VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  27. januar 2005.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 27. 01. 2005.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 27. 01. 2005.

POTPREDSEDNIK PIV-a TAMAŠ KORHEC O TADIĆEVOM USTAVNOM PREDLOGU

Skoro po meri Vojvodine

Potpredsednik Izvršnog veća Vojvodine i sekretar za upravu, propise i nacionalne manjine Tamaš Korhec ocenio je u izjavi “Dnevniku” da ustavni predlog koji je izradila ekspertska grupa predsednika Republike Borisa Tadića, u odnosu na sve nacrte do sad objavljene, “u najvećoj meri uvažava posebnost Vojvodine”. On je, međutim, istakao da bi bilo “neukusno i politički oportuno” da se bilo koji ustavni predlog, bilo da je reč o onom kojeg je pripremila Vlada ili kabinet predsednika Srbije, nađe u proceduri ustavne revizije, a da u izradi tog ustava i rešenja koja se odnose na položaj Vojvodine nisu učestvovali predstavnici pokrajinskih institucija.
- Kvalitetniji odnos prema položaju autonomije u nacrtu ustava koji su pripremili stručnjaci koje je angažovao predsednik Srbije ogleda se u broju nadležnosti koje se garantuju autonomnoj pokrajini, ali i po tome kako je rešen odnos između republičkih i pokrajinskih organa vlasti. Pozitivno je što jedino Ustavni sud ima ovlašćenje da kontroliše pokrajinske organe i njihove akte. Dakle, za Pokrajinu je jedino republički ustav “sveto pismo”, odnosno jedini akt sa kojim moraju biti usklađeni pokrajinski propisi - rekao je Korhec.
On je kazao da je ustavni predlog šefa države “kvalitetan” i u pogledu rešenja vezanih za organizaciju pravosuđa. Prema njegovim rečima, i pored toga što nije zagarantovana sudska autonomija pokrajina, “veoma je zanimljivo rešenje” o odeljenju Vrhovnog suda u autonomnim pokrajinama. Dodao je da “je afirmativno i to što se red izbornih sudija Visokog pravosudnog saveta ulaze sudije, javni tužioci, profesori i advokati iz pokrajina, ako taj organ odlučuje o pitanjima vezanim za teritorijalne autonomije. Korhec je, međutim, ukazao da pomenutom ustavnom predlogu nedostaju garancije vezane za posebne prihode i imovinu pokrajina.
- Pozitivno je što taj tekst sadrži rešenja kojima se predviđa postojanje pokrajinske i opštinske svojine i posebnih izvora finansiranja autonomija i lokalne samopuprave. Problem je, međutim, što se radi o odredbama načelnog karaktera, kojima zapravo ništa nije rečeno, jer nije određen ni okvir iz kojeg bi se moglo videti od čega se sastoji pokrajinska imovina, već se uređivanje tog pitanja prepušta republičkom zakonodavstvu. Zato je to jedna od slabih tačaka ovog predloga, ali ne znači da se ta nedorečenost ne može ispraviti - naveo je Korhec.

Moguć kompromis Vladinog i Tadićevog predloga
Govoreći o mogućnostima ustavne revizije u doglednom periodu, a s obzirom na izvesni rivalitet između Vlade i predsednika Srbije u promovisanju ustavnih projekata, Korhec (koji je inače bio član stručnog tima ustavne komisije formirane za mandata koalicije DOS, ali i jedan od ključnih autora prve verzije omnibus-zakona o vraćanju ustavnih nadležnsoti AP Vojvodini) je ocenio da između ta dva ustavna teksta zapravo i nema suštinskih razlika. Navodeći da je iniciranje postupka ustavnih promena potpuno legitimno pravo šefa države, kao jednog od ovlašćenih predlagača takvog postupka, naš sagovornik smatra da je sasvim realno očekivati usaglašavanje pomenuta dva ustavna predloga, “jer među njima nema suštinskih razlika”. - Između ta dva teksta zapravo nema takvih razlika koje bi bile nepremostive, tako da već mogu da se vide i obrisi kompromisa koji bi se mogao napraviti. Uostalom, da je njihovo usaglašaavnje moguće, upućuju i druge činjenice, pa tako vidimo da je na primer ustavni predlog ekspertskog tima predsednika drugačiji od ranijih ustavnih rešenja Demokratske stranke. I to je svojevrsni signal da ima prostora za približivanje teksta ustava koji je pripremila Vlada Srbije i ovog koji zagovara šef države - zaključio je Korhec.

On je ocenio da određen propust, odnosno nedoslednost, postoji i u delu ustavnog teksta posvećenom pravima i zaštiti nacionalnih manjina. Primetio je da su ustavopisci ovog predloga uglavnom preuzeli, kako je rekao, kvalitetna rešenja iz Ustavne povelje SCG, ali i da nedostaje odredba o službenoj upotrebi jezika nacionalnih manjina u sredinama gde one čine značajan deo populacije. Ustavopisci su se, kako je naveo, u tom pogledu pokazali nedoslednima pošto se, s druge strane, ustavom garantuje pravo manjina na upotrebu maternjeg jezika u sudskim sporovima.
Upoređujući rešenja o statusu pokrajine ovog ustavnog predloga sa odredbama iz ustavnog nacrta Republičke vlade, Korhec je kazao da osnovna razlika postoji u pogledu odnosa između centralne i pokrajinske vlasti. Naveo je da tako u predsednikovom predlogu kontrolu nad pokrajinskim organima vlasti ima samo Ustavni sud, dok u predlogu Vlade postoji nekoliko mehanizama preko kojih republička Skupština može da kontroliše pokrajinski parlament i administraciju.
- U predlogu predsednika pokrajinski parlament samostalno donosi osnovni zakon, koji je najviši akt Pokrajine. S druge starne, u predlogu Vlade pokrajina donosi statut uz saglasnost republičkog parlamenta, a Republička vlada može obustaviti izvršenje nekih pokrajinskih odluka - ukazao je Korhec.
Govoreći o mogućnostima ustavne revizije u doglednom periodu, a sobzirom na izvesni rivalitet između Vlade i predsednika Srbije u promovisanju ustavnih projekata, Korhec (koji je inače bio član stručnog tima ustavne komisije formirane za mandata koalcije DOS, ali i jedan od ključnih autora prve verzije omnibus zakona o vraćanju ustavnih nadležnsoti AP Vojvodini) je ocenio da između ta dva ustavna teksta zapravo i nema suštinskih razlika.
On je, međutim, još jednom izrazio nezadovoljstvo zbog ignorisanja predstavnika Vojvodine u izradi novog republičkog ustava, i u jednom i u drugom slučaju.
- Bilo bi krajnje neukusno da se ustavni status Vojvodine rešava bez učešća njenih legitimnih predstavnika, a isto važi i za rešenja o pravima nacionalnih manjina koja se utvrđuju bez konsultacija sa manjinskim zajednicama. Iako je u ekspertskom timu koji je okupio predsednik Tadić bilo stručnjaka iz Vojvodine, pa se može reći da vojvođanski interesi nisu u potpunosti zanemareni, problem je u tome što oni ipak nisu predstavnici pokrajinskih institucija. To nije dobar model za izradu ustava i na taj način teško možemo da dobijemo ustav koji će u najboljoj meri uvažiti interese građana pokrajine, jer se može dogoditi da krajnji kompromis oko novog ustava bude i negativan po nas, na šta ne možemo uticati ako u tom procesu ne učestvujemo - zaključio je Korhec.

KOMISIJA EP STIŽE U POSETU VOJVODINI

Međunacionalni odnosi pod evropskom lupom

- Komisija Evropskog parlamenta formirana zbog međunacionalnih incidenata u Vojvodini nije istražni sud koji će utvrđivati činjenice i razmatrati uzroke povećane nacionalne netrpeljivosti u Pokrajini tokom prošle godine. Cilj njihove posete je da se kroz lične kontakte uvere ili razuvere u istinitost podataka o tim dešavanjima koji su im ranije dostavljeni, pre svega od strane Vlade Mađarske i tamošnjih političkih partija, ali od i ovdašnjih manjinskih stranaka i nevladinih organizacija - rekao je za “Dnevnik” pokrajinski sekretar za upravu propise i nacionalne manjine Tamaš Korhec.
Međutim, zanimljivo je da, kako je rekao Korhec, komisija Evropskog parlamenta koja krajem nedelje dolazi u trodnevnu posetu tokom koje će obići Beograd, Novi Sad, Suboticu i Temerin, povodom prošlogodišnje serije međunacionalnih incidenata u Vojvodini do sada nijednom nije kontaktirala pokrajinske organe, niti je od njih tražila bilo kakve podatke o stanju etničkih odnosa u Pokrajini.
- Veoma je važno da se članovi ovog tela u Evropski parlament vrate sa impresijama koje su bliske našoj sadašnjoj stvarnosti, što znači da im treba jasno predočiti sve što smo preduzeli da se broj međunacionalnih incidenata smanji i da ono što sada treba preduzeti predstavljaju dugoročne akcije prevencije, kao i neophodna reforma policije i pravosuđa, kako bi se ubuduće daleko bolje reagovalo i na samu naznaku netrpeljivosti između pripadnika različitih nacionalnih zajednica - naglasio je Korhec.
Iako animozitet većinskog naroda prema pojedinim manjinskim zajednicama nije potpuno iskorenjen, prema podacima kojima raspolaže Pokrajinski sekretarijat za upravu propise i nacionalne manjine, broj etničkih incidenata u Vojvodini je tokom poslednjih meseci znatno smanjen. Na to je, prema rečima Korheca, uticalo više faktora; od pobede demokratskih snaga na prošlogodišnjim pokrajinskim izborima i posledičnog smanjenja tenzija, jer treba imati u vidu da se najveći broj incidenata dogodio u jeku predizborne kampanje, pa sve do daleko efikasnijeg rada organa gonjenja, koji se sada prema krivičnim delima sa šovinističkom pozadinom odnose daleko pažljivije i profesionalnije nego ranije.
- Etničkih incidenata zaista ima mnogo manje nego letos, ali ne mislim da to automatski znači i da je samim tim i međunacionalna tolerancija u Vojvodini sada na mnogo višem nivou. Pre bih rekao da potencijalni šovinizam i dalje postoji u gotovo identičnim razmerama kao i pre pola godine, ali da je sada samo stavljen u drugi plan, zbog čega treba raditi na suzbijanju samih temelja međunacionalne netrpeljivosti i netolerancije, kako bismo u jednom trenutku mogli reći da je i rizik od novih incidenata zaista bar minimalizovan.

TIHOMIR SIMIĆ S PREDSTAVNICIMA INSTITUCIJA I AGENCIJA ZA ZAPOŠLJAVANJE I SINDIKATA

Kako preplivati talas otpuštanja?

Veliku pretnju očuvanju socijalno-ekonomskog statusa svih građana u Pokrajini Vojvodini i Republici predstavljaju najave nadležnih institucija u Republičkoj vladi po kojima će ove godine u Srbiji bez posla ostati još novih 486.000 radnika, od toga veliki broj njih i u Vojvodini, ocenjeno je na jučerašnjem sastanku održanom na inicijativu potpredsednika PIV-a Tihomira Simića s predstavnicima nadležnih republičkih i pokrajinskih institucija za zapošljavanje, predstavnicima sindikata i agencija za zapošljavanje.
- Trenutno u Pokrajini ima 269.910 nezaposlenih, najavljeno je da će u Vojvodini ova cifra tokom godine biti udvostručena, broj nezaposlenih u Srbiji povećaće se za još pola miliona ljudi koji će se naći na tržištu rada, a sve to posebno zabrinjava PIV, naročito zbog pasivne politike Vlade Srbije u domenu problematike zapošljavanja - rekao je nakon ovog sastanka na konferenciji za novinare Tihomir Simić i najavio da dva od 14 prioritetnih privrednih programa razvoja Pokrajine, koji predviđaju da se putem donatora reši problem jednog broja nezaposlenih. Učesnici razgovora saglasni su da se zatraži veće angažovanje od nadležnih za rešavanje pitanja nezaposlenosti, kao i da se uspostavi bliža saradnja sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, privatnim agencijama, kao i sa sindikalnim organizacijama i poslodavcima.

Prednost mladima
Radiće se i na razvoju efikasnog modela direktne saradnje s udruženjima poslodavaca, kao i na saradnji s nacionalnim službama za zapošljavanje u republikama bivše Jugoslavije. On je naglasio da će se prioritetno voditi računa o zapošljavanju mladih stručnih kadrova do 27 godina starosti, kako bi se zaustavio odliv školovanih mladih ljudi u inostranstvo.

- Očekujemo da se dramatična razlika između sredstava u republičkom budžetu namenjena za mere aktivne politike i sredstava koja se delom isplaćuju na ime novčane naknade za nezaposlene, budu preusmerena većim delom na rešavanje problema zapošljavanja, kako bi se smanjio negativan tok - rekao je Simić i istakao da su za ovu godinu budžetska sredstva za mere aktivne politike zapošljavanja u Republici Srbiji planirana u iznosu od 750 milona dinara, dok je za novčane nadoknade oko 70 hiljada nezaposlenih u ovoj godini namenjeno oko 13,4 milijarde dinara.
- Insistiraćemo na razvoju i implementaciji politike aktivnih mera tržišta rada, jer su pasivne mere u koje spadaju i isplate nadoknada nezaposlenima na mesečnom nivou oko 13 miliona evra, dok se za aktivne mere politike zapošljavanja odvaja mali iznos. Ova godina je ključna, jer će se obaviti restrukturisanje velikih sistema, reforme sistema javnih službi, pa će i veliki broj ljudi ostati bez radnih mesta što znači da će morati da se i za njih na adekvatan i organizovan način obezbedi uhlebljenje, pa će se akcenat staviti na razvoj i implementaciju politike zapošljavanja i razvoj tržišta rada, a to znači i više novca za prekvalifikaciju nezaposlenih - kaže direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Radovan Ristanović.
- Neophodno je direktno povezivanje zainteresovanih, pa ćemo sačiniti bazu podataka svih poslodavaca koji imaju potrebe za radnicima, sa njima ostvariti direktnu saradnju i na taj način biti u stanju da ponudimo aktivno traženje posla za sve nezaposlene - rekla je direktor Pokrajinske službe za zapošljavanje, Mirjana Šuljmanac-Šećerov i naglasila da se jedino stavljanjem u prvi plan aktivnih mera politike zapošljavanja može obezbediti puna i efektivna zaposlenost.

PREDUZETNICI S APENINA U VOJVODINI

Menadžeri uče italijanski

Vojvodina nastavlja uspešnu privrednu i ekonomsku saradnju sa italijanskim preduzećima, preduzetnicima i nevladinim organizacijama, a privrednici s ovih prostora imaće priliku da uspostave nove poslovne veze s partnerima iz susedne zemlje, ocenjeno je prilikom jučerašnje posete delegacije italijanskog udruženja COSMOPOLITE vojvođanskoj Skupštini.
- Prvi koraci u saradnji Pokrajine s ovim italijanskim udruženjem biće edukacija menadžera za komunikaciju sa potencijalnim investitorima iz Jugoistočne Evrope i Italije, formiranje poslovnih inkubatora i održavanje investitorske konferencije u Vojvodini - rekao je na konferenciji za novinare potpredsednik Skupštine AP Vojvodine Martin Zloh.
Predsednik Udruženja Franko Betoli i nacionalni programski koordinator za Balkan Samir Kačapor istakli su da će aktivnosti ovog uduženja biti usredsređene na pružanje pomoći za udruživanje i saradnju između poslovnih partnera, privrede i predstavnika u oblasti nauke i kulture na području Balkana, Jugoistočne Evrope i Italije. Na taj bi se način, kazali su predstavnici italijanske asocijacije, obezbedili uslovi za unapređenje saradnje vojvođanskih firmi s potencijalnim partnerima, firmama i institucijama iz drugih evropskih regiona.
Zahvaljujući interesovanju ovog značajnog italijanskog udruženja, Vojvodina treba da se nađe na putu za unapređivanje svojih privrednih potencijala, zajedno s 25 poslovnih partnera iz Italije koje čine predstavnici banaka, komora regija, gradova, univerziteta i preduzetničkih asocijacija, kao i s privrednicima iz Rusije, Hrvatske, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Moldavije i Albanije. S. G.

EKONOMSKA RAZMENA VOJVODINE S INOSTRANSTVOM

Lane kao nekad davno

Vrednost spoljnotrgovinske razmene privrede Vojvodine stalno raste, ali nasleđe nekadašnje izolacije zemlje, izvoz i uvoz i dalje drže na nivou od pre desetak godina. Tačnije, za 11 meseci prošle godine vojvođanska privreda ostvarila je razmenu sa svetom vrednu bezmalo 3,6 milijardi dolara. Vrednost izvoza premašuje milijardu, a uvoza skoro dve i po milijarde dolara. Uz spoljnotrgovinski deficit od bezmalo 1,4 milijarde dolara, rezultati lanjskih međunarodnih ekonomskih odnosa Vojvodine slični su ostvarenjima iz 1992. godine.
Ovo se moglo čuti juče na sednici Odbora za ekonomske odnose s inostranstvom u Privrednoj komori Vojvodine. Kako je podvukla sekretar Odbora mr Milena Kostić, među najznačajnijim spoljnotrgovinskim partnerima Vojvodine, u posmatranom periodu, bile su zemlje EU. U ukupnom vojvođanskom izvozu ova tržišta učestvuju s bezmalo 53 odsto i s njima se obavi preko 43 odsto ukupnog uvoza. Od velikog je značaja i saradnja sa zemljama Jugoistočne Evrope (BiH, Hrvatska, Makedonija, Rumunija, Bugarska, Albanija i Moldavija) s kojima se posluje po sporazumima o slobodnoj trgovini. U ukupnom vojvođanskom izvozu zemlje iz ovog regiona učestvuju sa oko 33 odsto, a u ukupnom uvozu sa 8,4 odsto.
Po oceni privrednika, usporena privatizacija, nejasnoće u denacionalizaciji, nekonzistentna ekonomska politika i nedostatak izvozne strategije osnovne su prepreke bržem rastu spoljne trgovine u Vojvodini. Stoga su se i ovom prilikom založili za povoljnije uslove privređivanja za izvozno orijentisanu privredu, za carinsko i vancarinsko obezbeđenje liberalizacije izvoza, kao i za povoljnije uslove finansiranja proizvodnje za izvoz. E. B.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 27. 01. 2005.

SVETI SAVA
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Dan Svetog Save, utemeljivača srpske crkve, države i školstva. Savindan obeležavaju učenici u svim školama u Srbiji, gde se organizuju školske akademije i slave. Sveti Sava, prvi srpski arhiepiskop, svetitelj i prosvetitelj, bio je najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje, kršten kao Rastko. Njegovim ustoličenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i samostalna Srpska pravoslavna crkva. Sveti Sava je osnovao Hilandar i izgradio još 14 manastira. Sinan paša spalio je u Beogradu 1594. godine mošti Svetog Save koje su do tada bile čuvane u manastiru Mileševa. Nat tom mestu danas se nalazi drugi po velični pravoslavni hram na svetu. (021)

EXIT BEZ BESPLATNIH KARATA
Exit tim je saopštio da ove godine neće biti besplatnih karata i da će uskoro početi prodaja kompleta za sva četiri dana, po najnižoj ceni od 2.500 dinara. U saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu Udruženja se navodi da svake godine više od trećine posetilaca Tvrđave koji imaju besplatne karte ili akreditacije boravi besplatno na festivalu, što stvara ogromne finansijske poteškoće i onemogućuje organizatore da pokriju sve troškove. (021)

TUŽILAŠTVO POKREĆE ISTRAGU PROTIV VUČELIĆA
Prvi zamenik beogradskog okružnog tužioca Dušan Lončarević najavio je da će pokrenuti postupak radi utvrđivanja navoda da je Milorad Vučelić svojevremeno uzeo 40 miliona maraka od Resora državne bezbednosti Srbije. "Od policije će se zahtevati prikupljanje podataka radi provere navoda iz intervjua, koje je za TV B92 izneo Vladimir Popović Beba. Kada dobijemo tražene podatke, ocenićemo da li će biti potrebno da se sasluša još neko od onih koje je Popović pomenuo i ujedno odlučiti šta ćemo dalje činiti", rekao je Lončarević za Blic. Vučelić je izjavio da ne želi da komentariše "gluposti" koje je izrekao Popović, ali nije ni demantovao ono što je rekao. Neke od navoda Popovića potvrdili su bivši ministri pravde i policije Vladan Batić i Dušan Mihajlović. Batić je potvrdio da je 6. oktobra 2000. godine u vili Slobodana Miloševića održan tajni sastanak Miloševića, Pavkovića i Koštunice i da je taj sastanak na zahtev ruskog ministra inostranih poslova Igora Ivanova sniman. Popovića su negirali ili intervu ocenili smešnim bivši republički javni tužilac Siniša Simić, književnik Brana Crnčević i ljudi u ili bliski DSS-u (Aleksanadar Tijanić, Zoran Stojković, itd). (021)

ĐUKANOVIĆ UMESTO MAROVIĆA?
Milu Đukanoviću ponuđeno je da preuzme mesto saveznog predsednika, tvrde dobro obavešteni izvori. On bi na toj poziciji trebalo da nasledi svog stranačkog kolegu Svetozara Marovića. Đukanović bi se na taj korak mogao odlučiti iz više razloga. Njegov dolazak na mesto predsednika državne zajednice ne bi rešio veliki broj problema, ali bi ih sigurno ublažio, kaže sagovornik Nacionala. Na pitanje šta bi Srbija dobila eventualnim izborom Đukanovića, izvor lista odgovara: “Za početak dobili bi političara kojeg Havijer Solana uvažava”. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com