vojvodina.com
arhiva
|
|
|
ART-EKSPO 2005.
14 - 19. april 2005.
Web Team je sa Zavodom za kulturu Vojvodine ucestvovao na 10. medunarodnoj izložbi umetnosti "ART EXPO" kao izvršni umetnicki producent Sekretarijata za obrazovanje i kulturu Izvršnog veca AP Vojvodine. Ovogodišnji izbor institucija kulture, udruženja gradana i pojedinaca bio je istovremeno retrospekcija postojecih kulturnih modela i promocija savremenih kulturnih tokova, u cilju profilisanja kulturnog identiteta Vojvodine.
|
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 09. 05. 2005.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 09. 05. 2005.
|
|
HOBI SOMBORCA PETERA GELENCERA
Napravio najtežu razglednicu na svetu
Samouki umetnik, pedesetogodišnji Somborac Peter Gelencer nacinio je najtežu razglednicu na svetu. Teška je više od 160 kilograma, a dimenzije su 240 sa 140 centimetara. Radi se o neobicnom kolažu od keramickih predmeta koje su koristili razliciti ljudi.
- Ulazio sam u mnoge domove da radim, upoznao mnoge ljude, a oni su, zbog ratova i drugih promena, dolazili u naš grad i odlazili iz njega - prica Peter Gelencer koji je poceo da stvara 1999. godine. NJegova ideja, kako kaže, bila je da u prepoznatljivu panoramu Sombora, utka delove istorijske baštine covecanstva: deo lokomotive je tu da podseti na industrijsku revoluciju, deo automobila da upozori na brzinu kojom se živi, a televizijska antena upletena je u sliku sveta kojim upravlja u dobru i zlu, te deo bicikla, da bude ravnoteža ljudskim izumima koji zagaduju prirodu i uništavaju planetu prica gotovo bez daha naš sagovornik.
- Razglednica je moj odgovor na dogadaje iz naše bivše domovine SFRJ, kao i reakcija na poljuljane odnose izmedu coveka i prirode. Radena je tokom cetiri zime, a prikazuje uži centar Sombora. Izgradena je od keramike u tehnici reljefnog kolaža, a pored keramickih plocica u sliku su ugradeni mesing, olovo, bakar, gvožde, aluminijum, titan - objašnjava umetnik.
Ovaj rad nosi mnoge poruke, a Peter istice sumnju da ce covek opravdati ulogu gospodara prirode i poziv na bratstvo medu ljudima.
Autor najteže razglednice na svetu želi da je pošalje u Ujedinjene nacije, jer tamo u žiži politickih zbivanja može poslužiti kao nedvosmislena opomena i inspiracija ljudima koji odlucuju o buducnosti ove planete i svih njenih stanovnika.
|
|
ŠEZDESET GODINA POBEDE NAD FAŠIZMOM
Svečana akademija u Skupštini Vojvodine
Svečanom akademijom u Skupštini Vojvodine danas će biti obeležena 60. godišnjica pobede nad fašizmom. Na svečanosti će govoriti predsednik Skupštine Vojvodine Bojan Kostreš, a u kulturno-umetničkom programu ce nastupiti Hor Srpskog narodnog pozorišta, saopštio je Pokrajinski sekretarijat za informacije. Svečana akademija počinje u 14 sati. Dan pobede nad fašizmom obeležiće i nekoliko nevladinih organizacija u Novom Sadu, u akciji pod nazivom "Mapiranje desnog ekstremizma". U okviru te akcije, u 14 sati biće, između ostalog, održana tribina na Filozofskom fakultetu, na kojoj će učestvovati književnik Laslo Vegel i visoki funkcioner Građanskog saveza Srbije Vesna Pešić. Kako su saopštili organizatori, "Mapiranje desnog ekstremizma" označava reakciju na niz političkih i društvenih ekscesa u Srbiji i Crnoj Gori u poslednjih 15 godina, koji su zasnovani na nacionalnoj i religioznoj opredeljenosti. Akciju organizuju Studentski kulturni centar Novi Sad, Centar za nove medije "kuda.org", Evropski pokret u Srbiji, Studentska unija Univerziteta u Novom Sadu i "Art Klinika".
|
|
LIKOVNI ŽIVOT
Ratnici i ljubavnici
Slike, reljefi i skulpture Milana Trkulje u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu
Novosadski autor Milan Trkulja predstavljen je obuhvatnom retrospektivnom izložbom slika, reljefa i skulptura u terakoti u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu. Kolicina slika nadmašuje broj skulptorskih ostvarenja, i za mnoge poznavaoce Trkuljinog rada ovo ce biti iznenadenje. U svom slikarstvu on se bavi temama iz svakodnevice; predelima, parovima zaljubljenih, gradskim i seoskim naseobinama, plažama, životinjskim figurama itd.
No oblast gde je Trkulja suveren i poseduje svojstven stil su reljefi i skulpture od pecene gline, nastanjeni ljudskim i životinjskim figurama sa brojnim simbolickim i alegorijskim znacenjima. Najcešca tema ovih radova su srpski vojnici iz Prvog svetskog rata, zaodenuti poetikom, patinom i setom, sa puškom u jednoj i devojkom u drugoj ruci, okruženi mitskim životinjama, ili razapeti na krst. I stilski su ovi radovi ujednaceni i prepoznatljivi, predstavljajuci Trkuljin iskren i neponovljiv likovni izraz. S jedne strane su arhaicni i rudimentarni, nalik ostacima neke drevne civilizacije, a sa druge su moderni, duhoviti i vešto stilizovani, isticuci i u malim dimnezijama svoju poentu i društveni angažman.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 09. 05. 2005.
|
|
NOVOSAĐANI U ŠTUTGARTU 04. 05. 2005.
- Međunarodna izložba "On Difference #1" otvara se 20. maja u Virtemberškom umetničkom udruženju u Štutgartu. Na izložbi će biti predstavljena novosadska umetnička scena, prema koncepciji Zorana Pantelića i Kristiana Lukića iz Centra za nove medije kuda.org.
Pantelić i Lukić učestvuju po pozivu na toj izložbi, čiji su glavni kuratori Hans Krist i Iris Dresler, saopštio je Gete institut. U okviru sekcije kuda.org, biće predstavljeni neki od glavnih aktera novosadske konceptualne scene 70-ih godina, među kojima su Slobodan Tišma, Slavko Bogdanović, Bogdanka Poznanović, Želimir Žilnik, Miroslav Mandić, Katalin Ladik i drugi. Biće predstavljena i savremena produkcija prvenstveno novomedijske umetnosti, proistekla iz aktivnosti i mreže centra kuda.org (Apsolutno, Eastwood, Vladan Joler, Luka Frelih).
U Štutgartu će 21. i 22. maja biti održana i konferencija na kojoj će učestvovati Miško Šuvaković i Želimir Žilnik. Izložbu je podržao Kulturstiftung des Bundes. (SeeCult)
|
|