VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  19. januar 2005.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 19. 01. 2005.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 19. 01. 2005.

KOLIKO JE SIGURNA FOTELJA BOJANA KOSTREŠA

Demokrate se premišljaju?

Ako donošenje konačne odluke o pokretanju "impičmenta" zaista toliko zavisi od drugih, kao što kažu, radikali bi, ako iole drže do obećanja, već na narednoj redovnoj sesiji pokrajinskog parlamenta, a možda i na vanrednoj, trebalo da pokrenu raspravu o poverenju predsedniku Skupštine Vojvodine, Bojanu Kostrešu, čiji je krajnji cilj da ovaj funkcioner LSV - konačno, rekli bi - bude smenjen.
Radikali su u ponedeljak obznanili da su spremni da pokrenu "impičmnet" - kažu da već imaju i više nego dovoljno prikupljenih potpisa poslanika (36, dok je potrebno najmanje 20) - ističući, međutim, da će do toga doći samo ukoliko se vladajuće stranke u Pokrajini javno ne ograde od Kostreševih izjava. Radikali, naime, oštro spočitavaju spikeru vojvođanske skupštine da od svog izbora u javnosti iznosi isključivo lične i partijske stavove "koji ne odražavaju raspoloženje većine u Banskom dvoru, a pogotovo ne većine građana Vojvodine", te da pojedinim izjavama doprinosi "rastu tenzija u Pokrajini". Oni su zatražili da se koalicioni partneri LSV, čiji je Kostreš inače visoki funkcioner, odrede prema njegovim izjavama - da li on time iznosi lične ili pak stavove većine u Banskom dvoru - a ako se tim povodom ne oglase, što znači da podržavaju svog "prezidentea", evo zanimljive tačke dnevnog reda koliko na narednoj sednici Skupštine Vojvodine.
Dve od tri stranke koje sa LSV participiraju u pokrajinskoj vlasti - Demokratska stranka i Savez vojvođanskih Mađara - za sada ne žele da komentarišu Kostreševe izjave. U Pokretu Snaga Srbije pak juče nismo uspeli da dobijemo komentar.
I dok potpredsednik SVM i potredsednik Skupštine Šandor Egereši kaže da ta stranka "ne vidi nijedan razlog zbog čega bi glasala za Kostreševu smenu, jer je kompletna pokrajinska vlast sposobna, u njoj su kvalitetni ljudi koji rade u duhu evropskih vrednosti", njegov kolega iz Banskog dvora, a inače prvi čovek vojvođanskih demokrata, Borislav Novaković u izjavi za "Dnevnik" ne da nije toliko decidirano protiv smene, nego je čak i iznenađujuće zagonetan po pitanju ponašanja DS pri možebiti skupštinskoj raspravi o poverenju Kostrešu.

Šta radikali zameraju Kostrešu
Najspornija izjava Bojana Kostreša za radikale, u kojoj je, po njima, očigledna koncentracija separatističkih namera, beše ona "da novim ustavom Srbije Vojvodina mora da dobije više nego veći stepen autonomije". Obrazlažući na konferenciji za medije "drugi razlog" za Kostreševu smenu - prvi je, podsetimo, njegov nelegalni izbor za predsednika Skupštine - šef pokrajinskih poslanika SRS Milorad Mirčić ukazao je i da su Kostreševe izjave "opasne jer se, i to nimalo slučajno, pojavljuju u vreme porasta tenzija na Kosovu i na jugu Srbije, čime predsednik Skupštine doprinosi porastu tenzija i u Vojvodini".

- Marketinšku najavu opoziva predsednika vojvođanskog parlamenta Bojana Kostreša neću komentarisati. Kada radikali podnesu predlog i obrazlože inicijativu, videćemo da li, sem marketinškog, taj njihov potez ima još neko utemeljenje, navodi Novaković.
Nepoznanica je, međutim, da li su ovi navodi tek "uzvratno uslovljavanje" ili se demokrate, iz trenutno nepoznatih razloga, zaista i premišljaju po pitanju dalje podrške Kostrešu.
Po Poslovniku, da bi predsednik Skupštine bi smenjen potrebno je da za takvu inicijativu glasa većina prisutnih poslanika. Od 120 poslanika u vojvođanskoj skupštini, sami radikali imaju 36 mandata, ali Mirčić je s razlogom uveren da bi za Kostreševu smenu glasali i poslanici Demokratske stranke Srbije (7) i Socijalističke partije Srbije (8), ali i pojedini poslanici izabrani ispred grupa građana. Sa eventualno glasovima demokrata, radikalski naum imao bi zagarantovani uspeh.
Pri eventualnom glasanju o Kostreševoj smeni na drugoj strani, sigurno bi ostali LSV i SVM, dok bi G17 Plus, najavila nam je tako šefica poslanika te stranke Jadranka Bjelan Balaban, verovatno ostao po strani - kao, uostalom, i pri Kostreševom izboru 30. oktobra prošle godine.
Ako je nemušti stav demokrata ništa drugo nego to što jeste, to ne mora da znači da je do kraja otklonjena mogućnost da Bojan Kostreš, posle tek tri meseca provedenih na mestu prvog čoveka Skupštine, bude smenjen. Naime, neprijatne draži proste većine, koja se traži pri razrešenju predsednika Skupštine (kao i pri izboru), na svojoj koži je osetio Kostrešev prethodnik, Nenad Čanak. U pokušaju da ga smene, u oktobru 2001, demokrate za to nisu imali podršku apsolutne većine poslanika u Banskom dvoru, no zbog brojnog stanja poslanika u sali za sednice pri glasanju, naum im je doživeo neuspeh za tek koji poslanički glas.

SARADNJA NOVOSADSKOG FAKULTETA ZA SPORT I TURIZAM SA BIZNIS ŠKOLOM U BARSELONI

Otvara se put duplim diplomama

Najmlađa visokoškolska institucija u Vojvodini, privatni Fakultet za sport i turizam u Novom Sadu, koji postoji od oktobra prošle godine, opredelila se da svoj obrazovni lik, u skladu sa principima Bolonjske deklaracije, izgradi po uzoru i kroz neposrednu saradnju sa Školom za biznis i turizam (Eskuela de Administracion de Empresas - EAE) iz Barselone, koja je osnovana još 1958. godine, a danas uživa reputaciju prave internacionalne visokoobrazovne institucije, s obzirom da čak 53 odsto njenih studenata nisu Španci i dolaze iz 46 zemalja sveta, a i među nastavnicima su pripadnici 11 nacija. Dve škole pred kraj prošle godine potpisale su sporazum o strateškoj saradnji, a šta ona konkretno podrazumeva juče su pokrajinskom sekretaru za obrazovanje i kulturu Zoltanu Bunjiku i njegovim saradnicima predstavili dekan Fakulteta za sport i turizam Zlatko Ahmetović i internacionalni dekan EAE-a Migel Moran Sardina.
Kako je rekao dekan Ahmetović, za novosadski Fakultet kao najznačajnije opcije buduće saradnje sa EAE su otkup licence obrazovanja te obrazovne institucije (za dodiplomske i poslediplomske studije), mogućnost izdavanja takozvanih duplih diploma koje bi bile validne u Evropi (predviđeno je da studenti jedan deo nastave imaju u Novom Sadu, a drugi u Barseloni), formiranje i korišćenje zajedničkog obrazovnog jezgra (prostor, oprema, kadrovi), kao i da španski partneri promovišu novosadske dodiplomske studije na trećim tržištima... Naravno, finansijski i organizaciono najzahtevniji segment ove saradnje-duple diplome mogle bi, u najpovoljnijim okolnostima, postati stvarnost tek od školske 2006/07. godine.
Predstavivši tradiciju i potencijale EAE-a, dekan Migel Moran Sardina posebno je naglasio da je, odlučujući se za saradnju sa Novosađanima, ova škola iz Barselone imala na umu da je obrazovni sistem u našoj zemlji odličan i da naš obrazovni kadar ima dobru međunarodnu reputaciju. On je, konstatovao da u poslovnom svetu nije važno odakle je vaš partner već da ugovor bude od obostrane koristi, kao i da ideja ujedinjene Evrope podrazumeva otvorenost zemalja i institucija za saradnju.
Podsetivši da je AP Vojvodina pre šest meseci postala granični region sa EU, te da je ova pozicija dodatno pokreće da traži međunarodnu saradnju, Zoltan Bunjik je rekao da se ta saradnja traži i u kontaktima sa obrazovnim ustanovama u Evropi i drugim delovima sveta.
- Svako iskustvo uspešnih pomoći će našim ustanovama da se razviju. Pokrajinska uprava daje mogućnost da obrazovne ustanove budu još uspešnije - rekao je Bunjik, izrazivši nadu da će i saradnja Fakulteta za sport i turizam i EAE-a uspeti. V. Č.

NA POMOLU NELEGALNA PRODAJA DRŽAVNIH ORANICA PP „SOKOLAC” U NOVOM BEČEJU

Biserno ostrvo na rasprodaji?

Oko 230 hektara državnih njiva na Bisernom ostrvu – dragulju Tise i Vojvodine – koje se nalaze u sastavu novobečejskog poljoprivrednog dobra PP "Sokolac", uskro bi, protivno svim važećim zakonima, mogle biti prodate, jer su oranice, takođe suprotno svim propisima, stavljene pod hipoteku, a poverilac kome dugovi nisu izmerini sada traži svoj novac – potvrđeno je za "Dnevnik" i u samom "Sokocu", a i od zastupnika biših – predratnih vlasnika ovog imanja.
"Sokolac" je, da podsetimo, pre oko godinu i po dana prodat konzorcijumu u koji su uključene domaće i firme iz Mađarske, to jest subotičko-debrecinskom kapitalu. Međutim, od samog početka, to jest odmah po završetku privatizacije, počeli su problemi, upravo zbog hipoteka, dugova i drugih obaveza jer novi vlasnici tvrde da pre kupovine za njih nisu znali.

Nije prvi slučaj
Namera da se prodaju državne njive na Bisernom ostvu nije prvi ovakav pokušaj, jer je prema tvrdnjama republičke ministarke poljoprivrede Ivane Dulić-Marković samo Ministarstvo do sada u nekoliko slučajeva moralo da interveniše kod sudova kako bi se u poslednji čas sprečila nelegalna transakcija. Ministaraka je naglasila i da Ministarstvo poljoprivrede ne želi da se meša u rad pravosuđa, ali je istakla i da se prodaja državnih njiva ne sme dozvoliti.

Sadašnji vršilac dužnosti direktora "Sokoca" Ferenc Švamer kaže da će, ukoliko nadležni sud zaista stavi državne njive na Bisernom ostvru na licitaciju, to biti potpuni apsurd jer se prema važećim zakonima mogu prodati samo društvene oranice, a ne i one državne. On kaže da je hipoteka na spornih 230 hektara stvljena pre privatizacije i da sadašnji vlasnici za to pre kupovine nisu znali.
– Agencija za privatizaciju je u slučaju "Sokolac" prodavala mačku u džaku, i to je izvor svih trenutnih problema – rekao je Švamer, dodavši da nije jasno ni kako su državne njive uopšte mogle biti stavljene pod hipoteku.
Zastupnik bivših vlasnika njiva na Bisernom ostrvu, naslednika porodice Rohoci, Igor Gvozdenac kaže da je licitacija za prodaju državnih njiva spremna, ali da je država mora sprečiti.
"Sokolac" raspolaže s ukupno 7.300 hektara obradivog zemljišta, od čega je 4.100 hektara državno vlasništvo povereno ovom nekadašnjem dobru na gazdovanje, a 3.200 hektara je vlasništvo “Sokoca”.
"Sokolac" je proslavilo vino “krokan” jer vinova loza od koje se pravi može da uspeva samo na Bisernom ostrvu, kraj Mrtve Tise. Međutim, krokana na "Sokocu" gotovo da više i nema, ali to je sasvim druga priča. D. U.

Sneg samo na Slanoj bari

U Novom Sadu je juče izjutra pao prvi sneg ove zime. Ova vest u januaru ne bi izazvala posebnu pažnju da je beli pokrivač prekrio ceo grad.
Zahvaljujući retkom prirodnom fenomenu, stanovnici Slane bare su juče jedini u Vojvodini imali privilegiju da čiste sneg sa staza i ispred kuća. Žitelji ovog naselja nisu bili iznenađeni kada su ujutro, krećući na posao ili u školu, ugledali sneg, ali nisu mogli da se načude kada su prešli most i videli da u celom gradu nigde nema ni pahuljice. Čudom su se čudili i Novosađani koje je juče put naveo preko mosta na kanalu DTD, jer su imali utisak kao da su se odjednom našli na Kopaoniku ili Zlatiboru. Međutim, beše to novosadska Slana bara ili, kako je neki juče u šali nazvaše -"Snežna bara"!
- Ovo je stvarno neverovatno - rekla nam je Gordana Mesaroš. - Kada sam došla na posao, niko mi nije verovao da je u mom kraju pao sneg. Svi su mi se smejali. Kako kaže, njen sin je, čim je ustao iz kreveta, počistio sneg ispred kuće i sa staza u dvorištu.
Sneg je iznenadio i najiskusnije meteorologe, jer je pojava ove padavine na vrlo uskom području izuzetno retka.
- Svi radarski i satelitski snimci nisu registrovali nijedan snežni oblak - tvrdi meteorolog Milan Bogdanović. - Pretpostavljam da je sneg pao iz debelog sloja magle. To se retko dešava, ali i kada padne na ovaj način debljina belog pokrivača bude svega jedan do dva centimetra, a na Slanoj bari je juče napadalo tri do četiri centimetra snega. U pitanju je zaista čudna pojava koja će sigurno proučavati i analizirati stručnjaci.
Zimskoj idili najviše su se obradovali mališani koji su juče jedini u Pokrajini imali tu sreću da uživaju na snegu. Dok su ostali klinci jurili za loptom ili se zanimali video igricama, najmlađi stanovnici Slane bare su se grudvali i sankali.
- Mnogo sam se obradovala i jedva sam čekala da dođem iz škole i izađem na sneg - rekla nam je sedmogodišnja Aleksandra Horvat, dok je na sankama vukla trogodišnju sestricu Natu.
Tako je, napokon, prvi put ove zime u Novom Sadu pao sneg. Videli su ga, međutim, samo oni koji žive ili su juče imali privilegiji da se nađu na Slanoj bari.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 19. 01. 2005.

UKIDA SE DAN GRADA, UVODI SE KRSNA SLAVA
Srpska radikalna stranka će predložiti da se ukine obeležavanje 1. februara kao Dana grada i da se uvede proslavljane krsne slave. Lider novosadskih radikala Igor Mirović kaže da će njegova stranka predložiti da se izmeni statut i ukine obeležavanje 1.februar, kada je Novi Sad od austrijske carice Marije Terezije otkupio slobodu. On u izjavi Dnevniku najavljuje da će novi Statut biti donet do leta i da će u njemu kao praznici ostati 9. novembar, dan kada je 1918. godine srpska vojska ušla u Novi Sad, kao i 25. novembar, kada je na Velikoj narodnoj skupštini Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena doneta odluka o prisajedinjenju Banata, Bačke i Baranje Kraljevini Srbiji. Mirović nije ništa rekao povodom 23.oktobra, koji se obeležava povodom oslobodjenja Novog Sada u II svetskom ratu. Funkcioner radikala najavlje i da će inicirati i razgovarati sa vladikom novosadsko-bačkim Irinejom Bulovićem da grad ponovo dobije priliku da proslavlja slavu. Prema njegovim rečima to bi bio Đurđevdan, koji je i slava Saborne crkve u Novom Sadu. Novi Sad kao grad do sada nije imao krsnu slavu, a izmedju dva svetska rata novosadski Srbi slavili su Sveta tri jerarha, slavu najstarijeg novosadskog pravoslavnog hrama - Almaške crkve. (021)

KORHEC ČESTITAO BAJRAM
Povodom praznika Kurban Bajram, pokrajinski ministar za nacionalne manjine Tamaš Korhec uputio je čestitku imamu i vernicima islamske verske zajednice koji žive u Vojvodini. ''Naša je iskrena želja da svaki pojedinac-vernik islamske zajednice, njihove porodice i najbliži Kurban Bajram dočekaju i provedu u uverenju da tolerantnim i udruženim delovanjem možemo učiniti da se na teritoriji Vojvodine, poštuju kulturne i verske različitosti i stvore uslovi da svaka nacionalna i verska zajednica razvija, neguje i afirmiše svoje najviše vrednosti'', saopšteno je iz vojvođanske vlade. (021)

HAPŠENJA GENERALA NA SVETOG SAVU?
Trojica generala koje traži Haski sud biće uhapšeni do 27. januara ukoliko se sami ne predaju, piše list Danas pozivajući se na krugove bliske Vladi Srbije. Prema izvorima lista, uskraćivanje američke pomoći Srbiji od deset miliona dolara je posledica dogovora Vašingtona i Beograda, a namera je, kako navodi sagovornik Danasa, da se javno mnenje u Srbiji pripremi za hapšenje i isporuku generala Hagu, pošto je "Srbija stavljena pred svršen čin i ne sme nastaviti putem Milosevića - izolacijom". Kako se dalje navodi, hapšenja ne bi bila spektakularna, poput onog kada je hapšen Veselin Šjivančanin. (Danas)

ODLAGANJE PRISTUPANJA STO?
Mere koje SAD preduzimaju prema Srbiji mogu da imaju za posledicu "odlaganje pristupanja Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO)", upozorio je srpski ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić. "Za 15. februar ove godine bilo je predviđeno formiranje radne grupe STO za Srbiju. Ukoliko SAD uskrati svoju podršku nisam siguran da će ta radna grupa biti formirana i to bi stvorilo velike probleme u procesu priključenja Srbije toj međunarodnoh organizaciji", rekao je Parivodić. On je dodao da uskraćivanje pomoći SAD može negativno da utiče i na proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. (Beta)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com