VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  25. decembar 2001.  

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 24. 12. 2001.

REPUBLIČKI PREMIJER ZORAN ĐINĐIĆ O PRIORITETIMA VLADE SRBIJE ZA NAREDNU GODINU

Život bolji za četvrtinu

Zamoljen da prokomentariše optužbe predsednika SRJ Vojislava Koštunice na subotnjoj sednici Glavnog odbora DSS, da se reforme u Srbiji sprovode sporo i uz kršenje zakona, Đinđić je istakao da je prirodno što postoje razlike u procenama, ali brine što kod DSS postoji izvesno zadovoljstvo u konstatovanju loših stvari

BEOGRAD, 23. decembra - Već početkom naredne godine Vlada Srbije utvrdiće Nacionalni program za suzbijanje kriminala i korupcije i to će biti njen prioritet u narednih 12 meseci, kako bi se prevazišla neprihvatljiva nestabilnost na unutrašnjobezbednosnom planu, najavio je juče, na poslednjoj ovogodišnjoj konferenciji za štampu republički premijer Zoran Đinđić. On je naglasio da se na tom programu radi već nekoliko meseci i precizirao da će biti sastavljen od pet projekata.

Brži rast standarda

Đinđić je ocenio da će naredne godine plate realno moći da porastu najmanje za oko četiri-pet posto, za koliko se očekuje i povećanje društvenog proizvoda. No, kako će osnovne životne namirnice pojeftiniti za oko 20 odsto, građani Srbije će realno živeti za četvrtinu bolje nego ove godine, kazao je premijer, ocenjujući da je to "ogroman pomak u odnosu na poslednjih deset godina". Ako nas uz to i privreda pozitivno iznenadi povećanjem produktivnosti i većim investicijama, time će se stvoriti uslovi za još brži rast standarda stanovništva, kazao je Đinđić. On je rekao i da je Srbija prva zemlja u tranziciji koja je tokom prve godine reformi uspela da izbegne recesiju, dok je, na primer, Rumuniji i Bugarskoj za izlazak iz tranzicione recesije bilo potrebno po četiri-pet godina.

Đinđić je, naime, obećao da će već od januara najširoj javnosti preko Interneta biti dostupne sve odluke Vlade, kako bi njen rad postao potpuno "proziran". Tako će svaki građanin moći da se obavesti i o tome ko su članovi upravnih odbora javnih preduzeća, kolike su im mesečne naknade, šta sve država nabavlja i po kojim cenama, rekao je premijer, naglašavajući da će se time povećati i odgovornost članova Vlade za svaku odluku. Uz napomenu da "ova vlast nema šta da krije", on je rekao da će Vlada nastojati da slične mere preduzmu i lokalni organi vlasti.

Borba protiv korupcije

Kao drugi projekat on je naveo uspostavljanje "mreže"- zajedničkih timova sastavljenih od tužilaca i pripadnika policije i državne bezbednosti za borbu protiv korupcije. NJima će svaki građanin moći da prijavi državne službenike koji su im za neku uslugu tražili novac, rekao je Đinđić, naglašavajući da ubuduće korumpirani činovnici i funkcioneri neće znati da li im se nudi obeleženi novac i da li će posle pet minuta ući policija da ih uhapsi, što će svakako pozitivno delovati na suzbijanje korupcije.

Vlada će podržati omnibus - zakon

Po Đinđićevim rečima poslanici DS u Skupštini Srbije sigurno će glasati za omnibus - zakon, "jer bi bilo šizofreno da i DS istovremeno bude i u vlasti i u opoziciji Vladi, koja podržava taj zakonski predlog". Komentarišući najave predsednika pokrajinskog parlamenta Nenada Čanka da će u slučaju neusvajanja tog zakona pozvati građane Vojvodine na barikade, Đinđić je ocenio da "Čanak ne predstavlja sve građane Vojvodine, jer kod njih ne postoji spremnost za radikalizaciju". Vlada Srbije ne radi na dugme i niko pritiscima ništa ne može postići, kazao je premijer i naglasio da su vojvođanski zahtevi umereni, realni i primereni decentralizaciji, koja i po mišljenju Vlade Srbije predstavlja zdrav pravac razvoja zemlje. Đinđić je istakao da će paralelno sa usvajanjem "omnibusa" Vojvodini iz republičkog buyeta biti prebačene i pare za finansiranje tih novih nadležnosti, koje predstavljaju "prve korake u pravcu autonomije, čime neće biti ugroženo funkcionisanje nijednog sistema, a ako se pojave problemi moguća je podrška republičkih organa".

Kao treću meru Đinđić je naveo primenu veoma strogih kriterijuma za nosioce funkcija u policiji, za inspektore i načelnike već od nove godine. Do sada se olako prelazilo preko činjenica da su neki inspektori za suzbijanje trgovine drogom uspevali da za godinu dana naprave novu kuću, da voze skupe automobile ili nose ručne satove vredne 20.000 maraka, a da ih niko nije pitao odakle im novac za sve to, rekao je premijer i poručio da tako više neće moći. Nadležni će proveriti njihov materijalni status i sve izvore prihoda i tamo gde se pojave drastična odstupanja biće preduzete odgovarajuće mere, naglasio je Đinđić i podsetio da je pre tri meseca dao nalog MUP-u da uniformisani policajci uopšte ne mogu sedeti po restoranima, a pogotovo onima za koje se pretpostavlja da se u njima okupljaju kriminalci.
Kao četvrtu meru predsednik Vlade Srbije naveo je daleko veću saradnju s policijom drugih zemalja kako bi se koordiniranom akcijom utvrdili putevi droge i švercovanih cigareta u poslednjih deset godina i zaustavilo dalje krijumčarenje, navodeći da su u toku razgovori sa Velikom Britanijom, Grčkom i Italijom.

"Škole bez droge”

Na kraju, Đinđić je najavio i projekat "Škole bez droge", koji podrazumeva da se uz saglasnost roditelja u svim srednjim školama i većini viših razreda osnovne škole formiraju odbori za suzbijanje narkomanije, ali i iznenada, periodično testiraju učenici. Postoje vrlo jednostavni instrumenti koji u roku od sat otkrivaju da li je neko u poslednjih 20 dana koristio neku od pet droga, rekao je Đinđić i naglasio da bi pet do sedam miliona maraka, potrebnih za ovu akciju, mogli da se obezbede iz donacija građana i preduzeća. Uz to, Vlada planira da obezbedi i nekoliko hiljada nadzornika, koji bi se regrutovali iz redova starijih policajaca, a svako od njih bio bi zadužen za jednu školu, s tim što bi mogli da računaju i na podršku specijalnih policijskih patrola, kazao je Đinđić, naglašavajući da je Vlada rešena da iz školskih dvorišta protera svaki vid nasilja.
Po premijerovim rečima, u godini na izmaku osnovni cilj Vlade Srbije bilo je uspostavljanje makroekonomske i političke stabilnosti, uz normalizaciju odnosa s međunarodnom zajednicom, kako bi se na duži rok obezbedio stabilan okvir za reforme. Đinđić je ocenio da je većina problema, koje je njegov kabinet nasledio (kriza na jugu Srbije, neregulisan status Kosova i Metohije, nedefinisani odnosi Srbije i Crne Gore i odnos prema Haškom tribunalu) nije definitivno rešena, ali je, ipak, stavljena pod kontrolu tako da postoji nada da oni neće ponovo prerasti u akutnu krizu. Zato će Vlada nastojati da naredne godine nastavi putem kojim je već krenula, nastojeći da ne izgubi inicijativu ni na jednom od tih sektora, istakao je Đinđić. On je ocenio da će prisustvo stručnjaka Evropske unije u ekspertskim timovima, koji bi trebalo da testiraju obe platforme za redefinisanje jugoslovenske federacije, doprineti zaključku da zajednička država bolje rešava niz konkretnih pitanja, značajnih za život građana. Uveren sam da će prilikom glasanja rezultat biti 2:1 i da će predstavnici zvaničnog Beograda i EU glasati za opstanak reformisane federacije, a da će predstavnici Crne Gore ostati usamljeni u stavu da je savez dve nezavisne države bolje rešenje, kazao je Đinđić.

Poluprazna ili polupuna čaša

Zamoljen da prokomentariše optužbe predsednika SRJ Vojislava Koštunice na subotnjoj sednici Glavnog odbora DSS, da se reforme u Srbiji sprovode sporo i uz kršenje zakona, Đinđić je istakao da je "prirodno što postoje razlike u procenama, ali brine što kod Koštunice i DSS postoji izvesno zadovoljstvo u konstatovanju loših stvari i kao da bi voleli da je stanje još gore".
Za neku polupraznu čašu može se reći i da je polupuna, ali je za DSS i Koštunicu ona uvek samo poluprazna - kazao je Đinđić. - Kod svih relevantnih međunarodnih institucija Srbija za reforme u proteklih godinu dana nije dobila osrednje, već najbolje ocene i upravo zato me ne brine percepcija, već motivacija DSS da stalno iznosi takve ocene. Zaista nemam odgovor na pitanje zašto bi neko voleo da su stvari u ovoj zemlji lošije od onoga što ceo svet tvrdi.
Po Đinđićevim rečima postoje dve mogućnosti za rasplet odnosa u DOS-u. Prva je da 17 stranaka nastavi sprovođenje reformi, kao što je sada slučaj, rekao je premijer i naglasio da skupštinska većina od 131 poslanika nije dovoljna za donošenje novog republičkog ustava, jer je za to potrebna dvotrećinska podrška parlamenta. S tim u vezi on je istakao da je ovo "poslednja šansa ove generacije političara da se Ustav Srbije promeni bez skandala, jer sledeći saziv Skupštine neće imati dvotrećinsku većinu za promenu Ustava na relativno komotan način i bez kompromisa na štetu kvaliteta novih ustavnih rešenja". Đinđić je rekao da bi zato voleo da DSS shvati da je politika "nešto više od merenja rejtinga na osnovu ispitivanja javnog mnjenja i zato ćemo ispit položiti samo ako donesemo novi ustav, kojim će se u Srbiji uspostaviti elementi normalnog evropskog sistema".
Premijer Đinđić je istakao i da bi zakon o saradnji s Haškim tribunalom trebalo doneti na saveznom nivou, a ako se pokaže da to nije moguće saradnja će se odvijati na osnovu Statuta tog tribunala. To je bolje od predloga DSS da se donese republički zakon, jer je to u suprotnosti sa saveznim Ustavom, zaključio je Đinđić.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright ©: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com