratkom roku po hapšenju ili pritvoru", rekao je Toul.(FoNet)
ISAKOV ODBACIO MOGUĆNOST HAPŠENJA KOŠTUNICE
Potpredsednik Vlade Srbije i lider Reformista Vojvodine (RV) Miodrag Isakov odbacio je svaku mogućnost hapšenja lidera Demokratske stranke Srbije (DSS). Vojislava Koštunice, ocenivši da je u pitanju "čista špekulacija i konstrukcija o kojoj niko nigde ozbiljno ne razgovara i ne razmišlja". Isakov nije mogao da prokomentariše tvrdnju predsednika LSV Nenada Canka da se Koštunica 57 puta sreo sa bivšim načelnikom RDB Radetom Markovićem i da je u indirektnoj vezi sa ubicama pokojnog premijera Zorana Djindjića.(FoNet)
CECA I LUKAS PRED SUDOM
Beogradsko okružno tužilaštvo tereti pevačicu Svetlana Ražnatović Cecu zbog nedovoljenog posedovanja 11 pištolja, izjavio je šef istražnog odeljenja Okružnog suda Branislav Todić. Kako prenose Večernje novosti, Ražnatovićeva je u prisustvu svojih advokata ispitana u prostorijama Centralnog zatvora, a u svoju odbranu je rekla da su ti pištolji najverovatnije pripadali njenom pokojnom suprugu Željku. Ona je izjavila da nije znala da je oružje u kući. Istovrmeno sudjenje njenom kolegi Aci Lukasu, optuženom takodje za nedozvoljeno držanje oružja zakazano je za 21. april u Četvrtom Opštinskom sudu u Beogradu. Kako piše Glas Javnosti, pozivajući se na nezvanične izvore Lukas nije priveden zbog trgovine drogom nego zbog bliske veze sa Miletom Lukovićem Kumom i Dušanom Spasojevićem Šiptarom. Lukas je navodno od njih nekoliko puta pozajmljivao veće količine novca. (021)
|
|