VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  18. jul 2007.

vojvodina.com

arhiva


POGLEDAJTE GALERIJU EXIT 07

  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 18. 07. 2007.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 18. 07. 2007.

Kapije zatvorene, srce ostalo na Tvrđavi

Na jednoj tabli, gde su “egzitaši” ostavljali poruke napisano je: Da li je ovo hip-hop ili Exit festival? Na kraju četvordnevnog boravka među binama “Države Exit” možemo samo da konstatujemo da je hip-hop zasluženo bio perjanica ovogodišnjeg Exita i da je stvarno teško izdvojiti ko bi ove godine mogao da ponese titulu najboljeg izvođača među zvezdama glavne bine.
Poslednji dan, unekoliko rasterećenog programa i opuštenije atmosfere, obeležio je svakako nastup NJu-Tang Clan, momaka iz “Šaolina, Bruklin, NJujork” kako su se predstavili. E, pa sledbenici verbalnog kung fua, oduvali su sve nedoumice (ako ih je i bilo nakon fenomenalnih nastupa Beastie Boys i Snoop Dogg) u vezi sa popularnošću hip-hopa na ovim prostorima i dokazali da se energija ne mora točiti isključivo preko instrumenata, već da su dovoljni glasovi i matrice.
Zbog rasterećenog programa na glavnoj bini, publika je mogla bez velike griže savesti da se posveti bogatom programu na Fusion bini, gde su se u veoma lepom svetlu predstavili svi izvođači, među kojima treba istaći Meolodrom iz Slovenije, Eda Maajku, zatim majke, a ovogodišnji Exit, bar na ovoj bini, zatvorili su domaći heroji Ritam Nereda.
Bezbednost posetilaca bila je na nivou, i osim zaplene opijata i zabranjenih supstanci, nije bilo težih krivičnih dela i narušavanja javnog reda i mira. Novom Sadu je ostalo da se odmori od ovog i pripremi za sledeći festival, a na gradskoj vlasti je da se potrudi da do nemilih scena sa taksistima, prodavcima i prevarantima svih vrsta više ne dolazi.
svetozar.krstic@dnevnik.co.yu

ZA VREME FESTIVALA

Željko obradovao Tandoru

Engleskinja Tandora Sesil pamtiće ovaj Egzit po lepom, jer joj je pošteni nalazač vratio izgubljeni novčanik s dokumentima. Buđelar sa kompletnim dokumentima i novcem u kampu na Tvrđavi pronašao je Željko, koji nije želeo da kaže prezime, i odneo ga na adresu gde je Tandora odsela. Da pronađe Tandoru Željku je pomogla vizit karta stanodavaca. Osim prijave boravka i ulaznica za Exit, u novčaniku su se nalazili i vozačka dozvola, avionska karta, kreditna kartica i 1.500 dinara. 0
Hiljadu kontejnera smeća
Tokom četiri dana festivala EXIT, “Čistoća” je uklonila više od 1000 kubika raznog smeća sa tvrđave iz Podgrađa, kampa pored Filozofskog fakulteta, iz kampa pored Spensa i sa EXIT plaže. Ova količina smeća jednaka je onoj koja se u toku jednog dana sakupi iz čitavog Novog Sada. Na održavanju higijene za vreme festivala bilo je angažovano više od stotinu ljudi. Svakog dana od 9 do 18 sati detaljno su sređivani svi prilazi Tvrđavi, Varadinski most, Podgrađe, Tvrđava i oba kampa. Posetioci festivala iza sebe su ostavili najviše plastičnih čaša i flaša, kao i razne papirne ambalaže. Najviše smeća ostalo je nakon trećeg festivalskog dana, detaljno čišćenje Tvrđave biće završeno kada organizatori rasklope sve bine i prateće objekte, a kampovi će biti sređeni kada ih napuste svi posetioci. Očekuje se da će sav posao biti gotov do kraja sedmice. B. M.

Guljenje kože
Osim guljenja kože s leđa, uglavnom stranim posetiocima, gosti su se žalili i na nepodnošljiv smrad koji se širio iz mobilnih toaleta, što se osobito primećivalo pri kraju večeri. U sličnom stanju bile su ulice u podgrađu Tvrđave, na kojima je, činilo se, kanalizacija tekla kao u “dobra stara vremena” - po pločniku.
Na Tvrđavi blizu 200.000 ljudi
Procena policije je da je za četiri dana Exita Tvrđavu posetilo oko 190.000 ljudi, od toga deset hiljada Britanaca. Od 290 osoba oduzeti su razni narkotici i opijati, a slobode je lišeno 108 osoba, od kojih su 102 strani državljani. Jedini uslovno veći incident dogodio se kada je prijavljena bomba na jednom od ulaza, ali je nakon provere ustanovljeno da je prijava lažna. Samo jedna osoba oglušila se o naređenje policajca na ulazu i protiv nje je podneta krivična prijava zbog osnovane sumnje da je izvršila krivično delo ometanja ovlašćenog službenog lica.
VIP status za 800 dinara
“Karte za “Egzit”, karte za “Egzit”...” čuli smo prekjuče sa svih strana. Prvo nam je mlađani diler nudio kartu za 1.000 dinara, ali se ispostavilo da bi nas za taj novac “odveo do kapije i uveo”. NJegov stariji kolega zaista je nudio karte, po istoj ceni. Treći je čak prolaznicima reklamirao VIP ulaznice, opet za 1.000 dinara. Kada je video da nismo zainteresovani, vikao je za nama “evo 900.....800 dinara....”. Preprodavci su trećeg dana festivala kupovali kartu za poslednji dan po ceni od 500 dinara i preprodavali je za 1.000.
Više od 600 intervencija
Ekipe hitne pomoći koje su bile na Tvrđavi i u kampu imale su za četiri dana više od 600 intervencija, a najviše ih je bilo treće festivalske noći, kada je pomoć zatražilo 176 osoba. - Samo u bolnici instaliranoj na Tvrđavi imali smo 285 intervencija, a treće noći je bilo 100 ljudi. Imali smo četiri puta više intervencija nego prošle godine. Nije bilo teških povreda, ozbiljnih preloma i niko nije umro. Najviše je bilo posledica preteranog konzumiranja alkohola i psihoaktivnih susptanci, bilo je nekoliko slomljenih noseva i jedan polomljen palac na nozi - kazao je koordinator hitne pomoći festivala Nenad Vukas i napomenuo da su 22 pacijenta odneli u Klinički centar Vojvodine. U kampu su juče ostale dve ekipe lekara, kako bi i poslednji stanari imali lekarski nadzor sve do odlaska. LJ. P.

PETROVARADINSKA TVRĐAVA I PODGRAĐE PONOVO NA PRELIMINARNOJ LISTI ZA UNESKO?

Na jesen nova Komisija i novo razmatranje

- Na jesen bi trebalo da bude oformljena nova Komisija za saradnju sa Uneskom i nakon toga očekujem da će Petrovardinska tvrđava biti vraćena na preliminarnu listu za svetsku baštinu, bez obzira na to da li će do tada biti proglašena spomenikom kulture od izuzetnog značaja.
Bitno je napomenuti da ima vremena i da lista nije zatvorena, te da se u svakom momentu ovaj spomenik može vratiti na nju, jer lično mislim da je bolje da prvo dobije status u državi koji zaslužuje, ali ni to nije presudno kako smo nedavno čuli iz Pariza - rekao je za “Dnevnik” predsednik Komisije Jovan Ćirilov nakon što je pre mesec dana Komisija Petrovardinsku tvrđavu i Podgrađe skinula sa preliminarne liste za Unesko zbog toga što kao spomenik kulture nema najveći stepen zaštite koji matična država može da proglasi.

Ima vremena za novosadski biser
Svake godine Unesku sve države mogu da daju dva predloga sa preliminarne liste za stavljanje pod svetsku baštinu - jedan za kulturno i jedan za prirodno dobro, rekao je Jovan Ćirilov i objasnio da za Tvrđavu nikad nije kasno jer se predlozi biraju ne po tome koliko čekaju na listi već koliko Uneskovih kriterijuma ispunjavaju. Srbija je Unesku ove godine predložila samo prirodno dobro Šar planinu. Do sada se na listi svetske baštine sa teritorije Srbijenalaze Stari Ras i Sopoćani proglašeni 1979., manastir Studenica 1986., srednjevekovni spomenici na Kosovu proglašeni 2004. i 2006. godine i ovogodišnje proglašeni Gamzigrad.

Direktor gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Đorđe Srbulović je ponovio da status zaštite nije uslov za preliminarnu listu za Unesko, ali i da nofooformljeno Odeljenje za Tvrđavu Zavoda svakako već priprema novu dokumentaciju o ovoj kulturno-istorijskoj celini. Takođe, izjavio je da u saradnji sa Republičkim Zavodom pokušavaju da raščivijaju šta je to potrebno da se ovaj spomenik kulture prekategorizuje u spomenik od izuzetnog značaja. Kako je objasnio ni Republički Zavod nema tačne informacije o tome koja je procedura, jer u poslednjih 15 godina nije bilo slučajeva prekategorizacije. Međutim, očekuje da će Tvrđava s Podgrađem dobiti stepen zaštite koji zaslužuje u najkraćem mogućem roku, bar kada je reč o onome što zavisi od gradskog Zavoda.
Da podsetimo, čitava priča o stavljanju kompleksa Petrovardinske tvrđave pod zaštitu Uneska počela je 2001. godine kada su tadašnja gradska Uprava i Zavod za zaštitu spomenika kulture razgovarali na koji bi način to realizovali i dobili smernice. Tri godine kasnije Tvrđavu su sa predstavnicima Zavoda i Grada obišli tadašnji Karlo Ćezare zamenik gradonačelnika italijanskog renesansnog grada Ferare čije su staro jezgro, tvrđava i delta reke Po, stavljeni je pod Uneskovu zaštitu 1995. godine i ekspert Uneska arhitekta.
Oni su tada obećali pomoć i podršku u izradi projekta kandidature Petrovaradinske tvrđave. Nešto kasnije je i naša delegacija bila u poseti Ferari gde su nastavljeni razgovori.
Prošle je godine Republički Zavod za zaštitu spomenika kulture sastavio listu predloga za preliminarnu listu na koju je uvrstio i Petrovardinsku tvrđavu. Tvrđava se na listi našla sa ostalim spomenicima kulture, ali je nakon što je Komisija za saradnju sa Uneskom u junu pravila reviziju liste sa nje i skinuta. Objašnjenje je bilo da se na listi ne mogu naći spomenici kojima nije dodeljen izuzetan značaj, jer je to preduslov Uneska.
aleksandra.vidanovicŽ@nevnik.co.yu

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 18. 07. 2007.

PIKASO U NOVOM SADU
Izložba grafika Pabla Pikasa (1881 - 1973), jednog od najvećih umetnika 20. veka, biće predstavljena novosadskoj publici od sredine jula do kraja septembra. Izložba "Pikaso: Vrtlog oštrih uglova" svečano će biti otvorena 19. jula u Galeriji Matice srpske. Postavku čine 43 grafike, oko 15 knjiga, kao i zbirka od dvadesetak knjiga s tekstovima o Pikasovom stvaralaštvu i kubizmu. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com