VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  28. januar 2003.

vojvodina.com

arhiva

  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 28. 01. 2003.

NARODNA SKUPŠTINA USVOJILA USTAVNU POVELJU I ZAKON O NJENOM PROVOĐENJU

Srbija pružila šansu zajednici

Beograd: Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić pozvao je juče poslanike republičkog parlamenta da glasaju za usvajanje ustavne povelje i zakon o njenom sprovođenju iako su, prema njegovim rečima, rešenja u tim dokumentima “nesavršena”. Obraćajući se poslanicima Skupštine Srbije na vanrednoj sednici parlamenta koji razmatra ustavnu povelju i zakon o njenom sprovođenju, Đinđić je ocenio da će interesi Srbije u redefinisanoj zajednici sa Crnom Gorom biti bolje sačuvani nego u bilo kojoj državnoj zajednici u kojoj je do sada bila.
Premijer Srbije je ocenio da su predložena rešenja “daleko od idealnih”, ali da su u sadašnjem trenutku najbolja moguća. Prema njegovim rečima “nisu postojale pretpostavke za opstanak federalne države Srbije i Crne Gore i zato su njeni sadašnji temelji konfederalni”. “Ne mislim da je ovo što sada pravimo truli kompromis i da je trebalo da se razdvajamo. Treba pružiti šansu nekim narednim generacijama da procene da li je kvarenje odnosa Srbije i Crne Gore definitivno”, rekao je Đinđić.
On je izjavio da će “Srbija biti dobro sačuvana u novoj zajednici koja podrazumeva brojne kompromise” i dodao da troškovi za novu zajednicu nisu previsoki a najveći izdaci odnose se na vojsku. “Jedini trošak je vojska koja je u interesu Srbije. Parlament će imati kontrolu nad budžetom i prvi put će Srbija kontrolisati svoje troškove. Postoji garancija da niko neće živeti ni na čiji račun i svi će plaćati svoje troškove”, rekao je Đinđić.
Đinđić je pozvao poslanike da glasaju i za povelju i za zakon, jer bi glasanje za povelju bez zakona bilo “licemerno”. “To je u državnom i nacionalnom interesu i u skladu sa realnošću. Izabrani smo da rešavamo realne probleme a istoriju će pisati neki drugi. Iskoristite svoj glas da biste pomogli da zemlja konačno reši svoje državno pitanje”, rekao je Đinđić.
Obrazlažući u Skupštini Srbije, u ime predlagača tekst Ustavne povelje buduće zajednice Srbije i Crne Gore i zakona o njenom sprovođenju Boško Ristić je ocenio da je za implementaciju tih dokumenata neophodna “politička podrška i konsenzus svih stranaka u Srbiji”.
Od posebne važnosti Ristić je ocenio činjenicu što se u preambuli povelje Srbija tretira jedinstveno sa Vojvodinom i Kosovo i Metohijom u svom sastavu.
“Ovo je odredba od izuzetnog značaja jer se potpuno poštuje integritet Srbije i poboljšava njen pregovarački položaj”, istakao je Ristić i ukazao da je to prvi međunarodni akt kojim se priznaje da je Kosovo i Metohija u sastavu Srbije.
Ristić, koji je jedan od kopredsedavajućih Ustavne komisije, pozvao je poslanike da glasaju za tekst povelje i njenog zakona.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Dejan Mihajlov izjavio je da poslanici te stranke, neće glasati za Zakon o sprovođenju ustavne povelje, ocenjujući da se njime ugrožavaju interesi Srbije.
U raspravi o usvajanju Ustavne povelje buduće zajednice Srbije i Crne Gore i Zakona o njenom sprovođenju, Mihajlov je pozvao sve poslanike, koji smatraju da postoje bolja rešenja od predloženih u zakonu, da se pridruže DSS-a i glasaju na isti način.
- Velika je istorijska odgovornost na vama. Srbija i njeni građani nemaju pravo na propale projekte i investicije. Treba nam država koja će trajati, a ne ona koja će se raspasti za tri godine - rekao je Mihajlov.
On smatra da predloženi Zakon o sprovođenju ustavne povelje predstavlja “uvod u sukcesiju”, da se njime izlazi u susret Milu Đukanoviću i Demokratskoj partiji socijalista Crne Gore i usvajaju mnoga rešenja na štetu Srbije, a radi njenog razdvajanja od Crne Gore.
- Videćemo na primeru glasanja da li će oni koji su za samostalnost Srbije glasati za predloženi zakon i dozvoliti da se to desi na štetu Srbije - rekao je šef poslaničke grupe DSS-a u republičkom parlamentu.
Ukazujući na, kako je rekao, “deset odsto” spornih poslaničkih mandata u Skupštini Srbije, Mihajlov je osporio legitimitet buduće skupštinske odluke o Povelji i Zakonu o njenom sprovođenju, čime se dovodi u pitanje i legitimitet buduće državne zajednice.
Mihajlov je zatražio da Administrativni odbor Skupštine Srbije, pre izjašnjavanja poslanika o tim dokumentima, predoči mišljenje o spornim poslaničkim mandatima.
Šefovi poslaničkih grupa Stranke srpskog jedinstva (SSJ) i Socijalističke partije Srbije (SPS) Borislav Pelević i Žarko Obradović najavili su da će poslanici tih stranaka u Skupštini Srbije glasati protiv usvajanja Ustavne povelje i zakona o njenom sprovođenju.
Pelević je rekao da se SSJ “teška srca” odlučila da glasa protiv, iz uverenja da će usvajanje tih dokumenata imati samo štetne posledice po Srbiju.
On smatra da Srbija stupa u neravnopravnu zajednicu i da će, formalizovanjem raspada SRJ, Srbija izgubiti Kosovo.
Prema njegovim rečima, osnovni razlog donošenja Ustavne povelje je usaglašavanje interesa vladajućih nomenklatura u Srbiji i Crnoj Gori.
“SSJ je za to da se građani Srbije na referendumu izjasne u kakvoj državnoj zajednici žele da žive”, rekao je Pelević.
Žarko Obradović je naglasio da se Ustavnom poveljom ne stvara državna zajednica, već ukida postojeća država i stvaraju dve nove nezavisne države.
Lider Socijalističke narodne stranke Branislav Ivković je, za razliku od svog donedavnog stranačkog kolege iz Socijalističke partije Srbije, o Ustavnoj povelji govorio kao o najboljem mogućem rešenju za stabilizovanje odnosa Srbije i Crne Gore.
Za usvajanje Povelje i zakona u srpskom parlamentu potrebna je prosta većina glasova od 250 poslanika koliko ih ima Skupština Srbije, odnosno glasovi 126 poslanika.

vrh strane

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com