vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 22. 07. 2008.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 22. 07. 2008.
|
|
Karadžić se predstavljao kao Dragan Dabić
Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević rekao je danas da je haški optuženik Radovan Karadžić uhapšen u ponedeljak u večernjim časovima, ali nije izneo detalje akcije.Vukčević je na konferenciji za novinare u Beogradu kazao da je akcija počela juče poslepodne, nakon dužeg perioda pripreme.
Tužilac je negirao da su srpske službe bezbednosti dobile obaveštenja o optuženiku od stranih obaveštajnih službi.Vukčević je kazao da je akcija rađena pažljivo da se ne bi ugrozili oni koji su učestvovali u akciji, kao i da ne bi bio ugrožen Karadžić. "Bezbednosni rizik je bio sveden na minimum", rekao je Vukčević. Na konferencji za novinare, na kojoj je govorio i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim LJajić, novinari nisu mogli da postavljaju pitanja.
Haški optuženik Radovan Karadžić koristio je lažni identitet i dokumenta na ime Dragan Dabić, pojavljivao se na javnim mestima i radio u jednoj privatnoj lekarskoj ordinaciji, saopštio je danas predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim LJajić.On je na konferenciji za novinare pokazao fotografiju Karadžića, sa dugom belom kosom i bradom.(Beta)
Istražni sudija saslušao Karadžića
Istražni sudija Veća za ratne zločine Milan Dilparić potvrdio je agenciji Beta da je noćas saslušao haškog optuženika Radovana Karadžića."
Saslušanje je završeno", rekao je Dilparić.On nije mogao da iznosi detalje saslušanja, niti da govori o navodima Karadžićevog zastupnika da je Karadžić rekao da je uhapšen u petak, rekavši da je sadržaj saslušanja službena tajna.
Prema proceduri, istražni sudija ima rok od tri dana da donese rešenje o ispunjenosti prepostavki za predaju optuženika Tribunalu, a protiv tog rešenja može se izjaviti žalba u roku od tri dana.
Advokat Svetozar Vujačić izjavio je noćas da je Radovan Karadžić, prilikom saslušanja kod istražnog sudije Veća za ratne zločine, rekao da je uhapšen u petak u 21.30 u autobusu na liniji iz Novog Beograda za Batajnicu.
Vujačić, koji je zastupao Karadžića, novinarima je pred Specijalnim sudom preneo Karadžićeve reči da je od tada držan u pritvoru "u nekoj sobi".Prema rečima advokata Vujačića, istražni sudija Milan Dilparić rekao je tokom saslušanja da je iznenađen tim podatkom i naveo da će Karadžićevi navodi biti ispitani.(Beta)
Udaljeni aktivisti "Obraza"
Policija je noćas, bez upotrebe sile, udaljila grupu aktivista ultranacionalističkog pokreta "Obraz"ispred zgrade Specijalnog suda u Beogradu.Ta grupa, uglavnom mlađih ljudi, okupila se pred sudom ranije večeras, nakon što su objavljene vesti o hapšenju haškog optuženika Radovana Karadžića.Oni nisu pravili incidente, uzvikivali su "Radovan Karadžić", "Ratko Mladić" i pevali himnu Srbije "Bože pravde".Pojačane snage policije obezbeđuju od ponedeljka uveče zgradu Specijalnog suda. U tom sudu je noćas saslušan Radovan Karadžić.
|
|
Nije ni izdat, a već s greškom
Zbog tehničkih nepravilnosti prilikom prve isporuke novih pasoša Srbije, juče je, na inicijativu zamenika predsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, održan sastanak s potpredsednikom vlade za evropske integracije Božidarom Đelićem i rukovodstvom Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca. U saopštenju MUP-a je navedeno da su na sastanku dogovorene dalje aktivnosti oko izrade i izdavanja novih pasoša Republike Srbije i da je sledeći sastanak zakazan za sredu, 23. jul.
Đelić je novinarima u parlamentu Srbije rekao da su u prvoj isporuci novih pasoša uočeni problemi i da će zbog toga, zajedno s ministrom policije, posetiti Zavod za izradu novčanica, kako bi ti problemi bili otklonjeni.
„Uočeno je da je u prvoj isporuci bilo određenih problema, brzo smo reagovali, jer je naš cilj da građani koji budu dobili najmoderniju evropsku putnu ispravu nemaju ikakvih problema u putovanjima”, istakao je Đelić. Podsetivši da se izrada novih pasoša obavlja pod okriljem Narodne banke Srbije i Zavoda za izradu novčanica, Đelić je izrazio uverenje da će ovaj projekat biti uspešno zaokružen i da ubuduće neće biti problema.
Dačić je prekjuče potvrdio Tanjugu da je MUP-u dostavljena određena količina novih pasoša, čiji jedan deo ne zadovoljava naše nove propise i, pogotovo, standarde Evropske unije.
Ministarstvo neće izdavati građanima pasoše na kojima su uočene tehničke nepravilnosti, rekao je ministar. On je objasnio da je u MUP stiglo oko 6.000 novih biometrijskih pasoša, od kojih “jedan broj” nije u skladu s potrebnim standardima i propisima i Ministarstvo neće da preuzima odgovornost za eventualne probleme na koje bi građani mogli da naiđu sa takvim putnim ispravama.
Zahtevi za izdavanje novih biometrijskih pasoša počeli su da se podnose 7. jula. Novi pasoš je “carsko crvene” boje, a na koricama su ime i grb Republike Srbije, natpis “pasoš“ napisan ćirilicom u zlatnoj boji, kao i oznaka da je pasoš biometrijski. Na unutrašnjoj strani korica je natpis “Srbija” naizmenično ćirilično i latinično, koji će biti vidljiv samo na ultraviolentnom svetlu.
Prvi list u pasošu je polikarbonatni i tvrđi je nego ostale strane, kojih ima ukupno 32, a namenjene su za pečate i vize. Strane su prošivene na specijalan način i specijalnim koncem, koji je fluoroscentan.
Pored prve, i druga strana je polikarbonatska, kao na kreditnim karticama, a na prvoj strani je na srpskom, francuskom i engleskom napisano “pasoš“. Druga stranica sadrži lične podatke vlasnika (fotografija, ime, prezime, mesto i datum rođenja, serijski broj i ostale podatke koje ima i sadašnja isprava).
Prema elementima zaštite, novi pasoš se najviše razlikuje od starog i ima sedam nivoa zaštite, što ga čini jednim od najmodernijih u Evropi, a novina je i nevidljivi čip s biometrijskim podacima vlasnika.
Rok za izdavanje novog pasoša je 30 dana od podnošenja zahteva u zemlji, 60 u inostranstvu, a rok njegovog važenja je 10 godina.
Džaba pasoš kad se ne može putovati
Prema zvaničnoj statistici, tek nešto više od 600.000 stanovnika Srbije, ili svaki deseti, poseduje putnu ispravu, što državljane naše zemlje svrstava među pripadnike tri evropska naroda koji najmanje putuju. Samo 11,24 odsto građana ima pasoš, dok ga 88,76 odsto nema i ne žuri da do njega dođe.
Razlog za mali broj putnih isprava naših građana pre svega je rigorozni vizni režim koji većina evropskih država ima prema Srbiji, pa su njeni državljani čvrsto uvereni da im pasoš i ne treba kada neće dobiti vizu za odlazak u neku od evropskih država. Drugi razlog jeste siromaštvo, koje putovanje u inostranstvo čini građanima Srbije nemogućim ili teško dostupnim. Činjenica je da se poslednjih osam godina situacija donekle popravlja i da je broj onih koji odlaze u inostranstvo veći nego devedesetih godina prošlog veka.
Naši građani poslednjih godina najviše putuju u Zapadnu Evropu (67 odsto njih), balkanske zemlje poseti 26 odsto državljana Srbije, a ostatak sveta svega 7 odsto. Najviše se prošle godine putovalo u Grčku, Crnu Goru, Tursku, Egipat i Tunis, kada je reč o turističkim putovanjima, a u zemlje Evropske unije na poslovne sastanke i u posetu rođacima i prijateljima.
Procenjuje se da bi potražnja za pasošima i veći odlazak u inostranstvo, kako zbog turizma tako i radi sklapanja poslova, mogao da se očekuje tek nakon očekivanog ukidanja viza zemalja potpisnica Šengenskog ugovora, a kada će to biti, teško je reći. LJ. M.
|
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 22. 07. 2008.
|
|
DUG OPORAVAK ZA IKODINOVIĆA
Danilo Ikodinović, koji je teško povređen u saobraćajnoj nezgodi krajem juna, posle prvih znakova poboljšanja ulazi u fazu oporavka koji će, prema prognozama lekara, potrajati nekoliko meseci.
Ikodinović je sve duže budan, a lekari mu postepeno smanjuju dozu sedativa. Većinu vremena diše sam, bez pomoći aparata, kažu u Kliničkom centru Vojvodine. Kako piše ''Blic'', lekari se i dalje intenzivno brinu za Ikodinovićevu desnu ruku, a rade se i redovne provere njegovog neurološkog stanja. Dobri pokazatelji su to što Ikodinović pomera zdravu ruku i noge, komunicira sa lekarima, seća se nesreće, kao i dana koji su usledili. (021)
VLADA DA, PREDSEDNIK NE
Premijer Vojvodine Bojan Pajić izjavio je da bez glasova SPS-a u republičkom parlamentu ne bi bilo moguće potvrditi novi Statut Pokrajine, koji do kraja godine treba da usvoji vojvođanski parlament. ''Otuda je jasno da će novi statut mnogo lakše dobiti podršku u Beogradu ako SPS kao deo vojvođanske vlasti učestvuje u pripremi tog akta'', rekao je Pajtić za Dnevnik.
On je napomenuo da je izvesno kako će Izvršno veće biti i zvanično preimenovano u Vladu Vojvodine, ali da neće biti potrebno uvoditi instituciju predsednika Vojvodine, jer je to rasipanje novca. (021)
|
|