vojvodina.com
arhiva
|
Osuda pretnji urednici URBANSA Marini Fratucan
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) izrazila je zabrinutost zbog pretnji urednici nezavisne novosadske televizijske produkcije "Urbans" Marini Fratucan, koje je dobila nakon nedavne emisije o etničkom čišćenju u Sremu 1992. godine.
U toj kontakt emisiji učestvovali su potpredsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Antun Skenderović, glavni i odgovorni urednik dvonedeljnika "Republika" Nebojša Popov i lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj.
Gledaoci su tokom te emisije iznosili podatke o Šešeljevom direktnom učešću u proterivanju Hrvata sa teritorije Vojvodine, a meštani sremskih sela direktno su ga optuživali za etničko čišćenje, saopštio je ANEM.
Navodeći da je Marina Fratucan neprestano nakon te emisije dobijala pretnje od ljudi koji su se predstavljali kao Srbi izbegli iz Hrvatske, ANEM je izrazio podršku toj novinarki i pozvao sve medije i profesionalne organizacije da takođe podrŽe rešenost "Urbansa" da ne odustane od istraživačkog novinarstva.
Istovremeno, ANEM je pozvao vlasti da omoguće novinarima da bez straha profesionalno i objektivno izveštavaju javnost.
(Beta)
Marina Fratucan: stalne pretnje posle emisije o hrtkovcima
Glavna urednica novosadske televizijske produkcije "Urbans" Marina Fratucan izjavila je da neprestano dobija anonimne telefonske pretnje, posle nedavne emisije na Televiziji Novi Sad, koja je bila posvećena etničkom čišćenju Hrvata u Sremu.
"Zovu me žene i muškarci koji se uglavnom predstavljaju kao izbeglice iz bivših jugoslovenskih republika i nazivaju me fašistom, ustašom, Turkinjom, prete da će mi baciti bombu, ciglu na glavu, da će mi počupati kosu, podsećaju me da imam porodicu, a sad su počeli i na ulici da me vređaju", kazala je Fratucan agenciji Beta.
Ona je dodala da je i ranije u novinarskoj karijeri imala slične slučajeve anonimnih pretnji, ali je ocenila da su ove poslednje najdrastičnije.
(Beta)
|
|
PRENOSIMO VAM IZ VESTI"Radio021" OD 29. MAJA 2001.
|
Skupština Vojvodine danas je većinom glasova usvojila i Skupštini Srbije uputila amandmane Izvršnog veća Vojvodine na nacrt republičkog zakona o privatizaciji, čija je suština da i Vojvodina i lokalne samouprave imaju kontrolu nad procesom privatizacije u Srbiji.
"Amandmanima tražimo da seVojvodini i lokalnim samoupravama omogući aktivno učešće u procesu privatizacije i da deo prihoda prikupljenih privatizacijom u visini od po pet odsto ostane Vojvodini i lokalnim samoupravama", naveo je pokrajnski ministar finansija Đorđe Misirkić.
Skupština Vojvodine usvojila je većinom glasova i amandman poslanika Aleksandra Kravića koji je predložio da se u nacrt zakona o privatizaciji član 3. stav 3. uvrste i reči: "Izuzev na subjekte privatizacije koji imaju sedište na teritoriji Vojvodine, za koje će uslove i postupak promene vlasništva društvenog i državnog kapitala odrediti Vojvodina".
Potpredsednik Skupštine Vojvodine Predrag Filipov rekao je da je na sednici malo ko govorio o ekonomiji. Prema njegovim rečima, malo poslanika je prisustvovalo sastanku na kojem je republički ministar za privatizaciju Aleksandar Vlahović govorio o ovom zakonu. "Verovatno je mnogo nas mislilo da puno zna o privatizaciji ili da imamo partijske stavove o tome" rekao je Filipov.
Predsednik Reformista Vojvodine Miodrag Isakov izjavio je danas da su na jučerašnjem zasedanju Skupštine Vojvodine "pale maske sa lica lažnih autonomaških vedeta" iz redova Demokratske stranke. "Njihovo negativno reagovanje na amandman na Predlog zakona o privatizaciji, po kome se ništa u Vojvodini ne može privatizovati niti prodati bez znanja i saglasnosti Skupštine Vojvodine, pokazalo je dvojnost morala Gordane Čomić, Predraga Filipova i Borislava Novakovića", rekao je Isakov.
Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak rekao je da ne podržava postojeci nacrt republičkog zakona o privatizaciji jer je njegova suština "rasprodaja vitalnog dela privrede zarad kupovine socijalnog mira". "Prihvatanjem ovog zakona dolazimo u situaciju da prodamo naše vitalne fabrike, da bismo te pare stavili u budžet Srbije. To se na našem jeziku kaže klanje vola zbog kile mesa, to jest rasprodaja onoga što donosi novac da bi se namirila dnevna potrošnja", rekao je Čanak.
Liga socijaldemokrata Vojvodine danas se ponovo zauzela za izmenu statusa grada Novog Sada u glavni grad Vojvodine, kao i promenu statusa sedam vojvođanskih opština u gradove. Reč je o Subotici, Kikindi, Zrenjaninu, Somboru, Pančevu, Vršcu i Sremskoj Mitrovici. Liga saopštava da je u tim opštinama pokrenuta inicijativa sa promenu statusa. Odbornici LSV u Skupštini grada Novog Sada takođe su pokrenuli inicijativu o promeni statusa grada u glavni grad Vojvodine.
|
|