vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 31. 01. 2007.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 31. 01. 2007.
|
|
FOND ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE
Naknade čuvaju prirodu
- Fond za zaštitu životne sredine, koji je osnovan Zakonom o zaštiti životne sredine, treba da obezbedi finansiranje priprema, sprovođenja i razvoja programa, projekata i drugih aktivnosti u oblasti očuvanja, održivog korišćenja, zaštite i unapređenja životne sredine, energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije, kaže za “Dnevnik” direktor Uprave za zaštitu životne sredine dr Miroslav Nikčević. - Osnivanje Fonda, kao mehanizma za finansijsko posredovanje u zaštiti životne sredine, rezultat je iskustva okolnih zemalja, koje su u tranziciju ka tržišnoj privredi krenule pre nas.
Prihodi Fonda ostvaruju se iz namenskih sredstava budžeta Republike ostvarenih po osnovu naknada propisanih članovima 27. 45. i određenih naknada iz člana 85. Zakona o zaštiti životne sredine, sredstava ostvarenih po osnovu promene vlasništva preduzeća u postupku privatizacije, prihoda ostvarenih na osnovu međunarodne bilateralne i multilateralne saradnje na programima, projektima i drugim aktivnostima u oblasti zaštite životne sredine i energetske efikasnosti, od upravljanja slobodnim novčanim sredstvima Fonda, ali i od priloga, donacija, poklona i pomoći. Kako saznajemo, jedini realni izvor sopstvenih prihoda Fonda u 2005. godini bile su naknade za promet divlje flore i faune, prikupljene na osnovu Uredbe o stavljanju pod kontrolu korišćenja i prometa divlje flore i faune (ostvaren prihod od 36,3 miliona dinara).
Novac za čistiji vazduh
Da bi se smanjila opasnost po zdravlje ljudi, osim zaštite kvaliteta zemlje, Fond je sufinansirao i projekte unapređenja kvaliteta vazduha. Za adaptaciju i ugradnju elektrofiltera na bloku A1 Termoelektrane “Nikola Tesla A” u Obrenovcu utrošeno je 54 miliona dinara, za nabavku automatskih mernih stanica koje su postavljene u Boru i Smederevu 19 miliona dinara, dok je za nabavku automatskih mernih stanica koje će biti postavljene u Pančevo uloženo 17 miliona dinara, naglašava Miroslav Nikčević.
|
- Vlada Republike Srbije je krajem 2005. godine donela Uredbu o vrstama zagađivanja, kriterijumima za obračun naknade za zagađivanje životne sredine, visini i načinu obračunavanja i plaćanja naknade, kaže Nikčević. - Ova uredba je, uvođenjem novih naknada zasnovanih na principu «zagađivač plaća», omogućila Fondu znatno veće prihode u 2006.godini, čime je stvorena osnova za realizaciju proklamovane politike finansiranja zaštite životne sredine. Tako je od januara do do sredine novembra prošle godine Fond ostvario ukupan prihod od 935 miliona dinara. Kroz naknadu za divlju floru i faunu sakupljeno je 88 miliona dinara, naknade za vlasnike motornih vozila iznosile su 361 miliona dinara, naknada za supstance koje oštećuju ozonski omotač pet miliona dinara, a naknada za emisije SO2, NO2, praškaste materije, proizvedeni ili odloženi otpad 481 miliona dinara -kaže Nikčević.
Uz saglasnost Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine usvojeni su godišnji programi rada Fonda za 2005. godinu i 2006. godinu, a uz saglasnost Vlade Republike Srbije, srednjoročni program rada.Ostvareni novčani prihodi, po osnovu naknada, omogućili su objavljivanje javnih poziva za njihovo namensko korišćenje, čime je započeo rad Fonda na ostvarivanju ciljeva radi kojih je i osnovan. Prioritet u finansiranju dat je rešavanju problema upravljanja čvrstim komunalnim otpadom, odnosno izgradnji infrastrukture za zbrinjavanje otpada na regionalnom principu, koje će omogućiti primenu savremenih metoda upravljanja otpadom, ponovnu upotrebu otpada, reciklažu, kao i saniranje postojećih opterećenja.
- Do sada je objavljeno sedam poziva za javno prikupljanje ponuda radi neposrednog učestvovanja Fonda u sufinansiranju pomenutih programa.Na osnovu utvrđenih rang lista po pozivu, Upravni odbor Fonda dodelio je 740,5 miliona dinara nekolicini lokalnih samouprava. Tako je za izgradnju regionalne deponije Kikinda dobila 47,5 miliona dinara, Nova Varoš 110,5 miliona dinara, Leskovac 116, Pirot 114, Užice 93, Smederevo 107,5 miliona dinara i Sremska Mitrovica 87,5 miliona dinara. Za sanaciju lokalnog smetlišta Kikinda je dobila12 miliona dinara, Leskovac 6,5 miliona dinara, Užice tri miliona dinara, Novi Kneževac 12 miliona dinara, Vlasotince 6,5 miliona dinara i Arilje šest miliona dinara. Opštine i mesta Zrenjanin, Čajetina, Bajina Bašta, Blace, Inđija, Lapovo, Lučani, Bela Palanka, Prijepolje, Krupanj, Žitište, Prokuplje, Zaječar, Babušnica, Sopot, Prokuplje, Kuršumlija, Čajetina, Kosjerić, Sokobanja, Sečanj, Smederevska Palanka, Požega, Ražanj, Kovin za izradu projektne dokumentacije dobile su 18,5 miliona dinara - kaže Nikčević. A. B.
|
|
NOVOSADSKA GIMNAZIJA „JOVAN JOVANOVIĆ ZMAJ” PONOVO VLASNIK DVA LOKALA
Država vraća oteto
Novosadskoj Gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj”, posle dugogodišnjeg spora, vraćen je deo imovine oduzete posle Drugog svetskog rata. Za sada su to dva lokala u Pašićevoj ulici i građevinske parcele, to jest dvorišta u Grčkoškolskoj ulici.
– To je samo deo imovine gimnazijskih fondova, osnovanih, praktično, još pre osnivanja same Gimnazije, to jest jednog od najstarijih školskih fondova u Srba – kaže direktor Gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” Radivoj Stojković. – Fond Velike srpske pravoslavne gimnazije, kako se pri osnivanju naša škola zvala, osnovan je pre dva veka i u njega su dobrotvori i priložnici ulagali kako novac, tako i nekretnine. Iz toga se Gimnazija izdržavala, jer sve do 1921. godine ona nije bila državna, pa su iz fondova išle kako plate profesora, tako i stipendije za siromašne učenike. Taj i ostali fondovi, kao što su oni Anke i Arse Pajevića, te Teodora Mandića pratili su život i rad Gimnazije, ali su posle Drugog svetskog rata prestali da postoje, a sva imovina iz njih nam je oduzeta. Kada je devedesetih godina prošlog veka Republičko ministarstvo za kulturu obnovilo rad findova, stekli su se uslovi da i mi tražimo vraćanje imovine iz naših fondova, a koliko ja znam, ovo je prva imovina koja je vraćena nekoj školi iz fondova.
Posleratno zadužbinarstvo
Mada je posle Drugog svetskog rata država ugasila gimnazijske fondove i oduzela svu njihovu imovinu, duh zadužbinarstva i donatorstva, koji je Veliku srpsku pravoslavnu gimnaziju i stvorio, nikad nije zamro. Tako je osamdesetih godina prvi posleratni direktor Milenko Šuvaković Gimnaziji poklonio vilu od 150 kvadratnih metara na placu od tri hektara u Čortanovcima. Do sada Gimnazija “Jovan Jovanović Zmaj” nije imala novca da ovaj legat stavi u funkciju, ali u toku je njegovo renoviranje, tako da bi uskoro trebalo da postane svojevrsna škola u prirodi za “Jovine” đake.
|
Osim sada vraćene imovine, Gimnazija “Jovan Jovanović Zmaj” potražuje i više zgrada u samom centru Novog Sada, od one u kojoj je sada Gradska biblioteka, na uglu Dunavske i Gimnazijske, preko zgrade u kojoj je Knjižara “Orfelin”, zatim Palatu gimnazijskih fondova u Grčkoškolskoj ulici, koja je i izgrađena novcem iz fondova, i još dve zgrade, takođe u Grčkoškolskoj ulici. Gimnazija traži i da joj se vrati 150 jutara zemlje u ataru Titela, poklon Vase Jovanović Čiče, kao i čitavo Đačko igralište, izgrađeno 1935. godine na tri hektara zemlje novcem iz gimnazijskih fondova i radom gimnazijalaca i profesora, a na osnovu projekta maturanta Gimnazije Milutina Šešića.
– Većina te imovine je sada u državnom vlasništvu, tako da nema nikavih prepreka da nam se vrati, mada je deo koji je u tim zgradama bio stambeni, protivno svim zakonima, u međuvremenu otkupljen, tako da će tu biti problema – kaže Radivoj Stojković. – Ipak, očekujemo da dobijemo nazad sve što nam je posle Drugog svetskog rata oduzeto, a uskoro ćemo formirati starateljstvo fondova, obnovićemo njihov rad, a novac koji se u njih bude slivao koristićemo za stipendije i nagrađivanje učenika, te za podizanje nivoa opremljenosti Gimnazije.
D. Devečerski
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 31. 01. 2007.
|
|
RADOVI POČINJU U JULU?
Izgradnja tri bazena na Spensu trebalo bi da počne u julu, do kada će biti obezbeđena projektno-tehnička dokumentacija. Direktor Spensa, Miloje Jakovljević, kaže da je realno očekivati da kupanje na novom zatvorenom bazenu bude moguće do kraja 2008, a u dva otvorena bazena već sledećeg leta.
Jakovljević nije precizirao kada će doći do rebalansa budžeta, iz kojeg treba obezbediti veći deo od oko 175 miliona dinara, potrebnih za radove u ovoj godini. Procenjuje se da će za nove bazene na Spensu ukupno biti potrošeno 285 miliona dinara, najviše iz budžeta grada, ali će se radovi i oprema delom finansirati i iz Nacionalnog investicionog plana, sredstava preduzeća i kredita. (021)
NA SREĆU BEZ POVREĐENIH
Obnova fasade Adamovićeve palate, čije troškove treba da snose stanari, košta oko 16 miliona dinara, kaže za 021 predsednica Mesne zajednice "Prva vojvođanska brigada", Snežana Krgović. Deo fasade sa Adamovićeve palate juče je pao na trotoar, a povređenih nije bilo. Ovo nije prvi put da otpadaju delovi fasade sa ove zgrade, podseća Snežana Krgović. Ona kaže da razlog za visoku cenu rekonstrukcije nije velika površina fasade, nego ornamenti koje bi trebalo restaurirati na adekvatan način.
U građevinskoj inspekciji je stanarima potvrđeno da su za obnovu fasade odgovorni sami, kaže stanarka Adamovićeve palate, Martina. "Pre nekoliko meseci, pojavilo se obaveštenje da ćemo mi, kao stanari, morati da snosimo troškove renoviranja fasade i da smo mi odgovorni ukoliko se desi da nekom fasada padne na glavu. Troškovi su jako veliki, a zgrada ima malo stanara", kaže ona.
Adamovićeva palata se nalazi u takozvanoj zoni urbanističke zaštite, u kojoj, prema odluci koju je Grad doneo prošle godine, stanari samostalno snose troškove radova za koje nije potrebna građevinska dozvola. Dok stanari nemaju sredstava za obnovu fasade, a grad insistira na tome da je održavanje objekata zakonska obaveza građana, obrušena fasada Adamovićeve palate i dalje preti Novosađanima. (021)
|
|