VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  18. Maj. 2001.  

vojvodina.com

arhiva


  Objavljeno u listu "Glas Javnosti" od 18. maja 2001.
ŠTA SE SVE DOGAĐA IZA ZIDINA CENTRALNOG ZATVORA U BEOGRADU, NAJPOPULARNIJEG KAZAMATA NA SVETU

Miloševića šiša zatvorski brica

Na rešetkama Miloševićeve ćelije i dalje visi haška optužnica.
Bivši predsednik SRJ zadovoljan novom frizurom

Slobodan Milosevic Centralni zatvor u Bačvanskoj ulici verujemo najpopularniji je "kazamat" u Evropi, čak i u konkurenciji pritvorske jedinice haškog Tribunala u Ševeningenu. U beogradskom Okružnom zatvoru, što je zvaničan naziv za CZ, nalazi se dobar deo važnih ljudi prethodne vlasti, koji tu čekaju suđenja po raznim optužbama pa nije ni čudo što je interesovanje javnosti ogromno. U Ministarstvo pravde svakodnevno stižu zahtevi medijskih kuća sa svih meridijana - od Japanaca do Kineza - sa zahtevom "da se nađu iza rešetaka" i privire u neku od ćelija sa "VIP" ličnostima.

A izbor je zaista veliki - tu su bivši šef Državne bezbednosti Radomir Marković, njegov zamenik i direktor Instituta za bezbednost Nikola Ćurčić, prvi čovek DB Beograda Milan Radonjić, pomoćnik načelnika DB Branko Crni, nekadašnji vlasnik finansijske imperije "Jugoskandik" Jezdimir Vasiljević, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Tomislav Janković, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Nikola Mitrović, funkcioneri SPS-a Uroš Šuvaković i Bogoljub Bjelica, lider Radikalne stranke levice "Nikola Pašić Siniša Vučinić... Svi oni 1. aprila rano ujutru pali su u senku sigurno najčuvenijeg zatvorenika kompleksa u Bačvanskoj - bivšeg predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića.

Čeda nije dolazio

Šef poslaničke grupe DOS-a Čedomir Jovanović, koji je imao ključnu ulogu u pregovorima oko predaje Slobodana Miloševića, nije do sada dolazio da ga obiđe u Centralni zatvor, iako su to preneli neki mediji, saznaje "Glas" iz izvora bliskih vladajućoj koaliciji. Jovanović se, tvrde u DOS-u, zalagao da se ispoštuju sve tačke sporazuma o uslovima predaje potpisanog u zoru 1. aprila, što podrazumeva i komfornije uslove u odnosu na ostale pritvorenike "jer on je, ipak, bio predsednik".

Iako su doskorašnji bliski saradnici u istoj zgradi, ponekad udaljeni tek desetak metara jedan od drugog, oni se do sada nisu videli. Zatvorski i zakonski propisi su takvi, pa svako od njih u redovnu šetnju ide izdvojeno u jedno od četiri zatvorska dvorišta. Slobodan Milošević, kako saznajemo, svakoga dana šeta u krug po dva sata u pratnji stražara.

U posetu mu, uz obaveznu dozvolu istražnog sudije, osim supruge i ćerke, najčešće dolaze partijski drugovi Branislav Ivković, Živorad Igić i Slavica Đukić Dejanović, te advokati Toma Fila i Mihajlo Bakrač. Članovi familije sa njim provode po sat vremena dnevno, dok ostali uključujući i advokate imaju pravo na posetu od pola sata. Kako tvrde oni koji su ga obilazili, u sobi za prijem tokom poseta uvek se nalazi i stražar.

Milošević, tvrdi se, dobro podnosi zatvorske dane. Za mesec ipo dana dobio je na kilaži, voli kuvana jela, iako može koristiti i obroke koju mu u paketima donosi supruga Mira Marković. Jelovnik u zatvoru je dosta raznovrsan, pa je Milošević čak jednom partijskom kolegi rekao da se "takav ručak može služiti i u restoranu".

Pre nekoliko dana čast da upozna bivšeg predsednika imao je i zatvorski berberin. Ulepšavanje je trajalo dvadesetak minuta, a Milošević je bio zadovoljan novom frizurom.

Mačak uz Slobu

Radomir Savić, popularni Mačak, koji provodi najviše vremena s Miloševićem, zaposlen je u CZ-u već dvadesetak godina, stanuje u zatvorskom krugu, a nedavno mu se, zbog odličnih karakteristika, ispunila želja da postane nadzornik straže. Od pola šest ujutru, kada je po kućnom redu buđenje, do povečerja u 22 časa, ali i tokom noći, Mačak pedantno proverava šta se dešava u najpoznatijoj ćeliji na Balkanu.

Na rešetkama ćelije gde se nalazi nema nikakvog posebnog znaka koji bi ukazivao da tu boravi tako važna ličnost. Osim jednog neobičnog detalja - između šipki uglavljena je optužnica Tribunala u Hagu. Milošević je, naime, četvrtog maja odbio da primi taj dokument koji je u CZ doneo sudski pozivar, pa je haška optužnica ostala između rešetki, i po rečima njegovog advokata Tome File, tu će ostati "sve dok ne padne ili se ne pocepa".

Od ostalih poznatih "stanovnika" CZ-a, dani iza rešetaka najteže padaju bivšem šefu tajne policije Radomiru Markoviću, dok je, tvrdi se, najdisciplinovaniji pritvorenik bio nedavno pušteni Dragoljub Milanović, doskorašnji direktor RTS-a. On, za razliku od nekih, nije tražio nikakve privilegije.

Dragoljub Petrović

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | DONATORI SAJTA |


Copyright ©: Vojvodina Web Team, 1997-2001
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com