VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  14. decembar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 14. 12. 2004.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 14. 12. 2004.

VELIKA TRAGEDIJA U DOMU ZA DECU OMETENU U RAZVOJU U VETERNIKU

Život izgubio šticenik Dejan Radic

Dvadesetdevetogodišnji Dejan Radic iz Beograda umro je od posledica opekotina u požaru koji je izbio u nedelju oko cetiri sata ujutro u paviljonu B Doma za decu i omladinu u Veterniku, saopštila je dežurni istražni sudija novosadskog Opštinskog suda Sanja Jašarevic-Kužic, koja je obavila uvidaj.
U sobi su u tom trenutku bila još cetiri šticenika Doma, od kojih je dvoje prebaceno u Decju bolnicu sa lakšim telesnim povredama, a dvoje je ostalo u Domu.

Vatra oko Dejanovog kreveta
Po recima direktora ustanove Nedeljka Bekica požar je izbio na odeljenju gde su smeštene osobe teže mentalno retardirane, nepokretni ili delimicno pokretni, koji u potpunosti zavise od tude nege i pomoci. Pripadnici Vatrogasne brigade kažu da bi bilo više žrtava da negovateljice nisu reagovale na vreme i spasle ostalo cetvoro dece iz sobe. Navode i da je požar u potpunosti ugašen pre nego što su stigle njihove ekipe.
- U paviljonu B su te noci bile dve negovateljice i medicinska sestra, a u celoj ustanovi bilo je ukupno deset negovateljica, jedna medicinska sestra, nocni cuvar i vozac. Svi su pomogli u spasavanju dece iz sobe i gašenju požara - prica Bekic i dodaje da je požar brzo ugašen, pre nego što su stigli vatrogasci.
Negovateljica koje je te noci dežurala u prizemlju paviljona Marica Bunjevac prva je primetila požar.
- Svu decu obidem pre pocetka nocne smene oko 20.30 sati, a ponovo obicno oko 21.30 casova. Proverim da li se neko možda otkrio, idem od deteta do deteta, zatvaram prozore soba, gasim svetla i ostavljam odškrinuta vrata. Vrata ne zatvaramo da se deca ne bi budila prilikom obilaska ili eventualnih intervencija, a svetlo gori cele noci u hodniku. Pored toga kada su vrata otvorena, cujemo da li se neko probudio. Medu njima ima i onih koji se plaše i placu nocu - prica i dalje vidno potresena i uzbudena Bunjevac.
Ni u 1.45 sati nije bilo nikakvih promena i ništa se u zgradi nije culo. Iz dežurne sobe izašla je u 3.55 i sve je bilo mirno. Nakon minut, dva vratila se niz hodnik i videla da iz vrata sobe izlazi tanak dim "poput zapaljene cigarete". Vrisnula je da je požar u sobi i tada su joj se pridružile koleginice.
- Kada sam otvorila vrata požar se odjednom razbuktao i sa svih strana je okruživao Dejanov krevet. U sobi pored ove bila su pripremljena kolica za jutarnje presvlacenje, na kojima je bila posteljina i voda. Kvasile smo caršave i bacale na Dejanov krevet, a ostalu decu smo izvlacili iz sobe. Dejanov krevet je bio najudaljeniji, pored prozora. Doneli smo aparate i gasile požar. Do Dejana se probio cuvar i izneo ga iz sobe. NJega smo poslednjeg izvukli - uz suze prica negovateljica Jelena Milutinovic i napominje da pre požara nisu cule nikakav prasak i misli da je i prozor u sobi pukao od siline plamena. Sve je bilo gotovo vec u 4.25 sati, kada su stigli pripadnici policije i služba hitne medicinske pomoci. Medicinska sestra LJubica Aperlic objašnjava da su se te noci borili i za život jednog bolesnog šticenika, takode nepokretnog, na spratu paviljona i da su ga obilazile svakih pola sata.
- Bilo je strašno, nismo znali da li ce se požar proširiti... Radilo se o ljudskim životima, a ne nameštaju koji može ponovo da se kupi. Svi su pomagali... Došla su i radno sposobna deca iz drugih paviljona koja su slušala šta im kažemo, otvarala prozore i luftirala hodnike i sobe - kaže Aperlic i dodaje da negovateljice i sestra uvek rade u timu i nikada ne idu jedna bez druge u obilazak.
Rukovodilac sektora za zdravstvenu negu i higijenu dr Melanija Novak-Striber kaže da deca koja su na tom odeljenju ne znaju šta se dešava, niti imaju razvijenu svest. Oni traže pomoc kada je njima potrebna, a ne zovu zbog drugog deteta. NJihova mentalna retardacija ne dozvoljava dugo pamcenje. Oni zaborave i roditelje ukoliko ih ne posecuju neko vreme.
Povredena deca se oporavljaju
- Hitna pomoc je detaljno pregledala povredenu decu. Sladanu Novkovic (1979) i Violetu Bogdanovic (1976) su ostavili u Domu, a Biljanu Stojanoski (1976) i S. P. (1993) odvezli su u Decju bolnicu zbog tegoba sa disanjem - kaže dr Novak-Striber i napominje da su obe devojcice u dobrom i stabilnom stanju.
LJubica Aperlic i negovateljice zahvalne su i kolegama iz Decje bolnice, jer su zvali da cuju kakvu su terapiju devojcice do sada dobijale.
Dom za decu i omladinu obavestio je roditelje nastradalog Dejana Radica o nesreci. Dr Novak Striber kaže da je u nalazu Sudske medicine navedeno da su opekotine uzrok Dejanove smrti. Ona napominje i da je Hitna pomoc po dolasku mogla samo da konstatuje smrt.
Direktor ustanove Bekic kaže da požar nisu izazvale elektricne i grejne instalacije i da ce istraga pokazati uzrok požara. On nije hteo da prokomentariše da li je neko spolja mogao da ubaci buktinju ili bilo šta što je moglo da izazove požar. Navodi da su im se ranije dešavale krade, najcešce živine koju gaje, i da su im preskakali ogradu i krali naftu. Portparol novosadskog SUP-a major Stevan Krstic kaže da u poslednjih nekoliko meseci nije bilo ni jedne dojave o provali u Domu. Bekic nije odgovorio na pitanje da li u Domu imaju nekih ozbiljnih neprijatnosti sa komšijama.
- Imanje Doma se prostire na 21 hektaru opasane sa 1.250 metara žicane ograde. Cesto je krpimo i popravljamo, a teško je kontrolisati sve one koji ulaze i izlazi na tako velikom velikom imanju. Betonska ograda visoka dva metra bi nam olakšala rad i bila bi najbolje rešenje. To, medutim, košta šest miliona dinara, a mi ih nemamo - kaže Bekic i napominje da imaju samo jednog cuvara, kao i da nikada nisu angažovali obezbedenje.
U paviljonu B smešteno je 100 nepokretnih osoba, a 24 negovateljice o njima vode racuna u tri smene. Paviljon ima dva nivoa, prizemlje i sprat, i po tri negovateljice rade u prve dve smene, a jedna nocu. To su pacijenti kojima je potreban stalni nadzor, jer se kod njih radi o višestrukoj ometenosti. Oni su invalidi i imaju psihicke poremecaje, a cesto i epilepsiju. Treba im posvetiti mnogo pažnje i vremena. Dr Novak- Striber kaže da oni po normativu mogu da zaposle 58 radnika u službi nege, ali to nije dovoljno za posao koji mora da se uradi. Stoga su angažovali još 30 radnika koje placa ustanova.
U Domu u Veterniku niko ne može da se pomiri sa tragedijom koja se dogodila u nedelju ujutro. Kažu da niko nece još dugo moci da izbriše slike tragedije iz pamcenja.
Pripadnici Vatrogasne brigade kažu da bi bilo više žrtava da negovateljice nisu reagovale na vreme i spasle ostalo cetvoro dece iz sobe.

U CETVRTAK SEDNICA SKUPŠTINE GRADA

Imenovanje novih kadrova

Predsednik Skupštine grada Zoran Vucevic zakazao je za cetvrtak 16. decembra trecu sednicu Skupštine grada, a Komisija za kadrovska, administrativna i mandatno – imunitetna pitanja predložila je dnevni red od deset tacaka.
Na skupštinskoj sednici trebalo bi da se usvoji prestanak mandata odbornicima Saši Stevanovicu, Igoru Mirovicu, Zoranu Đakovicu, Branku Dragicevicu i Miloradu Buhi i ujedno potvrde mandati Živanu Vasicu, Dragani Miloševic, Radenku Tomicu, Marinku Ševi i Đuradu Jakšicu.

Izbor direktora
Skupština ce odluciti o imenovanju Dušana Vidacica za direktora JKP “Put”, Miroslava Malobabica za direktora JP “Informatika”, Maksima Vojnovica za direktora JKP “Stan” i Darka Milutinovica za direktora Apotekarske ustanove “Novi Sad”. Komisija je dala i predloge o imenovanju predsednika, njegovog zamenika i clanova stalnih radnih tela Skupštine grada, kao i predloge o izboru novih predsednika, clanova upravnih i nadzornih odbora javnih i javno komunalnih preduzeca. Poslednja tacka dnevnog reda su odbornicka pitanja.
Đorde Rakovic predložen je za predsednika Saveta za budžet i finansije, a za njegovog zamenika Milan Marjanovic, dok su za clanove predloženi Zoran Mašic, Zoran Karan, Dragan Pajic, Sofija Miloševic, Jovan Mandaric, Živan Vasic. Predsednik Saveta za komunalne delatnosti bice Negovan Mitkovic, njegov zamenik Miodrag Miloševic, a clanovi LJubiša Lazarevic, Radivoj Lakic, Jelka Dubajic, Slavko Cigan, Miroslav Kopanja, Saša Boškov. Savetom za urbanizam, poslovni prostor i stambena pitanja predsedavace Branislav Božic, a njegov zamenik bice Aleksandar Jevric, dok su clanovi LJubiša Lazarevic, Mirko Saric, Lazar Kanjeric, Zoran Karan, Goran Tomic, Saša Stevanovic. U Savetu za zaštitu životne sredine predsednik ce biti Branislav Vujin, njegov zamenik Ivan Gerginov, a clanovi Zoran Mašic, Aleksandar Jevric, Stevan Popov, Slavko Cigan, Zoran Zeljkovic, Tomka Miljanovic. Predsednik Saveta za zdravstvenu zaštitu, socijalnu zaštitu i društvenu brigu o deci i omladini bice Dragica Jankov Vidacic, njen zamenik Milan Ernjakovic, a clanovi Cvijetko Novakovic, Sofija Miloševic, Goran Đokic, Zoran Ivezic, Tanja Kedic, Zorica Đurdev. Savetom za obrazovanje i sport predsedavace Biljana Strajnic, njen zamenik bice Darko Kalajdžic, a clanovi Dragica Jankov Vidacic, Goran Đokic, Dejan Cankovic, Miloš Jotanovic, LJubomir Đukovic, Jadranka Bjelica. Milorad Mircic bice predsednik Saveta za statutarna pitanja i lokalnu samoupravu, njegov zamenik Budimir Pantovic, a clanovi Milijan Popovic, Smiljana Kocic, Arsenije Katanic, Đuro Drljaca, Branislav Travica, Bojan Radojevic.
Saveti i komisije
Za predsednika Saveta za javni red i mir i bezbednost predložen je Svetislav Krstic, za njegovog zamenika Veljko Markovic, a za clanove Boško Škrbic, Miodrag Isakovic, Miloš Jotanovic, Vitomir Vasic, Vladan Tihvinski, Dragovan Markovic. Predsednik Komisije za propise bice Milijan Popovic, njegov zamenik Branislav Ristivojevic, a clanovi Marko Petrovic, LJiljana Đurdevac, Zoran Vucevic, Đorde Rakovic, Milun Perkovic. Bojan Radojevic bice predsednik Komisije za obeležavanje praznika, dodelu priznanja i medugradsku saradnju u zemlji i inostranstvu, njegov zamenik Biljana Malovic, a clanovi Milorad Mircic, Miodrag Isakovic, Mirko Dubaic, Cvijetko Novakovic, LJubica Ivkovic. LJiljana Đurdevac bice zamenik predsednika Komisije za javno obaveštavanje, predsednik nije predložen, dok su novi clanovi Zoran Ivezic, Milan Živanov, Mirko Saric, Dušanka Radmilovic, Nada Todorovic. Za predsednika Komisije za stambena pitanja predložena je Milena Biberdžic, njenog zamenika Rada Marinkov, a clanove Milan Živanov, Radivoj Lakic, Negovan Mitkovic, Živan Vasic.
Poslovnikom o radu Skupštine grada utvrdeno je da saveti imaju po devet, a komisije po sedam clanova. Sva predložena imena su iz redova vladajuce koalicije SRS – DSS – SPS. U svim savetima ostavljena su po tri mesta za clanove iz redova opozicije, dok su u komisijama ostala upražnjena dva ili tri mesta. DS, G17 plus i koalicija “Zajedno za Vojvodinu” nisu predložili clanove radnih tela Skupštine, jer smatraju da odluke sa druge sednice Skupštine grada nisu legitimne i cekaju tumacenje republickog ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Komisija za kadrovska, administrativna i mandatno – imunitetna pitanja nije predložila sastav Saveta za kulturu, Komisije za nazive delova naseljenih mesta i javnih službi, Komisije za predstavke i predloge i Komisije za odnose sa verskim zajednicama.
Izmena Poslovnika
Kadrovska komisija uz dogovor sa predstavnicima svih stranaka zastupljenih u Skupštini grada, donela je odluku da se izmeni Poslovnik o radu Skupštine grada. Izmena se odnosi na odbornicku grupu, koju ce moci da formira tri, umesto dosadašnjih pet odbornika. Na ovaj nacin G17 plus i SPS ce moci da formiraju odbornicku grupu, jer ove partije imaju po tri mandata.

Još osam „koraka” do spajanja obala

Još osam središnjih konstrukcija Mosta slobode treba da se namontira da bi se sremska i backa strana spojile. Glavni inženjer iz “Goše” iz Smederevske Palanke Dragoslav Jovanovic objašnjava za “Dnevnik” da je u nekim medijima najavljeno da ce se Dunav premostiti do kraja ove godine, ali da to nije tacno. Naš sagovornik napominje da je, pored složenog posla, i vreme trebalo da ide na ruku radnicima kako bi se svi delovi montirali. Na pilon koji je bliže novosadskoj obali, postavljen je prvi, od tri reda sajli.
- U toku su i unutrašnji radovi u mostu, dok su dve ploce prilazne konstrukcije sa sremske strane izbetonirane - navodi Jovanovic, dodajuci da još dve treba da se asfaltiraju, te ce tako cela prilazna konstrukcija ispred tunela da bude izbetonirana.
Podsetimo da je završetak obnove Mosta slobode planiran za kraj juna 2005. godine. Uz to, nedavno je u Gradskoj kuci potpisan i ugovor o rekonstrukciji tunela najveceg novosadskog mosta. N. H.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 14. 12. 2004.

ČISTOĆA SPREMNA ZA PRVI SNEG
Više od 150 radnika zimske službe "Čistoće" spremno ocekuje prve snežne padavine u Novom Sadu, saopšteno je iz tog preduzeća. U zavisnosti od kolicine padavina radice u tri smene, a spremna je i mehanizacija - sedam cistilica, tri traktora za cišcenje snega, jedan kamion za guranje snega i kamionet za prevoz soli. Svih dvadeset žutih kugli su rasporedene po gradu, a u svakoj se nalazi oko 700 kilograma soli. Meteorolozi su ranije najavili da se sneg ocekuje u poslednjoj nedelji pred Novu godinu. (021)

BEZ POŠTEDE ZA INFORMATICARE
Predstavnici celokupne strucne javnosti jednodušni su u oceni da ce šteta od uvodjenje PDV-a na racunarsku opremu biti mnogo veca i dalekosežnija u odnosu na sredstva koja ce otici u budžet od poreza na racunare. Ova ocena je izrecena i na nedavno održanom okruglom stolu u Privrednoj komori Srbije.
Uvodjenje PDV-a na racunarsku opremu zaustavice razvoj informatickog društva u Srbiji koje je u proteklom periodu imalo najvecu ekspanziju u regionu, kazao je za Radio 021 Slobodan Markovic iz Centra za razvoj interneta. Apeli Društva za informatiku Srbije i drugih strucnih udruženja ministarstvu finansija Srbije da odluka bivšeg ministra Božidara Djelica koji je ukinuo porez na racunare ostane na snazi, nisu naišli na odjek kod nadležnih.
Odgovarajuci na pitanje 021 o razlozima uvodjenja PDV-a za racunare, ministar finansija Mladjan Dinkic se pozvao na praksu u svetu. Uz primedbe na rad nadležnih institucija i vlade, Slobodan Markovic demantuje Dinkica da ce Srbija imati praksu oporezivanja istu kao i svuda u svetu. Primera radi, u Velikoj Britaniji obrazovne ustanove ne placaju porez na racunare, kaže Markovic. Prema njegovim recima, Društvo za informatiku Srbije i druga strucna udruženja informaticara nece odustati od zahteva i pritisaka na vladu da se racunarska oprema oslobodi PDV-a u cilju opšteg razvoja društva. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com