vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 18. 02. 2005.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 18. 02. 2005.
|
|
POKRAJINSKI PREMIJER BOJAN PAJTIC O PRVIH STO DANA PIV-a
Vojvodjanski razvojni programi ocekuju donatore
Predsednik Izvršnog veca Vojvodine Bojan Pajtic predstavio je juce rezulatate rada pokrajinske vlade u prvih sto dana. U obracanju zvanicama okupljenim u holu Banovine, Pajtic je rekao da se pokrajinska vlada potrudila da za sto dana ucini što više, ali da su gradani Vojvodine oni koji o ostvarenim rezultatima treba da donesu konacan sud.
- Za još bolje rezultate bile bi nam neophodne nove nadležnosti i novi izvorni prihodi- ocenio je Pajtic.- U prvih sto dana naše službe gradanima Vojvodine privreda nam je bila najpreca. Budžetom smo predvideli više od dve milijarde dinara za podsticaj razvoju privrede i infrastrukture. Tako ce gradani ove godine u Fond za razvoj Vojvodine izdvojiti milijardu dinara, više od pola milijarde uložicemo u privredu, oko 200 miliona investiracemo u realizaciju 14 programa prioritetnog razvoja, a 100 miliona dinara poslužice Garancijskom fondu Vojvodine. Sve su to minimalna sredstva za ozbiljne planove koji treba da nam donesu investicije i nova radna mesta – rekao je Pajtic.
Vojvodanski premijer podsetio je da su 14 prioritetnih programa, vredni 31 milion evra, definisani u saradnji sa nemackim organizacijama GTZ i CIM u okviru strateškog dokumenta – Programa privrednog razvoja Vojvodine, koji ce na današnjem forumu biti predstavljeni medunarodnim organizacijama. Cilj vojvodanske vlade je, po njegovim recima, da se cak tri cetvrtine potrebnog novca obezbedi iz inostranstva, uz pomoc medunarodnih investitora i povoljnih kredita.
- U proteklih sto dana mnogo smo radili na jacanju medunarodnih kontakata i privrednog povezivanja – rekao je Pajtic On je posebno istakao saradnju sa sa austrijskom pokrajinom Štajerskom. Vojvodanska i štajerska vlada dogovorile su se da ce zajednicki osnovati Biznis centar u Novom Sadu, prvi takve vrste u našoj zemlji.
- Taj centar ce pre svega privlaciti austrijske i druge strane kompanije da ulažu u Vojvodinu, obezbedivace im strucnu, knjigovodstvenu, pravnu i informaticku podršku. Jako je važno da taj centar što pre pocne sa radom, jer tu vidim još jednu šansu za nova radna mesta – kazao je Pajtic.
Na Skupštini Evroregije Dunav-Kriš-Moriš-Tisa obezbedena su sredstava za poboljšanje kvaliteta pijace vode u Vojvodini, kao i za projekte u oblasti turizma, sporta i kulture.
- Vojvodini su neophodni svi koji imaju znanje i sposobnost dobre komunikacije sa svetom – porucio je predsednik PIV, navodeci nekoliko poteza vojvodanske vlade u oblasti nauke. Medu njima je projekat “400 mladih istraživaca na putu ka evropskoj integraciji”, osam regionalnih projekata saradnje sa univerzitetma u okruženju, odluka o finansiranju ucešca 100 naših mladih strucnjaka na naucnim kongresima i odluka da se obezbedi povratak 60 naucnika koji su Vojvodinu i Srbiju napustili pre petnaestak godina. Pajtic je dodao da je sa Maticom srpskom potpisan protokol o saradnji kojim se predvida podrška programima i projektima najznacajnije institucije kulture i obrazovanja Srba na ovim prostorima.
U prvih sto dana je, po Pajticevim recima, mnogo investirano u opremu i infrastrukturu vojvodanskog zdravstva. Institut u Sremskoj Kamenici dobio je novu magnetnu rezonancu, sa gradskom upravom potpisan je protokol o finansiranju završnih radova na porodilištu u Novom Sadu, dok je Klinickom centru u Novom Sadu, institutima u Kamenici i zdravstvenim ustanovama u Subotici, Zrenjaninu, Somboru kupljena nova oprema u vrednosti 70 miliona dinara. Decjoj bolnici poklonjeno je osam novih inkubatora, a odluceno je i da se informacioni sistemi vojvodanskog zdravstva umreže, što ce lecenje pacijenata uciniti bržim i efikasnijim. Takode, kao mera natalitetne politike izdvojen je novac za potpuno regresiranje troškova treceg i cetvrtog deteta u vrticima.
Prvih sto dana vlade doneli su ugovor sa Egzitom i odluku o izgradnji teatra u Subotici. Radilo se u oblasti zaštite životne sredine, ravnopravnosti polova i informisanja. Pajtic je rekao da su javnost i odgovornost dva osnovna principa rada pokrajinske vlade i da je u svakom sekretarijatu odreden poverenik za dostupnost informacijama.
Vojvodina, po njegovim recima, mora da ima strucnu i jeftinu upravu. Povecanja plata ove godine nece biti, ustvrdio je i dodao da su se clanovi vlade odrekli prava na reprezentaciju i konkurisanja za stambene kredite.
Dobrodošao svaki oblik saradnje
Danas se u Skupštini Vojvodine održava Forum “Strategija razvoja Vojvodine” na kojem ce medunarodnim organizacijama, ambasadama i konzulatima biti predstvaljen pokrajinski Program privrednog razvoja.
- Ocekujem dobar odziv i dobre rezultate. Ambasade i medunarodne organizacije, koje smo kontaktirali, vecim delom su najavile svoj dolazak – izjavio je Bojan Pajtic “Dnevniku”. On je potvrdio da je rec o donacijama, ali je dodao da ce pokrajinska vlada biti otvorena i za svaku vrstu saradnje.
- Ne bežimo ni od kakvog oblika saradnje. U suštini, na onima koji investiraju u našu privredu jeste da opredele na koji nacin i u kom obliku to žele da ucine – rekao je Pajtic.
Ustavna platforma o položaju Vojvodine
Predsednik Izvršnog veca Bojan Pajtic izjavio je juce novinarima da ce tekst pokrajinske platforme o položaju Vojvodine u novom Ustavu Srbije sledece nedelje biti kompletiran i potom upucen republickoj Skupštini.
- Neformalne razgovore o tome sam vec obavio sa predsednikom Skupštine Srbije Predragom Markovicem. Sada usaglašavamo tekst, koji ce u narednih nekoliko dana biti gotov. Definisacemo, ne samo ocekivanja pokrajinske administracije i gradana Vojvodine, nego cemo to i normativno urediti – rekao je Pajtic. On je kazao da ce pokrajinska vlada tražiti više nadležnosti i izvornih prihoda za Vojvodinu, da ce se zalagati za vojvodansku imovinu, kao i za princip zakonodavne i izvršne vlasti. Sudska vlast bi, po njegovim recima, bila zastupljena tako što bi u Novom Sadu postojalo odeljenje Vrhovnog suda Srbije, “jer je to jeftinije, efikasnije i ekonomicnije”.
|
|
|
INTERVJU
JOŽEF KASA, PREDSEDNIK SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA
Nisu problem Srbi, nego vlasti u Beogradu
Lider Saveza Vojvodanskih Madara Jožef Kasa izrazio je nezadovoljstvo ocenama visokog komesara OEBS-a za pitanja nacionalnih manjina Rolfa Ekeusa da je trenutno stanje meduanacionalnih odnosa u Vojvodini zadovoljavajuce i da prošlogodišnji meduetnicki incidenti nisu bili politicke prirode.
“I ja bih bio zadovoljan položajem nacionalnih manjina u Srbiji da živim u Švedskoj. Bio bih zadovoljan i da mogu nesmetano da putujem Evropom, ali moram da cekam u redu za vize, što je problem koji se ne tice samo nacionalnih manjina, nego svih gradana Srbije”, rekao je Kasa u izjavi “Dnevniku”.
On je ponovio da Srbija od ubistva premijera Zorana Đindica tone u “nacionalisticku euforiju”, navodeci da takvu ocenu ne iznosi samo iz vizure medunacionalnih incidenata “koji su prošle godine kulminirali posle parlamentarnih izbora”, nego na osnovu “ukupne društvene atmosfere i dominacije nacionalistickih stranaka na politickoj sceni Srbije”.
“U lokalnim samoupravama se formiraju koalicije izmedu radikala, DSS-a i SPS-a. A stvaranje takvog nacionalistickog bloka ne obecava otvaranje zemlje prema Evropi i evropskim vrednostima. Mi možemo pricati svašta, pa i da je sve lepo, ali istina je sasvim drugacija. Pogotovo što na politickoj sceni Srbije trenutno nema adekvatne politicke opcije, odnosno lidera koji bi zemlju uveo u Evropsku uniju. Zato tonemo u nacionalisticku euforiju”, rekao je Kasa.
Pored Vlade Srbije, prozvali ste i predsednika Republike Borisa Tadica, inace lidera stranke sa kojom je SVM koalicioni partner, da snosi odgovornost za takvu situaciju u društvu?
- Predsednika Tadica smatram odgovornim jer ne pokazuje dovoljno cvrst stav u opredeljenjima za uspostavljanje evropskih vrednosti u zemlji. Naime, nacionalne zajednice nemaju problem sa Srbima, nego sa onima koji su na vlasti u Beogradu i onima koji ne razumeju karakter suživota na ovim prostorima, ili pak ne preduzimaju adekvatne korake kako bi sprecili medunacionalne tenzije. Da li ce te moje kritike na racun predsednika Srbije, koji je i lider Demokratske starnke, uticati na odnose u našoj koaliciji, još je rano govoriti. Ali svakako imam nameru da o tim pitanjima razgovaram sa Tadicem.
Kako komentarišete to što se ocene koje su vojvodanski zvanicnici preneli predstavnicima OEBS-a u pogledu medunacionalnih odnosa u Vojvodini razlikuju od vaših?
- Ocene koje sam j u razgovoru sa gospodinom Ekeusom izneo u pogledu stanja medunacionalnih odnosa u Vojvodini možda jesu bile oštrije od onih koje su mu preneli pokrajinski zvanicnici, ali zbog toga što sam ja govorio o genezi tog problema, pocev od Miloševicevog vremena pa do prošlogodišnjih incidenata koji su ucestali posle decembarskih parlamentarnih izbora i formiranja Vlade Vojislava Koštunice. I ja se slažem sa ocenama da trenutno ima manje etnicki motivisanih incidenata, nego što ih je bilo prošle godine, ili u nekom prethodnom periodu. Medutim, to ne znaci da ih uopšte nema, ili da medunacionalne tenzije ne postoje, niti znaci da policija i tužilaštvo sad pravovremeno i ažurno rešavaju sve šovinisticke ispade.
Kakva su vaša ocekivanja u pogledu izveštaja o stanju medunacionalnih odnosa u Pokrajini koji priprema evropska delegacija koja je nedavno tim povodom posetila Vojvodinu?
- Predstavnicima te evropske delagacije izneo sam probleme sa kojima se suocava madarska zajednica u Srbiji, kao i moje videnje politicke atmosfere u kojoj su ti incidenti kulminirali. I smatram da svako ko je, na ovaj ili onaj nacin, zadužen za reševanje tih problema, treba da deluje u okviru svojih nadležnosti, kako bi se meduetnicke napetosti stišale i takvi ispadi u potpunosti onemogucili. Rešavanje tih pitanja svakako podrazumeva aktivniji angažman predstavnika EU u nastojanjima da se obezbedi primena evropskih standarda kad je rec o manjinskim pravima u Srbiji. Medutim, ono što ja prvenstveno ocekujem jeste mnogo aktivnije ucešce naših državnih organa, a u prvom redu Vlade i premijera Srbije, kao i nadležnih ministarstava, u suzbijanju i sprecavanju meduetnickih tenzija i incidenata. I zato na tome insistiram, umesto da mašemo pred svetom da smo oformili komisiju za nacianalne manjine, a da niko zapravo ne zna šta je ta komisija do sad uopšte rešavala.
|
|
SVECANOST POVODOM 179. ROĐENDANA MATICE SRPSKE
Bliskost severa i juga
Prepuna sala Matice srpske okupila je preksinoc one koji su, kako rekoše domacini, po dužnosti i srcu, došli da obeleže njen 179. rodendan. Uz dobre želje sa svih strana, stigla je i cestitka premijera Koštunice, a maticari su se najviše obradovali prvoj knjizi Srpskog biografskog recnika, donetog iz štamparije upravo 16. februara.
Kako rece predsednik MS Božidar Kovacek, ovo, dugoocekivano izdanje je sabor srpske kulture i istorije mnogih vekova, u njemu je 1959 biografija znamenitih ljudi, cija prezimena pocinju na A i B. Najavljujuci besedu o Stevanu Sremcu i urucenje Zmajeve nagrade Miroslavu Ceri Mihailovicu iz Vranja, Kovacek je rekao da jubilara i laureata povezuje ljubav prema jugu i dijalekatsko-arhaicnom jeziku tog podneblja.
O Sremcu je potom besedio književnik Miroslav Josic Višnjic, povodom 150. godišnjice rodenja, naglasivši da nema mnogo srpskih pisaca koji su, za dva poslednja veka, potpisali pet dobrih romana. Jedino majstorske knjige su starije od svake škole, ima nade za one koji uce citajuci, zakljucio je besednik.
O troknjižju Miroslava Cere Mihailovica “Sol na ranu” (u prošlogodišnjem izdanju “Filipa Višnjica”), govorio je pesnik Đordo Sladoje, zapitavši se “...šta još bitno poezija može da kaže današnjem covjeku uhvacenom u racunarske i racundžijske mreže”. I Danilo Kiš je verovao da se može pisati samo o onome što nas je do dna proželo, kao ugljena prašina rudarska pluca.
“Mal kamen kucu pravi”- porucuje jedan Mihailovicev stih. Tog ce se nauka pjesnik pridržavati pri sastavljanju svoje trodjelne pjesnicke gradevine, obuhvatajuci život jedne kulturne i jezicke zajednice, u cjelini i u svim dragocjenim detaljima, zakljucio je Sladoje.
Obrazlažuci odluku o dodeli ovogodišnje Zmajeve nagrade, predsednik žirija Mihajlo Pantic je rekao da je Mihailovic pesnik zagledan u lice vremena i sveta, na nacin koji obuhvata gotovo sve oblike ljudske osecajnosti, od tragicke patnje i ocaja do karnevalsko-kalamburske komike i smeha, opevanih uzorno primenjenim pesnickim sredstvima vezanoga i slbodnoga stiha. Žiri je zakljucio da u Miroslavu Ceri Mihailovicu, ciji je dosadašnji pesnicki zenit ostvaren upravo u knjizi “Sol na ranu”, savremena srpska poezija ima još jednog pesnika dostojnog tradicije koju je zasnovao Zmaj, a produžili pesnici ovencani nagradom njegovog imena.
Najviše domace priznanje za poeziju laureatu je urucio Božidar Kovacek, uz opasku da ce autor sam citati svoje stihove, buduci da to cini odlicno, kao i profesionalni glumci. Matica srpska je inace pre dvanaest godina objavila prvu knjigu nagradene trilogije-”Metla za po kucu”.
Svoju besedu Mihailovic je nazvao “Klizanje niz plajvaz”, rekavši, izmedu ostalog:
- Poezija se, inace, ne piše. Pesma se dogodi ili ne. Pesmu ne treba pojašnjavati. Ukoliko je to neophodno, nije je trebalo ni pisati... To, sigurno, i nije pesma, i to je moje istinsko ubedenje i stav, ali i osnovni razlog zbog kojeg licno nemam razumevanja za stihotvoracki blef, za rvanje sa stihom i nasilje nad jezikom, za ispraznom, najcešce zgusnutom, zavodljivom retorikom.
Nije moguce pisati ni o cemu, kao što ni o cemu nije moguce ni misliti. Takvi pokušaji ne mogu prikriti ogoljeno knjiško iskustvo, samo po sebi lišeno istine, lišeno života, lišeno duše. Pesmi je neophodan diskretan, suptilan angažman, baš kao svakom živom stvoru vazduh i krvotok-zakljucio je Mihailovic.
Radmila Lotina
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 18. 02. 2005.
|
|
HLEB POSKUPLJUJE?
Još nije poznato da li ce se i za koliko povecati cena brašna, odnosno hleba, kako najavljuju predstavnici mlinarske i pekarske industrije. Direktor ”Žitovojvodine” Sima Matic za Radio 021 pojašnjava da brašno može poskupeti zbog PDV-a koji se racuna na pšenicu kupljenu prošle godine. Mlinari traže da Ministrastvo odobri poresku olakšicu od pet odsto na pšenicu koja je kupljena 2004, a za koju sada mora da se placa PDV.
Matic ocekuje da ce im ministar finansija Mladjan Dinkic izaci u susret, objašnjavajuci da je to bio slucaj u drugim zemljama koje su uvele PDV. Direktor ”Žitovojvodine” kaže i da ukoliko Ministarstvo ne promeni stav sledi poskupljenje brašna, koje ce se odraziti i na cenu hleba. Prema njegovim recima, teško je proceniti koliko bi hleb trebalo da poskupi i da to zavisi od pekara do pekara.
Predsednik Unije privatnih pekara Vojvodine Dušan Šimunovic kaže za Radio 021 da za sada hleb nece poskupeti. On pojašnjava i da poskupljenje brašna od dinar do dva zbog PDV-a nece uticati na sadašnju cenu hleba. "Micemo se truditi da ne dodje do poskupljenja hleba", kaže Šimunovic. Procena mlinara je da ce, ako za deset dana Ministarstvo finansija ne odobri poresku olakšicu, doci do korekcije cene brašna. (021)
ŠEL HOCE VOJVOĐANSKE RAFINERIJE
Predstavnici svetskih naftnih kompanija Šel i Kelog predstavili su danas u Banovini koncept revitalizacije vojvodanskih rafinerija. Plan predvida jednu rafineriju nafte na dve lokacije: u Pancevu i Novom Sadu. Ovim projektom obezbedila bi se modernizacija obe rafinerije i proizvodnja visoko kvalitetnih derivata, pre svega motornih benzina i dizela, uz maksimalno poštovanje ekoloških standarda.
Ponudeni projekat podrazumeva i povecanje proizvodnje struje, tehnicke pare za industriju i tople vode u Termoelektrani-Toplani ''Šangaj'' u Novom Sadu, cime bi se podigla njena energetska efikasnost sa 40 na 80 odsto, uz istovremeno snabdevanje Novog Sada toplotnom energijom. (021)
IZABRAN RADIODIFUZNI SAVET BEZA ANEM-a I NUNS-a
Poslanici Skupštine Srbije izabrali su sinoc osam clanova Radiodifuznog saveta. Oni ce naknadno izabrati devetog clana sa Kosova. Sa liste skupštinskog Odbora za informisanje izabrani su Aleksandar Vasic, Nenad Cekic i Vladimir Cvetkovic.
Sa liste Skupštine Vojvodine Goran Karadžic, dok je sa liste rektora univerziteta izabran Svetozar Stojanovic. Slobodan Đoric izabran je kao kandidat Udruženja radiodifuznih glasila, udruženja novinara, dok je sa liste nevladinih organizacija izabran Velimir Miloševic. Clan radiodifuznog saveta je i episkop jegarski Porfirije koga su predložile crkve i verske zajednice. ANEM i NUNS ranije su povukli svoje kanidate. (FoNet)
SKUPŠTINA USVOJILA DEVET ZAKONA
Srbije usvojila je juce devet zakona, pre svih Zakon o radu i Porodicni zakon. Prvi zakon usvojen je sinoc uz glasove poslanika SPS-a, koji su svoju podršku uslovljavali usvajanjem amandmana da se opšti i posebni kolektivni ugovori neposredno primenjuju na sve zaposlene i sve poslodavce. Posle razgovora premijera Vojislava Koštunice i predsednika Saveza samostalnih sindikata Milenka Smiljanica, poslanici SPS podržali su ovaj zakon.
Za Porodicni zakon, pored poslanika vladajuce koalicije i SPS-a glasali su i poslanici Demokratske stranke. Zakonom definiše položaj deteta u društvu i porodici i "uvažava subjektivitet deteta" i propisuje da se "dete mnogo više pita". Zakon modernizuje odnos prema vanbracnoj zajednici.
Poslanici vladajuce koalicije i Demokratske stranke protive se usvajanju Rezolucije o omogucavanju odbrane Slobodana Miloševica u Hagu, obustavljanjem progona njegove porodice, o kojoj bi danas trebalo da raspravlja republicki parlament. Usvajanje rezolucije predlažu poslanici SRS-a i SPS-a , koji zajedno imaju 104 poslanika u Skupštini Srbije. (FoNet)
NA INAUGURACIJI MESICA SVA TROJICA PREDSEDNIKA IZ SCG
Stjepan Mesic zvanicno ce danas poceti drugi petogodišnji mandat kao predsednik Hrvatske, a inauguraciji ce, medu desetak predsednika država, prisustvovati i trojica predsednika iz SCG savezni Svetozar Marovic i predsednici Srbije i Crne Gore Boris Tadic i Filip Vujanovic.
Na Trgu svetog Marka u Zagrebu, na prostoru izmedu istoimene crkve, zgrade Vlade i Sabora, juce je održana generalna proba, a na snazi je režim ogranicenog kretanja pešaka i zabrane vožnje automobila na široj lokaciji. (RTS)
|
|