VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  02. april 2007.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 02. 04. 2007.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 02. 04. 2007.

KAKO JE PROŠLOG VIKENDA DONOŠEN BUDZET APV

Vojvodina je važna, skoro svima

Vojvođanski poslanici su proteklog vikenda čak pet sati raspravljali o jednoj jedinoj tački dnevnog reda. Istina, višečasovna rasprava u Skupštini Vojvodine u subotu (na Lazerevu subotu!, zamerili su socijalisti) vodila se oko važne odluke – pokrajinskog budžeta za 2007. godinu, i u teškim političkim i državnim okolnostima u kojima nije donet republički budžet, parlament i Ustavni sud Srbije ne funkcionišu, a stranke DS i DSS, uz arbitražu G17 plus, ne uspevaju da postignu dogovor o formiranju nove vlade.
Takve okolnosti poslužile su, izgleda, kao izvrstan poligon i za demonstriranje stranačke politike na nižem nivou vlasti, u Skupštini Vojvodine, koja je u subotu naizgled neverovatnom većinom glasova usvojila predloženu odluku o budžetu APV. Neke od tih stranačkih politika, političkih angažmana, programa i ponašanja, prepoznatljive su prosečnom poznavaocu javne scene u Vojvodini, ali se za neke možda može govoriti i kao o novim tendencijama.
Tako opozicioni SPS u Skupštini Vojvodine već treći put zaredom daje podršku predlozima vladajuće koalicije, koju u Pokrajini čine DS, SVM, LSV i PSS. Prvi put, tokom decembarskog zasedanja, socijalisti su držali neophodan kvorum za sednicu i podržali predlog o osnivanju Fonda za kapitalna ulaganja APV, pošto su poslanici LSV-a bili nezadovoljni i napustili skupštinsku salu. Drugi put, na sednici 20. marta, podržali su strateški dokument kojim se definišu pravci tehnološkog razvoja APV u narednih deset godina, a treći put su na prekjučerašnjem zasedanju glasali “za” za budžet kakav je predložila vladajuća koalicija. Istina, imali su socijalisti i neke zamerke. I one ekonomske prirode i one pravne vrste. Tako je poslanik SPS-a Vunjak ocenio kako je bolje i takvog ga donositi nego imati onakvu Uredbu o nastavku privremenog finansiranja, kakvu je, podsetimo, Vlada Srbije donela uprkos upozorenjima dela stručne i političke javnosti na njenu neustavnost i nezakonitost.
Opozicioni G17 plus odavno je sebe proglasio “konstruktivnom opozicijom” u Pokrajini, pa je tako i ovog puta glasao za odluku o budžetu. Poslanica te partije Jadranka Beljan-Balaban rekla je da poslanici G17 plus podržavaju predlog zbog stabilnosti Vojvodine.
– Svesni smo da situacija u celoj zemlji nije normalna, ali svesni smo i odgovornosti. Znamo da ova procedura donošenja budžeta APV pre republičkog nije uobičajena, ali sigurno ima više osnova nego ona dešavanja na republičkom nivou – rekla je ona.
Komentarišući to što je u pokrajinski budžet za 2007. ukalkulisana ustavna odredba da budžet APV iznosi “najmanje sedam odsto republičkog”, ova poslanica je rekla da će se G17 plus “uvek zalagati” za to da Pokrajina dobije i više od tog minimalno garantovanog iznosa, ali da žele transparentnost svih procedura (planiranja i trošenja novca).
– Pa, G17 plus je glasao protiv Ustava kojim je definisano tih sedam odsto za Vojvodinu i pozivali ste na bojkot referenduma – spočitnuo joj je šef radikala Milorad Mirčić. – Ovde i te kako dobro sarađujete s DS-om, a na republičkom nivou ne možete da se dogovorite.
Radikali, koji su tempo maratonske rasprave držali sve do 18 sati, kada, uzgred rečeno, prestaje i direktan prenos zasedanja na RTV-u, napustili su salu uoči glasanja. NJihov glas tako se nije ubrojao niti u one koji se protive predlogu, niti u one koji se uzdržavaju, a kamoli ga podržavaju. Zamerke koje su poslanici SRS-a iznosili odnosile su se mahom na to da je donošenje pokrajinskog budžeta pre republičkog protivzakonito i protivustavno, ali da je suština u tome što, kako je naveo Mirčić, zbog nepostojanja republičkog budžeta ni prihodi APV ne mogu da se realizuju. Iako Mirčić ima sve reči hvale za, kako je rekao, dinamizam predsednika PIV-a Bojana Pajtića, on ga je otvoreno kritikovao zbog političkog agitovanja po vojvođanskim opštinama, upitavši šta znači Pajtićeva poseta Kuli i obećanje da će tamo biti uložen novac, uoči referenduma za opoziv predsednika te opštine, inače kadra DS.
Mirčić je u poslednjim trenucima rasprave naveo kako su kritike koje su iznosili poslanici SRS-a “nekad bile oštrije, nekad odgovarajuće, a nekad neodgovarajuće”. Ostaće zabeležen i njegov ispad prema pokrajinskom sekretaru za budžet i finansije, kome se obratio uvredljivim rečima, aludirajući neprimereno na nešto o psima i izgradnji azila za te životinje.
Stav LSV-a bio je da će ti oslanici glasati za budžet jer su “svesni odgovornosti prema građanima”. Šefica te poslaničke grupe Nada Bregun, koja je zamenila Nenada Čanka zbog njegovog odlaska u republički parlament, istakla je da se LSV zalaže za to da Vojvodina dobije svoje izvorne prihode i odgovarajući stepen autonomije. Ona je ponovila odranije poznati stav LSV-a da novi Ustav Srbije sputava razvoj Vojvodine, ali da sada ovako projektovani budžet ostavlja mogućnost za kasniji rebalans i da će ga ligaši zato podržati.
– Gle čuda! – prokomentarisao je šef poslanika DSS-a Velibor Radusinović. – Onima koji su bili protiv Ustava Srbije sada odgovara da imaju budžet Vojvodine koji je 100 posto veći nego prošle godine. To je dobrobit Skupštine i Izvršnog veća? Ne, to je dobrobit onih koji su usvojili novi Ustav, za koji se DSS oduvek borio. A polovina vas ovde se hvalila kako nisu glasali na referendumu o novom Ustavu i kako on u Vojvodini nije prošao.
Ocenivši da se budžet donosi protivustavno i po hitnom postupku, “preko noći”, tokom koje je, kaže on, trebalo pregledati 130–150 strana plus amandmana, Radusinović je najavio da DSS neće podržati takav predlog odluke. Nisu ostali uzdržani. Glasali su protiv.
S. Nikolić

PREMINUO PREDSEDNIK MATICE SRPSKE BOŽIDAR KOVAČEK

Stvaralaštvo dostojno istorije

U Novom Sadu je posle teške bolesti juče preminuo Božidar Kovaček (1930), predsednik Matice srpske, profesor univerziteta, istoričar književnosti, teatrolog i kulturni poslenik. NJegovo višedecenijsko stvaralaštvo ostaje nezaobilazni deo trajanja mnogih nacionalnih institucija:sem Matice srpske i njene Biblioteke, to su Univerzitet u Novom Sadu i Sterijino pozorje, Vukova zadužbina u Beogradu, Tekelijanum u Budimpešti.
Kovaček se školovao u Bosanskom Novom, Subotici i Novom Sadu, a Filozofski fakultet je završio u Beogradu. Doktorat o osnivaču srpskog pozorišta Jovanu Đorđeviću odbranio je na novosadskom Filozofskom fakultetu, na kome je radio prvo kao bibliotekar( 1955-57), zatim asistent, sve do zvanja vanrednog profesora. Predavao je narodnu književnost i istoriju jugoslovenskih književnosti, a njegove časove pratili su i studenti drugih fakulteta. Bio je gostujući profesor na univerzitetima u Beogradu, Budimpešti, Segedinu, Pečuju, Sofiji, Plovdivu, Vroclavu, Poznanju i Berlinu.
U Matici srpskoj je bio neprekidno od ranih šezdesetih, pa sve do pred kraj prošle godine. Za člana-saradnika izabran je 1963, a potom je obavljao brojne naučno-istraživačke, organizacione i upravne poslove: u četiri mandata biran je za potpredsednika MS, bio je upravnik Biblioteke MS, osnivač i glavni urednik Zbornika za scenske umetnosti i muziku MS.Od 1999. bio je predsednik Matice srpske.
Božidar Kovaček je jedan od osnivača novosadske Akademije umetnosti, a potom i predavač istorije jugoslovenske drame i pozorišta. Za redovnog profesora je i izabran na Aakademiji 1978, a dužnost dekana obavljao je od 1976. do 1981. godine. Bio je među osnivačima i prvim profesorima magistarskih studija iz teatrologije.
Kovaček je bio predsednik Upravnog odbora Sterijinog pozorja , potpredsednik Skupštine Vukove zadužbine, član Patronata Tekelijanuma.NJegov odlazak u penziju 1996. godine, bio je samo formalan, jer je radio do poslednjeg daha.
Preko pola veka bavio se istorijom književnosti, pozorišta i komparativistikom, pisao za četrdesetak časopisa i naučnih publikacija. Objavio je više knjiga, a najvažnije su:”Dositej Obradović”(1961), “Jovan Đorđević” (1964), “Pisci Sente”(koautor, 1967), “Prepiska između Jovana Đorđevića i Antonija Hadžića” (1974), “Magaraševićev letopis o Vuku i njegovoj poeziji”(1987), “Tekelijanumske istorije 19. veka” (1997), “Srbi u Pešti marta 1848.” (2000), “Matica srpska-Szerb Matica 1826-1864” (2001), “Matica srpska 1826-2001” (2001), “Nikola Tesla i Matica srpska”(2006), trotomni zborik iz istorije srpskog pozorišta i drame “Talija i Klio” (1991-prvi tom, 2006-drugi i treći tom).
Za višedecenijsko plodno i raznorodno stvaralaštvo Božidar Kovaček je dobio brojna priznanja, a kao vrhunac časti doživeo je nagradu “Mladen Leskovac”Matice srpske-najuglednije domaće priznanje za celokupno delo iz istorije književnosti. Uručena mu je 26. decembra 2006. a to je bilo i poslednje Kovačekovo pojavljivanje u javnosti. I Mladen Leskovac i Božidar Kovaček (njegov asistent, naslednik i prijatelj), bili su izdanci čuvene beogradske, Skerlićeve škole srpske istoriografije.
Komemoracija će se održati u Matici srpskoj u ponedeljak , 2. aprila u 11 časova, a Božidar Kovaček će biti sahranjen istog dana u 14 časova na Uspenskom groblju u Novom Sadu.
R. Lotina

ČETVRTI SAJAM FANTAZIJE NA NOVOSADSKOM SAJMU

Svet magije na stolu

Po četrvti put vojske svih rasa iz magičnog sveta NJarhammer sudarile su se na stolovima u Poslovnom centru Novosadskog sajma, na ovogodišnjem Sajmu fantazije. Za razliku od prošle godine, generali su, sa svojim vojskama i kockicama koje život znače, došli iz većeg broja zemalja: Slovenije, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Rumunije...
Za dva dana odražana su četiri međunarodna takmičenja: NJarhammer turnir, Confrotation turnir, Zlatni Perun i po prvi put takmičenje u maketarstvu i modelarstvu Ikar 2007. I dok su zaljubljenici stonih strateških, igara na tabli i kartama, naravno svih sa fantazijskom potkom, odlučivali o sudbini svojih armija, heroja i družina, posetioci su mogli malo bolje da upoznaju šta to toliko privlači ljude svih uzrasta ovakvom vidu zabave.
Bilo je tu na stotine izloženih maketa aviona iz svih perioda, tenkova, samohotki, podmornica, pa čak i remontni zavod JNA, naravno, mnogo umanjen. Izdavačka kuća „Laguna“ izložila je svoja izdanja koja se svrstavaju u epsku fantastiku i naučnofantastični žanr, a osnovci su učestvovali u likovnom takmičenju za najzanimljiviju fantazijsku kompoziciju. Veliku pažnju privukla je i prezentacija japanske veštine mačevanja kendo, kao i ljudi obučeni u srednjovekovnu nošnju.
Oni koji nisu došli ništa da kupe, mogli su da prisustvuju epskim borbama vilenjaka, ljudi, nemrtvih, gmizavaca i ostalih rasa. Nije bilo čudno videti kako s jedne strane stola kocke baca devojčica od svojih 12 godina, dok s druge strane protivnik broji i više od 40. U svetu fantazije godine ništa ne znače, već dobro poznavanje karakteristika svojih trupa, terena i pravila igre. Stoga ne čudi da svaka armija ima autentičnu istoriju i poreklo, kao i boje i zastave, za koje igrači dobijaju poene, kao i za pobedu.
- Više smo nego zadovoljni posetom i prijatno smo iznenađeni brojem posetilaca. Stranci su odgovorili u velikom broju. Ovo je najveći fantazijski događaj u Srbiji do sada i sigurno najveći NJarhammer turnir u našoj zemlji. Predstavili smo niz različitih društvenih igara, silne modele na takmičarskoj izložbi u okviru „Ikara“, međunarodne takmičarske izložbe u modelarstvu. Zlatni Perun je takmičenje u modeliranju i bojenju fantazijskih figura i modela. Kad kažem fantazijskih, mislim na sve ono što se odnosi na svet koji je stvorio Tolkin: zmajevi, vilenjaci, patuljci i slična čudesa - rekao je Vladimir Ćurčić iz Udruženja ljubitelja društvenih igara „Valhala“ iz Novog Sada, koje je organizovalo ovaj fantazijski sajam.
S. Krstić

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 02. 04. 2007.

ĐOKOVIĆ SUPERIORAN U MAJAMIJU
Srpski teniser Novak Đoković pobednik je masters turnira u Majamiju savladavši u finalu Argentinca Giljerma Kanasa sa 3:0 (6:3, 6:2, 6:4). Đoković je turnir osvojio bez izgubljenog seta i najmladji je pobednik u istoriji turnira u Majamiju. Za pobedu mu je pripalo 533.350 dolara, a od ponedeljka je i zvanično sedmi igrač sveta. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com