VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  02. novembar 2001.  

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ: "DNEVNIK" OD 01. 11. 2001.

ISTRAŽIVANJA JAVNOG MNJENJA AGENCIJE „SKAN” O AUTONOMIJI VOJVODINE

Više od 70 odsto Vojvođana za autonomiju

Od februara je za 40 procenata opalo poverenje u Vojislava Koštunicu, ali je on i dalje političar kome se najviše veruje.
- Blagi rast beleže Nenad Čanak, Zoran Đinđić, Vojislav Šešelj i Miroljub Labus.
-Nikome ne veruje 40 odsto Vojvođana

Milka Puzigaca - Nikada nije bio veći broj nezadovoljnih, odnosno onih koji misle da da Vojvodini treba više nadležnosti. U odnosu na dosadašnja istraživanja, kada se taj broj kretao između 64 i 70 procenata, danas on iznosi 72 odsto - kaže rukovodilac Agencije za istraživanje javnog mnjenja „Skan” Milka Puzigaća, povodom istaživanja sprovedenog od 22. do 27. oktobra na 1500 ispitanika u Vojvodini.
Gospođa Puzigaća dodaje da su u odnosu na februarsko istraživanje značajnu ulogu zauzela socijalna pitanja, da se smanjio strah od građanskog rata, a povećala nacionalna tolerancija, kao i da su građani sve siromašniji, ali imaju visok stepen tolerancije prema vlastima.

Većina za veće nadležnosti

Za autonomiju Vojvodine iz 1974. godine izjasnilo se 39,1 odsto ispitanika, za više autonomije u Srbiji, ali manje nego 1974. godine 21,3 ispitanika, što predstavlja porast u odnosu na februarsko istraživanje. Za Vojvodinu republiku i samostalnu državu opredelilo se 5,9 odnosno 5,5 ispitanika, dok je za status Vojvodine koji ona ima sada opredeljeno 13,9 odsto ispitanika i predstavlja značajan pad u odnosu na februar. Zabeleženo je duplo manje Vojvođana koji smatraju da svaku autonomiju treba ukinuti, tako da je njih danas 3,5 odsto, dok se oko 11 odsto ispitanika izjasnilo da ne zna ili da su za neka druga rešenja statusa Vojvodine.
Više od polovine ispitanika smatra da je bilo konačno vreme da se pokrene pitanje povećanja nadležnosti Vojvodine, 20 odsto da su te priče preuranjene, a 12 odsto da one izazivaju nove probleme, te ih ne treba pokretati. Dve trećine Vojvođana misli da međunarodna zajednica ne treba da učestvuje u rešavanju budućeg statusa Vojvodine, a 17 odsto da bi trebala. Trećina njih smatra da bi regionalizacija Srbije koristila Vojvodini, što je više nego u februru.
Polovina njih u velikoj meri smatra da „novosadizacija” preti Vojvodini. Za Vojvođane je najznačajnije što žive u svom mestu, potom u Vojvodini, onda u Banatu, Bačkoj i Sremu, pa tek u Srbiji i Jugoslaviji. Skoro polovina ispitanika misli da će se nakon Kosova i Crne Gore otvoriti pitanje statusa Vojvodine, a 13 odsto da će to biti Vojvodina i Sandžak.
Da se danas održava referendum o statusu Jugoslavije, 60 odsto Vojvođana bi se izjasnilo za očuvanje zajednice Srbije i Crne Gore, ali uz redefinisanje odnosa, a 22 odsto za samostalne jedinice.

Četvrtina vojvođanskim strankama

Ako bi vojvođanske stranke i DSS istupile iz DOS-a, na izbore ne bi izašla trećina Vojvođana. Za vojvođanske stranke glasalo bi 25 odsto, DOS 15, a DSS 13 procenata. Za radikale bi glasalo 7, a socijaliste 4 odsto. Ako bi samo DSS istupio iz DOS-a, za njega bi se opredelilo 14 odsto, dok bi za koaliciju glasalo 36 odsto ispitanika.
Značajno je porasla apstinencija glasača ako bi sve stranke na izbore izašle ponaosob, i iznosi 40 odsto. U odnosu na ferbuar opalo je opredeljenje za DSS, a značajno poraslo za LSV. Opredeljenje za demokrate i reformiste je u blagom porastu. Za DSS bi glasalo 14 odsto, LSV 13 odsto, DS 9 odsto, a SRS 7 odsto ispitanika.
Od februara je za 40 procenata opalo poverenje u Vojislava Koštunicu, ali je on i dalje političar kome se najviše veruje. Blagi rast beleže Nenad Čanak, Zoran Đinđić, Vojislav Šešelj i Miroljub Labus. Nikome ne veruje 40 odsto Vojvođana.
Danas se Vojvođani mnogo više plaše otpuštanja sa posla, korupcije i pada životnog standarda nego u februaru, a mnogo manje od daljeg raspada zemlje i građanskog rata. Strah od nemogućnosti lečenja je i dalje na prvom mestu najprisutnijih strahova, blago je opala nada i vera da će se nešto promeniti, a prisutniji je i stav: svega mi je dosta.

RTS i Čankova reakcija

Skoro trećina Vojvođana misle da ni UO RTS, ni Nenad Čanak nisu pravilno postupili, te da su trebali na vreme da se dogovore oko imenovanja direktora i urednika TV Novi Sad. Isto toliko misli da UO RTS nije pravilno postupio, a da je reakcija Čanka opravdana, ali neprimerena. Dvanaest odsto ispitanika smatra da UO RTS nije pravilno postupio i da je Čankova reakcija opravdana. UO RTS je imao pravo, mišljenje je deset odsto građana Vojvodine, dok je nešto više reklo da ne zna.

Vojvodina se pljačka

Oko sedamdeset odsto ispitanika smatra da nije dobro što se Vojvodini uskraćuje pravo finansiranja iz sopstvenih poreza i javnih prihoda i što se finansira iz sredstava koje joj ustupi ili prenese Republika Srbija, jer je to način da se Vojvodina pljačka. Sa ovim rešenjem se slaže 10 odsto ispitanika, pošto Srbija tako ima punu kontrolu nad vojvođanskim finansijama. Opao je broj onih koji ne znaju da li je to dobro rešenje i iznosi 6,5 procenata.
U odnosu na februar, povećan je broj onih koji misle da Vojvodini treba da ostanu prikupljeni porezi i drugi javni prihodi sa njene teritorije, od čega 18,5 odsto smatra da to treba da bude u stoprocentnom iznosu.

S. Nikolić

  PREUZETO SA: "HTTP://WWW.ROYALFAMILY.ORG"

 

http://www.royalfamily.org

Njihova Kraljevska Visočanstva sa Republičkim Premijerom Dr. Zoranom Đinđićem i suprugom Ružicom, Ministrom finansija G-dinom Božidarom Đelićem i Ministrom za socijalna pitanja G-đom Gordanom Matković.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com