VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  06. februar 2002.  

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 01. 02. 2002.

REZULTATI ISPITIVANJA NOVOSADSKOG JAVNOG MNJENJA AGENCIJE „NS MEDIA”

Ko bi gore sad je...

Popularnost predsednika Vojislava Koštunice stabilno je opadajuća, dok je premijera Zorana Đinđića u stabilnom porastu

Ispitivanje javnog mnjenja, koje je od 24. do 27. januara, na teritoriji Novog Sada, obavila agencija „NS Media”, pokazuje da je trend predsednika Vojislava Koštunice stabilno opadajući, dok je premijera Zorana Đinđića u stabilnom porastu, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare. Od 1000 ispitanika, u januaru prošle godine za Koštunicu se izjasnilo 41,2, dok je za Đinđića bilo 10,1 odsto građana: u januaru ove godine Koštunica je odneo 19,7, a Đinđić 22,6 odsto glasova građana. Na politčkoj sceni u Vojvodini, Nenad Čanak i dalje zauzima prvo mesto sa 25,4 odsto glasova: druga pozicija Miodraga Isakova sa 5,8 odsto glasova, ugrožena je porastom rejtinga Borislava Novakovića, kome je glas dalo 5,7 odsto Novosađana.

Najvećem procentu anketiranih - 49,4 odsto, političke stranke se uopšte ne dopadaju, a devet odsto anketiranih Novosađana se opredelilo za Demokratsku stranku. Sa 7,2 odsto glasova, na trećem mestu je Liga socijaldemokrata Vojvodine, a DSS na četvrtom sa sedam odsto glasova.
Većina Novosađana, odnosno njih 55,9 odsto smatra da Najlon pijaca treba da radi svaki dan, 50,8 odsto pazari na Kvantaškoj pijaci, a 55,2 odsto smatra da bi na budućem trgu, koji će se nalaziti na mestu Riblje pijace, trebalo ostaviti pijacu, koja bi se noću demontirala. Na pitanje da li javna komunalna preduzeća treba privatizovati s „ne” je odgovorilo 49,7 odsto, dok je za privatizaciju 35,4 odsto Novosađana. Ostali ne znaju.
Za raspravu o Omnibus zakonu u Skupštini Srbije znalo je 88,1 odsto anketiranih, a njih 65,8 odsto znalo je i o čemu je reč. U pogledu stepena autonomije, koji taj zakon donosi, veći deo anketiranih je ostao neopredeljen - njih 32,9 odsto, 6,8 odsto smatra da je autonomije previše, 30,2 želi više autonomije, a 30,1 odsto su zadovoljni. Zasluge za pojavljivanje ovog zakona u Skupštini Srbije, 41,4 odsto Novosađana je sklono da pripiše Čanku, šest odsto pripisuje „autonomašima”, Demokratskoj stranci - 3,7 odsto, DOS-u 2,2 odsto, a najviše građana - njih 46,6 odsto ne zna. Slede poslednje stavke, izlagač, prof. Mikloš Biro, komentariše Čankovu zaslužnost nevericom građana u dobru volju Republike. Građani, tvrdi Biro, smatraju da je u pitanju trgovina, čiji je cilj sprečavanje Čankovih ispada.
Najveći broj anketiranih ne zna ni za jednu akciju gradonačelnika Borislava Novakovića - njih 77 odsto, dok 10,2 odsto nije zaboravilo novogodišnju čestitku. „Novosađanče” je registrovalo 0,4 odsto građana, a razna otvaranja 12,4 odsto. Akcije predsednika gradske vlade Branislava Pomoriškog prošle su nezapaženo u 87,1 odsto slučajeva, suzbijanje divlje gradnje primetilo je 10,8 odsto, a „NS bezbedan grad” 2,1 odsto. U 72,1 odsto slučajeva, Novosađani nemaju ideju ko bi bio najbolji gradonačelnik, 19,3 smatra da je to Novaković, a 4,3 Pomoriški. Za „nekog novog” odlučilo se 4,2 odsto građana.

DOS nestaje iz svesti građana

Kod opredeljivanja za političke stranke, registrovana je tendencija izostanka koalicije DOS, dok se u dogovorima anketiranih Novosađana sve više izdvaja DS. Rejting ove stranke je u stabilnom porastu, za nju se, u protekla tri meseca, opredeljuje između šest i 12 anketiranih, dok je rejting DSS-a u opadanju: sa 25,1 odsto glasova koliko je DSS osvojio u januaru prošle godine, stranka je u januaru ove godine spala na sedam odsto glasova.

”Dnevnik” najčitaniji

Novosađani, od dnevnih novina, najčešće čitaju „Dnevnik” - njih 27,3 odsto, zatim „ Blic” - 19,6 odsto, a treće mesto, sa 11,5 odsto, zauzima „Građanski list”. Najčešće slušaju Radio „021” - njih 18,1 odsto, a od lokalnih televizija najradije gledaju „Kanal 9” - njih 9,6 odsto. Od „velikih” televizija, stabilnu prvu poziciju zauzima „BK” sa 28,9 odsto glasova, sledi TV NS sa 27,8, pa „Pink” za koju se opredelilo 25, 8 odsto građana.

MALO BEBA U KARLOVCIMA

Rode preleću , ne sleću

U sremskokarlovačku osnovnu školu poslednjih godina upisuje se sve manje dece. Jedva popunjavaju četiri odeljenja i to je dovoljan pokazatelj da je natalitet u padu.
U ovoj varoši je 1997. godine rođeno 74 bebe, a umrlo 95 osoba, što znači da je prirodni priraštaj bio minus 2,6. Sledeće godine je iznosio minus 2,2, a ratne 1999. sa 88 novorođenčadi i 103 umrla prirodni priraštaj je bio minus 1,9.
U Karlovcima je 2.000 - te godine rođeno svega 68 beba, dok je umrlo 117 ljudi. Prirodni priraštaj u Karlovcima naglo je opao i te godine, iz koje datiraju poslednji podaci, iznosio minus 6,1. Čak ni 28 odsto izbeglica u ukupnom broju stanovnika u Sremskim Karlovcima (Karlovci posle Iriga i Inđije imaju najviše izbeglica), nije uticalo da se demografska situacija popravi.
Iz Sremskih Karlovaca na nedavno poslat dopis člana Izvršnog veća AP Vojvodine zaduženog za demografsku politiku, porodicu i društvenu brigu o deci i predsednika Pokrajinske komisije za populacionu politiku Novke Mojić u kom se traži da se formira nova komisija za populacionu politiku i o tome se pošalje obaveštenje, nije stigao odgovor.
U toku ove godine planirano je da se krene sa izradom programa demografskog razvoja Vojvodine koji će sadržati i mere za povećanje prirodnog priraštaja, ali pre svega one koje se mogu sprovesti. Samo sistemske akcije, po mišljenju Novke Mojić, mogu dati najviše rezultata u poboljšanju nepovoljne demografske slike.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com