VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  13. jun 2007.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 13. 06. 2007.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 13. 06. 2007.

IZMENE IZBORNIH PROPISA PODELILE VLAST U BANOVINI

Vojvođanski poslanici na prebrojavanju

Dok vladajuće stranke u Banovini tvrde da različita viđenja o tome koja bi izborna pravila trebalo ubuduće primeniti u Vojvodini nisu narušila odnose u koaliciji, tenzije će teško moći da se izbegnu kad počne debata na sednici pokrajinskog parlamenta zakazanoj za 19. juna.
Na novom iskušenju vladajuća koalicija Demokratske stranke, Saveza vojvođanskih Mađara, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Pokreta “Snaga Srbije” našla se pošto Liga nije podržala predlog demokrata za izmene izbornih propisa kojima se predviđa uvođenje 12 garantovanih mesta za predstavnike nacionalnih manjina, uz zadržavanje postojećeg kombinovanog proporcionalno-većinskog izbornog sistema. Razdor u Banovini, a prvenstveno na relaciji DS–LSV, dodatno je pojačan pošto je predsednik vojvođanske Skupštine Bojan Kostreš, inače zamenik predsednika LSV-a, inicirao izmene važećeg Statuat APV kojima bi se omogućila promena izbornog sistema u Vojvodini tako što bi se uveo čist proporcionalni model, čime bi se pokrajinski izborni model izjednačio sa sistemima koji već funkcionšu na lokalnom i republičkom nivou.
Naime, članom 22 Statuta APV definisano je da svaka opština u Vojvodini u pokrajinskom parlamentu mora da ima jednog poslanika, pa je za izbore 2004. godine uveden “kombinovani” izborni sistem, po kojem se 60 poslanika bira većinskim, a 60 proporcionalnim sistemom. Kostreš je naveo i da se, posle uvođenja porporcionalnog sistema, može razgovarati o zastupljenosti nacionalnih manjina u Skupštini Vojvodine i o smanjenju prirodnog praga za predstavnike manjina.
Kako trenutno stvari stoje, predlog koji potpisuju DS i SVM ipak ima veće šanse, jer je dovoljno da ga podrži većina prisutnih poslanika, dok Kostrešova inicijativa, koju su podržale i gotovo sve opozicione stranke, treba da obezbedi većinu od ukupnog broja poslanika, odnosno 61 glas. Čak i u slučaju da oba predloga prođu na sednici 19. juna, predlog DS-a i SVM-a ima daleko bolje izglede jer stupa na snagu osam dana po usvajanju, dok bi predlog predsednika parlamenta morao da sačeka befel iz Beograda.
Ipak, s obzirom na to da postoji teoretska mogućnost da se u skupštinskim klupama 19. juna nađe svih 118 poslanika – koliko ih trenutno sedi u parlamentu jer su sticajem okolnosti dva mandata u međuvremenu ostala upražnjena – postoji i određeni stepen verovatnoće da ni predlog demokrata ne dobije zeleno svetlo. Naime, prema trenutnom rasporedu snaga, DS i SVM mogu da računaju na 58 sigurnih glasova. Može se očekivati da će za njega glasati 39 od ukupno 40 poslanika iz poslaničke grupe DS – “Za evropsku Vojvodinu”, 11 poslanika SVM-a, te osam poslanika PSS-a. Naravno, pod pretpostavkom da svi članovi poslaničkih grupa podrže taj predlog. Naime, Mirko Bajić, koji je takođe u grupi demokarta, nije podržao predložene izmene, ocenjujući da vode “narušavanju dobrih međunacionalnih odnosa u Vojvodini”. Bajić je, uz to, Skupštini dostavio svoj predlog izbornih odluka, kojim se predviđa smanjenje prirodnog praga za manjine.
Drugi predlog, koji je incirao Kostreš, a koji podržava i većina opozicionih stranaka, trenutno računa s podrškom 51 poslanika, od kojih je sedam iz Lige, šest iz DSS-a, 34 iz SRS-a i četiri iz G17 plus. Navedene stranke su i potpisale zajedničku inicijativu za izmenu Statuta, istovremeno negirajući da u tome treba videti ikakve političke tenzije, bez obzira na to što su se u ovoj inicijativi zajedno našli politički oponenti, poput LSV-a i SRS-a, uz DSS i G17 plus.
Opoziciona Socijalistička partija Srbije, sa osam poslanika neće podržati nijedan od dva predloga za izmenu izbornih propisa, potvrdio je juče našem listu šef te poslaničke grupe Živorad Smiljanić.
On je kazao da je ovaj stav stranke “zabetoniran” i da se neće menjati, jer je usaglašen ne samo unutar poslaničke grupe već i na nivou partije.
– Mi smo protiv uvođenja čistog proporcionalnog sistema i smatramo da je najbolji model većinski, jer ne ostavlja prostor za zabušavanje pošto građani glasaju za ličnosti, a ne za liste. Dok drugi predlog ima za cilj da se nacionalnim manjinama omogući da dva puta glasaju, što je za nas neprihvatljivo. Zato smatramo da je najbolje da ostane postojeći izborni sistem i nećemo podržati ni predlog za izmenu izborne odluke, niti predlog za izmenu Statuta – rekao je našem listu Smiljanić.
B. D. Savić

Pajtić: Imamo većinu
Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je juče da, prema ustavnom zakonu, nije moguće menjati Statut Pokrajine pre izbora novog saziva pokrajinskog parlamenta i izrazio uverenje da će predlog promene izbornog sistema koji je predložila Demokratska stranka dobiti većinu u vojvođanskoj skupštini. Govoreći o inicijativi LSV-a, SRS-a, DSS-a i G17 plus za izmenom Statuta u delu koji govori da svaka opština mora imati makar jednog poslanika u pokrajinskoj skupštini, što bi omogućilo uvođenje proporcionalnog izbornog sistema, Pajtić je rekao da to u ovom momentu nije moguće jer Ustavni zakon ne dozvoljava donošenje novog Statuta pre izbora novog saziva Skupštine Vojvodine.
- Svaka promena Statuta je zapravo novi statut i siguran sam da u Skupštini Vojvodine ne postoji 61 poslanik koji bi prekršio ustavni zakon - kazao je Pajtić, napominjući da su “i u DSS-u i u drugim parlamentarnim strankama do pre samo nekoliko dana tvrdili da samo novi saziv Skupštine može da menja statut”. Pokrajinski premijer je ocenio da važno da svaka opština ima svog poslanika i da bi proporcionalni izborni sistem doveo do toga da možda i više od polovine vojvođanskih opština nemaju svoje predstavnike u pokrajinskom parlamentu. Ipak, dodao je, o tome je sada deplasirano razgovarati, jer zakon ne dozvoljava takve promene u ovom momentu.
On je ocenio i da inicijativa četiri stranke neće ugroziti predlog DS-a i SVM-a o promeni izbornog sistema pri kojem bi manjine imale zagarantovane mandate.
- Siguran sam da za taj predlog imamo skupštinsku većinu - rekao je.
Na pitanje da li će razmimoilaženje oko pitanja izbornog sistema dovesti do potresa u vladajućoj koaliciji u Pokrajini, s obzirom da je inicijativa za izmenu statuta potekla od LSV-a, Pajtić je rekao da je na političkim strankama da se opredele čijim će se inicijativama priključiti.
- Ta inicijativa zapravo potiče od SRS-a, a druge partije su joj se samo priključile. Na strankama je da se opredele da li je partnerstvo sa SRS u skladu s njihovim programskim ciljevima ili nije. Nama u DS-u nije i mi nikada ne bismo stali iza te inicijative, ali ne prebacujem ni jednoj stranci to što se priključila inicijativi radikala - kazao je Pajtić.
V. Čv.

DA LI NA KRAJU PROCESA RASPADA SFRJ SLEDI OTVARANJE PITANJA AUTONOMIJE VOJVODINE?

Srpsko-srpsko ili manjinsko pitanje?

Šef poslaničke grupe DS-a u Skupštini APV Dragoslav Petrović kaže da se između Kosova i Vojvodini ne mogu povlačiti nikakve paralele, a posebeno ne one koje bi se oslanjale na proces raspada SFRJ. U izjavi našem lisitu on je ocenio i da insistiranje na takvim paralelama ukazuje na postojanje “određenih političkih motiva”, koji, po njemu, nemaju nikakvu podlogu u stvarnosti.
Naime, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je nedavno da će se posle rešavanja statusa Kosova otvoriti i pitanje autonomije Vojvodine.
– Kako može od osam federalnih jedinica bivše Jugoslavije da postoji sedam odgovora? Jedan odgovor nedostaje, a to je Vojvodina. Kako će taj odgovor glasiti, to zavisi od nas – rekao je Čanak, i naveo da je Vojvodina 1918. godine ušla u Kraljevinu Slovenaca, Hrvata i Srba sa svojom teritorijom, autonomijom, svojim stanovništvom i svojom privredom, dodajući da je od tada pokrajina raznih Jugoslavija, kao i državne zajednice SCG, ali da se u sastavu nezavisne Srbije našla tek od usvajanja Ustava prošle godine.
– U ovom trentku nema govora o otvaranju vojvođanskog pitanja van konteksta koji podrazumeva nastavak procesa demokratizacije i decentralizacije, te prihvatanje evropskog modela uređenja regiona. Zato su status APV, kao i jačanje lokalnih samouprava, deo razvoja demokratskih odnosa i sistema koji je u skladu s principima EU – ocenio je Petrović.
On je takođe istakao da nema prostora za povezivanje vojvođanskog pitanja s procesom raspada SFRJ, navodeći da nema opštih modela po kojima bi se Vojvodina mogla upoređivati s ostalim članicama nekadašnje federacije, sem ukoliko, kako je dodao, “neko ne želi da se taj proces zloupotrebljava”.
Petrović je izjavio i da stavovi doskorašnjeg prvog čoveka vojvođanskog ogranka DS-a Gorana Kneževića, koji je pozvao svoju stranku da napusti ideju jačanja pokrajinske autonomije, ne odražavaju bilo kakvu polarizovanost među demokaratama u Vojvodini, već da je reč o “usamljenom stavu bivšeg stranačkog funkcionera”.
Knežević je, naime, na prekjučerašnjoj vanrednoj izbornoj sednici Pokrajinskog odbora DS-a, između ostalog, savetovao stranačke drugove da se okanu takmičenja u autonomaštvu jer “trećina Vojvodine prirodno gravitira ka Beogradu pa joj jačanje Pokrajine, a time i Novog Sada kao administrativno-kulturnog centra, ne ide u prilog”.
Petrović je kazao da je najjasniji odgovor tim savetima bio izbor Dušana Elezovića za novog šefa vojvođanskih demokrata.
– U programu koji je izneo novi šef pokrajinske organizacije insistira se na kontinuitetu politike koja se zalaže za decentralizaciju zemlje i za razvijanje modela evropske Vojvodine. Samo široka autonomija Pokrajine uz jačanje lokalnih samouprava doprinosi razvoju Srbije i njenoj demokratizaciji. I to je model na kojem se zasniva politika DS-a, a oni koji to nisu mogli da prate više nisu na čelu naše pokrajinske organizacije – kazao je Petrović.
Šef vojvođanskih socijalista Dušan Bajatović kaže da vojvođansko pitanje nikako ne bi smelo da se otvara na način na koji to očekuje lider LSV-a Nenad Čanak. On je u izjavi našem listu kazao da takvi stavovi LSV-a nisu novi, navodeći da je ideja Vojvodine republike deo zvaničnog programa te stranke. Međutim, istakao je da ga zabrinjava ponašanje drugih partija “koje ligašima omogućavaju prostor za delovanje”.
– Zabrinjavajuće je to što je DS u Skupštini Vojvodine u koaliciji s Čankovom strankom. Zato što pre treba da dođe do prekomponovanja vojvođanske vlasti, pre pokrajinskih izbora – istakao je Bajatović.
SPS je, inače, opoziciona stranka u pokrajinskom parlamentu, uz radikale i G17 plus, dok skupštinsku većinu čine DS, SVM, LSV i PSS.
Lider Demokratske stranke vojvođanskih Mađara Andraš Agošton smatra, međutim, da je pitanje autonomije Vojvodine “srpsko-srpsko pitanje”, odnosno pitanje oko kojeg treba da se postigne dogovor unutar većinskog naroda.
– DSVM se ne bavi spekulacijama te vrste. Mi nismo protiv autonomije, ali nam je prioritet personalna autonomija Mađara u Vojvodini, a sama autonomija je srpsko-srpsko pitanje kojim mi ne treba da se bavimo – rekao je Agošton za naš list.
B. D. Savić

Otvaranje vojvođanskog pitanja u interesu Srbije
Pavel Domonji iz Helsinškog odbora za ljudska prava deli Čankovo uvernje da u procesu raspada SFRJ jedino još nije otvoreno pitanje Vojvodine: – Raspad SFRJ očigledno još nije završen, mada se privodi kraju. Od osam federalnih jedinica jedino nije otvoreno pitanje Vojvodine. Ali to svakako treba učiniti, i to u najboljem interesu Srbije, jer Vojvodina je njen najevropskiji deo – ocenio je Domonji za “Dnevnik”. Pojasnio je, naime, da jačanjem autonomije Vojvodine Srbija “samo dobija” jer time, kako je rekao, olakšava proces evropskih integracija. Domonji je odbacio ocene po kojima pitanje vojvođanske autonomije treba rešiti unutar većinskog naroda, navodeći da bi se i u slučaju da je Vojvodina etnički homogena pitanje njene autonomije bilo otvoreno, “jer je to demokratsko i građansko, a ne pitanje zaštite nacionalnih manjina. – Vojvodina je pitanje svih građana koji u njoj žive, bez obzira na nacionalnu pripadnost. I savim je pogrešan pristup otvarati ovu temu s aspekta zaštite manjinskih prava jer je pitanje autonomije mnogo šire. Ali, činjenica je da postoje tendencije da se ono redukuje na manjinsku problematiku, što je potpuno pogrešan pristup – istakao je Domonji.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 13. 06. 2007.

THE CULT NA TAŠU 21. JUNA
Britanska hard rok grupa The Cult održaće koncert 21. juna na stadionu Tašmajdan sa početkom u 20h. Karte se mogu kupiti na blagajnama Bilet servisa, SKC-a, Doma omladine i u Feliks šopu. Cult je jedan od najpopularnijih sastava druge polovine osamdesetih, nastupio je prošle godine na festivalu EXIT 06. Cult su 1984. snimiil album "Dreamtime" koji je, uz singl "Spiritwalker", bio veliki hit na nezavisnim top listama. Pravi proboj usledio je 1985. godine s pesmom "She Sells Sanctuary" i pločom "Love". Dve godine kasnije izdali su album "Electric", koji je posveta grupi AC/DC, a glavni rif iz AC/DC pesme "Rock 'n' Roll Singer" doslovce se našao u hitu "Wild Flower". Cult su snimili 1989. godine još jedan visokotiražni album "Sonic Temple", na kojem je i poslednji pravi hit grupe - "Fire Woman". Sledeće dve ploče nisu bile uspešne, pa se bend raspao 1995. godine, da bi se članovi ponovo okupili početkom 2006. radi svetske turneje. (021)

MAMUTE ISTREBILA KOMETA
Uzrok nestanka mamuta mogao je biti pad i eksplozija komete pre više od 12.000 godina, smatraju američki naučnici na osnovu izučavanja ostataka životinja koje su živele na teritoriji severne Amerike. Prema njihovoj oceni, eksplozija je bila tako jaka da se mogla uporediti s jačinom nekoliko miliona nuklearnih glava. "Da su čak i životinje nekim čudom preživele kataklizmu, bilo im je veoma teško da pronađu hranu tako da nisu mogle dugo opstati". (RTS)

KENEDI SE ŽENI
Dokumentarno-igrani film Želimira Žilnika "Kenedi se ženi", u produkciji novosadskog "Tera filma" premijerno se prikazuje 20. juna u beogradskom Studentskom kulturnom centru. Trilogija o mladom Romu Kenediju Hasaniju započeta je 2002. godine, a prvi film "Kenedi se vraća kući" koji govori o njegovim problemima zbog repatrijacije iz Nemačke, po završetku ratova na Balkanu, obišao je oko 40 svetskih festivala. U novom filmu, Kenedi je uspeo da izgradi kuću, ali je ušao u veliki dug pa odlučuje da za novac pruža ljubavne usluge, i to za oba pola. Inače, najnoviji Žilnikov film nije uvršten u program Nacionalnog filmskog festivala koji se početkom jula održava u Novom Sadu. Žilnik je naveo da je iz medija video da nije na spisku. "To je kontradiktorno. Ako se pravi nacionalni festival, nema sile kojom mogu da nas eliminišu. Ali, očigledno je da se taj festival pravi na brzinu, s ljudima koji nemaju iskustva ni toliko da pošalju poziv svim registrovanim producentima da prijave nove filmove". Žilnik je dodao i da je očigledno da su postavljeni neki drugi kriterijumi za izbor filomova koji će učestvovati na festivalu. Najavljene su velike pare, a kad sam pogledao pravilnik festivala, sve odredbe su još u magli. Među našim trošadžijama budžetskih sredstava uvek nastane magla u glavi kad su u blizini velike pare. Mi nismo primećeni jer ne grabimo s te gomile, naveo je Žilnik. Prema njegovim rečima, film "Kenedi se ženi" je koštao nekoliko desetina hiljada eura, uz malu podršku pokrajinskog sekretarijata za kulturu, dok od Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture nije dobio ni dinara. "Takva je praksa da ima ljudi koji su bliski ministarstvu i onih koji mu nisu pod skutom, bez obzira na to što je posao ministarstva da se bavi interesima srpske kinematografije, a ne svojih protežea" (021)

POČELA PRODAJA ULAZNICA
Na Centralnoj blagajni Spensa prodaju se ulaznice za utakmicu četvrtog vikenda Svetske lige između odbojkaša Srbije i Kube. Utakmica se igra u nedelju u Velikoj sali sa početkom u 20h, a cene karata su 150 i 250 dinara. Prethodno će se dve reprezentacije dan ranije sastati u Beogradu. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com