VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  11. april 2005.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 11. 04. 2005.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 11. 04. 2005.

TURISTICKA PONUDA VOJVODINE

Poslovi dovode goste

autor slike Latinčić Djordje Turisticka ponuda Vojvodine dobija sve jasnije okvire. Nekadašnji lovacki imidž, nakon godina izolacije, besparice i drugih poteškoca, danas nije toliko aktuelan. Tome je znacajno doprinelo i otvaranje Madarske i Rumunije za strane turiste, dok su se vojvodanski lovni fondovi smanjili. Naruku razvoju ovom vidu visokog turizma ne idu i propisi, koji zabranjuju izvoz divljaci u EU bez vrlo rigoroznih sertifikata. Stoga je današnji turista u Vojvodini nešto manje ekskluzivan, manje dnevno troši, a prosecno se u poseti zadražava oko tri dana.
Kako su pokazala istraživanja Turisticke organizacije Srbije, najviše turisti u Vojvodini i u Srbiji borave iz poslovnih razloga. Strani turisti u 56 odsto slucajeva, a stranci koji rade u stranim predstaništvima i drugim ustanovama kod nas (rezidenti) u cak 72 procenata. Najveci broj stranaca je iz zemalja EU. Na odmor i u posetu prijateljima turisti dolaze u 15, odnosno 14 odsto slucajeva. Slede izložbe i sajmovi, a na dnu lestvice su dolasci iz zdravstvenih razloga. Shodno tome, poslovni i kontinentalni turizam izbija na prvo mesto po znacaju i postaje sve znacajniji u Vojvodini, kao i u celoj Republici.
Najcešce primedbe stranih turista se odnose na infrastrukturu: na kvalitet puteva, granicnih prelaza, informisanje i neobeležavanje važnih mesta. Ima primedbi i na visoke cene, kao i na dosta skromnu vanpansionsku ponudu. Kako je pokazala anketa, strani turisti najcešce su smeštaj, odnosno hotele u kojima su boravili i restorane koje su posecivali birali sami, ili po preporuci , bez pomoci turistickih agencija. Slobodno vreme gosti su najviše provodili u restoranima, u obilasku znamenitosti i na kulturnim dogadajima. Najbolje ocene gostiju koji su boravili kod nas dobili su priroda, nacionalna kuhinja i gostoprimstvo.
Istraživanja Turisticke organizacije Srbije takode govore da stranci koji borave i rade kod nas najviše cene Palic u suboticku regiju. Sledi Novi Sad sa okolinom, odnosno Fruškogorje i Sremski Karlovci. Kao što je i za ocekivati, atraktivan za strance je i Beograd, ali za pet indeksnih poena manje od Novog Sada. Banje se na ovoj listi kotiraju bolje od Kopaonika i Zlatibora . Najcešce su stranci odsedali u hotelima sa cetiri ili pet zvezdica. S druge strane, u domacem turistickom prometu prednjace banje i planine u Srbiji, a od inostranih destinacija domaci turisti su najcešce birali Grcku, Bugarsku i Tursku.
Strani i domaci gosti ce više o ponudi turisticke privrede Srbije i Vojvodine moci da saznaju na predstojecem Medunarodnom sajmu turizma, od 13. do 16. aprila u Beogradu. Turisticka privreda Vojvodine predstavice svoju ponudu 14. aprila. Kako saznajemo u Privrednoj komori Vojvodine, ove godine je ponuda Pokrajine specificna, jer, osim turistickih destinacija, ugostiteljskih i smeštajnih mogucnosti, nudi i uvid u regionalne brendove, suvenire i slicno. Na primer, na štandu ce se naci ponuda paprike iz Novog Kneževca i Horgoša. Ili, slovacki kulen, vina iz Fruškogorja i drugi karakteristicni proizvodi. Turisticke agencije, hotelijeri, predstavnici opština i drugi turisticki poslenici svoje potencijale predstavice takode po regijama. Suboticka ce se, na primer, na ovom sajmu predstaviti ponudom sa Palica, Zrenjanin Carskom barom, južni Banat predstavice vinske ture, Belocrkvanska jezera i Deliblatsku pešcaru. U ponudi Baca dominirace tvrdava i manastir Bodani, u Beceju hotel-dvorac “Fantast”, u Sremu Bara Zasavica, etno kuca u Maradiku...
E. Batkic

SEDAM VOJVOĐANSKIH STRANAKA NAJAVILO UJEDINJENJE

Vojvodanska partija startuje na jesen

Sedam vojvodanskih vanparlamentarnih stranaka najavilo je juce ujedinjenje u novu politicku stranku - Vojvodansku partiju. Incijativni odbor za formiranje nove regionalne stranke cine predstavnici Vojvodanskog pokreta, Reformista Vojvodine, Evropske snage Vojvodine, Liberala Vojvodine, Autonomnog pokreta Vojvodine, Koalicije Vojvodina i Vojvodanskog gradanskog pokreta. Predstavnici sedam stranaka pozvali su svoje clanove da se uclane u novu partiju.
Oni su juce na konfernciji za novinare najavili da ce skupština ujedinjenja biti održana 4. juna, a prva izborna skupština na jesen, do kada ce biti završen i proces gašenja navedenih politickih organizacija. Saopšteno je i da ce u javnosti interese nove stranke do njenog formiranja zastupati kolegijum sedam stranaka.
Predstavnik Vojvodanskog pokreta Miroslav Ilic izjavio je da ce osnovni zadatak nove stranke biti aktivno ucešce u ustavnim promenama. On je ocenio da postojeci ustavni predlozi Vlade i predsednika Srbije, ali i Platforma Izvršnog veca ne zadovoljavaju interese gradana Vojvodine. Prema njegovim recima, predlog Vlade "apsolutno negira politicki subjektivitet Vovjodine", jer predvida mogucnost da centralna vlast raspusti pokrajinski parlament, dok, kako je naveo, predlog predsednika može biti samo osnova za razgovore o autonomiji. On je kritikovao vojvodanske stranke koje su prihvatile ustavnu Platformu pokrajinske vlade, navodeci da se njome odstupa od dosadašnjih autonomsitickih projekata.
- Za nas je Platforma neprihvatljiva jer pristaje na nacin promene ustava po postojecoj proceduri, cime se odustaje od ustavotvorne skupštine. Neprihvatljiv je i njen sadržaj, u kojemje predvideno da se od 22 taksativno navedene nadležnosti Pokrajine, cak njih 11 regulišu republickim zakonima. Takvo rešenje vec imamo i u aktuelnom Miloševicevom ustavu, a poznato je kako su te nadležnsoti derogirane republickim zakonima - kazao je Ilic.
Dodao je da su vojvodanske stranke koje participaraju u pokrajisnkoj vlasti prihvatanjem Platforme PIV-a pristali na "omnibus 2", koji je sacinjen "po meri Demokratske stranke".
Ratimir Svircevic iz Reformista Vojvodine izjavio je da ce se nova vojvodanska partija zalagati za ostvarivanje pune zakonodavne, izvršne i sudske autonomije Vojvodine u novom ustavu Srbije, te da joj se mogu prikljuciti i sve druge stranke koje dele slicno videnje.
Predstavnici sedam starnaka osudili su pisanje uvredljivih grafita na racun predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Canka, uz ocenu da je takav metod neprimeren demokratskom politickom delovanju. Ratimir Svircevic kazao je da Rajica Panic, koji je u petak u Novom Sadu priveden zbog pisanja grafita na Cankov racun, nije clan ni jedne od tih stranaka.
B. D. S.

MILION I JEDAN KORISTAN SAVET ZA BEKSTVO IZ SRBIJE

Prolece je, a ja cekam vizu

Putovanje u inostranstvo, kako to lepo i cežnjivo zvuci! Davno, dok je ovom zemljom hodio bog (istina, vozikao se okolo u “mercedesu” sa šestoro vrata), njegovi podanici su u džepu imali crveni pasoš, pred kojim su se granice same otvarale, kao da ih i nema. I životni standard im je bio nezanemarljivo bolji, što je i putnoj ispravi davalo puni smisao. U meduvremenu smo dobili novu državu i pripadajuci joj pasoš, koji (o, zar je moguce?) i danas važi, iako je zemlja koju predstavlja odavno završila svoju kratkotrajnu i ne baš slavnu istorijsku ulogu. No, bolji nemamo.
Pasoš nam sve manje služi za turisticka i poslovna putovanja. Mnogi, kada jednom shvate kakva ih tortura ceka pred ambasadama, odustaju. Jedna viza u tek izvadenoj putnoj ispravi - iseljenicka, jedan pecat - prvi i poslednji, s nadom da ce pasoš zemlje u koju nepovratno odlaze biti funkcionalniji.
Odlaskom iz ove zemlje, iz ma kojih pobuda, bavi se knjiga “Kako otici i snaci se u inostranstvu” beogradskog slikara naivca Mileta Davidovica, koja je nedavno izašla u izdanju novosadskog “Stilosa” i odmah dobila nagradu casopisa “Evropa” kao najkorisnije štivo godine. Autor u predgovoru napominje da ova knjiga nije turisticki vodic, vec zbirka korisnih informacija i saveta o legalnom i relativno jednostavnom odlasku u inostranstvo, kao što su: postupak za dobijanje radnih i boravišnih viza, nacin useljenja u drugu državu i sticanje državljanstva, ponudene vrste prevoznih sredstava, smeštaj i zapošljavanje na željenoj destinaciji. Davidovic navodi i mnoge probleme koji se mogu javiti dolaskom u novu sredinu.
- Knjiga je namenjena onima koji ne vide buducnost u zemlji u kojoj telohranitelj nekog kriminalca ima vecu platu od vrhunskog hirurga, u kojoj su redovi pred ambasadama veci od onih ispred muzeja Luvr u Parizu, u kojoj mladi bracni parovi nemaju nikakvu perspektivu da steknu svoj stan i gde su cene americke, a plate africke - veli Davidovic, koji za sebe voli da kaže da je gradanin sveta.
Vodio je racuna o svim najbitnijim detaljima vezanim za emigriranje, od psihološke pripreme za ono što vas tamo gde idete ceka, preko saveta za rezervaciju i kupovinu avionske karte (mnogi nikada ranije nisu leteli avionom), pa sve do uputstava na koga se možete osloniti, a na koga ne bi trebalo da racunate kada stignete u željeni grad. Po dolasku prvo treba pronaci smeštaj, za šta Davidovic preporucuje hostele, u kojima je nocenje od pet i petnaest evra. Sledi niz pouka o traženju adekvatnog stana, a zatim posla, s tim da je za iole bolje placen posao znanje jezika zemlje u kojoj ste se nastanili izuzetno važno. U knjizi cete saznati i kako da napište biografiju i propratno pismo, kako da pregovarate o poslu i kakvu garderobu da odaberete za tu priliku.
Autor najveci deo knjige posvecuje najprimamljivijim destinacijama za potencijalne iseljenike. Nudi prakticno sve podatke o 40 zemalja, od decenijama atraktivnih Amerike, Kanade, Australije i Novog Zelanda, preko najprimamljivijih clanica EU: Nemacke, Švajcarske, Austrije, Francuske, Švedske, Holandije i odnedavno Slovenije, do egzoticnijih lokacija - Južnoafricke Republike, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Dominikanske Republike, Kuvajta, Meksika ili Venecuele. Za svaku državu je do detalja opisan i postupak apliciranja za vizu.
Ako želite u SAD, avionska karta JAT-a ubedljivo je najskuplja. Amerikanci ce vam novo mesto prebivališta nametnuti po svom nahodenju. Želite li u Kanadu? Ukoliko niste vredni i kreativni, na nju i ne pomišljajte. Ovdašnje diplome tamo ne važe. A za garsonjeru u nekom od vecih kanadskih gradova mesecno se placa od 600 do 1.000 dolara.
U Australiji je pismenost (naravno, na engleskom jeziku) stoprocentna i nemojte ni pomišljati da odskacete. Troškovi života su tamo prilicno visoki - za troclanu porodicu oko 930 dolara nedeljno, pa vam, dok ne pronadete adekvatan posao, treba poprilicna uštedevina. Po nekima, na Novom Zelandu se najopuštenije živi. Mito, korupcija i mafija prakticno ne postoje, a sa diplomom lekara, veterinara, inženjera ili programera imate dobre šanse za uspeh. Ali, ne ocekujte trogodišnju socijalnu pomoc od države, koju su Novozelandani kadgod delili doseljinicima.
Gde god da ste naumili da odete, pamet u glavu! Vecina prica, dobrih i loših, koje ste culi o državama u koje godišnje hrle stotine hiljada iseljenika iz celog sveta, tacne su. Nijedna zemlja nikome nije obecana i ma gde otišli, moracete dobro da se potrudite. A kada se dokažete u sve nemilosrdnijoj konkurenciji, realne su šanse da za svoj rad budete adekvatno placeni, pa i da putujete gde god želite.
Aleksa Grubeša

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 11. 04. 2005.

ŠTRAJK SE NASTAVLJA, GORIVA IMA
Na svim Naftagasovim pumpama u gradu trenutno ima goriva, uprkos najavama da ce se zbog blokade Rafinerije u Pancevu osetiti nestašice. Medjutim, ukoliko štrajk potraje, nestašice se ocekuju u narednih nekoliko dana. Na nekoliko privatnih pumpi je Radiju 021 receno da imaju uglavnom bezolovnog benzina i da ce zalihe potrajati najkasnije do kraja dana. Radnici novosadske rafinerije su najavili da ce štrajk poceti u petak. Potpredsednik pokrajinske vlade Tihomir Simic je juce rekao da svega "jedna pumpa u Novom Sadu i tri na autoputu imaju goriva i da je zbog toga ugrožen medjunarodni saobracaj kroz Vojvodinu". On kaže da vojvodanska vlast podržava zahteve štrajkaca u pancevackoj Rafineriji i da od republicke vlade traži da otpocne pregovore. U jucerašnjem prvom susretu štrajkaca i ministra finansija Mladjana Dinkica, dogovor o povecanju zarada za 30 odsto nije postignut. "Dinkic nam je kazao da u budžetu nema novca za vece plate i da ih nece povecavati ni po cenu pada Vlade Srbije", naveo je predsednik Štrajkackog odbora Veljko Žunic. Dinkic je izjavio da je traženo povecanje nerealno jer bi dovelo da slicnog zahteva u drugim javnim preduzecima, a što bi dovelo do povecanja inflacije i štrajkacima predložio povecanje od devet odsto. (021)

NAJMANJI NATALITET U SRBIJI
Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi, a poslednji popis stanovništva pokazuje da po jednom bracnom paru nema ni jedno celo dete. U proteklih deset dana u 150 naselja u Srbiji nije zabeležena prinova. Blic piše da je prosecna starost naših gradana manja od 40 godina, a da bi prirodni priraštaj postao pozitivan, svaka bi porodica trebalo da ima najmanje cetvoro dece. (021)

CEDA I BEBA U SPECIJALNOM SUDU
Sudjenje optuženima za ubistvo Zorana Đindica bice nastavljeno danas pred Specijalnim sudom u Beogradu, kada bi trebao da svedoci Cedomir Jovanovic. Sudsko vece je odredilo da Jovanovic svedoci i sutra, kada bi trebalo da pocne i svedocenje Vladimira Bebe Popovica. Jovanovic bi trebalo da svedoci o protestu JSO, ali i o eventualnim saznanjima koja bi mogla biti važna za ovaj krivicni proces. (RTS)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com