VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  22. avgust 2007.

vojvodina.com

arhiva


13.Međunarodni skup starovremenskih vozila u Novom Sadu

Petak 24.08.2007.
HOTEL “DUGA” - Prijem gostiju
Smeštaj gostiju u sobe
Večera samo za goste na spavanju
Subota 25.08.2007.
Doručak
Start ispred Hotela»DUGA»
Paradna vožnja gradom
MASTER CENTAR – SAJAM 10:00
START Relly Veterana
Dolazak vozila u VRDNIK ispred manastira CILJ relly-a
Poseta manastiru
Dolazak ispred Hotela»TERMAL « zadržavanje
Kupanje gostiju
Ručak u restoranu na ZMAJEVCU
Povratak u Novi Sad
Izložba vozila TRG SLOBODE 17:00-19:00
Povratak u Hotel»DUGA «
Svečana večera i dodela prvog dela nagrada 20:00
Nedelja 26.08.2007.
Paradna vožnja gradom
Osveženje caffe brod» ZEPPELIN «
SPENS izložba vozila 10:00
Ispit spretnosti na SPENSU
Ručak u Rafineriji Nafte Novi Sad
Završetak priredbe

-Organizator zadržava pravo manje izmene programa zbog nepredviđenih okolnosti predsednik kluba
Balog Atila

  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 22. 08. 2007.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 22. 08. 2007.

PREDSEDNIK SKUPŠTINE APV TRAŽI ANKETNI ODBOR ZBOG KONCESIJE HORGOŠ–POŽEGA

Ministar Ilić vuče Srbiju za nos

– Sada svi znate kako izgleda Ugovor o koncesiji za izgradnju autoputa Horgoš–Požega, a ne samo ja – da ima plave korice, ali ni vi ni ja nismo videli ono što je najvažnije, a to su aneksi ugovora – rekao je juče predsednk Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš na početku konferencije za novinare. – Tako ni danas, zbog neodgovornog ponašanja ministra Velimira Ilića, ne možemo da tvrdimo šta u njemu tačno piše.
Kostreš je postavio pitanje odgovornosti za javno izgovorenu reč i upitao da li u ovoj zemlji neko može da odgovara za ono što je rekao i obećao, a nije uradio. On je upitao da li premijer Vojislav Koštunica vidi šta ministar Ilić radi, “da vuče celu Srbiju za nos, da govori neistine i obmanjuje javnost, da nam ne da da vidimo kako se troše pare građana Srbije i na koji način je ugovorom obavezao državu da bi izgradio autoput”.
– Takve stvari su nedopustive i očekujem od premijera Koštunice da kaže da li on štiti ministra Ilića u ovakvom ponašanju ili se ministar Ilić osamostalio i predstavlja Vladu sam za sebe – rekao je Kostreš. – Takođe, pitam da li Vlada Srbije stoji iza ovakvog ponašanja ministra Ilića. Ja mu s ovog mesta poručujem da ova pljačka Vojvodine neće proći, to ja neću dozvoliti.
Kostreš je rekao da će Vojvodina pokrenuti inicijativu pred Republičkim javnim pravobranilaštvom koje je zaduženo da štiti imovinu Srbije, da pokrene istragu o tome da li je ovaj ugovor štetan za Srbiju, kao što on misli da jeste. To je potkrepio primerom obezbeđenja ugovora s deset miliona evra, što je samo jedan odsto ili još manje od vrednosti celog ugovora. Zato je upitao šta će se desiti ako do 2012. koncesionar ne izgradi autoput, a iz Vojvodine odnese stotinak i više miliona evra kroz putarinu koju bude naplaćivao.
– Nismo bili u prilici da vidimo anekse ugovora, tako da ne znamo da li postoje još neke zaštite koncesionara, koji može da izađe iz ovog ugovora kada poželi, a država Srbija nije zaštićena na pravi način – rekao je Kostreš. – Takođe, tu se postavlja još nekoliko praktičnih pitanja: koliki je koncesioni pojas u kojem se grade moteli, benzinske pumpe... i ostvaruje veliki profit? Ko će ostvariti profit, država Srbija, koncesionar ili neko treći? Kada ćemo tačno znati koja je ruta puta, da ne bismo imali malverzacije vezane za kupoprodaju zemljišta? Onaj ko zna kojim pravcem ide put može danas da kupi poljoprivredno zemljište i da ga posle nekoliko meseci proda kao građevinsko i zaradi više desetina puta.
– Upućujem javni apel poslanicima u Skupštini Srbije – to ću zatražiti i od vojvođanske poslaničke grupe, ali i ostalih – da zatraže formiranje anketnog odbora u Skupštini, da bismo videli šta se dešava u vezi s koncesijom jer državni organi moraju da se uključe u ovu priču i da se razjasni da li je ugovor štetan ili nije – rekao je Kostreš.
Na novinarsko pitanje da li će se o tome razgovarati na današnjoj sednici Skupštine Vojvodine, Kostreš je odgovorio da je vojvođanska skupština već u dva navrata donosila odluku vezanu za koncesiju, i Izvršno veće u jednom navratu, tako da nema potrebe da se ponavljaju poznati stavovi.
S obzirom na to da postoji mogućnost da se na prvoj sednici Vlade donese odluka o objavljivanju ugovora na sajtu Vlade, Kostreš je izrazio nadu da će ga Vlada objaviti, “da bismo svi mogli da se bavimo njegovom analizom da li je dobar za nas ili ne”. Ako Vlada to ne uradi, Kostreš je obećao da će s pokrajinskom administracijom nastaviti borbu da se dokument objavi.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o tome koliko smo danas bliži ideji da se građani Vojvodine pozovu na neposlušnost i izađu na ulice zbog koncesije, Bojan Kostreš je podsetio na svoju raniju izjavu da je legalista i da će tražiti da se iskoriste svi pravni i institucionalni okviri, a tek posle toga, ako imovina Vojvodine i dalje ne bude sačuvana, mogao bi da pribegne tome činu. Ocenio je da se mora omogućiti stabilnost države, a blokada autoputa ne bi vodila tome.

Putarina
Bojan Kostreš je naglasio da neće dozvoliti da Vojvodina ostane bez najmanje 450 miliona evra, koji bi mogli da otvore 90.000 radnih mesta, a u Vojvodini ima 260.000 nezaposlenih. Na našu primedbu da je ministar Ilić izjavio kako je Kostreš upoznat s činjenicom da će se upravo toliko novca izdvojiti iz putarine za Vojvodinu, on je rekao da to nije prvi put da Velimir Ilić manipuliše i govori netačne podatke. – Treba videti koliko je do sada iz Vojvodine odneto, a koliko je para vraćeno u putnu privredu, odnos je najmanje 4:1. Kada sam govorio da će 450 miliona evra biti odneto iz Vojvodine, ja sam već oduzeo novac koji je potreban za izgradnju autoputa kroz Pokrajinu. Zna se koliko košta pojedini konkretan projekat (izgradnja mosta kod Beške, obilaznice oko Novog Sada...) i taj novac je već naplaćen – rekao je Kostreš.
„Neka se sve objavi”
Ministar za infrastrukturu Velimir Ilić izjavio je da će sutra na sednici Vlade Srbije zatražiti da se u celosti objavi ugovor i aneksi ugovora o koncesiji za izgradnju autoputa Horgoš–Požega. – Ne mogu sam to da odlučim, jer ugovor nisam ni pisao, to su pisali finansijski savetnici koji su odabrani na međunarodnom tenderu. Prema tome, što se mene tiče, tražiću da se u celosti objavi ugovor i aneksi ugovora i da prezentujemo onima koji, uporno od prvog dana, žele da se ne gradi autoput kroz Srbiju – kazao je Ilić u izjavi Tanjugu, dodavši da ne zna šta su pozadina i motivi napada na izgradnju autoputa i da ne želi da ulazi u njih i naglasivši da je iznenađen, jer je ovo model koncesije kakav se radi u svetu. – Izuzetno sam iznenađen kampanjom koja se vodi protiv izgradnje autoputa koji je Srbiji neophodan, i to tamo gde je i strategija razvoja saobraćaja jednostavno insistirala na tome da se auto put izgradi. Ilić je dodao da je spreman da obelodani „i ugovor i anekse ako Vlada dozvoli na sednici u četvrtak“. – Insistiraću na tome jer se jednostavno ne može objaviti bez saglasnosti Vlade, koja će, naravno, morati da preuzme odgovornost za to što će takvu odluku doneti – kazao je Ilić, i dodao da je koncesioni ugovor za autoput Horgoš–Požega model koji se primenjuje na više od 5.000 ugovora koji se koncesiono formiraju širom Evrope.

MINISTRI POLJOPRIVREDE SRBIJE I HRVATSKE SLEDEĆE NEDELJE RAZGOVARAJU O SPORNIM LIPICANERIMA

Milosavljević i Čobanković vraćaju konje u Hrvatsku

Putešestvije osamdesetak lipicanera iz Hrvatske koji su već 16 godina “na privremenom radu” u Srbiji i Novom Sadu uskoro bi se moglo završiti povratkom rasnih grla u ergelu u Lipiku. Kako “Dnevnik” saznaje, već sledeće nedelje, i to najverovatnije u utorak, o lipicanerima će razgovarati i ministri poljoprivrede Hrvatske i Srbije Petar Čobanković i Slobodan Milosavljević.
A da li će do razrešenja ove priče zaista i doći ostaje da se vidi, jer ovo nije prvi puta da ministri poljoprivrede dveju država razgovaraju o rasnim grlima. Naime, pre četiri godine Čobanković je slične susrete imao i s tadašnjom ministarkom poljoprivrede Ivanom-Dulić Marković, ali rezultata očigledno nije bilo.
Glavni problem je u tome što Todor Bukinac, vlasnik ergele “Bukinac”, na kojoj se konji nalaze, traži 300.000 evra da bi lipicanere vratio, a hrvatska strana, s obzirom da smatra da su konji ukradeni, to ne želi da plati.
Iz kabineta hrvatskog ministra poljoprivrede potvrđeno je da će se dvojica ministara sastati sledeće nedelje, a najvaljeno je i da se diplomatska bitka za vraćanje konja najverovatnije bliži kraju. Takođe je potvrđeno i da je iz Beograda u Zagreb stiglo zvanično obaveštenje da su lipicaneri u dobrom stanju i da je pojačana briga o njima.
Konje iz ergele u Lipiku izveo je, a Hrvati tvrde ukrao, Mihajlo Komasović oktobra 1991. godine. A tvrdio je da je to uradio kako bi ih spasao od ratnih dejstava. Najpre ih je kamionima odvezao u Bosnu i Hercegovinu, a kasnije više od 80 konja prevezeno je i smešteno u štale Vojne ustanove „Karađorđevo“ kod Bačke Palanke.
Nekoliko godina kasnije, zbog teškoća u kojima se ta ustanova našla, konji su prebačeni u sremsko selo Bešenovo, a od 1997. nalaze se u Bukinčevoj ergeli nadomak Novog Sada, koja se prostire na 10 hektara. U proteklih 16 godina uginulo je oko 70 lipicanera, neki od starosti, a drugi, navodno, zbog neuhranjenosti, tako da je sada ostalo samo 14 konja.

Genetska linija iz 1580. godine
S aspekta genetike i rasnih karakteristika stučnjaci procenjuju da lipicaneri iz Lipika imaju neprocenjivu vrednost. NJihova genetska linija potiče iz 1580. godine i pravo su blago, te nije ni čudo što se oko njih godinama lome koplja.

Bukinac je rekao da je pre nekoliko godina pregovarao s hrvatskom stranom. Pregovori su prekinuti jer su Hrvati rekli da ne žele ništa da plate za održavanje konja, pošto su, kako su utvrdili, oni ukradeni.
Novinarima je ponovio da je voljan da vrati preostale lipicanere i njihovu ždrebad, ali traži 300.000 evra za troškove hrane za proteklih 10 godina.
- Hrvati su hteli da uzmu i konje koji su se ovde oždrebili, a to ne dolazi u obzir. Neka dođu, pa ćemo se dogovoriti - kazao je Bukinac.
Zbog alarmantnih vesti koje su proteklih nedelja stizale s Bukinčeve ergele, za sudbinu konja zainteresovalo se i Udrženje „Sloboda za životinje“ iz Beograda, koje je povodom tih lipicanera uputilo otovoreno pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću. Ministar Slobodan Milosavljević je zbog toga posetio Novi Sad i Bukinčevu ergelu, ali on sam nije otkrio ništa sumnjivo, dok su nakon njegovog odlaska neki od komšija tvrdili da su ministru pokazani pogrešni konji. Izgladneli lipicaneri su, navodno, sklonjeni, a izvedeni su dobro negovani Bukinčevi konji.
LJudi koji stanuju u blizini ergele tvrde da su konji godinama moreni glađu i da ono što je ministar video nije ni izbliza prava slika ergele.
- Godinama ovde gledamo konje koji su vidno izranavljeni i kojima se provide kosti - rekao je jedan mlađi komšija. - Konji jedu sve što je pored puta, pokušavaju da brste suvu travu preko ograde. Jedu šta stignu, ponekad i smeće.
Drugi komšija, čovek srednjih godina, kaže da u životu nije video toliki nemar i neodgovornost čoveka prema životinji.
Milosavljević je tada najavio da će organizovati sastanak s kolegom Čobankovićem iz Hrvatske i da je sudbina konja svakako razlog da sa ministri sastanu i sagledaju sve aspekte ovog problema: kako su konji dospeli u Srbiju, kako su čuvani proteklih godina, u kakvom su danas stanju i šta je racionalno da se uradi da bi se problem rešio.
D. Urošević

ODRŽANI OSMI PLIVAČKI MARATON I PETI DUNAVSKI TRIJATLON

Apatin: Takmičari zakrčili Dunavac

U organizaciji Plivačkog trijatlon kluba „Delfin” iz Apatina, u rukavcu Dunava kod restorana „Plava ruža”, održan je Osmi plivački maraton i Peti dunavski triatlon, na kome je nastupilo oko 180 takmičara iz Mađarske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Jedna od najatraktivnijih disciplina bio je trijatlon (750 metara plivanje, 20 kilometara vožnja bicikla i pet kilometara trčanje), u kome je pobedio Nenad Sudarov iz Novog Sada. Najuspešniji Apatinac bio je Dušan Marić, koji je zauzeo deseto mesto.
U triatlonu, u konkurenciji žena, trijumfovala je Ksenija Bodlović iz Veternika, dok je u štafetnom triatlonu pobedila ekipa u sastavu Sandra Milović, Srđan Omaković i Stefan Jelica. U maratonu na 3.600 metara, apsolutna kategorija, najuspešniji je bio Bojan Živanović iz Bačke Topole, sa vremenom 41:09. Nastupio je i poznati apatinski karatista Bogdan Bašić, koji je u cilj stigao petnaesti. U istoj trci najbolji rezultat kod žena ostvarila Maja Čurković iz Trebinja sa vremenom 43:42.
Pobednica u kategoriji devojčica do 12 godina 50 metara delfin i 100 metara slobodno je Gorana Laslo iz Sombora, 100 metara delfin 800 metara slobodno dečaci do 14 godina Jovan Brzak iz Novog Sada, 100 metara slobodno muškarci do 12 godina Marko Sedoglavić iz Sombora i u 100 metara slobodno muškarci do 14 godina Branimir Miladinović iz Trebinja. U ovoj disciplini treće mesto osvojio je Apatinac Dušan Marić. Na 800 metara slobodno muškarci stariji od 14 godina Najbolji je bio Irfan Gračanin iz Novog Pazara.
Bečejac Danilo Tomić pobedio je na maratonu od 3.600 metara, u kategoriji dečaka do 14 godina. Na isto toliko dugom maratonu za muškarce od 15 do 24 godine trijumfovao je Bojan Živanović iz Bačke Topole, a u kategoriji muškaraca od 25 do 34 godine najbolji je bio Janoš Demeter iz Bačke Topole. U kategoriji maratonaca-veterana (muškarci starijih od 50 godina) pobedio je Senćanin Melhun Dečo.
Plivački trijatlon klub „Delfin” je i ove godine zaslužio sve pohvale za organizaciju takmičenja.
- Veoma smo zadovoljni, jer smo okupili rekordan broj učesnika. To je dokaz kvalitetnog rada, ali i ugleda našeg kluba u zemlji i inostranstvu. Uslovi na stazi su bili odlični, a nastup apatinskih takmičara uliva nadu da u budućnosti možemo očekivati još bolje rezultate - rekao je predsednik apatinskog Plivačkog triatlon kluba „Delfin” Želimir Marić.
Generalni pokrovitelj Plivačkog maratona i Dunasvskog triatlona bila je Skupština opštine Apatin. Organizaciju takmičenja pomogli su: „Geometar”, „18. decembar”, KA „Diana”, STR „Fruška gora”, STR „Jedinstvo”, KTC, „Slap” i Pekara „Zlatno zrno”.
J. Prelčec

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 22. 08. 2007.

DUNČIĆ INVESTITOR ILI MENADŽER?
Novosadske demokrate optužile su gradskog menadžera Dragana Dunčića za sukob interesa. U saopštenju, uz koji je dostavljen i ugovor (1, 2, 3, 4 i 5), navodi se da je Dunčić 20. januara 2006, desetak dana pre stupanja na dužnost menadžera, kao investitor i zastupnik privatne firme DOO "Bulevar invest" potpisao ugovor o gradnji zgrade na parceli u ulici Laze Kostića 13. Demokrate podsećaju da je Dunčić u tom momentu bio pomoćnik direktora ZIG-a i da je ovim ušao u sukob interesa, jer je ugovorom propisano da garantuje da će kod ZIG-a i drugih gradskih ustanova obezbediti dokumenta. U saopštenju se kaže da je suvlasnik "Bulevar investa" u tom momentu bio i direktor "Poslovnog prostora" Zoran Djaković. Reporteri 021 su se uverili da je u ulici Laze Kostića 13 nedavno srušena prizemna kuća i da se zemljište priprema za gradnju. S predstavnicima prozvane firme nismo stupili u kontakt, jer se prema registru privrednih društava Bulevar invest nalazi na Trgu mladenaca 5, medjutim, u tom objektu su nam rekli da takva firma tu nema sedište. Predsednik Gradskog odbora DS-a, Igor Pavličić, Radiju 021 je izjavio da su pre slanja saopštenja i spornog ugovora proveravali podatke i da su uvideli da ima neslaganja, pa su zato zatražili od gradonačelnice Maje Gojković da im odgovori šta zna o poslovima gradskog menadžera. Ova stranka je gradonačelnicu istovremeno pitala i gde Dunčić prima platu, u ZIG-u ili u Gradskoj kući. Podsećamo da je 021, kao i drugi mediji, više puta objavio da Dunčić i dalje prima platu u ZIG-u, iako je imenovan za menadžera. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com