HOME Picture
Picture
Picture
Picture

MAPE

u Evropi
veca naselja
vazniji putevi
detaljnija mapa

      Tri velike reke, Dunav, Sava i Tisa, cine sa svojim pritokama i kanalima citavu recnu mrezu. Sve reke imaju maji pad, spor i krivudav tok, veliku akumulativnu moc i sklonost ka stvaranju okuka i mrtvaja.
      Dunav protice kroz Vojvodinu duzinom od 370 km. Sirina korita mu je od 380 do 2.000 metara, a dubina od 5 do 23 metara. U sirim delovima ima dosta rukavaca i prostranih niskih ada. Najvisi vodostaj je u maju i junu, kada se tope alpski snegovi i padaju prve letnje kise, a najnizi u jesen i zimu. Visoka voda na Dunavu utice i na vodostaj na pritokama. Ako je i na pritokama u isto vreme visoka voda, dolazi do poplava. S leve strane u Dunav se, pored Tise ulivaju Tamis, Karas i Nera, a s desne Sava.

INFO & KONTAKT
MAPA PREZENTACIJE
Picture

      Tisa protice kroz Vojvodinu duzinom od 167 km. Ranije je mnogo krivudala i s obe strane stvarala mrtvaje. Vestackim putem skracena je za trecinu, ali je zadrzala mali pad i tezinu ka stvaranju meandara. Visoki vodostaj je u aprilu, kada se krave karpatski snegovi, a najniza obicno u oktobru. Pri visokom vodostaju Tisa utice na nivo vode u Dunavu. Vece pritoke Tise s leve strane su zlatica i Begej, a s desne Veliki kanal.
 Sava kroz Vojvodinu protice duzinom od 210 km. Najvisi vodostaj je u aprilu i maju, a najnizi u avgustu i septembru. U Sremu se u Savu uliva reka Bosut.
      Sedam Banatskih reka dolazi iz Rumunije. zlatica koa podivljala recica razvija svoj tok u starom koritu Morisa, iz kojeg povremeno prima suvisnu vodu. Begej povezuje dva najveca grada u rumunskom i jugoslovenskom delu Banatu - Temisvar i zrenjanin. Paralelno s Begejom je Begejski kanal. Tok podivljale recice Tamis, koja se kod Panceva u nekolko krakova uliva u Dunav, skracen je presecanjem mnogobrojnih meandera. I recica Karas je podivljala, ali nije regulisana. Nera u duzini od 27 km cini granicu izmedju Jugoslavije i Rumunije.

Picture

Reke su bogate ribom

      U proslosti u Vojvodini je bilo mnogo barustina i jezera. Kada je u XVIII veku pocela intenzivnija obrada zemlje, pristupilo se melioracijama i prokopavanju kanala. Jos 1793. godine poceta je izgradnja Velikog kanala koji spaja Dunav i Tisu, proticuci sredisnjom Backom u duzini od 118 km. Posle velikih poplava, u drugoj polovini XIX veka preduzet je krupan zahvat u izmeni hidroloske slike Vojvodine: skracivana su recna korita, presecani meandri, prokopavani mnogobrojni kanali, isusivani ritovi kraj reka, podizani odbrambeni bedemi i gradjene crpne stanice.

Picture

Obedska bara

Picture

      Ovaj veliki posao trajao je skoro pedeset godina, ali nije zavrsen. Posle II svetskog rata pristupilo se izgradnji hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav, ne samo da bi se odvodila suvisna voda s velikih povrsina u Backoj i Banatu vec i da bi se stvorili uslovi za navodnjavanje i plovidbu.
      Iako su mnoge bare i jezera isuseni, Vojvodina je jos uvek bogata ovim vodama. Najvece jezero je Palic kod Subotice (oko 5 kvadratnih kilometara). Otpadne vode su ovo jezero toliko bile zagadile da su ribe uginule, a kupanje u njemu predstavljalo je opasnost po zdravlje. Tada je sva voda ispustena, a jezero ocisceno i sanirano. Ovaj ekoloski poduhvat zavrsen je 1977. godine. Palic je danas ponovo znacajan turisticko-rekreacioni i banjski centar. Ludosko jezero, Belo blato i Obedska bara su rezervati pticjeg sveta. Niz jezera nastao je kod Bele Crkve na mestima gde se kopao sljunak.

Picture Picture Picture
Picture

      Posto je Vojvodina pokrivena lesom, najrasprostranjeniji tipovi zemljista su cernozemni i livadske crnice, a u vlaznim predelima ritske crnice i slatine. Cernozemni, koji zahvataju 60% obradivog zemljista, odlikuju se velikom plodnoscu, a na njima, kao i na vivadskim crnicama, najvece povrsine koriste se za psenicu, kukuruz, secernu repu, suncokret, soju i drugo industrijsko, kao i krmno bilje.
      Na padinama Fruske gore i Vrsackih planina nalaze se listopadne sume, u kojima preovladjuju hrast, lipa, grab i drugo drvece. Na nizim planinskom stranama sume su pretezno iskrcene i tu su pasnjaci, vinogradi i vocnjaci. Na aluvijalnim zemljistima nalaze se vrbove i topolove sume, kao i livade. Na meliorisanim terenima gaje se biljke koje zahtevaju vise vlage, kao sto su secerna repa, suncokret, kukuruz, povrce. Na slatinama, koje su najmanje plodne, prostiru se pasnjaci, a na nekim mestima stvoreni su ribnjaci.
      Plodno zemljiste, obilje vode i umerena klima privlacili su odvajkada ljude u vojvodjansku ravnicu. Mnogi narodi ostavili su ovde tragove, a njihovi medjusobni sukobi, uzajamna prozimanja i uticaji davali su pecat pojedinim istorijskim razdobljima.


YuNet
[Opsirnije] [Istorija] [Geografija] [Kultura] [Mediji] [Sport] [Gradovi] [Info i kontakt] [Mapa]
[Geografija II] [U Evropi] [Veca naselja] [Vazniji putevi] [Detaljnije]