Pitanje Vojvodine u okviru DOS-a
Predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica je, u intervjuu BK Televiziji, odbacio kritike koje je nedavno na njegov račun uputio predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak, ocenjujući da sa one potpuno ogrešuju o pravo i ignorišu ga.
Za Koštunicu pitanje autonomije Vojvodine i nije posebno pitanje, već je deo celine problema rešavanja i uređivanja odnosa u državi Srbiji. "Oni koji se brinu samo o jednom delu, očigledno pokazuju da im je stalo pre svega da učvrste svoju vlast, čime zanemaruju interes celine", napomenuo je predsednik SRJ.
Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da političke snage u toj pokrajini ne zagovaraju raspisivanje referenduma o položaju Vojvodine u Srbiji.
Čanak je, u izjavi za jagodinsku televiziju "Palma plus", najavio da će Skupština Vojvodine, u slučaju da Skupština Srbije odbije njenu platformu, pitati građane da li treba poštovati odluke pokrajinskog ili republičkog parlamenta. "Mi nećemo da postavimo pitanje o položaju Vojvodine, ali moramo pokazati da građani Vojvodine imaju pravo da odlučuju kako će živeti u okviru Ustava. Mi želimo da odbranimo ustavnost i zakonitost od onih koji se ne drže Ustava, a to bi bilo tumačenje odbacivanja platforme od Skupštine Srbije", rekao je Čanak.
Jugoslovenski ministar telekomunikacija Boris Tadić izjavio je da mnogi ne shvataju integrativne procese koji se dešavaju u Evropi i po svaku cenu žele svoju državu. "Tu mislim kako na lidere vojvođanskih partija, kao što je Nenad Čanak, ali i na političare u Crnoj Gori koji više nego išta žele svoju državu.
Pitanje je šta se krije iza takvih tendencija. U politici postoji forma, ali je dobro razgrnuti je i videti skrivene ekonomske interese, ali i lične ambicije političara", rekao je Tadić. Prema njegovim rečima, DS je u Skupštini Vojvodine podržala Platformu o vraćanju nadležnosti Pokrajini, jer ona sadrži i mogućnost da Vojvodina ne postane drzava. "Ukoliko pak proces podrazumeva da Vojvodina postane država, a ima u Platformi i tih mogućnosti, U DS se sa tim nećemo složiti. Postoje mogućnosti da Platforma dobije pravu meru i Vojvodina postane autonomija u punom smislu te reči", rekao je Tadić. On je, na pitanje da li će u Srbiji biti održani vanredni predsednički i parlamentarni izbori, kazao da za parlamentarnim izborima nema nikakve potrebe.
"Dragan Maršićanin je svojom izjavom o problemima u DOS-u potvrdio da je DSS u koaliciji sa SPS i Strankom srpskog jedinstva" kaže potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Emil Fejzulahi. Komentarišući izjavu predsednika Skupštine Srbije, Fejzulahi za Radio 021 kaže da očekuje da DSS konačno prizna da više nije u DOS-u i da vodi neku samostalnu politiku.
On smatra da izlazak DSS iz koalicije neće izazvati veliku krizu vlasti. "Oni imaju neki dogovor ili plan. Koliko ja znam, izlazak DSS-a iz DOS-a će izazvati poteškoće u funkcionisanju vlade Srbije, ali one neće biti nepremostive. Oni imaju 42 ili 43 poslanika u Skupštini Srbije, a DOS ima 176. Znači, ostaje nam 136, a to je tanka ali dovoljna većina", kaže Fejzulahi. "Ne očekujem da će izlazak DSS iz DOS-a nastupiti u neko dogledno vreme", ocenjuje Fejzulahi.