VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  13. Jun 2001.

vojvodina.com

arhiva


SPOMEN ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG
tri zenska akta

  Sava Šumanović

  Od crteža ka slici
  (14. juni – 31. avgust 2001)

  Koncepcija izložbe SAVA ŠUMANOVIĆ – OD CRTEŽA KA SLICI, polazi od devet creža Save Šumanovića iz Dokumentarnog Fonda Spomen - zbirke Pavla Beljanskog, koji su poslužili kao skice i predložci za devet slika iz židskog perioda Šumanovićevog opusa, a datuju se u period između 1935. i 1942. godine.
  Izložbu će otvoriti književnica Svetlana Velmar Janković u četvrtak, 14. juna 2001. godine u 20 časova, a trajanje izložbe planirano je do 31. avgusta 2001. godine.

  Koncepcija izložbe i kataloga: kustos Milana Kvas.

  Pročitajte ceo tekst priloga koji smo dobili od Spomen zbirke Pavla Beljanskog, sa konferencije za štampu.

  ODABRALI SMO ZA VAS VESTI DNEVNOG LISTA "DNEVNIK" IZ NOVOG SADA
PREDSEDNIK VOJVOĐANSKOG PARLAMENTA PRIMIO ITALIJANSKOG AMBASADORA

Široke mogućnosti saradnje

Neophodno je razvijati duh parlamentarizma i revitalizovati ulogu Skupštine Vojvodine - izjavio Nenad Čanak

Novi Sad, 12. juna - Predsednik Skupštine APV Nenad Čanak primio je danas ambasadora Republike Italije u SRJ njegovu ekselenciju Đovanija Karakolo di Vietrija. Predsednik vojvođanske Skupštine upoznao je visokog gosta s trenutnom situacijom i planovima na političkom i ekonomskom polju, kao i s neophodnim izmenama koje bi dovele do povratka realne autonomije naše pokrajine, pre svega na planu ekonomije i privrede. Pored toga, neophodno je razvijati duh parlamentarizma i revitalizovati ulogu Skupštine Vojvodine čime bi bili stvoreni neophodni temelji za njen sveukupni razvoj. Predstojeći period krupnih promena u ekonomiji i saradnji sa svetom oličen u privatizaciji i tranziciji privrednog sistema APV i SRJ mora biti sprovođen na način koji će garantovati investicije i nova ulaganja, a ne predstavljati kratkoročno kupovanje socijalnog mira usmeravanjem sredstava ostvarenih privatizacijom u korist budžetske potrošnje. Naša pokrajina imala je tradicionalno uspešne privredne veze s italijanskom privredom i treba učiniti sve da se takva saradnja ponovo uspostavi.
Ambasador Republike Italije istakao je značaj promena u našoj zemlji i naglasio da njegova zemlja i nova Vlada s posebnim interesovanjem i simpatijama očekuju dalje promene koje bi omogućile ulaganja i široku saradnju u prehrambenoj industriji, industriji tekstila i telekomunikacijama, saobraćajnoj infrastrukturi kao i realizaciji međuregionalnih projekata i investicija koji su jedan od osnovnih oblika svestrane saradnje u budućnosti, navodi se u saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za informacije.

ČLAN PREDSEDNIŠTVA REFORMISTA VOJVODINE ĐORĐE SUBOTIĆ ZA "DNEVNIK"

Pogubni koncept centralizma

Neće biti istupanja iz vladajuće koalicije, ali je moguće formiranje posebnih poslaničkih klubova - izjavio Subotić.

Novi Sad, 12. juna - Mi jesmo u DOS - u, samim tim i na vlasti, ali to ne znači da treba prihvatati sve što je u DOS - u. Posebno ne smemo prihvatiti one stavove koji se nastavljaju na miloševićevskoj matrici, odnosno na pogubnom konceptu centralizma, koji nas je i doveo u ovu situaciju - rekao je za “Dnevnik” član Predsedništva Reformista Vojvodine Đorđe Subotić, zamoljen da prokomentariše izjavu pomoćnika saveznog ministra za privredu i funkcionera ove stranke Petra Petrovića.
Da podsetimo, Petrović je izjavio da će, ukoliko se usvoji predloženi Zakon o privatizaciji, “Reformisti Vojvodine preispitati svoje dalje političke aktivnosti i delovanje u DOS - u”. Po njegovim rečima predlog zakona o privatizaciji je neustavan, socijalno nepravedan, ideološki prevaziđen i ekonomski poguban po razvoj autonomije Vojvodine.
Subotić je podsetio na amandman Skupštine APV, kojim se reguliše da pitanje privatizacije u Vojvodini rešava Pokrajinska skupština. On je dodao da, po njegovim informacijama, taj amandman neće biti usvojen u Republičkoj skupštini. Zato će, po njegovim rečima, novi zakon biti u sukobu sa republičkim Ustavom, pogotovo sa članovima 108 do 112, gde se kaže da teritorijalne automije imaju posebnu nadležnost.
- Ukoliko bi taj amandman prošao mi bismo podržali zakon, mada i dalje smatramo da on nije dobar ni za Republiku Srbiju, ali bismo mi onda u AP Vojvodini regulisali modalitete na način koji smatramo ispravnim - poručio je Subotić.
On je naglasio da neće biti istupanja iz vladajuće koalicije, ali da je moguće formiranje posebnih poslaničkih klubova “da bi se konkretnije definisali neki stavovi”.
- Šta ćemo dalje, odlučićemo zajedno sa LSV-om i još nekim strankama koje takođe smatraju da ovakav Zakon o privatizaciji nije pogodan za Vojvodinu, jer on pre svega podrazumeva prodaju, a ne dokapitalizaciju - istakao je Subotić. - Stav Reformista je da se ovo mora regulisati na nivou Vojvodine i da se ne sme prodavati fabrika kao BFC, koja ima prirodne resurse za duži period.

Formirati odbor za reforme
Subotić je dodao da ovaj zakon omogućava veliki broj podzakonskih akata “koji će biti mimo kontrole Republičke skupštine i javnosti”.
- DOS je upravo kritikom bivšeg režima i dobio izbore, jer su kritikovali njihov način rada, a sada se ispostavlja da rade slične stvari i naravno da nas to zabrinjava - naglasio je Subotić.
On je najavio inicijativu Reformista da se u Skupštini APV formira Odbor za reforme, koji bi napravio jasan koncept razvoja Pokrajine.
STRUČNI SKUP U IZVRŠNOM VEĆU VOJVODINE O ISKUSTVIMA DRUGIH ZEMALJA U TRANZICIJI

Jača konkurencija, bolja privatizacija

Strani investitori traže da zemlja u koju ulažu ima političku stabilnost, pravne garancije o slobodnom raspolaganju ulagača i razvijeno tržište.
- U zemlje Srednje Evrope investira se momentalno 110 milijardi dolara

Novi Sad, 12. juna - Proces svojinske transformacije jedan je od važnih koraka u procesu tranzicije kroz koji prolaze zemlje bivše planske privrede s manje ili više uspeha. Kakva su iskustva tih zemalja i šta od njih uzeti, a šta zaobići - bila je tema sastanka u Izvršnom veću Vojvodine. Skupu su, pored uspešnih privrednika i bankara, prisustvovali i predsednik Izvršnog veća Vojvodine Đorđe Đukić, sa saradnicima i članovima Veća, potpredsednik Skupštine Srbije Gordana Čomić, gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković, sa saradnicima, te profesori stručnjaci za ovu oblast s Novosadskog univerziteta. Sastanak je organizovao "Jugrimeks" iz Novog Sada, a o ovoj problematici su govorili dr Erne Kereneš iz kompanije "Dilot Tuš" i Robert Mahir, potpredsednik Galupovog instituta.
Kako je Robert Mahir objasnio, oni su još pre desetak godina želeli da počnu saradnju s Beogradom, ali vremena nisu bila pogodna, pa tu ideju obnavljaju sada. Prošle godine otvorili su svoje ekspoziture u Zagrebu, a prisutni su i u Banjaluci.
Erne Kereneš veoma je iscrpno govorio o dilemama i teškoćama kroz koje prolaze zemlje u tranziciji u procesu privatizacije a nijedna nije uspela da izgradi idealan model. Iskustva Mađarske govore da privatizacija sama po sebi ne znači i efikasniju privredu. Da bi se to ostvarilo, mora se stvoriti tržišni ambijent, a on podrazumeva liberalizaciju cena, jačanje konkurencije, stroge zakone i brz stečaj za neuspešna preduzeća. Potrebno je i da zemlja bude politički stabilna, a i tu prednost imaju one s razvijenom demokratijom. Investitori radije ulažu u države u kojima nema pravnog ograničenja u raspolaganju kapitalom i njegovom iznošenju iz zemlje, kao i reinvestiranja. Razvijeno tržište, takođe, spada u prednosti, a kapitala za investiranje ima dovoljno. Procene govore da sada u svetu ima čak dve i po hiljade milijardi dolara, koje čekaju da budu investirane, ali zemlje u tranziciji u Srednjoj Evropi uspele su da privuku relativno malo tog kolača. Momentalno se tamo investira 110 milijardi dolara.

PRED JUNSKI UPISNI ROK U ŠKOLE I NA FAKULTETE U VOJVODINI

Proširenje prava manjina

U srednjim školama više mesta nego svršenih osnovaca.
- I prijemni na fakultetima na jezicima manjina

Novi Sad,12. juna - I ove godine u prvim razredima srednjih škola u Vojvodini biće ukupno više mesta nego što ima svršenih osmaka-rekao je na današnjoj konferenciji za novinare pokrajinski sekretar za obrazovanje, nauku i kulturu Zoltan Bunjik. - Međutim, kada se gleda jezik na kojem je organizovana nastava, više mesta ima samo za nastavu na srpskom na kojem je osmi razred završio 21.961 učenik, a konkurs je raspisan za 22.434 mesta. Na mađarskom je osnovnu školu završilo 2.468 đaka, a konkurs je raspisan za 2.388 mesta, na slovačkom su "malu maturu" položila 472 učenika, a u prvim razredima će na ovom jeziku nastava biti organizovana za 120, na rusinskom je osmaka 87, a mesta 30 i na rumunskom nastavnom jeziku osmi razred je završilo 177 đaka, a u srednjim školama raspisan je konkurs za popunu 60 mesta s nastavom na ovom jeziku.
Po rečima Zoltana Bunjika, ove disproporcije će se ublažiti ukoliko se na osnovu inicijativa iz Zrenjanina, Bečeja i Novog Sada koje je podržalo Izvršno veće Vojvodine, otvore u ovim sredinama nova odeljenja s nastavom na jezicima manjina.
Govoreći o pravu kandidata za četvorogodišnje srednje školovanje da polaže i kvalifikacioni i prijemni ispit na maternjem jeziku, Bunjik je rekao da nedoumicu zbog neprecizne formulacije u konkursu otklanja Zakon o srednjoj školi, čijim je članom 42 definisano da kandidat ima pravo da polaže na jeziku na kojem je završio osnovnu školu, te da će se u školama primenjivati Zakon.
Mada nije još sve precizno definisano, sva je prilika da će ove godine i na fakultetima u Vojvodini budući akademci moći da polažu prijemne ispite na jeziku na kom su završili srednju školu. Po rečima Bunjika, fakultete na ovo obavezuje odluka Pokrajinske skupštine koja je na snazi od 1. aprila. Istina neke visokoškolske ustanove tražile su i dobile izuzeće jer nemaju kadrovske mogućnosti, ali je nekima zahtev i odbijen.
- Iako mogućnost polaganja na jeziku nacionalne manjine nije najavljena u konkursu, učenicima koji u prijavi navedu da žele da polažu na svom maternjem jeziku trebalo bi izaći u susret-rekao je Bunjik i dodao da je prevodilačka služba Izvršnog veća prevela zbirke pitanja za polaganje za nekoliko fakulteta.

Nova odeljenja na slovačkom i mađarskom?

- U Bečeju je traženo otvaranje jednog odeljenja ekonomskih tehničara na mađarskom jeziku, u Zrenjaninu po jednog odeljenja u ekonomskoj i u medicinskoj školi s nastavom na mađarskom i jednog odeljenja opšteg smera u gimnaziji s nastavom na slovačkom i u Novom Sadu otvaranje po jednog odeljenja ekonomskih tehničara i medicinskih sestara tehničara sa nastavom na mađarskom jeziku - kaže Zoltan Bunjik.
-Prema obećanjima u Ministarstvu prosvete, ova odeljenja će se i otvoriti ukoliko bar po 15 učenika prijavljenih za njih stekne uslov za upis, to jest položi kvalifikacioni ispit i, naravno, ukoliko škole budu imale kadrovske mogućnosti.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | DONATORI SAJTA |


Copyright ©: Vojvodina Web Team, 1997-2001
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com