VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  15. juli 2005.

vojvodina.com

arhiva


JAŠA TOMIĆ- APEL ZA POMOĆ
www.jasatomic.org.yu

  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 15. 07. 2005.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 15. 07. 2005.

TITELSKO PRIOBALJE RAJ ZA TURISTE

Pecanje i kupanje podno Brega

Titel: Novim Zakonom o turizmu, koji je stupio na snagu 31. maja ove godine, lokalnim samoupravama omoguceno je da propišu poseban program za polaganje ispita za turistickog vodica. Ovu pogodnost iskoristila je titelska Opština, cija je dugorocna strategija upravo razvoj turizma.
-Uputili smo poziv mladim ljudima koji imaju završenu najmanje srednju školu, služe se bar jednim stranim jezikom i žele povremeno da budu angažovani kao vodici. Uslove je zadovoljilo njih šestoro i oni ce na jesen polagati ispit za turistickog vodica za teritoriju opštine Titel – rekao je nacelnik odeljenja za privredu titelske Opštine Stevan Gecevski i dodao da ispit nece biti striktno vezan za istoriju i geografski položaj Titela, vec ce se tražiti i poznavanje arhitekture, umetnosti, obicaja i istorije Vojvodine. Buduci vodici imace šta da pokažu turistima, jer je titelska regija posebno interesantna zbog svog geografskog položaja u kome, kako su mnogi procenili, leži veliki turisticki potencijal.
- Blizina reka Tise, Begeja i Dunava, pa Titelski breg koji je jedinstven u Evropi, simpaticna naselja poput Gardinovaca i Mošorina, koja su raj za pecaroše, deo su naše turisticke ponude. Zbog ovakvog prirodnog bogatstva, svaki dinar uložen u turizam vratio bi se sa dva – kaže Gecevski, napominjuci da je titelska regija pogodno tle i za arheološka i botanicka istraživanja.

Riznica arheoloških nalazišta
Titelski breg jedan je od najstarijih u Evropi. Iznad šajkaških ritova izdiže se 450 hiljada godina i predstavlja pravu riznicu, nažalost još nedovoljno istraženih arheoloških nalazišta i raznovrsnog biljnog sveta. Po recima Stevana Gecevskog, ovaj lesni plato idealan je za studijske ekskurzije i edukativnu nastavu. Nedaleko od Mošorina, na Titelskom bregu nalazi se arheološki nalazište iz bronzanog i gvozdenog doba naselje Feudvar, a interesantna je i šest metara duboka iskopina, na kojoj se tacno vidi kako su se kretale civilizacije na teritoriji Vojvodine. Na Titelskom bregu raste oko dvesta razlicitih biljaka. Treba izdvojiti babalusku, koja spada u prirodnu rektost flore Srbije i zašticena je zakonom, zatim patuljaste perunike, gorocvet i valdstajnov luk koji odvaja ovaj lesni plato od drugih u Vojvodini, jer raste samo na još jednom lokalitetu, lesnoj obali Palica, ali tamo može da se nade veoma mali broj primeraka.

Zavod za urbanizam Vojvodine dao je idejno rešenje za uredenje titelskog priobalja, ali kako kaže Gecevski, takav projekat ne može da se uradi za kratko vreme. Za pocetak uredili su titelsku plažu na kojoj je postavljeno preko dvadeset sunocbrana od trske i mreža za odbojku.
Idejnim rešenjem predvideno je da se plaža proširi za dvesta metara i da se postavi još suncobrana. Iza plaže nalazili bi se sportski tereni, trim staze, kamp, pešacka zona, parking, ugostiteljski objekti. U Mošorinu i Gardinovcima predvidena je izgradnja ribarskih naselja, odnosno bungalova sa svim sadržajima koji su potrebni turistima.
- Na Tisi bi mogli da se iznajme camci, a u planu je i aktiviranje «Prvog» ostrva koje se nalazi oko kilometar od plaže. Tu bismo napravili prelaz s kopna na ostrvo, slicno kao što je uradeno na Adi ciganliji u Beogradu, zatim bismo uredili park, plaže, napravili nekoliko ugostiteljskih objekata – kaže Gecevski, ali napominje da su to dugorocni planovi za koje Opština nema novca, medutim s obzirom na znacaj projekta, racunaju na pomoc iz Pokrajine i Republike.
Što se tice smeštajnog kapaciteta u Titelu za sada radi hotel „«Tisa”» sa 110 ležajeva, a nedavno je i stari hotel „«Anker”» kupio prvatnik i sada je u toku renoviranje. Mnoga domacinstva takode mogu da ponude privatni smeštaj, tako da ce, osim odmora na reci i ribolova, turisti moci da osete i cari sve popularnijeg seoskog turizma.

POKRAJINSKI SEKRETAR ZA OBRAZOVANJE ZOLTAN BUNJIK O SUDBINI TRI NOVA FAKULTETA U VOJVODINI

Preporuka Saveta za manjine dobar znak

Sudbina tri fakulteta- Uciteljskog u Subotici, Uciteljskog u Vršcu i Pedagoškog u Sremskoj Mitrovici, koje je Skupština AP Vojvodine osnovala još pre godinu dana, a koji do danas nisu otvoreni jer je pre više od osam meseci Ministarstvo prosvete odbilo da da odobrenje da im se otvore podracuni u Trezoru, pocela je da se rešava ovih dana.
Ovakva tvrdnja zasnovana je na cinjenici da je Savet Srbije za nacionalne manjine na prekjucerašnjoj sednici, kojom je predsedavo premijer Vojislav Koštunica, usvojio preporuku o formiranju Uciteljskog fakulteta u Subotici. Takode, kako "Dnevnik" nezvanicno saznaje, ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanovic, prilikom nedavne posete somborskom Uciteljskom fakultetu, najavio je otvaranje podracuna za sva tri pomenuta fakulteta koje je osnovala Skupština APV.
O priprema za pocetak rada novih visokih škola u Subotici, Vršcu i Sremskoj Mitrovici za "Dnevnik" govori pokrajinski sekretar za obrazovanje i kulturu Zoltan Bunjik.
-Skupština Vojvodine odavno je donela odluku o osnivanju ova tri fakulteta, ali, prema postojecim propisima racun visokoškolskih institucija vodi se u Trezoru Republike i zbog toga je bila neophodna saglasnost Republicke vlade, odnosno resornog ministarstva, za pocetak rada tih fakulteta- kaže Bunjik.- Ministar Vuksanovic je to vec nekoliko puta obecao i ja se nadam da ce ova preporuka Republickog saveta za nacionalne manjine otkloniti ovaj problem. To bi znacilo da nakon otvaranja racuna fakulteti mogu da pocnu da rade, da naprave svoje nastavne programe, za koje treba da dobiju saglasnost Nastavno-naucnog veca Univerziteta u Novom Sadu i tek nakon toga mogu uci u kvotu za upis studenata na osnovne studije. To znaci, ako se sve bude brzo radilo, da bi prvu generaciju studenata mogli da upišu u školskoj 2006/2007. godini.
Na pitanje da li to što je Republicki savet za nacionalne manjine usvojio preporuku o formiranju samo za Uciteljski fakultet u Subotici znaci da su u ovom gradu najviše odmakle pripreme za otvaranje nove visoke škole, Zoltan Bunjik odgovara da su sva tri fakulteta u istoj situaciji.
-Svi imaju obezbeden prostor, a što se tice nastavnog programa znam da su uciteljski fakulteti u Subotici i Vršcu najdalje otišli, dok je na prednacrte nastavnog programa Pedagoškog fakulteta u Sremskoj Mitrovici bilo više primedbi. Medutim, zvanicna procedura može poceti tek pošto se sva tri fakulteta zvanicno registruju i kada dobiju racun- objašnjava pokrajinski sekretar za obrazovanje i kulturu.

PET HILJADA PO HEKTARU I 750 DINARA PO TONI

Poljoprivreda: Određena cena pšenice

Svaki poljoprivrednik, koji je do danas, kada stupa na snagu juče usvojena Uredba Vlade Srbije o subvencionisanju proizvodnje i skladištenja pšenice ovogodišnjeg roda, upisan u Registar poljoprivrednih gazdinstava ima pravo na subvenciju od 5.000 dinara po hektaru zasejane pšenice, saopštila je na konferenciji za novinare, nakon sednice Vlade, ministarka za poljoprivredu Ivana Dulić-Marković. U skladu s Uredbom, proizvođači pšenice zahteve za subvencije mogu podneti Upravi za javna plaćanja do 1. septembra.
Uz to, naglasila je resorna ministarka, upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava imaju pravo i na dodatnih 750 dinara po toni uskladištene pšenice, najviše za prinos od četiri tone po hektaru i to za površinu zasejanu pšenicom koja je prijavljena u skladu s Uredbom o upisu u Registar poljoprivrednih gazdinstava. Uz ugovor i potvrdu skladišta da je pšenica zaista uskladištena, zahtev za ovu nadoknadu podnosi se, takođe, Upravi za javna plaćanja i to od 1. do 15. novembra.

Podsticaj jesenje setve
Vlada je juče usvojila i izmene Uredbe o utvrđivanju programa mera za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje za ovu godinu, kojom se predviđa odobravanje kratkoročnih kredita u iznosu od 12.000 dinara po hektaru za jesenju setvu pšenice. Zahtevi za ove kredite mogu se podneti poslovnoj banci, u kojoj registrovani poljoprivredni proizvođači imaju otvoren račun najkasnije do 1. septembra. Rok za otplatu ovih kredita je šest meseci, a kamata pet odsto godišnje, bez devizne klauzule.

Ivana Dulić-Marković je naglasila da se Vlada na ovakvu podršku odlučila sa ciljem da poljoprivrednici zbog sadašnje nedovoljne cene, koju im nude mlinari, ne odustanu od setve pšenice za narednu godinu. U istom smeru, kazala je ona, delovaće i subvencije za skladištenje, jer se na taj način sa tržišta može povući oko 200.000 tona pšenice, za koliko će se smanjiti i ponuda. Sa subvencijama države proizvođači bi mlogli dočekati kraj godine, kada bi cena mogla da poraste i na 10-11 dinara po kilogramu, objasnila je resorna ministarka, po čijim su rečima sve mere sračunate na to da se i u 2006. proizvede dovoljno pšenice za zadovoljenje domaćih potreba.
Na molbu „Dnevnika“ da prokomentariše efekte rebalansa državne kase za ovu godinu, kojim je agrarni budžet smanjen za milijardu dinara u odnosu na prvobitni plan, Ivana Dulić-Marković je priznala da „nije sretna zbog toga“. Sigurno je da će nam nedostajati tih milijardu dinara, ali će sve preuzete obaveze iz budžeta biti izmirene, kazala je ona. Iz razumljivih razloga ove godine bilo je malo zahteva za dodelu sredstava, predviđenih za sisteme za navodnjavanje i ta stavka u budžetu će se smanjiti za 200 miliona dinara, precizirala je Ivana Dulić-Marković, po čijim će rečima drugu goidnu zaredom morati da se odloži nabavka laktofrizova. Bilo bi dobro da imamo i tu milijardu dinara više na raspolaganju, ali moramo da delimo sudbinu svih drugih ministarstava, zaključila je ona.
Vlada je juče usvojila i Statut Agencije za telekomunikacije, koja će, kako je naglasio ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić, početi da radi već u avgustu. To nezavisno regulatorno telo uvešće red u oblast telekomunikacija, a preispitaće i dozvole koje je ranije dalo Savezno, a potom Republičko ministarstvo za telekomunikacije, jer ima indicija da je bilo zloupotreba, kazao je Ilić.
M. Ćulibrk

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 15. 07. 2005.

PLOVNIM PUTEVIMA VOJVODINE
"Plovnim putevima Vojvodine" naziv je turneje Pozorišne trupe "Brod" i benda "Sing Sing Singers" koja pocinje u Novom Sadu. Pozorišna predstava "Izbiracica" Koste Trifkovica, u adaptaciji i režiji Ratka Radivojevica i koncert benda "Sing Sing Singers" prvo ce videti novosadska publika. Turneja pocinje 16. jula u Sremskim Karlovcima, a završava se 21. avgusta u Novom Sadu. U meduvremenu, brod ce ploviti Kanalom DTD, Dunavom i Tisom i zaustaviti se na 22 mesta. Ratko Radivojevic kaže da turneja ukazuje da su kanali gradeni da bi se njima plovilo. "Mi kulturom probijamo kanale, a ostali neka podu za nama" kaže on. Bend "Sing Sing Singers" se nakon 18 godina ponovo okupio i svirace nakon pozorišne predstave u celoj Vojvodini. Pevac Žiks kaže da ce se truditi da zabavljaju okupljenu ekipu i da se nadaju da ce se ljudima svideti. "Mi nismo ni svesni šta nam se dešava. Uvukli smo se u mašinu i sviramo kao "Sing Sing Singers" zato što su ljudi to tražili" kaže on. Turneja "Plovnim putevima Vojvodine" pocinje veceras, na Keju ispred Kapetanije. Premijera predstave "Izbiracica" je zakazana za 21 sat.

POMOC ZA POPLAVLJENE
Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji i Crnoj Gori predace humanitarnu pomoc zdravstvenim ustanovama i predstavnicima lokalne uprave u vojvodanskim opštinama koje su u aprilu bile zahvacene poplavama. Kako je najavila kancelarija UN u Beogradu, ugroženima ce biti predate znatne kolicine medicinskog materijala, laboratorijska oprema za ispitivanje vode, nastavna oprema, školski pribor za najugroženije ucenike, higijenski paketi, garderoba i cebad. (RTS)

POTPISI ZA SMENU PREDSEDNIKA OPŠTINE
Kikindski odbor Demokratske stranke (DS) najavio je akciju prikupljanja potpisa za opoziv predsednika opštine, Branislava Blažica. Predstavnici DS-a rekli su da ce akciju podržati i ostale stranke "demokratskog bloka". Kao razlog, demokrate su navele da radikali do danas nisu zapoceli ni jedan infrastrukturni projekat u gradu i da se trenutno radi na projektima za koje je 50 odsto sredstava obezbedila bivša opštinska vlast. Predstavnici DS su još pre dvadesetak dana najavili da ce organizovati prikupljanje potpisa za smenu Blažica, posle njegove izjave da je direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandic, u Kikindi "persona non grata". Na vlasti u opštini Kikinda je koalicija Srpske radikalne stranke, ciji je clan Blažic i Socijalisticke partije Srbije. (Beta)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com