vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 19. 01. 2007.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 19. 01. 2007.
|
|
„DNEVNIK” SAZNAJE: „Komuna” spasava „Exit”?
Produkcijska kuća “Komuna” ponudila je autorima festivala “Exit” Dušanu Kovačeviću, Bojanu Boškoviću i Ivanu Milivojevu, koji su u sporu, da ona organizuje “Exit” narednih pet godina, saznaje “Dnevnik”. Vlasnik “Komune” Maksa Ćatović potvrdio je za “Dnevnik” da su zainteresovani za organizovanje “Exita” i da su ponude poslali iz najboljih namera, kako aktuelni sudski spor sukobljenih autora festivala ne bi naneo štetu festivalu i doveo u pitanje održavanje “Exita”.
– “Komuna” ne bi ulazila u vlasništvo festivala, već bi “Exit” organizovala i imala bi uvid u sve poslove. Ponuda se odnosi na pet godina, mada smo spremni da se uključimo u priču i za kraći period. Ponuda je javna i u njoj nema ništa skrivenog, a tim povodom danas ćemo održati i konferenciju za novinare – rekao je Ćatović. – Ukoliko autori prihvate našu ponudu, “Komuna” će unapred uplatiti pare na deponovani račun. Reč je o tolikoj novčanoj sumi koliko smo procenili da autori mogu da ostvare dobit za pet godina, da bi se po okončanju njihovog spora ona podelila autorima u zavisnosti od procenta vlasništva. Čak i da festival ostvari manju dobit, autori će dobiti sumu navedenu u ponudi, a pod određenim uslovima spremni smo i da isplatimo sva dugovanja organizatora festivala.
Ćatović je dodao da “Komuna” ne bi menjala dosadašnji koncept festivala, dok bi detalje utvrdili nakon postizanja dogovora, a u organizovanje “Exita” bili bi uključeni i njegovi autori. Od generalnog menadžera Udruženja “Exit” Bojana Boškovića nismo uspeli da dobijemo izjavu pošto je u inostranstvu, dok predsednik Udruženja “Exit” Ivan Milivojev nije upoznat s ponudom “Komune”, pa nije želeo ništa unapred da komentariše.
S druge strane, Dušan Kovačević (“Exit tim”) čuo je za ponudu i delimično je upoznat s njenim sadržajem:
– Svaka inicijativa koja bi ubrzala rešenje sudskog spora oko vlasništva nad autorskim pravima festivala i spasla “Exit” je dobrodošla. Koliko znam, reč je o klasičnom partnerskom odnosu, ali kad budem upoznat s detaljima ponude, moći ću nešto više da kažem – zaključio je Kovačević.
Kako je “Dnevnik” saznao, Ćatović bi narednih dana trebalo da se sastane s autorima festivala i iznese im svoju ponudu i predloge o organizovanju “Exita”.
D. Ignjić
|
|
AUSTRIJSKA DONACIJA POMAŽE PET RAZVOJNIH PROGRAMA VOJVODINE
I nove tehnologije i agrarni izvoz
Vojvodina je sa Austrijom potpisala Strateško partnerstvo u podršci privrednom razvoju pokrajine: ova alpska republika potpomoći će privredni napredak Vojvodine sa pet miliona evra. Ovo je za sada najveća donacija koju je pokrajinska administracija uspela da isposluje za svoju Strategiju srednjoročnog privrednog razvoja Vojvodine, čija bi primena trebalo da bude okončana na razmeđi između 2009. i 2010. godine.
Prvobitno je bilo planirano da se - od ukupno 31 miliona potrebnih za sprovođenje ovog plana u stvarnost - dve trećine pokuša nabaviti od donatora, a tek 33 odsto iz pokrajinskog budžeta. Takva namera neće biti i ostvarena jer donatori nisu bili dovoljno izdašni, pa će iz pokrajinske kase u narednih nekoliko godina ipak morati da se izvuče i dodatni novac. Austrijska pomoć namenjena je za šest od 14 programa koji se nalaze u razvojnoj strategiji. Tih pet miliona pomoći će programe osnivanja poslovnih inkubatora u Novom Sadu, Zrenjaninu i Subotici, zatim standardizacije i sertifikacije u vojvođanskim firmama bez čega nema izvoza na tržište Evropske unije. Tu su i podrška izvozu poljoprivrednih proizvoda, pomoć novoosnovanim pokrajinskim institucijama - Fondu za privlačenje investicija i Institutu za strateška istraživanja. Pored ovih projekata, strategija privrednog razvoja podrazumeva i podršku razvoju novih tehnologija, kao i projekat Elektronska Vojvodina čiji su osnovni ciljevi uvođenje informacione i komunikacione tehnologije u pokrajinske i opštinske institucije u Vojvodini, projekat komasacije poljoprivrednog zemljišta. Ovaj plan podrazumeva i projekat energetske efikasnosti (plansko korišćenje energije i upotreba biomasepoboljšanje. Pokretanjem projekta razvoja nautičkog turizma želi se razviti ova privredna grana duž obale Dunava, a shemom subvencionisanja troškova rada namerava se uticati na porast zaposlenosti pripadnika izolovanih društvenih kategorija u Vojvodini.
Iz pokrajinskog budžeta je u poslednje tri godine za ove namene uloženo 2,5 miliona evra, dok je od donatora dobijeno blizu 450 hiljada evra. V. Čv.
|
|
GSP NE ZATVARA AUTOBUSKU STANICU KOD ŽELEZNIČKE STANICE
Na novi MAS samo s ugovorom!
Nijedan autobuski prevoznik u Pokrajini i Srbiji neće koristiti novu Međumesnu autobusku stanicu , čiji je investitor ATP „Vojvodina“, na uglu Sentandrejskog puta i Partizanskog novosadskog odreda, rečeno je juče na konferenciji za novinare posle održane protestne vožnje ulicama Novog Sada, u kojoj je učestvovalo 30 autobuskih prevoznika s oko 120 autobusa.
Portparol Poslovnog udruženja autobuskih prevoznika „Pan trans“ Stojan Ivanović kazao je da će autobusi danas redovno saobraćati sa stare autobuske kod Železničke stanice, dok je šef stanice MAS-a koja je u sklopu Gradskog saobraćajnog preduzeća „Novi Sad“ Dragan Dragojević izjavio da GSP ne zatvara postojeću autobusku stanicu .
- Nijedan od prevoznika nije dobio ugovor od ATP „Vojvodine“ koji mora da se potpiše pre nego što počne da koristi usluge autobuske stanice - objasnio je Ivanović, dodajući da je u godišnjem redu vožnje do 31. maja osim satnice, naznačena i trasa kojom se autobusi kreću, a to je autobuska stanica na Bulevaru Jaše Tomića 6 - kazao je Ivanović.
Izjavio je da je oko 30 prevoznika članova “Pan transa” spremno da, srazmerno tome koliko koristi postojeću autobusku stanicu, učestvuje u adaptaciji MAS-a kod Železničke stanice.
- Zakon nam ne dozovljava da ne ometamo konkurenciju, ali isto tako ne dozvoljava i monopol - naveo je Ivanović.
Predsednik Sindikata saobraćaja i veza Milanko Grbić kazao je novinarima da je protestna vožnja samo početak sindikalne borbe, pošto planiraju da organizuju i blokade puteva i štrajk, ukoliko pokrajinske i gradske vlasti ne počnu da se ozbiljnije bave problemima u saobraćaju, jer veliki broj taksista nelegalno prevozi putnike - istakao je Grbić.
Z. Delić
Foto: N. Stojanović
Isti uslovi za sve prevoznike
„Dnevniku“ je juče iz Skupštine grada dostavljena fotokopija ugovora između grada i ATP „Vojvodina“. U njemu je između ostalog navedeno da „Vojvodina“ neće menjati delatnost i namenu objekta nove Međumesne autobuske stanice, te da će svim prevoznicima pod istim uslovima kontinuirano pružati usluge.
Ugovor dve strane sklopljen je na neodređeno vreme, dok traje namena Međumesne autobuske stanice, utvrđene Generalnim planom.
Dokumenat se može jednostrano raskinuti i u tom slučaju otkazni rok je šest meseci pre pribavljanja upotrebne dozvole. U slučaju jednostranog otkaza ugovora, posle pribavljanja upotrebne dozvole, otkazni rok je godinu dana.
Prema ugovoru, obaveza Grada je da, nakon što ATP „Vojvodina“ dobije upotrebnu dozvolu za novoizgrađeni objekat, reguliše autobuski saobraćaj, odnosno da trase linija u gradskom i prigradskom saobraćaju i stajališta uredi u skladu sa novoj lokacijom.
S druge strane, „Vojvodina“ se obavezala da izgradi stanicu svojim novcem na vlastitoj parceli po međunarodnim standardima za međumesni saobraćaj. Z. D.
AUTOPREVOZNICI IZ VOJVODINE I SRBIJE
Dok ne stigne dopis, vozimo na stari MAS
Svečano otvaranje nove Međumesne autobuske stanice juče u Novom Sadu pre bi se moglo protumačiti kao predizborni promotivni potez aktera tog događaja, nego kao istinska svečanost povodom završetka radova. Naime, oni koji su juče i prethodnih dana prolazili kraj novog MAS-a mogli su da se uvere da radovi jesu odmakli, ali da se na kompletan završetak stanice mora još sačekati. U prilog tome govori i to da ni Ministarstvo za kapitalne investicije nije izdalo nikakvo zvanično obaveštenje ni građanima, niti prevoznicima kojim bi se svi oni uputili na novu MAS.
Niko od autoprevoznika sa kojima smo razgovarali neće od danas početi da koristi novoizgrađeni MAS. Prema rečima vlasnika „Sremekspresa“, „Autoprevoza Zrenjanin“, „Bačka Topola prevoza“, „7. Juli“ iz Šapca, Mileta Jerkovića, ne može se ukinuti stari MAS dok to Ministarstvo za kapitalne investicije ne odluči.
- Građani i dalje mogu da dođu na stari MAS, jer ćemo raditi kao i do sada. Takođe, koristiće se i uobičajena stajališta u gradu. Znači, nikakvih promena neće biti - izjavio je Jerković i dodao da će tako ostati do 1. juna, kada bi trebalo očekivati odluku Ministarstva, ali da ni taj datum nije siguran.
Istog su stava i prevoznici „Nišekspresa“ i „Autoprevoza“ iz Čačka. Kako su nam rekli u ovim firmama, dok ne dobiju dopis da pređu na novu, koristiće staru autobusku stanicu.
Pored navedenih prevoznika, po uobičajenom redu vožnje saobraćaće i autobusi „Laste“, „Saobraćaja Žabalj“ i „Bečej prevoza“. Znači, polasci će ići sa starog MAS-a, i sve usputne stanice ostaju nepromenjene. Staru stanicu će, potvrdili su vlasnici, koristiti i prevoznici „Benko“ iz Novog Pazara i „Feniks“iz Šapca, gde su nam rekli da nisu dobili nikakvo obaveštenje o bilo kakvim izmenama u Novom Sadu. M. G. - B. M.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 19. 01. 2007.
|
|
NEMA GRADNJE NA TVRĐAVI
Zavod za zaštitu spomenika kulture protivi se svakoj izgradnji na Petrovaradinskoj tvrđavi, pošto se time narušava njena autrentičnost.
Direktor Zavoda, Đorđe Srbulović, izjavio je za "Blic" da njima nije ni podnet zahtev za izgradnju kućice za žičaru na Tvrđavi. Podsetimo, vasnik hotela "Varadin", Ratko Butorović, najavio je da će između Tvrđave i Keja graditi žičaru, koja podrazumeva gradnju kućice na samoj Tvrđavi. (021)
|
|