Izvršno veće AP Vojvodine uputilo je republičkoj vladi predlog da se što pre stavi van snage Zakon o posebnim uslovima za izdavanje građevinskih i upotrebnih dozvola, kao i da se prelaznim odredbama omogući završetak započetih objekata. Pokrajinska vlada traži da se izmeni i dopuni Zakon o izgradnji objekata, kako bi se najefikasnije zaustavila bespravna gradnja, kaže za Radio 021 pokrajinski ministar za urbanizam i komunalije Lazar Kuzmanov.
"Vojvođanska vlada naložiće skupštinama opština u pokrajini da preko svojih inspekcijskih organa obustave dalju izgradnju objekata započetih bez dozvole. Građevinski inspektori moraće po skraćenom postupku da spreče izgradnju bilo kog građevinskog objekta bez dozvole. Takođe, potrebno je preispitati visinu troškova, pripremu i uređenje građevinskog zemljišta u smislu uvođenja povoljnijih finansijskih uslova i dužih rokova otplate.
Javna komunalna preduzeća moraju da poštuju odredbe Zakona o komunalnim delatnostima, i bespravno izgrađene objekte ne priključuju na komunalnu infrastrukturu". Potrebno je propisati obaveze po kojima bi prilikom priključenja novoizgrađenih objekata na mreže preduzeća koja se bave distribucijom električne energije, gasa, kao i PTT preduzeća jedan od uslova morao biti i posedovanje građevinske dozvole, rekao je Kuzmanov.
Od kada je izveštaj o radu Komisije za ispitivanje zloupotreba u oblasti privrede i finansijskog poslovanja postao javan, obelodanjeno je da je jedno od osam obuhvaćenih preduzeća Industrija ulja "Dijamant AD" Zrenjanin. U izveštaju se navodi da je proces privatizacije u "Dijamantu" završen.
Na ovu temu, osim u medijima, govori se i na tribinama, među kojima je i sutrašnja u organizacija Centra za unapređenje lokalne samouprave i UGS "Nezavisnost". Rukovodstvo "Dijamanta" smatra da je to otvorena kampanja protiv njih. Tim povodom oglasio se direktor preduzeća "Dijamant" Savo Knežević, prilikom jučerašnjeg sastanka predsednika Skupštine Vojvodine Nenada Čanka sa privrednicima ovog regiona. "Postali smo meta krajnje neprimerene kampanje protiv "Dijamanta". Na čelu te kampanje je stranka gospodina Veselinova. Danas on preko svojih odbora u Zrenjaninu vodi raspravu o privatizaciji "Dijamanta". Knežević tvrdi da nezakonitosti i nepravilnosti u ovom preduzeću nema.
Nenad Čanak odgovorio je na Kneževićeve opaske rekavši da sumnja da je u pitanju pritisak na ovo preduzeće, jer su obično iza toga pare. "Ako budemo dozvolili da se nastavi praksa reketiranja firmi pod političkim uticajem, onda dolazimo do toga da se nastavlja jedan tip i model funkcionisanja protiv koga smo se borili. U tom smislu, ovo što ste sada rekli, ako imate to napismeno, bilo bi jako dobro da odmah preduzmemo korake, jer to ne može, ne može i kraj", kaže Čanak. Predsednik pokrajinske Skupštine, samo par sati pre ovog sastanka, izjavio je novinarima da će se zalagati da se objave imena, svih koji su u proteklom periodu koristili privilegije, i način na koji su stekli ekstra profit.
Bliži se početak žetve ozimih useva u Inđijskoj opštini i svi proizvođači obavljaju poslednje pripreme.
Upravnik radne jedinice "Partizan" inđijskog poljoprivrednog kombinata "Agrounija" Nebojša Vranić rekao je da se ozimi ječam nalazi u fazi voštane zrelosti i da se ulazak prvih kombajna u njive može očekivati naredne nedelje. On je dodao da se žetva ozime pšenice, s obzirom na hidrološku situaciju, može očekivati početkom jula i ocenio da se nadaju visokom i stabilnom prinosu. Vranić je istakao da se, pored priprema za žetvu, velika pažnja posvećuje i proletos zasejanim usevima kod kojih se trenutno vodi borba za što veći prinos.
Što se tiče sela inđijske opštine, Zemljoradnička zadruga u Krčedinu ugovorila je u kooperaciji 1.100 katastarskih jutara pšenice, dok je na ekonomiji Zemljoradničke zadruge oko 150 jutara zasejano ovom kulturom. "Smatramo da još van ugovora ima oko 300 jutara što bi značilo da za žetvu ima 1550 jutara pšenice", rekao je direktor ove Zemljoradničke zadruge Miladin Ćosović. On je dodao da prodaja ječma nije ugovarana, ali da se na poljima nalazi između 200 i 300 jutara ove kulture. Ćosović je naglasio da je za proizvođače jesenas i proletos obezbeđeno veštačko đubrivo i da je pšenica za sada u dobrom stanju. Prinos koji se očekuje kreće se, zavisno od parcele, od 2 do 4 tone po jutru. Kako Ćosović procenjuje žetva bi trebalo da se okonča u roku od petnaestak dana.
Suboticu je prošle noći zahvatilo jako nevreme sa kišom koja bi, kako procenjuju ratari, mogla negativno uticati na kvalitet ovogodišnjeg roda žitarica. Prema podacima Meteorološke stanice na Paliću, danas do 13 sati u Subotici je palo 50 litara kiše po kvadratnom metru, što je oko deset odsto od ukupne godišnje količine padavina na tom području. Ulice u najnižim delovima grada prekrivene su vodom, na pojedinim mestima dubokom do 60 centimetara, javlja naša dopisnica.