vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 12. 01. 2005.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 12. 01. 2005.
|
|
ODBOR ZA EVROPSKE INTEGRACIJE I MEĐUNARODNU SARADNJU
Regionalna demokratija u Novom Sadu
Skupština evropskih regija (AER), čija je Vojvodina članica od 2002. godine, evroregionalne integracije i saradnja sa susedima kao i sa matičnim državama nacionalnih zajednica u Vojvodini, i naposletku međunarodne organizacije preko kojih se Pokrajini pruža prilika za sopstvenu promociju, strateški su pravci delovanja skupštinskog Odbora za evropske integracije i međunarodnu saradnju regionalnu saradnju, oko čega su juče, već na svojoj prvoj sednici, članovi tog odbora postigli punu saglasnost. Takođe, odbor se založio za bolju koordinaciju međunarodnih aktivnosti između Skupštine Vojvodine i Pokrajinske administracije, a naročito između Administracije i Privredne komore Vojvodine, što je, kako je istaknuto, važan preduslov za postizanje boljih rezultata na polju privredne saradnje. Odbor je, inače, bez diskusije usvojio izveštaje o nedavnim posetama delegacija Pokrajine zasedanju Generalne skupštine AER-a u Beču, Francuskoj kao i nemačkoj pokrajini Baden Virtenberg. Savetnik predsednika vojvođanske skupštine za međunarodnu saradnju, Aleksandar Kravić posebno se osvrnuo na bečki dogovor sa vrhom AER-a o organizovanju Konferencije o regionalizmu, koja će 1. i 2. marta biti održana u Novom Sadu. Uz predstavnike članica AER, na tom skupu očekuje se učešće i predstavnika OEBS-a, Venecijanske komisije i Saveta Evrope, a kao jednu od ključnih tema konferencije Kravić je naveo definisanje pozicija regionalnih vlada u državnim ustavima, o čemu će govoriti predstavnik Venecijanske komisije. Ta tema, dodao je Kravić, utoliko je važna imajući u vidu da je Srbija ponovo u procesu ustavopisanja. Naša je želja da se Vojvodina, uz pomoć Skupštine evropskih regija, uključi u pravno definisanje Vojvodine kao autonomne pokrajine u novom ustavu Srbije na principima modernih evropskih stremljenja, istakao je Kravić. Sama konferencija, inače, biće održana samo par dana uoči isticanja najnovijeg roka za završetak novog ustava - 4. marta - kako je to za naš list netom prognozirao predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković.
- Evropa regija sve više zamenjuje Evropu država i to je ono što treba da imaju na umu i vlasti u Beogradu. Vojvodina treba da dobije autonomiju koja će biti na tragu modernih evropskih stremljenja, a ne da se ta autonomija određuje u borbi između ustavobranitelja Ustava SFRJ iz 1974. i ustavobranitelja Ustava Srbije iz 1990. godine- kazao je Kravić. Prema njegovim rečima, autonomija Vojvodine mora da podrazumeva i izvorne prihode Pokrajine. “Ako imate autonomiju, a nemate izvorne prihode, to vam je kao kada sin živi kod oca i egzistencija mu zavisi jedino od džeparca koji će mu dati otac”, naveo je Kravić. Potpredsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši najavio je da će ove godine u Novom Sadu biti održana i Međunarodna dunavska konferencija, na kojoj će učestvovati i ministri spoljnih poslova podunavskih zemalja.Predsednik Odbora za međunarodnu regionalnu saradnju Nenad Čanak ocenio je da je prioritet Vojvodine saradnja sa neposrednim okruženjem, a naročito sa zemljama koje su matične zemlje pripadnika manjinskih nacionalnih zajednica u Vojvodini.
Prema okvirnom predlogu progama, koji je predočen članovima odbora i novinarima, na novosadskoj konferenciji trebalo bi da bude reči i o finansiranju regionalnih demokratija u Evropi ali i o stvaranju uspešnih lokalnih i regionalnih vlasti u tranzicionim zemljama.
D. Ko.
|
|
Etničke podele guše građansku autonomiju
Rast napetosti na jugu Srbije i eventualno na Kosovu, odraziće se i na zbivanja u Vojvodini, ocenili su vojvođanski politički analitičari. Prema mišljenju direktora novosadskog Centra za regionalizam Aleksandra Popova i zrenjaninskog Centra za razvoj civilnog društva Vladimira Ilića, zahtevi za etničku podelu Kosova ohrabriće slične namere i u Vojvodini.
Popov je izjavio agenciji Beta da su zbivanja na Kosovu i Balkanu uopšte dovela do toga da sada i u Vojvodini preovlađuje ideja teritorijalne podele te pokrajine po etničkom principu, čime se umanjuju šanse za građansku autonomiju Vojvodine. “Sada vidimo da se i korpus mađarskih stranaka okrenuo konceptu manjinskih autonomija, što mene, kao građanina Vojvodine, rastužuje, zato što mislim da se time umanjuju šanse za građansku autonomiju, koja bi doprinela da se svi bolje osećamo. To više neće biti ona Vojvodina na koju smo mi naučili, gde smo se družili, mešali, gde se nije postavljalo pitanje ko je koje vere i nacije, a pritom su svi imali veoma široka prava”, kazao je Popov.
Ilić je ocenio da u Vojvodini postoji stalno tinjajuća opasnost od međuetničkog nasilja. “Teritorijalna autonomija neke nacionalne zajednice u Vojvodini, može da postoji samo ako postoji teritorijalna podela Kosova. Dakle, ko god zagovara podelu Kosova po etničkom principu, taj zagovara podelu Vojvodine po teritorijalnom etničkom principu”, rekao je Ilić agenciji Beta.
Prema njegovim rečima, novo nasilje po etničkoj osnovi može biti sprečeno samo primenom legalističkog principa, koji podrazumeva da su svi građani jednaki pred zakonom. “Ako međunarodna zajednica pokaže čvrst stav prema tome da ne dopuštaju podelu građana Srbije prema etničkom osnovu, mislim da se mogu očuvati ustavna rešenja. Tu je velika uloga inostranstva, jer Beograd ima uši za inostranstvo, ako već nema za Južnu Moravu, za Kosovo ili za Vojvodinu”, rekao je Ilić. E. D.
|
|
POVRTARIMA SA SEVERA BAČKE OTVARAJU SE VRATA SVETSKIH HIPERMARKETA
U „Metrou” povrće iz Malog Peska
Proizvođači sa severa Bačke koji su nedavno u Horgošu osnovali Zemljoradničku zadrugu „Agrokooperativa”, zahvaljujući novom pristupu u organizaciji učinili su i prve značajnije korake ka plasiranju svojih proizvoda na tržište.
Već od otvaranja hipermarketa „Metro” u Beogradu, 5. januara, u ponudi se našlo povrće zemljoradnika iz Malog Peska, naselja kanjiške opštine koje ima oko 200 žitelja, koji su jedini zastupljeni s ovog područja: japanske rotkve i kelj pupčar s parcela Rudolfa Hajagoša i šargarepa koju proizvodi Vilmoš Balint. Povrće je dobilo prelaznu ocenu menadžera za voće i povrće u „Metrou” Aleksandra Đorđevića, pa sada u ZZ „Agrokooperativa” ulažu maksimalni trud da se ispoštuje ugovoreno.
Prvi ugovor s „Metroom” u „Agrokoopertaivi” smatraju ujedno i investicijom i ulaznicom na veliko tržište, jer direktor Petar Mojzeš ističe da ovdašnji proizvođači mogu da ponude i drugo povrće. On dodaje da je sklopljen ugovor za isporuku povrća u naredna tri meseca.
– Ovo su prvi koraci kojima se otvaraju vrata za plasman proizvoda na izuzetno značajnom, ali probirljivom tržištu, gde treba ispuniti sve uslove u pogledu kvaliteta povrća, pakovanja i rokova isporuke – naglašava Mojzeš. – Prve isporuke, čija vrednost je nedeljno oko hiljadu evra, krenule su dobrim tempom. U narednim mesecima pokazaće se da li možemo da pratimo taj ritam. Potrebno je da tehnički i tehnološki obezbedimo kvalitetno pakovanje, kao i siguran transport.
Japanske rotkve stigle su do „Metroa” delom zahvaljujući i činjenici da su jesenas predstavljene u našem listu, prilikom prezentacije priređene u Horgošu u okviru projekta unapređenja povrtarstva na severu Bačke. Taj projekat započet je u okviru programa „Revitalizacije društva putem demokratskog delovanja” (CRDA), koji realizuje Američka fondacija za razvoj ADF u saradnji s američkom Agencijom za međunarodni razvoj USAID.
Japanske rotkve iz Malog Peska nude se upakovane u foliju i prodaju se na komad, kelj pupčar u pakovanju od pola kilograma i kilograma, dok su šargarepe u pakovanju od kilogram i deset kilograma.
|
|
NESPORAZUM HRVATSKOG NACIONALNOG VIJEĆA I TV NOVI SAD
Ni traga ni divana
Budućnost emitovanja jedine televizijske emisije na hrvatskom jeziku u Vojvodini, “Tragom hrvatskim”(nekadašnji “TV divani”), na Televiziji Novi Sad i dalje je neizvesna – zaključak je koji se nameće nakon razgovora koji su predstavnici Hrvatskog nacionalnog vijeća u SCG pre nekoliko dana obavili s rukovodstvom TV Novi Sad.
– Nije postignuta saglasnost o nastavku emitovanja tog programa – izjavio je tim povodom član HNV-a zadužen za informisanje Tomislav Žigmanov.
Naime, na inicijativu saveznog ministra za ljudska i manjinska prava Rasima LJajića, prošle nedelje su se predsednik Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine u SCG Josip Ivanović i član Izvršnog odbora Vijeća zadužen za informisanje Tomislav Žigmanov sastali s direktorom Radio-televizije Novi Sad Petrom Jovanovićem i njegovim zamenikom Drahomirom Grnjom.
– Razgovarano je o mogućnosti rešavanja ovog problema, jer kao što je poznato, TV NS je obustavila emitovanje već pripremljene emisije i na taj način hrvatskoj nacionalnoj manjini uskratila pravo informisanja na svom jeziku – rekao je za naš list Tomislav Žigmanov, i naveo da je o tom slučaju obaveštena šira domaća i inostrana javnost i da je taj slučaj bio i tema diplomatskih razgovora, a o ovom problemu su razgovori vođeni i između premijera Hrvatske i Srbije, Sanadera i Koštunice.
– Nakon susreta dvaju premijera obećano je da će se ceo slučaj razrešiti i omogućiti emitovanje emisije na hrvatskom jeziku na TV Novi Sad, a to je obećao i generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić prilikom gostovanja na Hrvatskoj televiziji u novembru, kad je naveo da je naredio vraćanje emisije u program. Samo dva dana nakon posete premijera Hrvatske Sanadera SCG usledila je tužba RTV Novi Sad protiv ljudi koji su producirali i pripremali ranije dogovorenu emisiju, kao vrsta političkog pritiska, koja sigurno nije u duhu dogovora i obećanja najviših instanci, a i u međuvremenu potpisanog sporazuma između dve države – Sporazuma o međusobnoj zaštiti manjina, kako Srba u Hrvatskoj, tako i Hrvata u SCG – rekao je za naš list Žigmanov.
On je naglasio da je SCG kao država osnovala Hrvatsko nacionalno vijeće kako bi se bavilo delokrugom rada u oblastima manjinskih prava, a među njima je i pravo informisanja na vlastitom jeziku.
– Kao zainteresovana strana, nakon svih nesporazuma, a na inicijativu saveznog ministra za ljudska i manjinska prava Rasima LJajića, razgovorali smo rukovodstvom televizije Novi Sad sa željom da saznamo na koji način i s kojim kadrovima će biti formirano uredništvo za program na hrvatskom, koje emisije i koji obim programa je planiran, kako i kojim novcem će program biti finansiran. Na tom sastanku smo saznali da je TV NS mimo nas – a na to su imali zakonsku obavezu prema članu 19 Zakona o manjinama – raspisao konkurs za pomoćnika urednika dopisništva u Subotici, koji će biti zadužen i za program na hrvatskom jeziku, i time nas doveo pred svršen čin, jer je konkurs već i završen, a da u njemu kao jedan od uslova nije navedeno i znanje hrvatskog jezika, koji je inače i jedan od službenih jezika u Vojvodini – rekao je Žigmanov, ističući da je tom prilikom delegacija Hrvatskog nacionalnog vijeća iskazala nezadovoljstvo i skepsu, budući da od rukovodstva Televizije nisu dobili odgovore na ona pitanja koja se tiču rešavanja problema informisanja hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini.
Samo direktna saradnja Radio-televizije Novi Sad i ovog tela manjinske samouprave od odlučujućeg je značaja za sistemsko rešavanje početka institucionalnog ostvarivanja prava hrvatske zajednice na informisanje na svom jeziku putem televizije. Međutim, kako je istakao Žigmanov, tokom razgovora nije se došlo do konkretnih rezultata u vezi s rešavanjem ovoga problema.
Da podsetimo, još u novembru predsednik Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine Josip Ivanović zameniku generalnog direktora Radio-televizije Srbije Aleksandru Avramoviću preneo je da Hrvati ne traže ništa više od onoga što TV Novi Sad emituje za pripadnike ostalih manjina i tada je dogovoreno da u dopisništvu u Subotici bude zaposlen odgovorni urednik za hrvatski program, koga bi odredilo Hrvatsko nacionalno vijeće, a on bi sam odabrao saradnike i sačinio novinarski tim koji bi snimao program na hrvatskom jeziku.
M. Živić
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 12. 01. 2005.
|
|
NASTAVLJENA AKCIJA POMOĆI
Na Trgu slobode danas je nastavljena akcija kokičara Kiro Korna i Radija 021 na prikupljanju novčane pomoći za porodicu Milane Marković, prvorođene novosadske bebe u 2005. godini. Kokice su i danas besplatne, a gradjani u postavljenu kutiju mogu da prilože novca koliko mogu za porodicu Igić-Marković. Tezga sa kokicama je otvorena od 10 do 22 časa.
Od javnih preduzeća apelu za pomoć ovoj porodici koji je prošle nedelje uputio Radio 021 jedino se javio Poslovni prostor. Takodje, odazvali su se i pojedinci i privatna preduzeća koji su želeli da ostanu anonimni.
Nakon akcije, Radio 021 uručiće prikupljena sredstva i stvari koje su slušaoci donosili prethodnih dana u naše prostorije porodici koja stanuje u kući bez struje i vode na deponiji u Futogu. (021)
CENTAR GRADA I OVE GODINE RASKOPAN
Centar grada i ove godine tokom leta biće rakopan zbog parternog uredjenja. Direktor JP "Zavod za izgradnju grada" Igor Mirović potvrdio je Dnevniku da će ova investicija biti prioritetna. Ovi radovi trebalo je da budu uradjeni prošle godine posle rekonstrukcije vodovodne mreže, ali su odgodjeni zbog nedostatka novca i kašnjenja u projektovanju.
Predvidjeno je da se zameni ispucali asfalt na Trgu slobode, u Katoličkoj porti i u ulicama u Starom gradu. Peporuka ZIG-a je da se u centru postave granitne ploče sive, tamnosive i ružičasto-crvene boje. (021)
NAGRADA "DR ZORAN ĐINĐIĆ"
U holu Izvršnog veća Vojvodine večeras će biti uručena godišnja nagrada "Dr Zoran Đinđić". Nagrada se dodeljuje, po prvi put, za najbolji diplomski ili magistarski rad iz oblasti filozofskih i socioloških nauka u protekloj godini, kaže za R021 portparolka Rektorata Jelena Cvejin. Prema njenim rečima, nagrada je raspisana krajem prošle godine na sednici Nastavno-naučnog veća Novosadskog univerziteta, a uz finansijsku podršku Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj.
Na konkurs su mogli da se prijave kandidati koji su magistrirali ili diplomirali na sociologiji ili filozofiji na nekom od univerziteta u Srbiji. Radove je pregledao petočlani Odbor kojim je predsedavao novosadski prorektor Mikloš Biro. Za nagradu je konkurisalo 17 kandidata, uglavnom sa Novosadskog i Beogradskog univerziteta.
Dobitniku nagrade "Dr Zoran Djindjić" biće dodeljena novčanu suma u iznosu od 100.000 dinara. Uručenju nagrade u Novom Sadu (zgrada Banovine u 19 h) prisustvovaće predsednik Republike Boris Tadić i premijer Vojvodine Bojan Pajtić. (021)
UDRUŽIVANJE ZBOG INTERESA
Osnivač Udruženja malih akcionara Srbije Branko Dragaš izjavio je gostujući na Radiju 021 da će u maju u Srbiji biti oko milion i po nezaposlenih i da su tačne najave da će tokom godine iz velikih državnih preduzeća biti otpušteno više od 60.000 radnika. On je male akcionare pozvao da se udružuju kako bi bolje prošli prilikom privatizacije. "Tako će videti koja je prava vrednost akcija i prodaće se po najvećoj mogućoj ceni", kazao je Dragaš.
Udruženje malih akcionara se nalazi u Maksima Gorkog 53, a godišnja članarina je 200 dinara. Dragaš kaže da oni za te pare naprave presek stanja preduzeća, savetuju akcionare šta da rade i organizuju udruženje malih akcionara i njihovu registraciju. Ukoliko, zahvaljujući savetima, vrednost akcija na berzi skoči, Udruženje uzima dogovoren procenat. Telefoni Udruženja u Novom Sadu su 557-574 i 475-42-08. (021)
NOVI IZGLED TRIFKOVIĆEVOG TRGA
Na konkursu za idejno urbanističko-rešenje Trifkovićevog trga prvu nagradu od 400 hiljada dinara je osvojio rad beogradskog tima arhitekata u sastavu Nataša Vojvodić, Vladimir Borisavljević i student arhitekture Velibor Vojvodić.
Kokurs je organizovalo Društvo arhitekata Novog Sada u ime investitora JP "Zavod za izgradnju grad", a sve u sklopu planova da Trifkovićev trg tokom 2006. godine dobije novi izgled. Predsednik komisije i predstavnik ZIG-a Djordje Popović kaže za Radio 021 da su II i III nagradu takodje dobile beogradske arhitekte, kao i da je komisija otkupila dva rada i to grupe autora iz Novog Sada i Beograda.
Petrović objašnjava i da će ZIG naknadno odlučiti koji će od ovih radova poslužiti kao osnovni arhitektonski plan za budući izgled Trifkovićevog trga. Svi radovi će od 17. januara biti izloženi u galeriji "Veljko Macut" na SPENS-u. (021)
|
|