VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  20. Mart 2008.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 20. 03. 2008.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 20. 03. 2008.

LORDMERU INĐIJE U KANU URUČENO PRESTIŽNO PRIZNANJE MAGAZINA FDI

Inđija na top-listi za strana ulaganja

Predsedniku inđijske opštine Goranu Ješiću juče je u Kanu uručena nagrada Magazina FDI (izdaje ga čuveni „Fajnenšel tajms“), koji je Inđiju svrstao na listu 25 najboljih evropskih destinacija za strana ulaganja.
I na svetskom nivou potvrđeno je da je ova sremska opština jedna od najpopularnijih za ulaganje ne samo u Srbiji već i u jugoistočnoj Evropi. Prednosti su joj: brza i uslužna administracija, dobra infrastruktura i primena najmodernijih informacionih tehnologija. Na listi se našla ispred gradova kao što su Amsterdam, Varšava, Madrid, Frankfurt i Budimpešta. Urednica pomenutog magazina Kortni Fingran detaljno je obrazložila metodologiju po kojoj je sastavljena top-lista najboljih destinacija. Po njenim rečima, obrađivani su najrazličitiji podaci iz više od 1.000 gradova i regiona u Evropi, ali pet je osnovnih oblasti. Neka od najznačajnijih pitanja su bila: procena ekonomskog potencijala, pregled tekućih investicija i investicija u poslednje dve godine, obrada podataka o najznačajnijoj investiciji u 2007. godini (veličina investicije i broj zaposlenih). Žiri, koji je bio sastavljen od eminentnih stručnjaka, cenio je i podatke koji se odnose na markentinške i propagandne strategije gradova u privlačenju investicija, ali i postojanje i razvijanje planske dokumentacije i opremljenost lokacija infrastrukturom. Čak je u pojedinim segmentima bilo potrebno prikazati troškove i količinu investicija u komunalnu infrastrukturu.
Primajući ovo značajno priznanje, Ješić je istakao da je ova nagrada istovremeno i dobra poruka da u Srbiji postoje lokalne samouprave koje mogu da ispune svetske i evropske standarde.
- Pored toga, ovo je još jedan dobar vid promocije opštine i njenih potencijala pred svetski poznatim kompanijama, potencijalnim investitorima, ovo je ujedno dokaz da je Inđija u poslednjih osam godina išla u dobrom smeru i da možemo očekivati nove značajne investicije i ulaganja - naglasio je predsednik inđijske opštine.
Trenutno se u Kanu održava i najveći Sajam nekretnina „MIPIM 2008“ , na kojem učestvuju i VIP fond i Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.
Na sajmu su takođe prisutni predstavnici SIEPA, gradske uprave u Zrenjaninu i opštinske u Inđiji, koji su održali sastanke sa nekoliko potencijalnih investitora.
N. Nikšić

SKANDAL NA POČETKU REGISTRACIJE NOVOG DOMENA SRBIJE

Na sajtu Tvrđave mogući i pornići!?

Za razliku od republičkih organa, ali i pojedinih gradova u centralnoj Srbiji, pokrajinska vlast, kao ni opštine u Vojvodini, nisu unapred rezervisali nazive za internet adrese sa novom oznakom Srbije (.rs). Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS), nevladina organizacija koja upravlja ovim resursom, dobila je, naime, 10. marta, dakle na dan početka registracije sajtova s novom oznakom, spisak od preko 1.000 reči koje se ne mogu slobodno koristiti za imena internet-sajtova u Srbiji. Ovaj spisak RNIDS je dobio od Uprave za zajedničke poslove republičkih organa.
Slobodan Marković, član Upravnog odbora RNIDS-a, kaže za „Dnevnik” da je, prema njegovim saznanjima, Uprava krajem prošle godine obavestila administrativne organe na svim nivoima vlasti da dostave liste sa rečima koje žele da rezervišu, odnosno da onemoguće slobodnu registraciju sajtova s tim imenima. Na osnovu tih lista formiran je spisak rezervisanih pojmova za potrebe republičkih organa i organizacija. Na njemu preovlađuju imena opština i gradova u raznim kombinacijama (na primer novisad i novi-sad), a rezervisana je i reč Vojvodina. Međutim, kad je u pitanju severna pokrajina, priča se tu završava.

Trubači na www.egzit.rs
Prema pravilniku o preregistraciji adresa sa stare oznake (.yu) na novu, svi dosadašnji vlasnici sajtova imju pravo da u roku od šest meseci, dakle do 10. septembra preregistruju sajtove na završetak .rs. Međutim, problem je u tome što su stare oznake do sada imale „umetke” (međučlanovi co, org, edu), dok nova pravila omogućavaju da se registruju sajtovi direktno na domen (.rs). Sadašnji vlasnici sajtova imaće prvenstvo registracije samo za domene sa međučlanom (co.rs, org.rs), dok će ti isti nazivi na takozvanom „top-nivou” (najvišem nacionalnom nivou) biti u slobodnom prometu. To praktično znači da, ukoliko bi organizacioni odbor Sabora trubača u Guči bio brži od novosadskih „egzitaša”, mogao bez problema da registruje sajt www.egzit.rs.

Da pojasnimo, na traženje Grada Beograda iz slobodne upotrebe su uklonjene reči kao što su Pinokio, Boško Buha (imena pozorišta), Tašmajdan, Dorćol (delovi grada), Fest, Kratki metar (festivali), dok su Nišlije čak rezervisale reč koja označava međunarodnu izložbu pasa u tom gradu. S druge strane, Vojvodina i Novi Sad su, za razliku Beograda, Niša i Kragujevca i republičkih organa, ispustili mogućnost da rezervišu imena svojih znamenitosti. Tako, recimo, neko sad može da registruje sajt http://www.petrovaradinskatvrdjava.rs/ i da na njemu reklamira svoju farmu tovnih pilića ili, čak, porniće. Što je još važnije, upravo taj sajt će među prvima isplivati na Guglu kada neko negde u belom svetu poželi da se informiše o turističkom biseru Novog Sada. Takođe, nisu zaštićeni ni toponimi Bačka, Banat, Srem... U svakom slučaju, to će omogućiti onima koji su najbrži da iskoriste ta imena za nazive sajtova sa ciljem da na njima razviju biznis ili da u narednim mesecima i godinama ucenjuju stvarno zainteresovane da plate za „otkup” ovih adresa što je, inače, bilo karakteristično za prve godine razvoja interneta u svetu.
Na kraju se može postaviti i pitanje ko je kriv. Postoje tri moguće varijante. Najpre, da republička Uprava nije obavestila pokrajinske organe o sastavljanju spiska sa rezervisanim imenima, a da je nazive vojvođanskih opština stavila po automatizmu, zajedno sa imenima opština iz cele Republike. Po drugoj varijanti, pokrajinski organi, ali i vojvojđanske opštine, jednostavno nisu bile zainteresovane da se „bakću” s celom ovom pričom. Ipak, moguće je i da su Vojvođani bili isuviše skromni pa su se zaustavili samo na zvaničnim nazivima gradova i opština. Ali skromnost se ponekad (pre)skupo plaća.
Gordan Brkić

BEOGRADSKI SKUP POSVEĆEN POLITIČKIM IDEJAMA ZORANA ĐINĐIĆA

Vizionar i simbol novog imidža Srbije

Zoran Đinđić je bio vizionar jedne nove političke teorije i prakse i simbol novog imidža Srbije – jedinstvena je ocena jučerašnjeg skupa u Istraživačko-izdavačkom centru DS-a posvećenog političkim idejama pokojnog premijera i lidera Demokratske stranke.
Profesorka Zagorka Golubović je okarakterisala Đinđića kao humanističkog filozofa, s naglašenom brigom za čoveka, koji je nudio alternativu i kao teoretičar i kao pragmatičar.
Šef Misije OEBS-a ambasador Hans Ola Urstad rekao je da je lično poznavao Đinđića i okarakterisao ga kao jedinstvenog i modernog političara, koji je pokušao da Srbiji vrati ugled i obezbedi da postane deo međunarodne zajednice i članica EU.
Profesor Bogoslovskog fakulteta Radovan Bigović, osvrćući se na Đinđićevu ličnost, jer su se znali iz fakultetskih dana, rekao je da je Đinđić bio čovek neverovatne radne energije i blistavog uma, i da ga pamti kao osobu „tople i široke duše“. Profesor Bigović je zaključio da na sceni Srbije ne vidi autentičnog nastavljača Đinđićeve politike.
Istoričar Čedomir Antić rekao je da Đinđić bio demokratski, reformski političar, koji je bio izuzetno pragmatičan zato što se u suprotnom ne bio održao na političkoj sceni.
D. M.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 20. 03. 2008.

PAJTIĆ: MOGUĆE PROVOKACIJE POLITIČARA
Predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić izjavio je da ne očekuje da će bezbednost etničkih zajednica u Vojvodini biti ugrožena posle priznanja nezavisnosti Kosova od strane Mađarske i Hrvatske. Čak ni 90-ih godina kad su u našem okruženju vođeni ratovi nije bilo međuetničkih sukoba u Vojvodini, rekao je Pajtić, uz ogradu da je moguće da bude pojedinačnih slučajeva u režiji stranaka ili nekih političkih grupacija. On je naveo i da se nada da najnovija dešavanja neće poremetiti privredne tokove i regionalnu saradnju. (021)

USKORO SE POMERAJU KAZALJKE
Letnje računanje vremena počeće sledeće nedelje, 30. marta pomeranjem sata za jedan čas unapred, pa će se vreme u dva časa računati kao tri. Letnje računanje vremena se završava poslednje nedelje u oktobru. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com