vojvodina.com
arhiva
|
|
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 28. 07. 2005.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 28. 07. 2005.
|
|
BANKOVACKO JEZERO NA FRUŠKOJ GORI
Raj za kampere, ribolovce, kupace
Šatrinci: Na samo 25 kilometra od Novog Sada, izmedu sremskih sela Krušedol i Šatrinci, nalazi se veštacko jezero Bankovci, raj za sportske ribolovce i kupace. Nastalo pre dvadesetak godina, ono je postalo prava meka za sve zaljubljenike u prirodu. Jezero je dugacko oko dva kilometra, a široko blizu 500 metara.Ima dosta skrovitih mesta gde pecaroši mogu da se sakriju i na samo njima znan nacin isprobaju svoje pecaroške veštine. Pecaroška sezona na ovom jezeru traje cele godine.Dnevna dozvola staje 150,ooo dinara, a dozvoljeno je pecanje sa tri štapa.
- Prvi put smo ovde i utisak je veoma pozitivan - kaže Dragan Todorovic iz Indije. - Pecamo na plovak i za ovih nekoliko sati zadovoljni smo ulovom.U jezeru ima dosta deverika i babuški,dok za šarana i smuda treba koristiti dubinke. Mi koristimo teleskope marke „maver” i „bajron”, a na udicu stavljamo ružicu hleba, što se pokazalo kao sasvim dobro. Ulov je izvrstan. Kao svi pravi sportski ribolovci, ovi mladici ribu koju upecaju uglavnom vracaju nazad u vodu. Po njihovim recima, riba ulovljena i zgotovljena ima izvrstan ukus.
Nedaleko od njih, smestili su se Boban, Dejan i Miloš iz Maradika. Vec nekoliko dana okušavaju pecarošku srecu.Love na dubinke šarana ili smuda. Nocu obicno „rade” babuške, preko dana na udicu uhvate deverike. Pecaju na glistu i kukuruz. Deo obale koji je ureden tokom letnjih meseci privlaci nekoliko hiljada kupaca,koji ni malo ne smetaju ribolovcima.
Ovo mesto je pomalo skriveno, pa zato mali broj ljudi zna za njega. Uglavnom su to stalni posetioci, ali bilo je i gostiju iz Vranja i Niša. Od pre nekoliko godina, kako je dat u zakup lokal i otvoren kafic i uredena obala, broj kupaca se povecava iz godine u godinu. Sezona ovde traje od maja do septembra. Mesto je idealno za porodicni odmor. Zbog velikog zahteva posetilaca uvedeno je i nocno kupanje, pa je u vrelim nocima ovde veoma živo.
U toku leta ima dosta kampera, dnevno bude po stotinak razapetih šatora. U planu je da se uvedu razni sportski sadržaji, kako bi ovo mesto bilo uvršteno u turisticku ponudu Vojvodine. Za jedan dan kampovanja na jezeru treba izdvojiti 100 dinara po šatoru, a u tu cenu je uracunat i prikljucak za vodu i struju. Ukoliko želite da ovde napravite roštilj, valja platiti samo drva i ugalj, dok cete „talandaru” ili rešetku dobiti besplatno.
Ovo leto baš nije naklonjeno kupacima, ali ima posetilaca. Tokom zimskih meseci jezero ne gubi svoje cari. Voda se smrzne i postane veliko klizalište, a padine oko njega idealne su za sankanje.
|
|
Čišćenje Jegričke
Javno vodoprivredno preduzece “Vode Vojvodine” pocelo je izmuljavanje i cišcenje dela vodotoka Jegricke, saopšteno je to iz tog preduzeca. U prvoj fazi radova izmuljuje se deonica od ustave u Despotovu pa nizvodno 2,5 kilometara. Na iskopu radi suvozemni bager, a do sada je kompletno ocišceno oko 600 metara kanala, dok je na desnoj obali bager odmakao dodatnih 900 metara.
Procenjeno je da je na prvih 800 metara izvadeno oko 700 kubika mulja, što je 8,5 metara taloga po dužnom metru. Radove izvodi Vodoprivredno preduzece “Backa” u Vrbasu.
Zapoceto izmuljavanje je prvi deo predvidenih radova, kojim je u ovoj godini planirano vadenje ukupno 20.000 kubika nanosa iz kanala Jegricke, dok bi u drugoj fazi, iduce godine, trebalo ocistiti još 30.000 kubika nataloženog mulja. Vrednost radova u ovoj godini je 2,8 miliona dinara.
Osim ovih radova na izmuljavanju, JVP “Vode Vojvodine” na lokaciji izmedu Ravno Sela i Zmajeva radi na izmuljavanju Jegricke sopstvenim plovnim bagerom. Taj bager sada se nalazi na ulazu u Zmajevo. Planira se da se ove godine na toj lokaciji izvadi oko 20.000 kubika mulja, a vrednost tih radova je 4,9 miliona dinara.
Pre uvodenja mera zaštite od suvišnih unutrašnjih voda, recica Jegricka je osamdesetih godina bila prirodni vodotok. Veci poduhvat izveden je 1957. i 1958. godine. Tada je za hitrosistem DTD prokopano korito širine 4-5 metara tako da su stvorena tri basena, terasasto rasporedena sa stepenicama u Zmajevu (preliv) i Žablju (ustava). Ovom izgradnjom u potpunosti je izmeljen prirodni režim i površinskih i podzemnih voda.
Vodotok Jegricke, ukupne dužine 65 kilometara, danas je desna pritoka Tise, a iako najveci i najduži vodotok u južnoj Backoj, ona zapravo nije reka. Prvih 35 kilometara toka, od ustave Despotovo do mosta na putu Temerin - Backo Gradište je kanalisano, a preostalih 30 kilometara do uliva u Tisu predstavlja prirodni vodotok.
Jegricka, inace, pripada osnovnoj kanalskoj mreži DTD. Osnovna namena regulisanog vodotoka Jegricke je odvodnjavanje, snabdevanje vodom industrije, naselja, ribnjaka, zalivnih sistema i sportsko-rekreativna delatnost.
Od 1988. u ribnjaku Jegricka pod zaštitom su cetiri ostrva, ukupne površine oko 20 hektara, proglašena kao strogi prirodni rezervati.
Zbog višegodišnje nebrige i degradacije ovog vodenog ekosistema, privredni i vodoprivredni znacaj kanala Jegricka mogao bi se postici samo povecanim stepenom zaštite od zagadenja i intenzivnijim investiranjem u radove na održavanju.
|
|
„OPEN YOUR MIND OMBAPS FEST 2005” U BACKOM PETROVOM SELU
Tehno i rejv žurke na obali Tise
Backo Petrovo Selo: Organizacija mladih Backog Petrovog Sela postoji od januara 2004. godine i od pocetka svog delovanja i rada organizovala je 13 razlicitih aktivnosti koje su privukle pažnju omladine u ovom mestu i okolini.
OMBaPS FEST je najznacajniji dogadaj u „režiji” rukovodstva ove ambiciozne organizacije mladih, a u svojoj koncesiji sadrži kulturne, sporstke i zabavne aktivnosti. Organizuju se i pozorišne predstave za odrasle i decu na srpskom i madarskom jeziku, kao i kreativne radionice.
Sportska takmicenja, pre svega Memorijalni turnir u basketu „Miroslav Mica Korovljev”, zabavne aktivnosti (koncerti, žurke i promocije) i memorijalni koncert „Igor Božin DŽigi”, koji su zapoceli aktivnosti oko osnivanja organizacije mladih u mestu koje ima blizu 8.000 žitelja.
Zajednicki rucak
Na lepo uredenom izletištu kraj obala recice Cik održace se 7. avgusta zajednicki rucak i slobodne aktivnosti mladih, a ocekuje se da ovogodišnji „OPEN YOUR MIND OMBaPS FEST 2005” bude još poseceniji i kvalitetniji nego prošle godine.
|
Ove godine, mladi ce ponovo oživeti „Susrete prijateljstva Petrovih sela” (SPPS) koji su poslednji put oržani pre tacno 20 godina.
U koncepciji ovog nesvakidašnjeg festivala mladih kaže se da ovaj dogadaj sadrži skup aktivnosti, koje kao celina nisu nudene ovom regionu i da je to jedna od nacina pokretanja mladih, koji su dosta apaticni i nezainteresovani za poboljšanje kvaliteta života. Organizacioni odbor drugog po redu OMBaPS FESTA je usvojio program aktivnosti.
Tako je sutra na obali reke Tise kod „Kišmola” predvideno otvaranje FESTA, uz Tehno parti, u subotu ce se na Omladinskom stadionu održati koncert beogradska gurpa „Eyesburn”, a kao predgrupa MEA 3. U nedelju ce se na rukometnom stadionu održati memorijalni turnir u basketu „Miroslav Mica Korovljev”, posvecen tragicno preminulom 20-godišnjaka iz Backog Petrovog Sela. Prvi nivo je igra jedan na jedan, koja ce biti podeljena na dva dela, amaterski i profesionalni.
Prvog i 2. avgusta u malom parku u samom centru sela održace se rekreativna radioncia, a u Domu kulture pozorišna predstava na madarskom jeziku za decu. Istog dana na obalama reke Tise održace se Rege parti, sa pocetkom u 22.30, dok ce 4. avgusta na pozorišnim daskama Doma kulture gostovati pozorišna grupa „Feniks” iz Radicevica.
Na Omladinskom stadionu 5. avgusta održace se koncert folklornih ansambala iz Petrovih Sela. U 22.30 casova, kraj obale Tise, bice održana Žurka dobrodošlice, povodom dolaska delegacija iz Petrovih Sela, pod nazivom EX YU ROCK. Šestog avgusta ce na rukometnom stadionu biti održan mini turnir u basketu, a 6. avgusta u dvorištu Doma kulture memorijalni koncert „Igor Božin DŽigi”. Gostovace grupe M IVrus iz Mola, „Cactus Jack” iz Panceva i „Summertime blues band” iz Backog Petrovog Sela.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 28. 07. 2005.
|
|
REŠENJE JE U ŠEŠIRU
Testiranje Mosta slobode bice obavljeno polovinom septembra, a u saobracaj ce biti pušten pocetkom oktobra. Trenutno se na mostu postavlja izolacija, posle cega sledi asfaltiranje. Vremenske prilike najviše usporavaju radove. Donedavno kiša, a sada paklene vrucine, pricaju za Radio 021 radnici koji po deset sati dnevno provode na mostu.
Ministar za kapitalne investicije Velim Ilic koji je obišao gradilište zadovoljan je dinamikom rada. On je istakao da je završetak radova na Mostu slobode veoma važan za Srbiju, koja predsedava Dunavskom komisijom, jer se trenutno realizuje veliki broj projekata vezanih za Dunav, te da zbog toga pontonski most u Novom Sadu mora biti uklonjen što pre. Ministar je rekao i da je u toku izrada projektne dokumentacije za novi železnicki most u Novom Sadu.
Govoreci o licnosti koja ce otvoriti Most slobode, Ilic je predložio da ime bude izvuceno iz šešira, s obzirom da ima mnogo kandidata. (021)
PIJACA MOJ SALAŠ
Pijaca dobre poljoprivredne prakse, "Moj salaš", održava se na platou ispred Spensa, od 14 do 20 sati. Ponuda pijace obuhvata sveže povrce, zacinsko bilje i cvece, vezene i tkane proizvode i druge rucne radove žena Vojvodine.
Cilj pijace jeste osnaživanje dobre poljoprivredne prakse, revitalizacija tradicionalne salašarske proizvodnje, promocija zdravstveno bezbedne hrane, te edukacija potrošaca. (021)
|
|