vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 24. 12. 2004.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 24. 12. 2004.
|
|
ODBOR ZA USTAVNA PITANJA NASTAVLJA RAD NA NOVOM USTAVU
Markovic: Predlog ustava do kraja januara
Pododbor za ustavna pitanja nastavice rad, kako bi resorni odbor republickog parlamenta došao do usaglašenog nacrta Ustava Srbije. Taj radni tekst nakon postignutog konsensusa trebalo bi da potpiše najmanje 50 narodnih poslanika i onda bi o njemu, kao konacnom predlogu, izjašnjavala skupština. Do sada su radni tekst Nacrta ustava, cije polazište je bila verzija Vlade Srbije, podržale DSS, G17 plus, SPO i Nova Srbija, a svoje primedbe pismeno je dostavila i SRS.
Predsednik parlamenta Predrag Markovic izrazio je u izjavi novinarima nakon jucerašnje sednice nadu da ce do kraja januara biti sacinjen precišcen tekst ustava o kome bi se Odbor mogao izjašnjavati. Markovic ocekuje da ce sve poslanicke grupe ucestvovati u tom poslu ukoliko se ne plaše Ustava i izbora. - Odbor je ovlašcen od strane skupštine i svih poslanickih grupa da iskljucivo on pripremi taj predlog. Sve ostalo je regulisano Ustavom i zbog toga niko ozbiljan nije želeo da na odboru prica o proceduri, ili necemu što se ne tice nadležnosti ovog tela. Osnovno je da vi ne sedite u kafani i pricate kako treba voditi trupe u vojsci, ako nemate uniformu, nije vam dat raspored i nikakvog rata nema. Ocekujem da ce odbor imati ispred sebe tekst kao rezultat rada svih odgovornih u pododboru do kraja januara, a onda cemo pristupiti zakonskoj proceduri.
Predsednika bira parlament
Predsednik Srbije ubuduce mogao bi biti biran u republickom parlamentu glasovima 126, a dužnosti bi ga, ukoliko povredi Ustav, razrešavalo dve trecine narodnih poslanika. Ovo je kompromisno rešenje radne verzije Ustava Srbije, iza koje su stale poslanicke grupe DSS, G17 plus, SPO i Nove Srbije, tako što je posle intervencije SRS otpala klauzula kojom je bilo predvideno da se prvi covek Srbije bira na neposrednim izborima, tajnim glasanjem. Mandat predsednika Srbije kraci je za godinu dana i u igri je predlog da on traje cetiri godine.
|
Na samoj sednici odbora šef poslanice grupe DS Dušan Petrovic ponovo je otvorio dilemu da li pre usvajanja konacnog ustavnog predloga treba razmisliti o proceduri donošenja novog ustva. Petrovic se zapitao koja je svrha donošenja samog ustavnog teksta, ukoliko je teško sprovesti referendum na kome treba dobiti potvrdan odovor više od polovine birackog tela, pri cemu je posebno „škakljivo” pitanje Kosova i Metohije. Istovremeno, Petrovic ipak najavljuje da DS nece biti prepreka radu na najvišem pravnom aktu i da ce ucestvovati u pododboru, jer je Srbiji potreban novi Ustav.
Šef poslanicke grupe SRS Tomislav Nikolic pita se zbog cega je tako strašan problem ukoliko Ustav i ne prode na referendumu i zbog cega unapred treba potencirati nekakvu odgovornost. On je pozvao sve stranke u parlamentu da u ovaj posao udu iskreno, jer radikali izlaze iz svega toga ukoliko ozbiljnih pomaka ne bude do kraja januara. Nikolic predlaže i da se izbori za parlament državne zajednice pomere za april, ukoliko bude moguce da u istom danu bude održan i referendum o novom Ustavu.
Poslanik SPS Milorad Vucelic ponovio je stav svoje stranke da je postojeci ustav dobar i da ga samo treba osavremeniti.
Utisak šefa poslanicke grupe DSS Miloša Aligrudica je iz onog što je do sada radio ustavni pododbor, da se ne vidi previše razlika. Tekst koji je radno polazište potekao je od DSS-a, a kroz ekspertski deo posla pretrpeo je izmene, kako bi se došlo do usaglašenog teksta.
Prema upozorenju Dragora Hibera, ustav jasno navodi ovlašcene predlagace ustavnog teksta, a to su 100.000 gradana, 50 poslanika, vlada i predsednik Srbije. Stoga on je upozorio da sam odbor za ustavna pitanja ne može biti telo koje ce usvojiti predlog ustava o kome se parlament izjašnjava, vec iza njega mora stati neko od ovlašcenih predlagaca.
|
|
POTPREDSEDNIK DS DUŠAN PETROVIC ZA „DNEVNIK”
Tadicev ustav do Nove godine
Potpredsednik DS Dušan Petrovic najavio je za “Dnevnik” da bi tekst predloga ustava koji se radi u kabinetu predsednika Srbije Borisa Tadica trebalo da bude završen do kraja godine. Na pitanje kako DS vidi razrešenje dileme oko nacina promene Ustava, Petrovic istice da u ovom trenutku postoji jedan put i to rešenje iz postojeceg ustava. DS traži jasan stav o tome ko bi sve trebalo da ucestvuje na referendumu imajuci u vidu cinjenicu da bi gradani Srbije, koji žive na Kosovu i Metohiji trebalo da budu ukljuceni u proces donošenja ustava, jer drugacija odluka može imati veoma znacajne reperkusije na položaj Srbije u iducoj godini, kada bude otvoreno pitanje statusa južne srpske pokrajine. DS je otvorena za svaku drugu mogucnost oko koje bi se zajednicki, konsenzusom utvrdilo da je legitimna. Izmedu ostalog to bi mogla biti i ustavotvorna skupština, ali vrlo važno je imati saglasje strucne javnosti, politicki konsenzus oko rešenje i jasan put kako da donesemo novi Ustav. Na pitanje, kako ustavni predlog predsednika Srbije vidi donošenje novog najvišeg pravnog akta, Petrovic odgovara da je u toku definisanje revizione klauzule. Kako sada stvari stoje taj put bice nešto lakši nego što je sada, odnosno nece biti predviden ovako oštro postavljen referendum. Kao jedna od varijanti u ovom trenutku jeste referendum sa nešto blažim cenzusom, ali to još nije finalna verzija. Zamoljen da prokomentariše optužbe na racun DS da opstruira donošenje Ustava samo zbog klauzule vezane za predsednika Srbije, Petrovic odgovara da nije kljucno pitanje pozicije predsednika republike, jer se zna da se posle donošenja novog Ustava, ustavnim zakonom reguliše kada sledi izbor skupštine, predsednika i drugih organa. S. St.
|
|
NENAD CANAK, PREDSEDNIK LSV
Koštunicini predizborni ratovi
Predsednik LSV Nenad Canak upozorio je juce da bi dogodine moglo da dode do novih oružanih sukoba na jugu Srbije i na Kosovu, koje vlada Vojislava Koštunice namerava da iskoristi u predizborne svrhe. Canak je na konferenciji za novinare ocenio da aktuelni pokreti vojnih trupa na jugu Srbije upravo nagoveštaju takav sled dogadaja.
- Kao pred prošle izbore u Vojvodini, tako se sada “patriotska osecanja” gradana pojacavaju i na Kosovu, a sve to zbog izbora naredne godine. Jug Srbije i sever Kosova su potencijalna ratna žarišta, a kao posledicu imali bismo ostvarivanje Cosicevog plana o podeli Kosova a time i od Srba etnicki ocišcen prostor južno od Ibra, naveo je Canak.
Prema njegovim recima, ustav koji bi bio donet u tako pregrejanoj politickoj atmosferi, bio bi ništa drugo do njena refleksija - drugim recima, napomenuo je Canak, dobili bismo ustav poput važeceg.
On je ocenio da briga koju Koštunica, Tadic i njihovi politicki saveznici pokazuju za situaciju u Republici Srpskoj, zapravo briga za ostvarivanjem velikosrpskog projekta i naglasio da beogradska politicka oligarhija opet pokazuje da je pre spremna da žrtvuje i citave narode “nego i zrno svoje vlasti”.
Canak je kritikovao netom usvojeni zakon kojim su izjednacena prava cetnika i partizana, ocenivši da je njegova osnovna svrha relativizovanje uloge svih u prošlim ratovima te da time Srbija samo potvrduje da je talac haških optuženika. Uz opasku da takvim potezima konsekvence snose svi gradani, Canak se i zapitao da li to znaci da i ustaše i honvedi mogu da se nadaju penzijama u Srbiji.
D. Ko.
|
|
„DNEVNIK” ISTRAŽUJE OJ SRBIJO MEĐ’ ŠLJIVAMA I PROROCIMA
Rogati na zvezdanom brvnu
“Talas nasilja na Kosovu 13. i 14. januara; opasnost da Vranje ostane van Srbije; obrt u rasvetljavanju Đindicevog ubistva; novi izbori donose novu vlast (ajde?!?); Crna Gora otcepljena do kraja godine; politicki alpinizam Bogoljuba “BK moja mreža” Karica; odlazak hrišcanskih duhovnih poglavara; Karadordeva sudbina Karadžica i Mladica; šamari kriminalaca po nezavisnim medijima...”‡ jednom recju, opšti haos! Ovakvu nam 2005. prorice cuveni vidovnjak, inace magistar bele magije Lav (koji ne spava) Geršman, koji vec po difoltu, dakle tradicionalno, negde u ovo vreme osvane u medijima, skidajuci velove tajni sa godine pred nama. A da je jedini, nije. Bar tu je Srbija (brale) u izdašnom suficitu (za one koji su, neumorno prateci ekonomske vesti, zaboravili šta ova rec znaci podsecamo da je u pitanju pojam dijametralno suprotan od svakodnevnog deficita). Doduše neke smo i pohapsili, setite se samo vidovite Zorke, ali bogu hvala u Srbiji proroci uspevaju k’o šljive i bezmalo k’o subvencionisane maline. “Javljaju” se i javlja im se na sve strane, doduše poslednjih godina su u znacajnoj meri frontalni rat zamenili prorockom gerilom, a naš narod samo upija. Da se razumemo, devedesetih je ova zemlja za njih bila pravi raj, do te mere da su u jednom momentu vodili mrtvu trku sa po gledanosti neprikosnovenim latinoamerickim serijama. Danas je situacija, bar ona zvanicna, donekle izmenjena, ali su se vidovnjaci, moramo da priznamo, vrlo brzo pregrupisali i prilagodili sveprisutnoj tranziciji. A pomenuta tranzicija, cini se, mnogo više ljubi astrologe, nego li hitove iz prošlog milenijuma‡ vidovnjake, proroke, gatare i one koji u ovom poslu preferiraju soc od kafe ili gledanje u bajati prebranac. Tako ove prve “srecemo” u svim novinama (dnevnim, nedeljnim i mesecnim), kao i na svim radio i televizijskim stanicama, dok se ovi drugi, trenutno neuporedivo manje “fensi”, mogu sresti uglavnom po znanim i neznanim “coškovima i budžacima”. Stoga se danas neki od njihovih velikih obožavalaca sasvim sigurno sa puno nostalgije prisecaju onih sada vec cuvenih “javlja mi se... ostanite malo s tim... je l’ se cujemo...” maestralnog LJubiše Trgovcevica u ranim posleponocnim satima na tada, sa vidovnjacke tacke gledišta, neprikosnovenoj “ružicastoj” televiziji. Secate se, i balkanskoj prorocici Kleopatri “ukazivalo se i javljalo” baš na ovoj televiziji. A tek oni “udarni termini” Milje Vujanovic i njenog otkrica, epohalnog dakako, da Japanci (ja‡ pan: “ja iz Panonske nizije”) poticu sa ovih prostora. Dakle, maltene Srbi...
I dok smo nekako i uspeli da preživimo tranziciono “istrebljenje” proroka sa ovih prostora, ali i iz celog našeg regiona, cini se da su nam astrolozi pronašli slabu tacku. Horoskope citamo svi. Doduše, ljudi obicno kada ih pitaju da li veruju u zvezdana predvidanja sa osmehom odgovaraju da je u pitanju tek lagana zabava. No, sama sveprisutnost dnevnih, nedeljnih i ostalih horoskopa, koji se na domacem tržištu sjajno prodaju, govori u prilog potpuno suprotnoj cinjenici. Voli naš narod da veruje da je neko drugi kriv za njegovu muku, pa to ti je. I baš zbog svega toga, rešismo malo i mi da “porazgovaramo” sa zvezdama, onako laicki, ne bismo li možda nazreli odgovore na neka od gorucih pitanja u zemlji Srbija (to vam je ona med’ šljivama i prorocima). Naravno, nismo mi oni “pravi” i nama se nije baš bog zna šta “javilo”, ali vec letimicni pogled na astrološke znake i kombinacije aktuelnih nam lidera, bar se nama tako ucinilo, ne sluti na dobro.
Dakle ovako. Svi ste verovatno culi za onu poslovicu “slažu se k’o rogovi u vreci” ili za pricu o dva ovna na brvnu. E pa nama laicima baš tako izgleda “natalna karta” Srbije (sa okruženjem), jer se ruku na srce suviše “rogatog” sveta skupilo na malom prostoru. Naravno, da nas neko pogrešno ne shvati, cisto astrološki gledano. A ako je suditi po zvezdama, naredna godina za nas ce kako lokalno, tako bogami i globalno biti puna neizvesnosti i teških izazova; s jedne strane tu su Bik “koji sedi” Voja Koštunica, Jarac “od ambicije” Boris Tadic i Ovan “tvrdoglavi” Sveta Marovic‡ drugim recima, sem vec pomenutih rogova, “teška” je to kombinacija zemlje i vatre, a bez trunke vazduha. Možda ce zvucati neverovatno, ali astrološki gledano “vatrogasci” u celoj prici bi trebalo da budu dve Vodolije (rodeni istog dana) Toma “opozicionar sam tim se dicim” Nikolic i Milo “referendum” Đukanovic. Tome bi trebalo dodati da Vodolije (generalno) važe za vizionare, koji nikada ne napuštaju svoje ideale. S druge strane svi znamo da je situaciju u Srbiju skoro nemoguce posmatrati samo u lokalu, te nije zgoreg pomenuti i nešto globalnije “astrološke aspekte”. Dakle, na zvezdanom nebu iznad Srbije “plivaju” i dva “emotivna” Raka‡ Havijer Solana i Buš junior, cije ce “blagotvorno dejstvo”, sudeci barem prema “vidovnjackim” prognozama vrlih domacih politicara, možda najbolje osetiti još jedan “dobrucudni kancer” u politickom bicu Srbije (ovoga puta sa Kosova i Metohije), tamošnji friško imenovani premijer Ramuš Haradinaj. A da predstojeca godina sasvim sigurno nece biti jedna od onih dosadnih pobrinuce se i “nepredvidljiva” Riba iz komšiluka‡ Pedi “gospodar bosanskih prstenova” Ešdaun, nad cijom natalnom kartom se vec uveliko preznojavaju najvideniji vidovnjaci ovdašnje politicke elite.
A osim astroloških, na ovim prostorima sve su citanije i prognoze vrlih nam analiticara, medu kojima su se tokom poslednjih nekoliko godina pojedinci vec izdvojili kao oni koji uvek “pogadaju”. Manje ili više strucno oni nam “otvaraju oci” svojim vizijama politicke i ekonomske i svakolike druge buducnosti. U šta oni gledaju ne možemo pouzdano da tvrdimo, ali je sasvim sigurno da svojim predvidanjima predstavljaju sve ozbiljniju konkurenciju na domacem prorockom tržištu, na kojem za ovu vrstu “roba i usluga” postoji nekoliko opšteprihvacenih pravila. Platiš‡ dobiješ dobru prognozu, ne platiš‡ crno ti se u analizi piše. A ako neko i misli da izmedu klasicnih vidovnjaka i nešto modernijih analiticara i nema neke narocite veze, neka se samo priseti Balaševicevog stiha “princip je isti, sve su ostalo nijanse”...
Ipak, nema razloga za brigu. Jer, nismo ni najgori od sve dece po ovom pitanju. Radi to i upražnjava i ostatak planete samo za vece pare, shodno svom standardu.
Stranu pripremili:
Jasna Budimirovic i Aleksa Grubeša
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 24. 12. 2004.
|
|
BADNJI DAN ZA JEDAN DEO HRIŠCANA
Za hrišcanske vernike koji poštuju novi, Gregorijanski kalendar, danas je Badnji dan, drugog po znacaju hrišcanskog praznika - Božica. U Vojvodini ovaj crkveni praznik 25. decembra slave rimokatolici, protestanti, kao i pravoslavni Rumuni i jedan deo grkokatolika.
Savezni predsednik Svetozar Marovic cestitao je Božic svim gradjanima Srbije i Crne Gore katolicke veroispovesti, saopšteno je iz Palate federacije. Božicne cestitke Marovic je uputio i predsedniku Biskupske konferencije SCG, nadbiskupu beogradskom Stanislavu Hocevaru, nadbiskupu barskom i primasu srpskom Zefu Gašiju i kotorskom biskupu Iliji Janjicu.
Savezni ministar za ljudska prava Rasim Ljajic, ministar vera Srbije Milan Radulovic, premijer Vojvodine Bojan Pajtic i pokrajinski ministar za nacionalne manjine Tamaš Korhec cestitali su Božic katolickim i protestantskim crkvama, verskim poglavarima i svim vernicima koji taj praznik slave po Gregorijanskom kalendaru.
Novokalendarski Božic hrišcanskim vernicima cestitali su i gradonacelnica i predsednik gradske skupštine Maja Gojkovic i Zoran Vucevic. (021)
NOVI SAD BEZ POVERENIKA
Gradski poverenik za informisanje Ivanka Tepic bez obrazloženja je dobila rešenje gradonacelnice Maje Gojkovic o prinudnom godišnjem odmoru. Dnevnik piše da je rešenje stiglo nekoliko dana pošto joj je receno da svi poslovi idu preko šefa kabineta gradonacelnice Ženje Žakic, koja joj je i savetovala da bi trebalo da uzme bolovanje ili godišnji odmor.
U kabinetu gradonacelnice list nije dobio obrazloženje odluke o slanju na godišnji odmor poverenika za informisanje, dok im je Žakiceva kazala da je pitanje nekulturno". Ko ce obavljati posao povernika koji bi trebalo da omoguci primenu Zakona o javnom pristupu informacijama od javnog znacaja, odnosno da gradjani imaju pravo da dobiju sva javna dokumenta lokalne samouprave, za sada nije poznato. (021)
PLATE DIREKTORA DO 200.000
Neto zarade direktora javnih preduzeca u Srbiji, prema podacima "Blica", krecu se od oko 70.000 dinara koliko iznosi prosecna ovogodišnja plata direktora NIS-a, do 185.000 dinara koliko mesecno odnese kuci direktor "Jat ervejza".
U javnim preduzecima tvrde da direktori osim neto plata ne primaju nikakve dodatke. Medutim, ministar za kapitalne investicije Velimir Ilic nedavno je rekao da direktor Jat-a Aleksandar Milutinovic, na ime raznih dodataka neto platu pojaca sa još nekih 120.000 dinara pa mesecno zaradi i celih 300.000. (021)
NERADNI DANI ZA VERSKE PRAZNIKE
Ministarstvo rada Srbije saopštilo je da su tokom Novogodišnjih praznika ne radni ponedeljak 3. januar i petak 7. januar, kada se slavi pravoslavni Božic.
Vernici koji Božic slave po Gregorijanskom kalendaru imaju pravo na odmor prvog dana praznika, odnosno u subotu, 25. decembra. (021)
MAROVIC: SVE OPCIJE OKO IZBORA OTVORENE
Predsednik državne zajednice Svetozar Marovic izjavio je da ce "izbore za Skupštinu državne zajednice zakazati kada se stvore zakonski uslovi".
"Nemam nameru da podnosim ostavku i želim da pomognem da Srbija i Crna Gora u narednoj godini budu bliže Evropi", rekao je Marovic posle sednice Saveta za evropske integracije državne zajednice. (FoNet)
SRBIJA SVETOVNA, VOJVODINA AUTONOMNA
Predsednik Skupštine Srbije Predrag Markovic izjavio je da bi ceo posao oko donošenja novog ustava mogao da bude završen u januaru. Oko onoga što je prezentovano kao precišceni tekst složilo se pet od šest stranaka, a kada se usaglase i primedbe Srpske radikalne stranke na osnovni tekst koji su predložile cetiri stranke, posao ce biti zavrašen, rekao je Markovic.
Radni tekst Ustava Srbije, izmedju ostalog, predvida izbor predsednika Srbije u parlamentu na mandat od cetiri godine. U nacrtu koji je izradila republicka vlada ostala su rešenja da je Srbija država srpskog naroda i gradana koji u njoj žive. Skupština je jednodomna sa 250 poslanika. Po nacrtu, u Srbiji su u službenoj upotrebi srpski jezik i cirilicko pismo, a nacionalne manjine imaju pravo na službenu upotrebu svog jezika i pisma u skladu sa organskim zakonom.
Srbija je svetovna država, verske zajednice su odvojene od države i nijedna religija ne može biti uspostavljena kao državna ili obavezna. U Srbiji nema smrtne kazne i zabranjeno je kloniranje ljudskih bica. Ustavom Srbije predvida se pokrajinska autonomija Vojvodine i Kosova, kao i lokalna samouprava. Ustav se menja dvotrecinskom vecinom u Skupštini. (Tanjug/Blic)
|
|