vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 05. 03. 2008.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 05. 03. 2008.
|
|
Tadić: Ako hoće s radikalima, neka otvoreno kažu
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio da rezolucija koju predlaže SRS ima za cilj da Srbija više ne pregovara o budućem članstvu u EU. Tadić je rekao da nije sporan stav tog dokumenta koji kaže da bi Srbija trebalo celovita da uđe u Evropsku uniju jer „niko u Srbiji danas nema drugačije mišljenje do toga da Srbija samo s Kosovom može u EU“. Problem je, kako je naveo predsednik Srbije, deo te rezolucije kojim se od Evropske unije traži da formalno kaže nešto što ona nema ni mogućnost ni kapacitet da kaže, pošto Unija ne priznaje države, već to radi svaka pojedinačna članica.
„U toj rezoluciji se zahteva da EU prizna celovitu Srbiju i pošto EU nema mogućnosti da odgovori na jedan takav zahtev, onda bi se to nepostojanje odgovora iskoristilo da se prekinu pregovori o budućem članstvu“, ocenio je Tadić. Ova rezolucija, kako je ukazao, nije uopšte rezolucija o očuvaju integriteta Srbije, nego dokument koja bi tehnički trebalo da proizvede da Srbija više ne pregovara o članstvu u EU.
Dulić: Nova većina DSS i SRS
Predsednik parlamenta Oliver Dulić ocenio je juče da će, ukoliko DSS izglasa u parlamentu rezoluciju sa SRS, to značiti novu skupštinsku većinu, koja će morati da funkcioniše kao nova vladajuća većina. Dulić je televiziji B-92 rekao da rezolucija koju su podneli radikali a podržao DSS, predstavlja pokušaj ucene „po principu uzmi ili ostavi“. „Mi ne možemo to da prihvatamo. Ovo je nekorektno ponašanje našeg koalicionog partnera.
|
Na pitanje da li bi usvajanje rezolucije, kojoj je podršku najavila i koalicija Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije, značilo stvaranje nove skupštinske većine, Tadić je rekao da je to vrlo realno i poručio da DSS i NS, ako žele tu većinu, to moraju jasno da kažu i ozvaniče u parlamentu. „Dok god postoji pet principa na kojima postoji Vlada Srbije, biće i Vlade Srbije, dok postoji ova skupštinska većina, biće i Vlade Srbije“, rekao je predsednik Srbije. Ako DSS i NS žele izmenu tih principa i udaljavanje Srbije od Evrope, kako je rekao Tadić, moraće da formiraju novu skupštinsku većinu sa Srpskom radikalnom strankom i strankama koje bi podržale taj program. „Ubeđen sam u to da takve većine neće biti, ali sada su karte otvorene.
Demokratska stranka Srbije u svakom trenutku može da formira novu skupštinsku većinu i radi se o tome da li ta stranka to hoće ili neće“, objasnio je Tadić. „Stranke koje su sada u parlamentu jasno su govorile da hoće u EU. Morali bismo da imamo potpuno nove izbore na kojima bi se definalisala jedna potpuno drugačija volja građana, da se neće u EU, da bi neka nova vlada mogla da sprovodi tu politiku“, zaključio je Tadić.
Koštunica: U EU samo s Kosovom
Premijer Srbije Vojislav Koštunica pozvao je juče parlamentarne stranke da potvrde jedinstvo u političkom stavu da je Kosovo sastavni deo Srbije, ističući da je neophodan i jedinstven stav da Srbija želi u Evropu kao celovita zemlja.
Još jedanput pozivam parlamentarne stranke da u Narodnoj skupštini potvrde jedinstvenu državnu i nacionalnu politiku da je Kosovo Srbija. Ako svi istinski stojimo iza državnog i nacionalnog principa Kosovo je Srbija, onda svi jedinstveno moramo podržati to da Srbija s Kosovom i Metohijom može postati član Evropske unije – rekao je Koštunica u izjavi Tanjugu. – Umesto podele u zemlji oko Evropske unije neophodan je jedinstven stav Srbije da želimo i hoćemo da nastavimo evropske integracije kao celovita zemlja. Uveren sam u to da sve stranke mogu biti zadovoljne i da niko neće biti na gubitku ako zajednički prihvatimo jasan stav da Srbija hoće u Evropsku uniju i da Srbija hoće u Evropsku uniju sa svojom pokrajinom Kosovo i Metohija.
„Ovom zajedničkom politikom mogu biti zadovoljne i stranke koje snažno insistiraju na evropskim integracijama i stranke koje snažno insistiraju na odbrani Kosova. Zato je od najveće važnosti da izbegnemo podele oko Evropske unije i da u ovom trenutku za Srbiju potvrdimo jedinstvenu državnu i nacionalnu politiku, da Srbija u svojoj punoj teritorijalnoj celovitosti sa svojom južnom pokrajinom hoće da nastavi evropske integracije”, ocenio je Koštunica. On je upozorio na to da bi insistiranje po svaku cenu na isključivo partijskim stavovima i narušavanje uspostavljenog nacionalnog jedinstva imalo veliku štetu za Srbiju.
– Zato pozivam sve da sačuvamo i potvrdimo politiku koju Srbija već godinama vodi u odbrani svojih suštinskih interesa i da jasno saopštimo da Srbija ide u Evropsku uniju samo sa svojim Kosovom – naglasio je Koštunica.
PARLAMENTARNA VEĆINA NA ISKUŠENJU
Rezolucija kroji Vladu?
Današnja sednica Skupštine Srbije biće svojevrstan test za vladajuću koaliciju i na neki način mogla bi da opredeli sudbinu Vlade Srbije. Iako u ovom trenutku zakazana kao rutinska sesija, obrt se desio nakon što su radikali izneli zahtev da prva tačka dnevnog reda bude njihov predlog rezolucije, u kojem kategorično stoji da bez Kosova Srbija nema nameru ni da pregovara, a kamoli da postane i formalno član evropske porodice. Predlog rezolucije primljen je na skupštinskoj pisarnici 29. januara, a šef poslaničke grupe DSS–NS-a Miloš Aligrudić juče je i zvanično potvrdio da se narodnjačka koalicija, uz neke sitnije izmene, “stilsko intervenisanje na tekstu“, slaže s predlogom radikala i da je spremna da glasa ne samo da se taj dokument nađe na dnevnom redu već i da ga podrži. Nedugo posle njegove izjave, juče popodne je potvrđeno da su poslaničke grupe SRS-a, DSS–NS-a i SPS-a usaglasile tekst predloga rezolucije Skupštine Srbije o zaštiti teritorijalnog integriteta, u kojoj se Evropska unija poziva da jasno i nedvosmisleno potvrdi celovitost državne teritorije i da povuče odluku o slanju misije na Kosovo i Metohiju.
U konačnom predlogu teksta navodi se da parlament Srbije „poziva EU da jasno i nedvosmisleno potvrdi celovitost državne teritorije Republike Srbije, kao jedini uslov za nastavak pregovora o pridruživanju Srbije EU“. Skupština Srbije, saglasno Povelji UN, Završnom helsinškom aktu, Rezoluciji 1244 SB, Ustavu Srbije i rezolucijama koje je usvojila, najoštrije osuđuje protivpravnu odluku EU o slanju misije Euleks na Kosovo i Metohiju. EU, kako je navedeno u predlogu rezolucije, protivpravnim slanjem misije Euleks pokušava da pruži legitimetet i policijsko-civilnu podršku jednostrano proglašenoj lažnoj državi Kosovo, pa je parlament Srbije poziva da poništi takvu odluku.
– Ta rezolucija u osnovi govori o postupanju države i njenih organa u skladu s Ustavom kada je reč o potpisivanju Sporazuma s EU, koje želimo da se dogodi. Smatramo da Srbija treba da ide procesom evropskih integracija, ali i da EU mora da Srbiju prepozna kao celovitu, jedinstvenu državu, uključujući i Kosovo i Metohiju. Taj stav ni u čemu se ne razlikuje od teksta rezolucije koji je Skupština usvojila pre nekoliko meseci i u potpunosti je u skladu s jedinstvenom državnom politikom i Ustavom Srbije – bio je kategoričan Aligrudić.
On je primetio da „ako ikada ikome smemo da postavimo ikakav uslov, to je jedan mali uslov da oni koji žele s nama da potpišu ugovor o pridruživanju, Srbiju dožive kao jedinstvenu državu“. Na pitanje da li ovakav stav DSS–NS-a o radikalskoj rezoluciji može da ugrozi vladajuću koaliciju, Aligrudić je odgovario: „Što se nas tiče, ne može“.
Nasuprot narodnjacima, Demokratska stranka se kategorički protivi tome da rezolucija o teritorijalnoj zaštiti Srbije, koju predlaže Srpska radikalna stranka, bude stavljena na dnevni red današnje sednice parlamenta. Šefica poslaničke grupe DS-a Nada Kolundžija smatra „da je nedopustivo i nezamislivo da se spoljna politika države vodi mimo Vlade“, ocenjujući da „parlament nije ovlašćen za to“. Ona je podsetila na to da je Vlada formirana na pet principa, od kojih je jedan evropski put Srbije, i da samim tim sve stranke vladajuće koalicije treba po tom pitanju da imaju isti stav.
Po njenim rečima, nedopustivo je da tako važno pitanje na dnevni red postavlja opoziciona stranka, ma koliko velika ona bila, kao i da je nezamislivo „da se o promeni kursa Vlade odluka donosi nekom drugom većinom u parlamentu“. Za informacije o tome da DS razmišlja o referendumu o pristupanju Evropskoj uniji, nasuprot ovakvim rezolucijama, Nada Kolundžija je rekla da su to za sada kalkulacije.
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić kazao je da je o rezoluciji prošle nedelje razgovarao sa zamenikom predsednika SRS-a Tomislavom Nikolićem i da će poslanici SPS-a glasati za to da se ona uvrsti u dnevni red sednice parlamenta. Dačić je ocenio da taj dokument ne znači i „ne“ evropskim integracijama, i dodao da rezolucija „tera EU da na drugi način gleda na Srbiju“. Na pitanje kako bi SPS reagovao kada bi sutra EU ponudila da se potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, Dačić je kazao da bi „samo lud tako nešto ponudio“ u ovom trenutku, pošto se „o članstvu u EU ne može raspravljati dok nam se otima Kosovo i Metohija“.
– Liberalno-demokratska partija neće glasati za to da se predlog rezolucije uvrsti u dnevni red današnje sednice parlamenta – rekao je poslanik te stranke Ivan Andrić.
On smatra da je ta rezolucija nastavak politike srpskog premijera Vojislava Koštunice i da je jedino rešenje u ovoj situaciji – raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Istovremeno, Andrić je podvukao da je ovo poslednji trenutak da DS, braneći javni interes, iskoristi većinu koju ima u vlasti i utiče na to da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.
S. Stanković
G17 plus: Nećemo iz Vlade, možemo na izbore
Potpredsednik G17 plus Tomica Milosavljević izjavio je juče da je „stranka eksperata“ protiv rezolucije koju je predložila Srpska radikalna stranka, i ocenio da bi skupštinska rasprava o tom predlogu bila presedan. G17 plus je protiv rezolucije SRS-a o zaštiti teritorijalnog integriteta Srbije, pošto o njoj nije bilo rasprave na sednici Vlade, niti su obavljene konsultacije šefova poslaničkih grupa u parlamentu. Komentarišući mogućnost raspisivanja referenduma o nastavku procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, Milosavljević je rekao da su se građani Srbije o tome izjasnili na predsedničkim izborima na kojima je ubedljivu većinu dobio kandidat evropske orijentacije. Kako je naveo, G17 neće izlaziti iz Vlade, ali je ujedno i spreman za vanredne parlamentarne izbore, ukoliko ne bude drugog izlaza.
– Dok postoji zajednička volja za ostvarenje svih pet principa na kojima se zasniva koalicioni dogovor, dotle postoji i dovoljno vezivnog tkiva za koaliciju i energije i snage da se obavljaju poslovi u izvršnoj vlasti – rekao je Milosavljević.
Pastor: SVM neće glasati za rezoluciju radikala
Šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara, izjavio je da poslanici te stranke neće glasati za to da predlog rezolucije o zaštiti teritorijalnog integriteta Srbije u odnosima s međunarodnim organizacijama, posebno EU, koju je predložila poslanička grupa radikala, bude uvršćen u dnevni red današnje sednice parlamenta. Pastor je rekao da je do sada Vlada Srbije bila ta koja je predlagala raspravu o Kosovu i Metohiji i da nema razloga da i sada ne bude tako.
|
|
Mirović kandidat za gradonačelnika, lista bez Maje
- Odlukom stranke, ja ću biti nosilac liste na predstojećim lokalnim izborima i kandidat za gradonačelnika - rekao je predsednik Gradskog odbora SRS Igor Mirović na jučerašnjoj konferenciji za medije. - Od ovog momenta mi praktično počinjemo predizbornu kampanju, a uskoro ćemo izaći sa proširenom listom kandidata koje su predlagali mesni odbori stranke, a GO će potom odrediti kojih 78 kandidata će se naći spisku. Inače, svi odbornici su u sadašnjem sastavu Skupštine grada radili timski, savesno i kvalitetno, tako da lista neće biti u većoj meri promenjena od one sa kojom smo izašli na izbore 2004. godine - rekao je šef novosadskih radikala.
U prisustvu potpredsednika GO SRS, Mirović je najavio pobedu radikala na skorašnjim lokalnim izborima, što će omogućiti nastavak vladavine ove stranke u Novom Sadu. Po njegovim rečima, optimizam u redovima SRS se zasniva na tome što je u prethodne četiri godine došlo do velikih pomaka u svim oblastima života, te Novi Sad više nije „ učmali, zaostali, uspavani grad kakav je bio 2004. - te“.
Na pitanje s kim bi radikali mogli da formiraju koaliciju ukoliko ne mogu sami da formiraju većinu u gradskom parlamentu, Mirović je odgovorio da su to „ svi sem DS i separatističkih organizacija koje deluju u gradu, kao što su LSV i LDP.“ Po njegovom mišljenju, Liga, G 17+ i „Pokret za Novi Sad“ Maje Gojković neće preći cenzus od pet odsto,“ jer treba prikupiti sedam do osam hiljada glasova“.
Novosadski radikali će na lokalne izbore izaći pod sloganom „Svim srcem za Novi Sad“.
Mirović: Maja Gojković osnovala „Pokret za Novi Sad”
Na listi radikala na predstojećim izborima neće biti aktuelne gradonačelnice Maje Gojković. NJen izostanak Mirović je objasnio:
- Gojkovićeva je osnovala svoju stranku koja se zove „Pokret za Novi Sad“ i odbila je da na minulim predsedničkim izborima podrži Tomislava Nikolića. To je Gradski odbor SRS motivisalo da je ne uvrsti na listu budućih odbornika - rekao je Mirović.
|
|
|
Most hita preko Tise
Izgradnja mosta na reci Tisi između Ade i Padeja ušla je u završnu fazu jer je započeto postavljanje čelične konstrukcije, koja je u vidu donacije dobijena od bavarskog grada Vilshofena u Nemačkoj, a prvobitno bila namenjena postavljanju između Bečeja i Novog Bečeja. Rekonstrukcija elemenata čelične konstrukcije mosta, koja je teška preko 767 tona, obavlja se kod Bečeja, gde je prvobitno dopremljena. Čelična konstrukcija mosta je 2002. godine demontirana sa Dunava.
Na gradilište novog mosta kod Ade prva lamela transportovana je rekom Tisom, a stručnjaci beogradskog "Intermosta", izvođača radova, postavljanje delova čelične konstrukcije mosta započeli su uz pomoć dizalice angažovane od "Zagrebtransporta" iz Hrvatske. Dužina čelične konstrukcije koja će se montirati na tri stuba je 258 metara. Izgradnja mosta počela je krajem maja prošle godine, prema ugovoru treba da se završi za 294 radna dana i izgradnja se uglavnom odvija po planu, tako da se završetak očekuje u maju ove godine.
Vrednost ulaganja u novu ćupriju preko Tise kod Ade je 6,7 miliona evra, a prema rečima predsednika ađanske opštine Ferenca Irmenjija, s izgradnjom priključnih puteva investicija iznosi preko 11 miliona evra. Irmenji je izjavio da je izgradnja mosta i pratećih saobraćajnica od izuzetnog značaja za dalji razvoj opštine i ovog regiona, što će se osetiti u narednom periodu, pošto će Ada biti na raskrsnici važnih saobraćajnica.
M. Mitrović
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 05. 03. 2008.
|
|
TABLE NA BRAJEVOM PISMU
Na Železničkoj stanici u Novom Sadu postavljene su table sa informacijama na Brajevom pismu, koje će omogućiti slepim osobama da se informišu. Šef sekcije za prevoz putnika na novosadskoj stanici, Veselin Simović, kaže za Radio 021 da će se na ovim tablama nalaziti sve potrebne informacije o staničnoj zgradi, čekaonici, blagajni, kioscima, izlasku na perone i koloseke.
Od ulaza u hol stanice biće postavljene posebne staze za slepe, koje će voditi do tabli sa informacijama. (021)
POLICIJA TRAGA ZA TERZIĆEM
Predsednik Fudbalskog saveza Srbije Zvezdan Terzić izjavio je, povodom odluke Ministarstva unutrašnjih poslova da raspiše poternicu za njim zbog zloupotrebe položaja, da se protiv njega vodi hajka i da su optužbe neosnovane. Terzić je poternicu prokomentarisao rečima da policija "puca ćorcima" i da će razmisliti da li će uskoro doći u Beograd.
Policija je utvrdila da je Terzić u svojstvu direktora OFK Beograda protivpravno prisvojio 1.100.000 nemačkih maraka od obeštećenja Vanje Grubača. Predsednik FSS-a je duže vreme bio u SAD, a potom otišao u London, navodno zbog operacije. (Beta)
|
|