vojvodina.com
arhiva
|
|
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 05. 07. 2005.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 05. 07. 2005.
|
|
ANA BU PRVA NOVOSAĐANKA NOMINOVANA ZA NOBELOVU NAGRADU
Mir se gradi sitnim i mukotrpnim koracima
Novosadanka Ana Bu, programski koordinator Ekumenske humanitarne organizacije (EHO), jedna je od šest žena iz Srbije i Crne Gore, koje su medu 1.000 žena iz celog sveta nominovane za Nobelovu nagradu za mir 2005. godine.
Ana Bu, Gordana Savin, Sonja Biserko, Janja Bec-Nojman, Fatmire Feka i Staša Zajovic nominovane su kao predstavnice svih žena iz SCG koje su na razlicite nacine bile angažovane u mirovnim projektima, a za Nobelovu nagradu predložio ih je Švajcarski fond za mir iz Berna, povodom stogodišnjice dodele Nobelove nagrade prvoj ženi Berti fon Sutner.
- Nominacija ima za mene višestruki znacaj: priznanje organizaciji u kojoj radim, priznanje saradnicama i saradinicima, volonterkama i volonterima, koji su ucestvovali u radu EHO-a od osnivanja, 1993. godine - kaže za “Dnevnik” Ana Bu.
Biografija
Ana Bu je rodena u pancevackom logoru 10. decembra 1946. godine, gde joj je majka bila zatvorena kao mnogi vojvodanski Nemci. Nakon što su prebacene u, kako kaže, “velik logor uništenja” u Gakovu, njen otac, tada vojnik u Skoplju, pokušao je da ih izbavi, ali bez uspeha.
Nakon što su ih pustili iz logora, 7. avgusta 1947. godine, majku skoro polumrtvu, “jer se u logoru umiralo od dizenterije i tifusa”, Ana završava osnovnu i srednju školu u Zrenjaninu. Dve godine je studirala Gradevinski fakultet u Beogradu, a nakon udaje, završava germanistiku na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu kao dak generacije. Radila je do 1993. godine u “Neimaru”.
|
Uz konstataciju da posao na izgradnji mira pojedinac ne može da radi sam, Ana naglašava da priznanje pripada i drugim organizacijama, pojedincima i institucijama sa kojima je EHO saradivala: crkvenim humanitarnim organizacijama, kao što su Kolo srpskih sestara Eparhije backe, “Karitas”, “Tabita”, Crveni krst i ostalim državnim i nevladinim organizacijama i institucijama.
Ona smatra da je nominacija i indirektno priznanje ženskim organizacijama koje su bile narocito aktivne za vreme vladavine Slobodana Miloševica, pogotovo radu Ženskih studija i istraživanjima “Mileva Maric-Ajnštajn”.
- Sitni i mukotrpni su koraci kojima se gradi mir, a tek na duže staze se vide rezultati, a rad žena koje su nominovane i koje predstavljaju milione drugih žena koje se svakodnevno zalažu za mir, najcešce je nevidljiv i nepriznat - rekla je Bu.
- EHO radi neprekidno i dosledno i otvoreni smo za razlicite ljude, mišljenja i ideje - Ana opisuje rad organizacije u kojoj radi vec 12 godina. - Za deset godina podelili smo 15.000 tona pomoci i oko tri i po miliona besplatnih obroka, izgradili smo mrežu od 1.000 volontera u 65 naselja u Vojvodini i promovisali volonterizam.
Ana navodi da je EHO primenio inovativan pristup- nisu samo delili pomoc, vec su i osnažili one kojima je pomoc bila potrebna. Tako su izbegle i raseljene osobe iz Hrvatske dobijale seme i baštenski alat, dok su izbegli sa Kosova i Metohije dobijali živinu i sitnu stoku.
Znacajno je da je EHO organizovao i molitve za mir, koje su neprekidno bile održavane samo u Novom Sadu, a povremeno u Sarajevu i Zagrebu. Kao crkvena humanitarna organizacija, koju je osnovao Svetski savet crkava, koji cine 350 protestantskih i pravoslavnih crkava sveta, EHO je, od 1993. godine do Dejtonskog sporazuma 1995. godine, svake srede u drugoj bogomolji organizovao molitve za mir. Vernici svih veroispovesti zajednicki su molili za mir, i uvidali medusobne mnogobrojne slicnosti, kaže Ana. Poslednja molitva, ovog puta zahvalnosti, održana je u Sinagogi 24. decembra 1995. godine.
Jedni su od retkih koji su 1993. godine slali pomoc opkoljenom Sarajevu. Za vreme bombardovanja, u saradnji s nedeljnikom “Nezavisni” odštampali su 200.000 razglednica s motivima srušenih mostova, a prihod je bio namenjen za humanitarne svrhe.
Projekat 1.000 žena za Nobelovu nagradu za mir
Nobelova nagrada za mir dodeljena je prvi put 1901. godine Švajcarcu Anri Dinanu, osnivacu Crvenog krsta i Frederiku Pasiju, osnivacu Medunarodne lige. Od tada je ova nagrada dodeljena 84 puta, primilo ju je 80 muškaraca, 20 organizacija i samo 11 žena.
Projekat 1.000 žena za Nobelovu nagradu za mir pokrenula je švajcarska parlementarka Rut Gabi-Vermot. Proces nominovanja trajao je godinu dana, a od 2.000 kandidatkinja iz 153 zemlje sveta, odabrano je 1.000. Nominovane žene su aktivne u borbi za ljudska i politicka prava, u obezbedivanju osnovnih ljudskih potreba, u borbi za veca socijalna i ekonomska prava, u borbi protiv nasilja nad ženama i diskriminacije i u ublažavanju patnje koju sa sobom nose ratovi i oružani sukobi.
|
- Najteže je bilo raditi na pocetku, u vreme hiperinflacije, kada su po obroke, osim penzionera dolazili i profesori, akademici, gastarbajteri , kojima su devize ostale zarobljene u bankama - Ana navodi teškoce s kojima se suocavala EHO. - Godine 1995. u humanitarnu pomoc iz Nemacke podmetnute su nam i nemacke puške “hekler und koh”, nekoliko dana nakon što je ukinut embargo za uvoz oružja u Bosnu, ne bi li naš rad u javnosti bio diskreditovan - priseca se Ana. Ona kaže da je sve to bila predstava za medije, jer niko nije podneo prijavu protiv EHO-a ili pozvao bilo koga na informativni razgovor. Osim toga, bila su i cesta maltretiranja na granici, gde su konvoji kamiona prepuni pomoci cekali i nekoliko nedelja za ulazak u zemlju.
- Otežavajuca okolnost je i što postoji nepoverenje prema EHO-u u javnosti, jer smo crkvena organizacija. Iako je to bilo izraženije ranije, ni sada nije mnogo bolje - kaže Ana. Od Novog Sada su 2002. godine dobili tek jedan prostor u kojem se nalazi resursni centar za osobe s invaliditetom, a pošto ih grad smatra za profitnu organizaciju Zavod za izgradnju grada im je naplatio 47.000 evra za uredenje i korišcenje zemljišta na kojem treba da nikne nova centralna zgrada EHO-a. Ipak, kako Ana navodi, ZIG je ipak nastavio da saraduje na projektu pomoci naselju Bangladeš, dok proces saradnje s Centrom za socijalni rad napreduje, ali sporo. Naime, prema njenim recima, državni sektor veoma slabo poznaje nevladin sektor, te je jedan zvanicnik iz Centra za socijalni rad, upitao “A zašto se vi mešate u ovaj posao i šta je vaša delatnost ?”.
Ana Bu primecuje da u Vojvodini postoji multikulturalnost, ali da je to suživot, odnosno paralelan život raznih etnickih i verskih zajednica. Ona se zalaže za interkulturalnost, za zaista zajednicki život bez podela. U toku je projekat izgradnje tolerancije medu mladima u Vojvodini.
- Nakon 12 godina rada, ponosni smo što najveca NVO u Vojvodini i što smo zadržali sve stare donatore, a i dalje pridobijamo nove - kaže Bu. Dodeljeno je 250 bespovratnih kredita za vojvodanske NVO. Uz pomoc EHO-a poslato je petoro dece na lecenje u inostranstvo, a oko 300.000 ljudi u Vojvodini koristilo je pomoc EHO-a. Samostalne grupe volontera pri mesnim crkvama, takozvane dijakonijske grupe, sakupile su i poslale preko 300 tona hrane za ljude i stoku poplavljenim podrucjima u Banatu.
Za kraj kaže da nije važan samo rad, vec i kvalitet rada. Dobitnik Nobelove nagrade za mir znace se 10. decembra, na Dan prava coveka - i na dan kad je Ana Bu rodena.
|
|
FESTIVAL U SRPSKOM KRSTURU
Aplauzi izvornom folku
Srpski Krstur: Srpski Krstur je nedavno bio u znaku „Festivala folklora”, koji je u organizaciji Kulturno-umentickog društva „Milan Ajvaz” prireden cetvrti put. Dobrodošlicu za oko 400 ucesnika festivala poželeo je predsednik Saveta MZ Srpski Krstur Radovan Jancic, a Festival je otvorio clan Opštinskog veca Novog Kneževca Dragan Mišcevic.
Interesovanje žitelja Srpskog Krstura za nastup folkloraca bilo je izuzetno, da je sala Doma kulkture bila pretesna da primi sve posetioce. U ovom mestu novokneževacke opštine negovanju izvornog folklora poklanja se posebna pažnja, pa smotre na kojima nastupaju ansambli KUD „Milan Ajvaz” i njihovi gosti sa uživanjem prate i staro i mlado.
Ovog puta uz domacine iz KUD „Milan Ajvaz” i najmlade iz mesnog Zabavišta „Maslacak” predstavili su se folklorni ansambli i muzicki sastavi iz još 11 društava. Folklorci su pobrali aplauze za igre iz Banata, Šumadije i drugih krajeva, ali i za cardaš i makedonske igre. Od ansambala iz okolnih severnobanatskih mesta nastupali su clanovi KUD „Vuk Karadžic” iz Sanada, KUD „Sveti Sava” iz Coke, KUD „Marija Burasac” iz Banatskog Velikog Sela i KUD „Tisadende” iz Novog Kneževca, a u goste su stigli i folklorci iz Kulturnog centra iz Vrbasa, KUD „Aleksandrovo” iz Subotice, KUD „Brile” iz Beocina, KUD „Abraševic” iz Banje Koviljace, Pevacka grupa „Lastavice” iz Vrbasa, KUD „Elektroporcelan” iz Arandelovca i KUD „Bratstvo” iz Rosomana (Makedonija).
Festival je završen druženjem i veseljem ucesnika u mesnoj školi u Srpskom Krsturu.
|
|
NAJSTARIJA VOJVOĐANSKA HIDROELEKTRANA I DANAS POKREĆE MLIN-MUZEJ
Potkontinent: Banatski šorovi blještali kao pariske avenije
Mlin u Straži, selu 15 km od Vršca, sagradio 1886. je Nemac Leo Gerd. Za pravljenje brašna, kažu izuzetnog kvaliteta, koršćena je snaga reke Karaš. Iako je sve funkcionisalo besprekorno, vizionari sa ovih prostora rešli su da ga modernizuju te su 1926. u njemu napravili prvu Hidroelektranu u Vojvodini. Turbine su joj očuvane kao da je juče sklopljena, a danas je pretvorena u svojevrsni muzej, koji istina i dalje u funkciji. Vršačka firma “Žitobanat” je sada vlasnik Mlina.
Zahvaljujući Gerdu koji je sagradio Mlin i hidrocentralu, Straža i delom obližnje Jasenovo, od 1946. pa sve do dolaska “državne” struje sredinom šezdesetih godina prošlog veka, za razliku i od nekih većih gradova uvek su imali struju. Straža je tada imala oko 1.400 stanovnika, a u večernjim satima u predivnom ambijentu Mlina, priređivani su balovi ravni evropskim. U 150 stražanskih domaćinstava postojalo je po jedno sijalično mesto, a s dvadesetak bandera sjalo je i ulično osvetljenje. Međutim, postojala su i pravila trošenja. Struja se trošila samo za sijalicu i eventualno radio aparat. Oni koji ih se nisu pridržavali istog momenta bili bi isključivani, a njihovo sijalično mesto bilo bi prebačeno nekom drugom.
Prirodni ambijent mlina u Straži i danas se jednom rečju može nazvati jedinstvenim. Nalazi se u stoletnoj šumi, okružen je prelepim parkom s izuzetno retkim primercima flore u čijem centru se nalazi savršeno očuvani drveni rondel. Kroz njega vode geometrijski precizne i uređene staze. Posebno prilog vekovnoj lepoti ovog prostora daje reka Karaš, tačnije, pedesetak metara dugačka brana preko koje se sliva vodopad. Bilo je to svojevremeno najatraktivnije kupalište južnog Banata. Istovremeno Karaš je raj za aktivne ribolovce, a bogatstvo vode iskoristili su i vlasnici Mlina te su u okviru kompleksa na pet hektara napravili i ribnjak za uzgajanje šaranske ribe.
Bilo je puno pokušaja u prošlosti da se ono što ima Straža napravi i na drugim mestima. Obilazili su mlin i elektranu mnogi stručnjaci, želeći da ih prekopiraju, ali uvek se sve završavalo isto – videli, otišli i ništa ne napravili.
Prošla vremena na stranu. Hidroelektrana povremeno radi i danas i kada je vodostaj Karaša dovoljan, proizvodi i nadomešta struju za potrebe rada Mlina koji za 24 sata preradi pet vagona žita. Jeste to mala količina energije izmerena voltima, ali koju veličinu bi dobili ukoliko bi ovu hridroelektranu pomnožili jedinicom istorije?
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 05. 07. 2005.
|
|
EXIT KAMP CEKA GOSTE
Manje od 24 casa od otvaranja Exit kampa, u šumici kod Filozofskog parka, sve je spremno za docek kampera. Momci koji su radili na postavljanju šatora i ostale opreme su novinaru 021 rekli da ce verovatno stici da sve urade do kraja dana.
Tokom prepodneva su postavljanji poslednji od oko 60 montažnih toaleta, 20 tuševa i 40 umivaonika, kao i šatori jednog od Exitovih sponzora. Kamp je ovo godine po prvi put ogradjen. Oni koji ce boraviti u kampu ce smeštaj platiti 1.000 dinara i za to dobijaju prostor za šator, prijavu boravka, evidenciju, korišcenje WC-a i tuševa sa toplom vodom i besplatan pristup internetu.
Cuvanje prtljaga je 100 dinara, a punjenje mobilnih telefona, foto aparata i drugih elektricnih sprava 30 dinara za sat.
U foto-story "Pripreme Exit kampa" pogledajte još fotografija. (021)
NAJAVILI BOJKOT JESENJE SETVE
Nezavisni sindikat zemljoradnika i Zadružni savez Vojvodine preporucice ratarima da bojkotuju jesenju setvu pšenice ukoliko Ministarstvo poljoprivrede hitno ne utvrdi odgovarajucu cenu za ovogodišnji rod. Prema procenama saveza, realna cena pšenice treba da bude najmanje 9,5 dinara.
S druge strane, država je spremna da po kilogramu pšenice najradije ponudi cenu od šest do šest i po dinara. (Fonet)
|
|