vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 29. 10. 2007.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 29. 10. 2007.
|
|
NAKON PRVOG KRUGA KONKURSA ZA JAVNE RADOVE
Novi Sad ostao kratkih rukava
Vlada Republike Srbije, na nedavnoj sednici, odobrila je novac namenjen za projekte javnih radova. Reč je o 139 predloga za koje je obezbeđeno oko 213 miliona dinara. Trećina od ove sume je predviđena za projekte iz Vojvodine. Međutim, među prihvaćenim projektima, nema ni jednog koji je podnela novosadska lokalna samouprava.
Kako saznajemo u Kabinetu gradonačelnice Novi Sad je aplicirao sa dvanaest projekata i to uglavnom javnih i javno komunalnih preduzeća i gradskih organizacija. Na navedene projekte Savet za zapošljavanje grada dao je pozitivno mišljenje, a njihovom realizacijom bi se zaposlilo 106 nezaposlenih građana, a investiralo bi se oko 14 miliona dinara.
Projekte su podneli, ističu u kabinetu gradonačelnice, JKP “Put” (dva projekta), JKP “Čistoća” (dva projekta), OŠ “Milan Petrović” (četiri projekta). Po jedan projekat su podneli Spomen zbirka “Pavle Beljanski”, Klinički centar Novi Sad, Kancelarija za inkluziju Roma i Novinsko izdavačka ustanova “TXEM”.
S obzirom na to da je za javne radove ove godine predviđeno da se izdvoji 220 miliona dinara, a da je za prvi krug, čiji je krajnji rok za konkurisanje bio 10. septembar, izdvojeno oko 213 miliona, projekti koji budu odobreni za drugi krug, oktobarski, podeliće svega oko 87 miliona dinara. Kako saznajemo najveći broj prijavljenih projekata u prvom krugu, a bilo ih je oko 400, odnosili su se na stare i invalide.
Odbijeni projekti bez kompletne dokumentacije
Pomoćnik ministra za zapošljavanje Radmila Bukumirić Katić za “Dnevnik” objašnjava da ni jedan projekt nije zaustavljen ukoliko je imao kompletnu dokumentaciju. Kako kaže, potrebno je bilo uz projekat priložiti saglasnost Skupštine grada, Nacionalne službe za zapošljavanje i saglasnost resornog Ministarstva da je reč o projektu od većeg interesa.
- Najviše je projekata”palo” upravo zbog nedostatka dokumenta iz ministarstva i to najviše iz ministarstava za zaštitu životne sredine i infrastrukturu. Kada je reč o nekim projektima iz Novog Sada, znam da su projekti za OŠ “Milan Petrović” odbijeni zbog toga što prevazilaze ingerencije javnih radova, ipak su za to potrebni specijalisti i ne može se poveriti posao nekome preko javnih radova. Kada je reč o projektima u vezi sa Romima, Služba za ljudska i manjinska prava je dala svoje mišljenje - izjavila je Bukumirić Katić i dodala da su se maksimalno trudili da dodele novac svim projektima, ali da oni koje su odbili prevazilaze definiciju javnih radova.
|
Ovogodišnjim javnim radovima posao bi trebalo da dobije oko dve hiljade radnika u Srbiji. Radovi se organizuju kako bi se smanjila nezaposlenost, što je najveća slabost domaće ekonomije. Iako je 2007. godine za javne radove izdvojeno skoro dvostruko više novca nego prošle godine, to nije ni približno dovoljno da bi se značajnije smanjio broj nezaposlenih. Radnicima, osim minimalne plate od 126 evra mesečno, plaćaju se doprinosi, putni troškovi i zaštita na radu. Radnici sa srednjom školom bi zarađivali 15 odsto više od minimalca, oni sa višom školom 30 odsto više, a fakultetski obrazovani dobijaju minimalac uvećan za 45 odsto. Na javnim radovima se mesečno može zaraditi oko 225 evra, a svako ko dobije posao na javnim radovima briše se iz evidencije službe za zapošljavanje na tri meseca.
Za drugi krug konkursa Novi Sad je 10. oktobra Nacionalnoj službi za zapošljavanje dostavio 14 projekata. Reč je o projektima za pomoć starima u ustanovi socijalne zaštite, zbrinjavanje invalidnih osoba, podizanje nivoa zdravstvene zaštite zaposlenih i učenika, program rada sa decom predškolskog uzrasta, programe od značaja za pripadnike manjinskih nacionalnih zajednica, program uređivanja biblioteke u Novom Sadu i Istorijskog arhiva grada, kao i uređenje javnih zelenih površina.
Za ove projekte Grad je zahtevo oko 12 miliona dinara, a njihovim odobravanjem bi bilo omogućeno unapređenje u oblasti školstva, socijalnih, humanitarnih i kulturnih delatnosti, održavanje i zaštita životne sredine, a omogućiće i zapošljavanje 80 nezaposlenih Novosađana.
M. Gelo
|
|
ČOVEK KOJI JE SPASAO PETROVARADINSKU TVRĐAVU
Zaboravljeni general Dragoš Đelošević
Danas poznata kao barokni biser i turistička atrakcija, Petrovaradinska tvrđava zbog koje ovdašnji zaštitari strepe pokušavajući da je sačuvaju, nakon Prvog svetskog rata bila je osuđena na uništenje. Odluka o njenom uklanjanju bila je definitivna, sve dok je čovek nadležan za izvršenje nije dobio. Kako mu se tvrđava vanredno dopala, on je odluku povukao i tako sačuvao petrovaradinski komad istorije. Odigrao je veliku ulogu, ali je brzo zaboravljen – general Dragoš Đelošević.
Kraljevina SHS kao sila pobednica iz Drugog svetskog rata počela je u to vreme pregrupisavanje vojske. Nova država je odlučila da se zbog gubitka vojnog i strateškog značaja poruše sve austrijske tvrđave, fortifikacioni i vojni objekti koje je vreme pregazilo, te da se oni više ne mogu koristiti. Tako je oštećen ili porušen, kako priča kustos-arheolog Muzeja grada Novog Sada Radovan Bunardžić, veliki broj tvrđava, kao što su osiječka, zagrebačka, ili ona u Slavonskom Brodu. S novosadske strane porušen je Bruk šanac, što je čak izazvalo veliku finansijsku aferu oko građevinskog materijala.
Tada je započelo i rušenje Petrovaradinske tvrđave, ali u kom obimu i kako, ostaće tajna, kaže Bunardžić. U tom periodu, krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina 20. veka, srušeni su neki objekti na Tvrđavi, ali i Kamenička kapija i čitav potes s njom. U međuvremenu, uklonjena je i Novosadska kapija, zbog spuštanja Mosta kraljevića Tomislava. To je izazvalo dilemu, jer po projektu, put koji je silazio s mosta nije trebalo da ulazi u Petrovaradin, nego je savijao levo i desno.
Preživela i drugi rat
Sem kriznog momenta nakon Prvog svetskog rata, potpredsednik Asocijacije za fortifikaciju Nenad Šeguljev, ispričao je da je Tvrđava nakon Drugog svetskog rata izbegla još jedno moguće rušenje. Kako se i navodi na sajtu ove asocijacije, pred kraj rata opasnost je pretila i od savezničkih bombardera i okupatora koji su se povlačili. Nekoliko dana pred oslobođenje Petrovaradina, nemačka vojska je imala plan da uništi železnički most i tunel ispod Tvrđave. U tunel je stavljeno 30 vagona municije. Na prenosu municije iz magacina i barutana radili su italijanski ratni zarobljenici. Jedan od njih, Đildo Pesapane, presekao je žice i tako sprečio da Nemci aktiviraju eksploziju koja bi nanela oštećenja Tvrđavi.
|
- General Dragoš Đelošević, koji je tada bio načelnik građevinske uprave vojske Kraljevine Jugoslavije, došao je na Tvrđavu, i – ona mu se dopala. Moguće da je imao i neke druge porive, ali službena informacija kaže da mu se svidela, te je zaustavio rušenje. Nakon toga više ništa nije dirano na Tvrđavi. U međuvremenu, mnogi će reći zbog Petrovaradina što i mislim da jeste, on je suspendovan s posla. Ubrzo nakon toga je umro od infarkta i sahranjen u Vršcu. Posle rata, njegova je žena je oko 1945. godine, zbog njegovog visokog čina, zamolila vojsku za socijalnu pomoć, jer su ona i ćerka ostale bez ičega. I, to je priča o generalu Đeloševiću, čoveku koji je definitivno zaustavio rušenje i sačuvao nam Petrovaradinsku tvrđavu. U Vojno-istorijskom institutu postoji nešto dokumentacije o tome, ali ne one koja govori o ovoj Đeloševićevoj ulozi. Moralo bi da se puno traži i upoređuje, da bi se možda pronašli razlozi za njegovu odluku - objašnjava Bunardžić.
Posle Đeloševićeve smrti 1938. godine, vodila se velika polemika i pokrenuti apeli kulturnih radnika da se ne dozvoli probijanje puta ispod Tvrđave za Kamenicu. Ipak je probijen, i to je, po rečima Bunardžića, na neki način dodatno povredilo prostor Tvrđave. Potom je objavljeno mnoštvo tekstova: jedno od svedočanstava ostavio je i Rudolf Šmit, koji je tada bio direktor Arhiva. Međutim, njega su posle rata optužili da je najveći deo arhivske dokumentacije sa Tvrđave pokupio i odneo, te je proglašen za narodnog neprijatelja.
- Da je rušenje Tvrđave tih godina uzelo maha, mi danas ne bismo imali Tvrđavu. Ja sam se pre nekoliko godina zalagao da se na neki način obeleži sećanje na čoveka koji nam je ostavio Tvrđavu s kojom mi danas imamo problema - uz osmeh će Bunardžić. - NJegov čin bi morao da bude upamćen, bar da se njegovim imenom nazove neka staza ili nešto u Gradiću, jer da nije bilo njega, od Tvrđave bi, kao u Osijeku, ostalo samo nekoliko zgrada. U tom kontekstu se sećamo generala Đeloševića, iako ne znamo njegove pobude, sem što se u Šmitovom svedočanstvu navodi da je odbio naređenje zato što mu je bila suviše lepa.
Tako je Petrovaradinska tvrđava, zahvaljujući šarmu kojim se i danas krasi, ostala jedina, gotovo u potpunosti sačuvana austrougarska vojna građevina.
Aleksandra Vidanović
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 10. 2007.
|
|
OPOZIV NIJE USPEO
Opoziv Saveta MZ Petrovaradin i predsednika Petra Mudrog nije uspeo. Prema zvaničnim rezultatima, u nedelju se na referendum o opozivu, koji je inicirala Srpska radikalna stranka, odazvalo oko 3.100 Petrovaradinaca, a većina, skoro 57 odsto izašlih, podržala je dosadašnji Savet Mesne zajednice.
Petar Mudri kaže za 021 da su izlaskom na biračka mesta gradjani Petrovaradina pokazali svoj demokratski potencijal. "Gradjanima je hitno potrebno rešavanje njihovih svakodnevnih problema. Nadam se da ćemo uskoro tako lepo da odradimo i referendum za samostalnu opštinu Petrovaradin. Želim da se zahvalim svima koji su po onoj kiši izašli na referendum, takva izlaznost se ne pamti".
Mudri je naveo i da Petrovaradince niko ne sme da deli po nacionalnoj osnovi i najavio da će povući tužbu za klevetu i širenje nacionalne netrpeljivosti protiv predsednika petrovaradinskih radikala Milana Živanova ukoliko se on javno izvini gradjanima Petrovaradina.
Inače, radikali su tražili opoziv Mudrog jer je u više navrata optužio gradsku vlast da u poslednje tri godine ništa nije uradila na sređivanju tog dela grada. Aktuelni Savet je dobio podršku novosadskih opozicionih stranaka-DS, LSV i G17 plus.
Predsednik novosadskih demokrata Igor Pavličić kaže da su gradjani Petrovaradine prozreli politiku Srpske radikalne stranke. Pavličić je naveo i da je referendum u Petrovaradinu potvrdio da je za pobedu neophodan rad na terenu i udruživanje svih demokratskih snaga, medjutim na predstojeće lokalne izbore Demokratska stranka ipak planira da izadje samostalno. (021)
NEPOTPUNA DOKUMENTACIJA, PONOVO
Medju odobrenim projektima za javne radove, koje će finansirati republička vlada, nema ni jednog koji je podnela novosadska vlast. U Kabinetu gradonačelnice Maje Gojković Dnevniku je rečeno da je Novi Sad aplicirao sa dvanaest projekata, čijom realizacijom bi se zaposlilo stotinak gradjana i za to je Grad zahtevao oko 14 miliona dinara.
U ministarstvu za zapošljavanje navode da su odbijeni svi projekti koji nisu imali potpunu dokumentaciju ili prevazilaze ingerencije javnih radova, pošto su za te poslove potrebni specijalisti. Uz projekat je neophodno priložiti saglasnost Skupštine grada, Nacionalne službe za zapošljavanje i saglasnost resornog Ministarstva da je reč o projektu od većeg interesa.
Za drugi krug konkursa za javne radove Novi Sad je Nacionalnoj službi za zapošljavanje dostavio 14 projekata, kji bi trebali da omoguće radno mesto za 80 nezaposlenih Novosadjana. (021)
HRVATI KUPILI SRPSKI BLOG
Hrvatska kompanija Mojblog kupila 50 odsto turističkog srpskog sajta www.gdestinacija.com.Na tom sajtu pišu prvenstveno korisnici iz Srbije, ali je veoma posećen i u Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, izjavio je jedan od suvlasnika Marko Jevtić. On je rekao da je reč o prvom slučaju da neka strana kompanija kupuje srpski blog. Gdestinacija postoji od maja, ali je privukla veliku pažnju u regionu jer na njoj je već preneto više od 100 putopisa i vrlo je posećena.
Prema Jevtićevim rečima, partnerstvo će omogućiti razvoj tog sajta, preko uvođenja novih servisa i načina oglašavanja, a biće omogućena i promociju sajta u inostranstvu. (B92)
GOSTI IZ IZRAELA I MAĐARSKE
Novosadska muzička omladina u utorak organizuje koncert u Gradskoj kući. Nastupaju Shalev Ad-El iz Izraela, koji će svirati čembalo i Benedek Čalog iz Mađarske, na baroknoj flauti.
Na programu su dela Johana Sebastijana Baha i Karla Filipa Emanuela Baha. Koncert počinje u 20 sati, a ulaz je besplatan. (021)
KONCERT VOJVOĐANSKIH SIMFONIČARA
U novosadskoj Sinagogi večeras se održava koncert Vojvođanskih simfoničara. Na programu su dela Geršvina i Prokofjeva, solistkinja na klaviru je Rita Kinka, a dirigent Berislav Skenderović.
Početak koncerta je u 20 časova, a ulaz je besplatan. (021)
|
|