VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  07. Mart 2008.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 07. 03. 2008.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 07. 03. 2008.

Prijatni događaji nisu jedini povod za pojavljivanje

Mnoge generacije gradonačelnika, od trenutka kada je Novi Sad dobio status slobodnog kraljevskog grada 1748. do danas, pružile su značajan učinak za kulturni, istorijski, naučni i obrazovni razvoj Srpske Atine, ali način na koji su gradski oci vodili računa o sugrađanima ipak je, bio i ostao, najvažniji za Novosađane.
Na mestu nezapamćene tragedije, koji je izazvao požar u kafiću “Laundž” odnevši osam mladih života, nije se pojavila gradonačelnica Maja Gojković. Kako je rekla, policija joj nije dozvolila, a osim toga smatra da političarima tamo nije ni bilo mesto.
Za neke od bivših čelnika Grada, koji su upamćeni po plemenitim postupcima i značajnim tragovima za Novi Sad, ovakvo nedelovanje Gojkovićeve je nedopustivo.

Gradonačelnik zaleg’o u blato
- Tokom bombardovanja, na žalost, poginuo je i jedan vojnik u Temerinu i prisustvovao sam njegovoj sahrani. U takvim i sličnim situacijama mislim da je obavezano prisustvo gradonačelnika, jer je ljudima teško i bitno je da osete da imaju podršku Grada. Čim je počelo bombardovanje bili smo u Gradskoj kući i nakon deset minuta od pada prve bombe ja sam sa kolegama seo u automobil i odmah otišao u kasarnu, jer sam mislio da je tamo pala prva bomba. Pri ulasku u kasarnu u kojoj je bila panika i uzbuna, svi smo morali da zalegnemo u blato. Mene je čak, najveći vojnik kojeg sam video u životu, pritisnuo šlemom na vrat priljubivši me uz zemlju. Zamalo da mi vrat preseče. Posle toga smo otišli do policijske stanice na Majevici gde je pala bomba, pa u Rafineriju, a kasnije tokom bombardovanja i na sva mesta koja su pogođena. Nije bilo prijatno, ali je bilo neophodno - ispričao je dr Vrbaški.

- Vanrednih situacija je, dok sam bio na funkciji, bilo, ali ni blizu tako dramatičnih kao što je ovaj požar u kafiću “Laundž”. Gradonačelnica je pogrešila što nije došla na lice mesta. To što je izjavila da joj je policija zabranila, ne može biti istina. Neko mora da odgovara što je tom kafiću data dozvola za rad, a da pri tom ne ispunjava osnovne uslove. Gradonačelnica to nije isterala na čistac, nije ispitivala, niti se povodom toga oglašavala. To je nedopustivo.
Stvari se ne rešavaju tek onda kada se nevolja desi, već se mnogo toga rešava baš da bi se ona sprečila. Prvi čovek grada mora biti uvek na terenu u vanrednim situacijama. Kada su bile velike kiše ili snegovi sprovodili smo najžešću mobilizaciju službi. Sve bezbednosne mere su uvek bile na vreme preduzete i nikada se nije čekalo da bude vode do kolena – rekao je Jovan Dejanović, koji je na čelu Grada bio od 1974. do 1982. godine.
Dejanović je presekao vrpcu Mosta Slobode, a dok je bio na funkciji, Novi Sad je dobio i Spens i novu zgradu Srpskog narodnog pozorišta. Nosilac je povelje Ordena legije časti, s potpisom tadašnjeg predsednika Francuske republike, Fransoa Miterana. Rekonstruisao je Dunavsku i Zmaj Jovinu, a u njegovo vreme izgrađeni su hoteli “Novi Sad” i “Park”. U šali voli da kaže da polaže autorsko pravo na lipe u Zmaj Jovinoj ulici.
Stevan Vrbapki koji na čelu Novog Sada bio od 1997. do 2000. godine smatra da gradonačelnik mora da bude prisutan i na lepim, ali i na žalosnim i ružnim događajima u svom gradu, jer je to ljudima bitno, iako to možda nije dobro za imidž, zato što birači često poistovećuju gradonačelnika sa događajima na kojima je. Po njegovom mišljenju, gradonačelnik ne sme da misli o tome, već ima obavezu da uvek bude uz sugrađane. Za vreme njegovog mandata Novi Sad je zadesilo bombardovanje.
Kada je nakon bombardovanja, Borislav Novaković došao na mesto gradonačelnika, Novi Sad je bio bez mostova. Dunav je ubrzo bio očišćen od preostalih eksplozivnih naprava, te je potpisan i ugovor za obnovu Mosta Slobode. Vodovod su dobila sva mesta, zaključno sa Kisačem, a uvođenje kanalizacije u okolna mesta ostalo je novoj vlasti. Nažalost, kaže on, Kać, Budisava i Kovilj ih ni danas još nemaju. On kaže da je tokom trajanja mandata (2000 – 2004) imao dogovor sa načelnikom SUP – a da ga obaveštavaju o svakom većem požaru u gradu.

Kroz požar i blato
- Jedan od većih požara kojem sam prisustvovao bio je u ulici Mileve Marić, kada je gorelo pet stanova. Ušao sam sa vatrogascima i pratio kako teče gašenje požara. Krov je bio potpuno izgoreo, pa smo finansirali njegovo saniranje. Jak pljusak je zadesio grad 2004. i tada sam sa direktorom “Vodovoda i kanalizacije” obilazio one delove grada u kojima se voda zadržavala. Sećam se, najkritičnije je bilo u Kisačkoj i u ulici Kornelija Stankovića, a na Salajki su tri kuće bile potopljene. Izlaskom na teren, podstakli smo službe da rade odgovornije. Biti na licu mesta, naročito je važno kada u kriznoj sitauciji ima i ljudskih žrtava. Sticajem okolnosti, u požaru u kojem je jedna starija žena iskočivši iz stana preminula, nisam prisustvovao odmah, jer sam bio van Novog Sada. Međutim, čim sam se vratio u grad, došao sam na lice mesta – ispričao je Novaković.

POVODOM 125 GODINA OD DOLASKA PRVOG VOZA U NOVI SAD, BOJAN KOSTREŠ IZJAVIO:

Železnice Vojvodine treba osnovati

Vojvodina ima interesovanje da joj se vrati imovina, što je zakonom o sprovođenju Ustava oročeno do 31. decembra 2008. godine - rekao je predsednik Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš povodom obeležavanja 125 godina od dolaska prvog voza u Novi Sad i puštanja u saobraćaj pruge Subotica - Novi Sad, na jučerašnjoj konferenciji za novinare održanoj u vozu 5432, koji saobraća na pruzi Novi Sad - Sombor.
- Želim da ustanovimo u kakvom je stanju vojvođanska imovina, kako se vodilo računa o njoj u prethodnih dvadesetak godina i šta će tačno biti vraćeno - rekao je Kostreš. - To je vraćanje "Naftagasa", "Puteva", Železnice, Telekoma, Pošte... To su resursi koje su Vojvođani izgrađivali prethodnih godina, koje su Vojislav Šešelj i Slobodan Milošević svojim zakonima oduzeli 1992. i 1995.
S obzirom na nezadovoljavajuće stanje železnice danas, Kostreš je rekao da je Vojvodina imala od 1977. do 1989, kada je postojala puna autonomija, 550 kilometara pruga, 44 elektrolokomotive, 10 elektromotornih vozova, 94 dizel lokomotive, 13 parnih lokomotiva, 67 šinobusa, 161 putnička kola sa 17.000 sedišta i 600 ležaja, kao i više od 6.000 teretnih vagona. Tadašnji ŽTO "Novi Sad" imao je elektrolokomotive za vožnju i 160 kilometara na sat i vagone za brzine do 200 kilometara na sat. Danas je prosečna brzina voza u Srbiji 45 kilometara na sat, a davne 1829. na pruzi između Liverpula i Mančestera parnom lokomotivom se vozilo 56 kilometara na čas. Broj dnevnih polazaka u Vojvodini pao je za dvadesetak godina s 500 na 100, što govori o tome koliko je naša železnica devastirana.

Gotov predlog zakona
- Predlog zakona o sprovođenju Ustava napisan je i uskoro će se prezentovati i uputiti na razmatranje Skupštini Vojvodine, ali ću ja tražiti od poslanika u Skupštini Srbije koji dolaze iz Vojvodine da pokrenu proceduru, kako bi se proces ubrzao - rekao je Bojan Kostreš. - Ne treba zaboraviti da je Skupština Vojvodine zadužila Izvršno veće da napravi predlog zakona o vraćanju vojvođanske imovine i očekujem da će taj akt ubrzo ugledati svetlost dana.

- Ono što mi želimo da uradimo jeste da jasno kažemo da se ne slažemo s ovakvim tretmanom vojvođanske imovine, zato ona mora biti vraćena - istakao je Kostreš. - Ukoliko železnicom nije gazdovano na domaćinski način, Vojvodina mora biti obeštećena. Često kontaktiram s radnicima zrenjaninskog "Šinvoza", "Želvoza" u Smederevu i nekima iz "Železnica Srbije", od kojih sam dobio frapantne podatke, koji se odnose na finansijsko uništavanje ovih preduzeća, a koje želim da predstavim ministrima u Vladi Srbije. Zajedno s ovim radnicima tražiću prijem kod ministara pravde i ekonomije i upoznati ih s podacima, pre nego što se predoče javnosti, očekujući da na to reaguju.
Od Novog Sada do Gajdobre, koji su udaljeni oko 40 kilometara, šinobus je juče vozio blizu 40 minuta. Kostreš je podsetio da je brzi voz od Subotice do Beograda 1926. putovao 3.15 sata, 1989. godine dva sata, a 2007. godine 3.08 sata, samo sedam minuta brže nego pre više od 80 godina. To je razlog, naglašava Kostreš, da se osnuju Železnice Vojvodine i da budu stavljene na upravljanje vojvođanskoj administraciji, da se popiše sva vojvođanska imovina koja će se vratiti i pokrajina obeštetiti.
R. Dautović

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 07. 03. 2008.

O REZOLUCIJI 13. MARTA
Skupština Srbije će predlog rezolucije SRS o evropskim integracijama razmatrati sledećeg četvrtka, dogovoreno je na konsultacijama šefova poslaničkih grupa koje tu rezoluciju podržavaju. U pitanju su opozicione SPS i SRS, kao i vladajuća "narodnjačka koalicija" DSS i NS. U predlogu rezolucije poziva se EU da "jasno i nedvosmisleno potvrdi celovitost državne teritorije Srbije, kao uslov za nastavak pregovora o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji". Vlada je u četvrtak iznela negativno mišljenje o Predlogu rezolucije. Ministri iz DS i G17 plus odbijaju predlog rezolucije jer smatraju da je ona usmerena na prekid daljih integracija Srbije u Evropsku uniju. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da bi smesta potpisao Sporazum o asocijaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, ukoliko bi to Srbiji bilo ponuđeno. Tadić je apelovao da se Predlog rezolucije povuče iz skupštinske procedure jer se time zloupotrebljava pitanje Kosova kako bi se prekinulo približavanje Srbije Evropi. (Tanjug)

ZADOVOLJNE ŽENE
Žene u Srbiji uglavnom su zadovoljne svojim životom, pokazalo je istraživanje koje je "Medium Gallup" obavio prošlog meseca na uzorku od oko 1.000 građana. Najzadovoljnije su mlađe žene iz viših socijalnih slojeva, sa većim obrazovanjem i većim primanjima. Prema ovom istraživanju, pripadnicama lepšeg pola najbitniji su porodica, zdravlje, lična sloboda i prijatelji, a najmanje politika. Zadovoljstvo je direktno povezano sa godinama, pa u životu najviše uživaju mlađe žene od 18 do 34 godine, dok su starije nezadovoljnije. Takođe se bolje osećaju zaposlene, naročito intelektualke, nego domaćice. Životom su najmanje zadovoljne žene u jugoistočnoj Srbiji, gde je i materijalna situacija najgora, dok su najzadovoljnije Beograđanke. (021)

SVE VIŠE OBOLELIH
U Srbiji od različitih vrsta malignih bolesti godišnje oboli oko 30.000 ljudi, a umre više od 19.000, upozorili su stručnjaci povodom marta Meseca borbe protiv raka. Stanovništvo Srbije najviše pogađa rak pluća, tokom godine oboli oko 5.000 građana, rak dojke dobije 4.000 a debelog creva 3.500. Po učestalosti oboljenja slede kancer grlića materice od kojeg godišnje oboli oko 1.500 žena. (021)

MEMORIJAL ISIDOR BAJIĆ
Četvrti Memorijal "Isidor Bajić" počinje danas koncertom Simfonijskog orkestra RTS-a. Ovogodišnje takmičenje u organizaciji Muzičke škole "Isidor Bajić" trajaće do 17. marta. Pijanističko takmičenje održava se u tri kategorije do 32 godine i očekuje se učešće oko 80 takmičara iz 26 zemalja sveta, uz devetočlani međunarodni žiri. Koncert Simfonijskog orkestra RTS-a u novosadskoj Sinagogi počinje u 20 časova, a ulaz je slobodan. (021)

AKCIJA POMOĆI SINIŠI TOPALOVIĆU
Humanitarna akcija prikupljanja novca za lečenje teško obolelog novosadskog muzičara Sinišu Topalovića počela je najavom humanitarnog koncerta "Ima veze s mozgom", koji će se održati 21. marta u Zapadnom holu Spensa. Jedan od organizatora, Predrag Novković, za 021 kaže da od ovog koncerta očekuju oko 300.000 dinara, a da je za prvi deo Sinišinog lečenja potrebno oko 6.000 evra. Pevač novosadske grupe Katvork, Siniša Topalović, boluje od tumora mozga za koji mu je potreban lek Temodal koji ne pokriva zdravstveno osiguranje. Na koncertu će nastupiti Rambo Amadeus, Ateist rep, Marčelo, Overdrajv, Hajn Teni, Plag en Plej, Provokacija i Katvork. Cena ulaznice je 200 dinara i moći će da se kupe na blagajni Spensa, a sav prilog biće uplaćen na Sinišin račun. Organizatori akcije su Udruženje građana Košnica, Spens i SKC Novi Sad. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com