vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 24. 04. 2007.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 24. 04. 2007.
|
|
ZBOG ČEGA JE RASPUŠTEN NOVOSADSKI LDP
Sklanjanje nepodobnih, ili rasipanje članstva?
Frakcije unutar Liberalno demokratske partije nema, iako Statut stranke to predviđa, ali je za njeno formiranje potrebno trideset odsto članstva. Ova tvrdnja je jedina oko koje su se složili sagovornici „Dnevnika“, članovi LDP iz Novog Sada u vezi sa nedavnim raspuštanjen Gradskog odbora stranke.
Prema rečima donedavnog gradskog menadžera novosadskog LDP Aleksandra Jakovljevića netačno je da je stranka u Novom Sadu raspuštena zbog toga što je od ukupno 24 člana Gradskog odbora ostavke podnelo njih 16. Netačno je i saopštenje LDP u kojem stoji da je razlog za ostavke to što se ne slažu sa politikom koju vodi GO. Jakovljević smatra očiglednom nameru vrha stranke da „nepodobne i neposlušne“ razvlasti i omogući beogradskoj trojci da organizuje LDP Novi Sad na način koji je prihvatljiv Beogradu.
- Problem je u različitom poimanju vođenja stranke: jedni misle da bi stranka trebala biti centralizovana, dok drugi smatraju da se treba pridržavati demokratskih, liberalnih principa. Nesuglasice su nastale kada LDP Novi Sad nije poslušao Beograd da za potpredsednike stranke, na nedavno održanoj izbornoj Skupštini, kandiduje Nenada Milića i Nebojšu Aranđelovića iz Niša. Mi smo predlagali Ratka Filipovića i Branislava Lečića. Od tada Novi Sad postaje meta i počinje revanšizam. Ovde je jedino reč o različitom poimanju demokratije i liberalizma, a ne atak na rukovodstvo stranke i predsednika Čedomira Jovanovića - izjavio je Jakovljević.
Član predsedništva stranke Ratko Filipović za „Dnevnik“ navodi da nije učestvovao u takvoj odluci centrale LDP, te da je potpredsednik stranke Nenad Milić telefonom zvao članove predsedništva i od njih tražio saglasnost za raspuštanje novosadskog odbora.
- Očigledno je neko imao preku potrebu da raspusti novosadski LDP. Što se mene tiče to je učinjeno bez razloga i na brzinu, jer se svaki problem mogao rešiti na demokratski način i razgovorom. Telefonska odluka o raspuštanju GO LDP pokazuje da neko želi da upravlja čvrstom rukom. Stranku u Novom Sadu treba da vode članovi GO, a ne neko iz Beograda. Siguran sam da je novosadski LDP sposoban da samostalno rukovodi strankom - smatra Filipović.
Međutim, narodni poslanik Slobodan Maraš za „Dnevnik“ ističe da je reč o statutarnom razlogu za raspuštanje GO LDP jer u odboru više nije bilo kvoruma za donošenje odluka, nakon što je od 24 člana GO ostalo samo njih osam. Izjave da je došlo do razmimoilaženja u stavovima kako treba voditi stranku nisu osnovane, jer i sam Statut stranke predviđa spuštanje svih prava i odgovornosti na pokrajinski i opštinske odbore, navodi Maraš.
- Podržavanje Filipovića i Lečića za potpredednike stranke nije razlog za raspuštanje GO, jer nije novosadski LDP jedini koji nije podržao Milića i Aranđelovića. I drugi odbori su to učinili a nisu raspušteni - smatra Maraš.
mirjana.gelo@dnevnik.co.yu
|
|
SERGEJ KUDRJAKOV: Uvek svirati kao da je poslednji put
Ruski pijanista Sergej Kudrjakov priredio je na Nomusu resital i na tom koncertu polako, ali sigurno, stekao naklonost publike koja ga je tri puta izmamila na bis. Pridobio je Kudrjakov svojim sviranjem i sedmočlani žiri na prošlogodišnjem konkursu “Geza Anda” u Cirihu na kojem je pobedio i osvojio Mocartovu nagradu.
Ova godina Sergeju Kudrjakovu biće ispunjena mnogim nastupima, a jedan od njih će se ponovo dogoditi kod nas, u Beogradu u junu, kada će nastupiti sa Beogradskom filharmonijom. Ovaj mladi pijanista je i pre pet godina nastupio u Novom Sadu, i tada se, kako kaže, zaljubio u naš grad. Možda ga to potakne da se po treći put, bar u bližoj budućnosti, nađe na podijumu u novosadskoj Sinagogi.
Ovaj drugi nastup u Novom Sadu započeli ste s Mocartom, a njegov koncert ste svirali i na takmičenju u Cirihu. Sa njegovim kompozicijama susretali ste se i kao dete, i kao mlađi pijanista. Osećate li kako se, kroz vreme, menjao vaš pristup njemu?
- Mislim da je najvažnija stvar da, kako odrastate, shvatate koliko je on težak za sviranje. Mnogo više pažnje obraćate praktično na sve, na svaki detalj, trudeći se, naravno, da ne izgubite svest o celini kompozicije. Svakako, to je jako veliki umetnički zadatak. Jer, imate minimum nota i znakova, a morate da uradite maksimum.
Kako birate repertoar?
- On mora da bude odraz dobrog ukusa, i da sadrži kompozicije koje želim da odsviram najbolje u tom trenutku.
Pretpostavljam da ste mnogo puta čuli od drugih da ste vrlo talentovani. Kako čovek, kome to stalno govore, razmišlja o tome šta je talenat?
- To znači da moram da radim. I to je sve. Da nemam takve sposobnosti, možda bi bilo bolje za mene da menjam profesiju. A, ako je ovako, to znači samo jednu stvar - da moram da radim.
Danas ima toliko mnogo pijanista na sceni i velika je konkurencija među njima. Dosta se takmiče među sobom. Da li je to frustrirajuća situacija za mladog umetnika?
- Pre pedeset godina bilo je samo nekoliko takmičenja i sva su bila važna. Danas ih ima, mislim, više od hiljadu, a samo nekoliko među njima može da utiče na razvoj umetnika, i na njegovu karijeru. I nakon što sam osvojio takmičenje “Geza Anda”, čini mi se da tek sada počinje ono pravo nadmetanje. Kada imate angažmane, nastupe, morate da budete spremni tako da na svakom koncertu svirate kao da je to poslednji put u životu.
Naravno da je to teško, i da smo mi ljudi, a ne mašine, ali moramo da se trudimo da dajemo najbolje od sebe. Više ne bih želeo da se takmičim jer, zapravo, ne volim takmičenja. Mislim da nemaju baš mnogo zajedničkog sa muzikom, nego više sa sportom. Bez obzira na rezultate, to je uvek jako stresno. Iskreno, više ne bih želeo da nastavim da učestvujem na tim olimpijskim igrama. Muzika je vrlo subjektivna. Kako onda možete da sudite o muzičarima u situaciji kada se jednome sviđa, a drugome ne, kako neko svira, jer to ne znači dobro i loše, nego jednostavno to su različita viđenja. Ne volim da me tako procenjuju. Nadam da je to takmičenje bilo poslednje u mom životu.
Nataša Pejčić
Foto: N.Milikić
|
|
CRVENI KRST VOJVODINE UKLJUČEN U PROJEKAT SUZBIJANJE NOVOG VIDA ROPSTVA
Stop trgovini ljudima!
Trgovina ljudima u svetu postaje sve veći problem. Po konstataciji Ujedinjenih nacija, ova kriminalna radnja poprima epidemijske razmere jer je u paklu tog novog vida ropstva oko 26 miliona ljudi. Najčešće žrtve trgovine ljudima su žene i deca, a njima se trguje najviše zbog prostitucije, ugovorenih prisilnih brakova ili pravog ropskog rada u fabričkim pogonima i u kućama „gazda“.
U potragu za boljim životom u Evropi godišnje krene oko 120.000 žena i dece, a oko 6.000 njih završi u prostituciji. Gotovo da nema zemlje na Starom kontinentu koja se ne suočava s ovim problemom, pa ne čudi što su se u akciju suzbijanja trgovine ljudima uključili i državni organi, nevladine i humanitarne organizacije. Pri Vladi Srbije formirano je koordinaciono telo za borbu protiv trgovine ljudima, a u njemu je i Crveni krst Srbije.
– U okviru posebnog projekta Nacionalnog društva Crvenog krsta s danskim Crvenim krstom, Crveni krst Vojvodine se prošle godine uključio u rešavanje humanitarnih pitanja vezanih za žrtve trgovine ljudima – kaže sekretar Crvenog krsta Vojvodine mr Sinjka Somer. – Obučili smo 100 volontera koji će delovati preventivno, odnosno širiti informacije u školama i ostalim mestima gde se procenjuje da se žrtve mogu najlakše naći. Volonteri su obučeni i da rade neposredno sa žrtvama trgovine ljudima.
Crveni krst je samo jedna karika u suzbijanju trgovine ljudima, a njegova najveća uloga je u prevenciji. Po rečima Sinjke Somer, u tom kontekstu je za ovu godinu planirano organizovanje seminara i obuke za zdravstvene i prosvetne radnike.
J. Barbuzan
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 24. 04. 2007.
|
|
KREATIVNE RADIONICE ZA MLADE
Projekat "Culture on Tour", namenjen mladim ljudima od 14 do 21 godine, počeo je ovih dana, u organizaciji Lighthouse centra iz Beča. Radionice fotografije, videa, škart arta, novinarstva i esejistike namenjene su mladim Romima i neromima, da bi prevazišli svoje predrasude i stekli osećaj odgovornosti za budućnost, kaže voditeljka novinarske radionice, Helena Hiršenberger.
"Poenta je da povežemo mlade ljude koji su Romi i koji nisu Romi, i da na taj način, diskusijom i zajedničkim radom, stvaranjem timovima razbijamo neke barijere. Kako su romska deca dobrodošla u Novom Sadu, poentaje da isto tako naša deca budu dobrodošla u tom naselju, da se zapravo pokaže da može da se radi u svim sredinama, da, bez obzira odakle potičete, vi imate svoje mišljenje, i želite da ga iskažete, i imate prilike da ga iskažete," kaže ona.
Radionice se odvijaju svakodnevno, u dve smene, u Crnoj kući u Vojvode Bojovića 13, i trajaće mesec i po dana. Zainteresovani mogu da se prijave od 9 do 17 sati, na telefon 473 76 00. (021)
GANDŽA MARŠ 5. MAJA I U BEOGRADU
Svetski marš konoplje, poznatiji kao Gandža marš održaće se na beogradskom Trgu republike 5. maja u 15 časova. Gandža marš je globalna manifestacija koja se početkom maja svake godine održava u stotinama gradova širom planete sa ciljem ukidanja prohibicije konoplje i dozvoljavanja njene medicinske, industrijske, uživalačke i duhovne upotrebe. Organizatori napominju da je uživanje konoplje u Srbiji krivično delo i da svako ko eventualno bude pušio travu na maršu, čini to na sopstvenu odgovornost.
Gandža marševe često pokreću rastafarijanci kojima je konoplja sveta biljka, ali i mnogi drugi koje prohibicija takođe pogađa. U Beogradu je prvi marš održan pre dve godine. (021)
|
|