VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  30. decembar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 30. 12. 2004.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 30. 12. 2004.

LIKOVNA GODINA 2004.

Vreme retrospektiva

Proteklu sezonu obeležile velike retrospektive Ivana Tabakovića, Petra Lubarde, Branka Filipovića-Fila, te predvodnika domaće neoavangarde Slavka Matkovića, grupe „Led art” i slovenačke grupe „IRWIN”.
Proteklu godinu na planu likovnih dešavanja u našoj zemlji obeležile su pre svega značajne retrospektivne izložbe nekih od ključnih stvaralaca moderne umetnosti, kao i gostujuće tematske postavke. Tu se pre svega misli na retrospektive bardova naše moderne Ivana Tabakovića i Petra Lubarde, kao i enformeliste Branka Filipovića-Fila, zatim predvodnika domaće neoavangarde Slavka Matkovića i grupe “Led art” u novosadskim galerijama, te slovenačke grupe “IRWIN”u Beogradu. Pomenimo takođe i velike izložbe “Jedan vek grafike” i “Grafika pop-arta i nove figuracije” u Galeriji Matice srpske, a od samostalnih ističemo postavku skulptura i crteža Dušana DŽamonje u Beogradu.
Da podsetimo, u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu prikazan je izbor od stotinak dela Ivana Tabakovića (1898-1977) slika, crteža, grafika i keramičkih objekata, čija autorka je bila dr Lidija Merenik. Izložbom je prikazan razvojni put ovog slikarskog velikana 20. veka od socijalnih tema zagrebačkog “zemljaškog” perioda 20-ih godina, preko novosadskog intimizma 30-ih, do inovativne faze metafizičkog i scijentističkog pristupa od sredine 50-ih do kraja umetnikovog života.
Pod naslovom “Sećanje na Lubardu” u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu je povodom tridesetogodišnjice smrti velikana jugoslovenskog slikarstva priređena vredna izložba isključivo iz novosadskih zbirki. Srećnim spojem ranih slika, mahom iz tridesetih godina prošlog veka, i poznijih iz šezdesetih, uz nekoliko crteža i skica i dokumentacioni materijal (knjige, katalozi, pisma, fotografije, lični predmeti), stekao se dobar uvid u Lubardin način stvaranja i veoma rzličite pristupe stvarnosti pre i posle Drugog svetskog rata. Ako bi se prvi period mogao nazvati studijskim i intimističkim, drugi je eruptivan i koloristički, sa odlaskom u apstrakciju.
Slike Branka Filipovića-Fila (1924-1997), našeg autentičnog protagoniste enformela i apstraktnog ekspresionizma, predstavljene su u Poklon-zbirci Rajka Mamuzića u Novom Sadu. Imali smo retku priliku da vidimo njegove velike slikarske formate prikupljene za ovu priliku iz zbirki u Beogradu, Zemunu i Novom Sadu i uživamo u autentičnoj snazi ovog slikara koji je, između ostralog, predstavljao Jugoslaviju na Venecijanskom bijenalu 1990.

Nove tendencije
Povodom desetogodišnjice smrti subotičkog umetnika Slavka Matkovića (1948-1994) u Muzeju savremene likovne umetnosti u Novom Sadu organizovana je do sada najobimnija retrospektiva njegovih dela iz mnogih oblasti kojima se bavio: vizuelne poezije, alternativnog stripa, unikatne knjige, akcija u otvorenom prostoru, mejl-arta, performansa i slikarstva. Autor ove izložbe bio je kustos Nebojša Milenković, a postavka je obuhvatala radove nastale od 1970. do kraja Matkovićevog života. Pravi izvor svežine i vrcavog duha su izloženi Matkovićevi alternativni stripovi nastali od 1974. do 1981. “Čudnovata mašina za mlevenje”, “Mi smo mali šašavi potrošači”, “Nekerman: potrošački foto strip”, “Juče se raspao Bauhaus”, “Bio sam u LJubljani”, ili “Deautorizacija Alana Forda i Art Lovera”.
Domaća publika imala je čast da prva nakon evropske premijere u Berlinu i Hagenu (Nemačka), u beogradskom Muzeju savremene umetnosti vidi retrospektivu kultne slovenačke umetničke grupe “Irvin”, koju je pod naslovom “Retroprincip 1983-2003” priredila Inke Arns, istoričarka umetnosti iz Nemačke. Ova ljubljanska grupa deo je šireg autohtonog umetničkog pokreta Nove slovenačke umetnosti (Neue Slonjenische Kunst ) koji je od sredine osamdesetih godina prošlog veka obuhvatao i muzičku grupu “Lajbah”, pozorišnu trupu “Sestre Scipion Nasice” i dizajnere “Novi kolektivizam”. Sve njih je karakterisao zajednički pogled na umetnost i društvo definisan kao retrogarda ili retroavangarda, a sastojao se u eklektičkim montažama citata iz umetnosti 19. i 20. veka, naročito iz doba ruske avangarde, italijanskog futurizma, socijalističkog realizma i nacističke umetnosti, sve kroz prizmu preispitivanja slovenačke kulture i tradicije.
Konačno, obeležena je i desetogodišnjica novosadske aktivističke multimedijalne grupe “Led art” izložbom dokumentarnih fotografija u Galeriji “Art klinika” i monografijom “Dokumenti vremena”. Postavka fotosa velikog formata pratila je aktivnost brojnih umetnika okupljenih oko idejnog vođe, novosadskog autora Nikole DŽafa - u formi performansa, uličnih akcija, izložbi, koje sve nose jasan predznak reakcije na društveno-političke okolnosti u kojima se živelo tokom 90-ih godina prošlog veka.
Modularni pristup
Apsolutno fascinantna, kako po izloženim delima, načinu prezenatacije i postavci u eksterijeru bila je izložba novijih radova Dušana DŽamonje (1928), jednog od vodećih skulptora bivše SFR Jugoslavije, sadašnje Hrvatske, pa i međunarodne umetničke scene. U Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu izloženi su DŽamonjini radovi iz oblasti skulpture, crteža i arhitektonski projekti, nastali nakon 2000. godine, koji su dupke ispunili ogromni izložbeni prostor, a pojedina monumentalna dela postavljena su i duž Knez Mihailove ulice. Autor je poslednjih godina kreirao jedan karakterističan modul, lučni, zakrivljeni paralelopiped, čijim umnožavanjem, ritmovanjem i konstruktivnim povezivanjem gradi većinu svojih skulptorskih dela. Ovaj modul nalazimo i na njegovim crtežima tušem i sepijom, kao i u maketama za arhitektonske objekte. Na taj nači DŽamonja je sasvim pročistio svoj likovni izraz, konceptualno ga učvrstio, postižući još veći stepen monumentalnosti oblika, karakterističan za njegovo sveukupno delo.

IZIT UPOZORAVA

Liberalizacija sunovratila privredu

Na hronične probleme srpske privrede koji će obeležiti kraj tekuće poslovne godine, najviše je uticala preterana liberalizacija tržišta, ocenili su stručnjaci Instituta za tržišna istraživanja (IZIT). Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac kazao je na konferenciji za novinare da će kraj poslovne godine obeležiti nezadovoljavajuća iskorišćenost kapaciteta, stalna nelikvidnost privrede, velika poreska opterećenja, nedovoljni i skupi krediti i visoki inflatorni pritisak, praćen rastućim spoljnotrgovinskim de ficitom.
“Cenu preterane liberalizacije u poslednje četiri godine skupo ćemo platiti i u 2005. godini”, ocenio je Kanjevac i naveo da će spoljnotrgovinski deficit na kraju godine iznositi 6,8 milijardi dolara. On je istakao povodom Sporazuma o tekstilu, da se ne mogu očekivati dobri rezultati, jer je tekstilna industrija u izuzetno teškom stanju, pogođena nekonkurentnošću i nesposobnošću da se takmiči na evropskom tržištu.
Ove godine je prema rečima Kanjevca, zabeležen i nominalni i realni rast zarada i penzija, ali koji nije praćen povećanjem produktivnosti, što realno znači da će se u godišnjim računima većine preduzeća iskazati gubici u poslovanju. Kanjevac je dodao da je iduće godine prognozirana stopa rasta nezaposlenosti od visokih 22,8 odsto.
Saradnik IZIT-a Saša Đogović kazao je da je rast industrijske proizvodnje u prvih 11 meseci ove godine od 6,9 odsto, “pre svega sezonskog karaktera”, jer je u novembru uobičajeno zabeleženo povećanje proizvodnje sektora električne energije, gasa i vode.
On je dodao da je rast u prerađivačkoj industriji od svega jedan odsto, veoma malo doprineo pozitivnom kretanju opšteg nivoa industrijske proizvodnje. Đogović je ocenio da je zabrinjavajući pad u proizvodnji kapitalnih dobara od 8,8 odsto u novembru, što za posledicu ima izuzetno nizak nivo investicionih aktivnosti u Srbiji.
Stručnjaci IZIT-a naglasili su da je kraj poslovne 2004. godine obeležio realni rast poljoprivredne proizvodnje od 15 do 20 odsto, rast deviznih rezervi, jak inflatorni pritisak i skok planirane inflacije od osam na 12 odsto godišnje.
Cene na malo u Srbiji u januaru neminovno će porasti, jer su mnogi trgovci već sada u cene uračunali porez na dodatu vrednost (PDV) od 18 odsto, najavili su stručnjaci Instituta
za tržišna istraživanja (IZIT). Saradnik IZIT-a Vladana Hamović kazala je na konferenciji za novinare da su trgovci shvatili PDV “kao famozni način da povećaju cene”, iako je smisao primene PDV suprotan i ide u pravcu smanjenja maloprodajnih cena finalnog proizvoda.
Prema njenim rečima, špekulativne kalkulacije PDV-a biće normalne za prvu fazu njegove primene i trajaće do prvog povraćaja poreza, kada će trgovci shvatiti kako sve to funkcioniše.
Kanjevac se složio se da će umesto smanjenja cena za dva odsto, porasti poresko opterećenje posebno za proizvode za koje se do sada nije plaćao porez na promet. On je ocenio da je uvođenje PDV-a “veliki napredak na makro nivou” u Srbiji i izrazio uverenje da će primenom PDV-a doći do veće poreske discipline.
Đogović je istakao da ne treba očekivati inflatorni udar zbog primene PDV-a kao i da se kupovna moć u 2005. godini neće pogoršati, već će se, kako je rekao, ukloniti “virtuelna” kupovna moć, koja je počivala na korišćenju čekova i sistemu odloženog plaćanja. Đogović je naveo da 2005. godine treba očekivati “puzeće stope rasta životnog standarda” u Srbiji, ali i nastavak restrukturiranja, privatizacije i masivniji dotok investicija.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 30. 12. 2004.

STIŽU INKUBATORI U DEČJU BOLNICU
Pokrajinska vlada obezbedila je sredstva za kupovinu osam inkubatora namenjenih Dečjoj bolnici. Kako je izjavio upravnik bolnice, Georgios Konstantinidis, inkubatori će biti u funkciji najkasnije do polovine februara 2005. On kaže da je, zahvaljujući ulaganjima tokom ove godine, bolnica učinjena funkcionalnijom, a osposobljene su i čekaonice, kako bi se izbegle velike gužve uobičajene u proteklim godinama. Konstantinidis kaže da je, zahvaljujući ulaganjima u bolnicu i poboljšanju uslova rada, stopa mortaliteta u proteklih pet godina prepolovljena. Kako je za Radio 021 izjavio pokrajinski premijer Bojan Pajtić, sledeće ulaganje Pokrajine u Dečju bolnicu u Novom Sadu biće dodatno opremanje odeljenja za genetiku. (021)

U POKRAJINI 971 BIROKRATA
U pokrajinskoj administraciji radi 971 radnik, saopštio je predsednik vojvodjanske vlade Bojan Pajtić. On je izneo taj podatak kako bi demantovao napise u medijima da pokrajina ima 1.250 zaposlenih i dodao da je to broj ukupnih radnih mesta, pri čemu nisu sva popunjena. Saopšteno je i da su plate od 13 do 60 hiljada dinara. Inače, za plate u narednoj godini planirano je izdvajanje oko 900 miliona dinara. Prema rečima Pajtića, ta suma se odnosi na sistematizovana mesta, jer to mora po zakonu, ali ceo iznos neće biti realizovan, pošto će biti manje od 1250 zaposlenih. On kaže i da je broj radnika u odnosu na 2000. godinu povećan za preko 200, pri čemu su od tada povećani i nadležnost i poslovi pokrajine. Vojvodjanski premijer navodi da će u predstojećoj godini doći do smanjenja broja radnika za 10 odsto. (021)

IZBORI ZA SKUPŠTINU SCG PO SVAKU CENU
Premijer Srbije Vojislav Koštunica očekuje da će Evropska unija početkom naredne godine izvršiti pritisak na vlasti u Podgorici da ispoštuju Ustavnu povelju u smislu održavanja neposrednih saveznih izbora. "Nema razdruživanja, zaboravite tu reč", kazao je Koštunica nakon poslednje sednice Vlade u ovoj godini. Prema njegovim rečima Crna Gora može da organizuje referednum tek godinu nakon održavanja neposrednih izbora, kao što je zapisano u Ustavnoj povelji. (Slobodna Evropa)

PRELOMIĆE BRISEL
Insistiranje Vojislava Koštunice na neposrednim izborima za saveznu Skupštinu završiče spontanim raspadom državne zajednice, ocenio je crnogorski premijer Milo Đukanović. Šanse za dogovor Podgorice i Beograda su male, a realniji scenario je da se odnosi Crne Gore i Srbije razreše referendumom u manjoj članici državne zajednice, ocenio je Đukanović. Savezni predsednik Svetozar Marović najavio je da bi EU mogla da se uključi u rešenje spora oko neposrednih izbora. Marović je kazao da je njegova obaveza da zakaže izbore u skladu sa Ustavnom poveljom i da če to učiniti kada se steknu zakonski uslovi. (Slobodna Evropa)

DAČIA LOGAN - AUTO GODINE U SCG
Asocijacija automobilskih novinara SCG izabrala je Dačiju logan za automobil godine 2005. u našoj zemlji. Zvanični izbor za nacionalni Automobil godine održava se pod pokroviteljstvom Auto-moto saveza SCG. Prema odluci žirija, Dačija logan dobila je 57 poena, na drugom mestu je Tojota prius - 24, a na trećem Ford fokus sa 20 poena. (FoNet)

CARINA SPREMNA ZA PDV
Direktor Uprave carina Dragan Jerinić izjavio je da je carina spremna za primenu Poreza na dodatu vrednost (PDV) i zloupotrebe koje će njegovo uvodjenje prouzrokovati. "Sa naše strane preduzeli smo sve da se stvore preduslovi da se PDV naplaćuje i vraća onako kako je to zakonom propisano", rekao je Jerinić i naveo da će u prvih tri meseca kontrolisati svi poreski obveznici koji će tražiti povraćaj PDV-a. Prema njegovim rečima, najveće zloupotrebe se javljaju kada uvoznici pokušavaju da smanje osnovicu kod uvoza, a kod izvoza da je povećaju, jer na osnovu toga dobijanu veći povraćaj PDV-a. (FoNet)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com