vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 18. 12. 2006.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 18. 12. 2006.
|
|
ZAVRŠEN PRVI KRUG TAKMIČENJA
Vesna Stojaković autorka najbolje fotografije
Vesna Stojaković autorka je najbolje fotografije u prvom krugu Dnevnikovog foto - konkursa „Novi Sad i Novosađani“. Ona je, prema odluci komisije koju čine fotoreporteri „Dnevnika“ Slobodan Šušnjević i Radivoj Hadžić i nekadašnji fotoreporter naše kuće i ekselencija fotografije Jovan Vajdl, na konkursu pobedila sa fotografijom „Dunav“ koja je fotografisana na obali Dunava u januaru 2006. godine. Vesna će danas biti nagrađena digitalnim fotoaparatom „olimpus FE - 190“ koji su obezbedili „Dnevnik“ i „Olimpus“.
Fotografije drugog kruga objavljivaćemo u narednom periodu, a na kraju i ovog ciklusa autora najbolje fotografije očekuje digitalni fotoaparat. Pozivamo čitaoce koji do sada nisu učestvovali na foto konkursu da nam šalju fotografije za treći krug takmičenja, te da osim fotografija koje već poseduju, pošalju i one koje svedoče o aktuelnim događajima čiji jesu ili su bili svedoci. Najviše pet fotografija dimenzija 13 puta 18 centimetara i propratno pismo s informacijama kada i gde su fotografisane, kao i podacima o autoru, kontakt adresom i telefonom pošaljite u „Dnevnik“ na adresu: Bulevar oslobođenja 81 ili ostavite na portirnici naše kuće. Osim toga, fotografije i propratno pismo moguće je poslati i u elektronskoj formi, na CD - u. Format mora da bude jpg, rezolucija 300 dpi, a veličina fotografija 13 puta 18 centimetara.
|
|
DIREKTORI SE SVAĐAJU, A FUNDUS UMETNIČKE KOLONIJE EČKA ČAMI U TAMI
Rat za svaki galerijski kvadrat
Po nekim, ne baš sasvim pouzdanim statističkim podacima, Zrenjanin je varoš s najviše likovnih umetnika po glavi stanovnika. No, od nedavnog uvođenja privremene uprave u gradu, višegodišnja inicijativa da se nađe odgovarajući, dakle ogroman, prostor za depo i galeriju baštine Savremene galerije Umetničke kolonije Ečka gurnuta je u drugi plan. Pedesetih godina formirane, po Vojvodini su se jedna za drugom gasile kolonije u Bečeju, Senti i Bačkoj Topoli, ali je ova u Ečki jesenas proslavila tačno pola veka postojanja. Decenijama je prikupljala eksponate, tako da je s poklonima Vlade SFRJ iz 1963, postala vlasnik najveće zbirka modernog likovnog stvaralašta u zemlji, pored fundusa beogradskog Muzeja savremene umetnosti.
Kako je partijska kombinatorika oko raspodele vrlo isplativih rukovodećih sinekura u brojnim gradskim javnim preduzećima mnogo aktuelnija, osim među ljudima zainteresovanim za kulturu, prolazi prilično nezapaženo polemika između direktora zrenjaninskog Narodnog muzeja Božidara Vargića i prvog čoveka Savremene galerije Umetničke kolonije Ečka Radovana Živankića. A njih dvojica, često i ne baš džentlmenskim metodama i rečnikom ratuju za svaki kvadrat potencijalnog galerijskog prostora. Jedan od argumenata-pitalica je kako na čelu Muzeja može bude profesor geografije, ako je rukovodilac Savremene galerije po borazovanju akademski slikar.
Živankić smatra da mu politička čaršija ne oprašta što je nedavno izlagao u Oslu, i moli da ne pominjemo njegovu predstojeću izložbu na Malti. Sigurno je sasvim opravdan njegov stav: da bi se nešto sačuvalo, to mora biti vidljivo. A više od 2.500 eksponata uskladišteno je u, za tu svrhu potpuno neodgovarajućim, odajama kaštela Ečka, gde je svojevremeno car Franc Ferdinand noćivao kad je išao da lovi tice po Carskoj bari, a imenjak mu List izvodio klavirske bravure.
Nedavno je veselo iseljen s negdašnjeg Trga oslobođenja, između Narodnog muzeja, Pozorišta i Savremene galerije, butik brze hrane, pa se tako dobilo još 250 kvadrata za izložbeni salon Narodnog muzeja. Desilo se da je baš početkom novembra direktor Savremene galerije Živankić odlučio da ne primi nazad, u depo kaštela Ečka, šezdesetak slika izloženih i u tom novom salonu Muzeja, kako bi verovatno ukazao na to da se oko zbrinjavanja fundusa Umetničke kolonije ima nešto, i to pod hitno, činiti. A izložbu je Muzej i koncipirao svestan značaja poluvekovne ečanske kolonije.
– Dužnost je svakog direktora da unapredi okolnosti koje je zatekao – kaže Božidar Vargić, žaleći se kako ne razume zašto se čelnik Savremene galerije toliko okomio baš na taj prostor, kad on, kao direktor Muzeja, još pred Sudom dokazuje da je prisajedinjenje bivše slastičarne Salonu opravdano. Čak, da je novi izložbeni salon otvoren za tematske izložbe, pa i one u režiji Savremene galerije.
– Problem odgovarajućeg smeštaja fundusa faktički postoji još otkako je osnovana Kolonija u Ečki. I ministar Kojadinović je baš nedavno bio kod nas i intervenisao da se pronađe novi prostor za Savremenu galeriju – kaže zamenik predsednika zrenjaninske opštine, zadužen za društvene delatnosti Goran Ibarajter, i dodaje da je tokom poslednjih nekoliko godina dosta ulagano u obnovu Istorijskog arhiva i Narodnog muzeja, a da će on insistirati na tome da sledeće na redu bude baš zbrinjavanje ugroženog umetničko izobilja Ečke.
Kao eventualne lokacije pominje Pinovu vilu, Klub vojske ili neki drugi prostor, u kojem bi bilo dovoljno mesta za depo, kao i dva izložbena depandansa, jedan za stalnu postavku Umetničke Kolonije, dok bi drugi bio namenjen tematskim izložbama.
No, njih svakako neće priređivati direktor Živankić, jer je smenjen baš kad je ovaj tekst već bio pripremljen za štampu.
Petar Nešić
|
|
GLUMCI POZORIŠTA MLADIH ZAKLJUČANI NA VELIKOJ SCENI
Uskoro štrajk kolega iz SNP-a
- Pre sutrašnje predstave „Romeo i Julija“ u Srpskom narodnom pozorišt publici ćemo najaviti da će glumci SNP-a, koji su članovi Sindikanta glumaca Srbije, podržati kolege u Pozorištu mladih tako što će prvo organizovati štrajk upozorenja. Po Zakonu o štrajku, nakon pet dana ćemo prestati da radimo. Ipak, nadamo se da do toga neće doći i da će Knežević biti pre toga smenjen - izjavila je za „Dnevnik“ Lidija Stevanović, glumica u SNP, koja poslednjih dana aktivno podržava štrajk kolega iz pozorišta mladih.
Glumci Pozorišta mladih od subote ujutru borave u pozorištu, ne želeći da izađu dok Skupština grada ne smeni direktora Tomislava Kneževića, koji ih je posle humanitarnog koncerta u subotu uveče zaključao u zgradi, ostavivši ih zarobljene do sledećeg jutra.
Kako je rekao jedan od glumaca štrajkača, Ratko Radivojević, jednoj od koleginica je u toku noći pozlilo, ali srećom nije bila potrebna intervencija Hitne pomoći. Zato su odlučili da ubuduće koleginice noću odlaze kućama i vrećaju se u pozorište ujutru.
- Nakon preksinoćnog humanitarnog koncerta, koji smo mirno propratili, popeli smo se na veliku scenu da pripremimo vreće za spavanje. Knežević je stao na vrata sale, mahnuo nam i zaključao nas - ispričao je Radivojević i dodao da im je noć prošla mirno i da su osmišljavali novu predstavu koju će postaviti kada Knežević ode i ostaviti je pokolenjima da se više ne ponovi tiranija jednog čoveka nad čitavim pozorištem.
Štrajkače su juče i prekjuče posetile neke kolege iz Srpskog narodnog pozorišta. Među njima su bili Radoje Čupić i Lidija Stevanović koja je ispričala da ju je Knežević, kada je prvi put došla u Pozorište mladih da donese kolegama hranu i piće, isterao i rekao da ona nema šta tu da traži, te da prvo mora da dođe kod njega u kancelariju da dobije odobrenje za ulazak u pozorište.
- Došla sam da podržim kolege i veliko spremanje pozorišta. Štrajk je povod da se kaže da politika ne bi smela toliko da utiče na pozorište - rekla je Stevanović.
A.Vidanović
Foto: F. Bakić
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 18. 12. 2006.
|
|
KOMPJUTER MENJA ČOVEKA
Grad će uskoro uvesti novi automatski sistem za ulazak vozila u pešačku zonu, saznaje Radio 021. Parking servis će, ukoliko odluka prodje na Skupštini grada, dobiti 1,2 miliona dinara za kupovinu i postavljanje pneumatskih prepreka na ulazima u pešačku zonu koje će kontrolisati kompjuter.
Osobe koje budu imale dozvolu za ulazak u centar, pri ulasku će posebne elektronske kartice stavljati u uredjaj koji će im, posle potvrde dozvole, odobravati prolaz spuštanjem prepreka. Pored toga, svi ulazi će imati video nadzor, a sve će se nadgledati iz portirnice Gradske kuće. Portparol Parking servisa, Radovan Jeknić, kaže za Radio 021 da se sistem uvodi kako bi se isključio ljudski faktor.
Podsećamo da se i pored zabrane, koja postoji već skoro dve decenije, svakodnevno centrom kreću vozila koja nemaju dozvolu za to. Mada je i policija povremenim akcijama pokušavala da suzbije tu pojavu, automobili i dalje nastavljaju da ulaze u pešačku zonu. (021)
|
|