vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 29. 11. 2004.
|
|
SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 29. 11. 2004.
|
|
INTERVJU POTPREDSEDNIK IZVRŠNOG VECA VOJVODINE TIHOMIR SIMIC
Vojvodina trpi zbog beogradske bezosecajnosti
Novom sazivu Izvršnog veca Vojvodine prethodnici su ostavili sacinjene strateške odrednice razvoja Vojvodine, ali i niz nerešenih problema, skoro zaustavljenu privatizaciju od koje novac ni od ranije prodatih preduzeca nije uplacen u vojvodansku kasu, a odbijanjem amandmana na rebalans republickog budžeta kojim bi Pokrajini pripalo više novca, administracija u Beogradu je još jednom jasno pokazala svoju bezosecajnost prema Vojvodini. Na koji nacin, kojim projektima i planovima ce se za pozicije Vojvodine boriti nova pokrajinska vlada, za naš list govori potpredsednik PIV dr Tihomir Simic.
- Projekat Privrednog razvoja AP Vojvodine, koji je sacinjen uz znacajnu pomoc GTZ- nemacke institucije za tehnicku saradnju i pomoc, je projekat za koji sa sigurnošcu mogu da kažem da je trenutno najsolidniji strateški privredno-ekonomski dokumenat u Republici Srbiji. U ovom trenutku strateška komparativna prednost Srbije, a time i Vojvodine, kada je u pitanju izvoz, odnosi se na slobodnu trgovinu sa Ruskom Federacijom, jer nam daje mogucnost izlaska na tržište koje broji više od 200 miliona porošaca.
Kako ce PIV privuci strane investitore?
- U sklopu Programa razvoja privrede APV Izvršno vece je imenovalo 14 najvažnijih projekata vrednosti oko 30 miliona evra, cije operacionalizovanje i brzo sprovodenje u praksi može da donese znacajne prednosti i pokretanje svih privrednih, a time i društvenih tokova u Vojvodini. PIV je na sebe prihvatilo obavezu da ucestvuje i na odredeni nacin stimuliše one koji ulažu kroz te projekte kapital na ovom prostoru sa 25 odsto ucešca iz budžeta Pokrajine. U poslovnom, ekonomskom i finansijskom smislu to bi znacilo da je trenutno Vojvodina najatraktivnije tržište u Evropi u koje bi trebalo investiciono uložiti. Uz stimulacije koje bi pružila Pokrajina su, oslobadanje od carina u iznosu od deset odsto na izvoz na rusko tržište, mogucnost stranim partnerima da bez carine uvezu opremu i mašine novih tehnologija i otvaranje mogucnosti investitorima da im se uloženi novac odmah po realizaciji projekta i vrati.
Da li usporena privatizacija u Vojvodini može da se ubrza i koji su to problemi koji koji je usporavaju?
Moral i politicka procena
Na koji nacin ce PIV insistirati u Beogradu da Vojvodina dobije svoj novavac od privatizacije ?
- Ako postoji odredena politicka volja i ako postoji institucionalna odgovornost onda nisu potrebni nikakvi alati i sredstva prinude, vec je to onda logika obaveze koja nosi odgovornost radnog mesta koje ste prihvatili. Sigurno je da pokrajinski parlament i vlada imaju nacina i metoda da pokrenu te stvari i njihovo rešavanje, ali sigurno je da ne može bitno da utice da se oni reše baš sada i odmah. To je pitanje morala i politicke procene onih koji to drže pod svojom kontrolom. Ali takva situacija gde postoje ogranicenja sa aspekta nadležnosti, nece spreciti ni pokrajinsku vladu ni parlament da jasno stave do znanja i predsedniku Srbije i premijeru republicke vlade i svim ministarstvima da ovakav nacin rada, metodologija i ovakvo “vodenje racuna” o necemu što su vitalni interesi gradana jednog od najznacajnijih delova Srbije je nešto što može da dovede u ogroman problem i njih i nas, a najviše one generacije koje ce doci iza nas.
|
- Želimo da skrenemo pažnju javnosti na sve na šta ne možemo direktno da uticemo, a za šta znamo ko je odgovoran i na nivou Republike. Ocigledan primer za to je privatizacija u Srbiji i Vojvodini, koja je u ovoj i prošloj godini katastroficna po obimu i rezultatima, i to samo zbog toga što jedan broj direktora društvenih preduzeca nije popunio samo jedan jedini dokumenat - prospekt za pristupanje privatizaciji.
Na koji nacin ce pokrajinska vlast privuci u Vojvodinu strane investitore?
- Program privrednog razvoja Vojvodine je i prilikom nedavne posete visoke delegacije pokrajinske vlade Nemackoj na cijem celu je bio predsednik PIV Bojan Pajtic, prezentovan na najvišem nivou, dobio je potvrdu i nakon toga je verifikovan i od strane najviših instanci Evropske Unije. Prioriteni zadatak tom prilikom je bio da predstavimo tih 14 razvojnih programa, njihov kvalitet i logiku ostvarivanja kako bi se Vojvodina i njena privreda pokrenula sa negativnog trenda na kojem se sada nalazi, ali i da se na jasan nacin stavi do znanja svima onima koji se nalaze oko nas, a prvenstveno onima koji žele da ulože kapital kod nas, da vreme koje dolazi pripada periodu koje ce biti obeleženo zakonitošcu u radu, transparentnošcu, intenziviranju kvalitetne privatizacije, domacinske, a ne više “burazerske”.
Da li imate podršku za to i u republickoj administraciji?
- Pre nekoliko dana smo u konstruktivnom razgovoru sa republickim ministrom za kapitalne investicije Velimirom Ilicem usaglasili strategiju, kako da na najadekvatniji nacin sa ovim ministarstvom koje raspolaže velikim strateškim budžetom za kapitalne investicije, deo tog budžeta usmerimo prema Vojvodini koja je dugi niz godina iz njega bila izostavljena. Cinjenica je da Vojvodina predstavlja prirodno i strateško središte i mesto ukrštanja dva najvažnija koridora u jugoistocnoj Evropi, koridora 10 i koridora 7, vodotoka Dunava i da je Vojvodina mesto gde treba postici najviši kvalitet svega onoga što podrazumeva i infrastruktura i uslove za razvoj biznisa. Dobili smo jasnu podršku za tekuce projekte koji su vec zapoceti, ali i za buduce.
O kojim se novim projektima razgovaralo?
- U najskorije vreme ce Pokrajinsko izvršno vece, preko republickog ministarstva za kapitalne investicije, biti upucena ponuda Izraela o regulisanju vodosnabdevanja citave regije Banata, a koje bi se radilo na postojecim magistralnim tokovima, duž autoputeva i železnickih pravaca ciji je vlasnik država, cime bi bila zaobidena citava komplikovana dugogodišnja procedura dobijanja dozvola i eksproprijacije privatnog zemljišta.
U planu je i gasifikacija citave teritorije Vojvodine, potom izgranja svih pratecih objekata koji treba da prate koridore 10 i 7, samim tim i razvoj turizma, eko-turizma, narocito nautickog turizma i svega onoga što treba da prati visoki turizam.
Za sve ove projekte je neophodan i novac, a rebalansom republickog buđeta Vojvodini nisu odobrena tražena sredstva. Kakve ce posledice iz toga proisteci i šta ce preduzeti PIV?
- Pokrajinsko izvršno vece je, nakon odbijanja amandmana kojim bi Vojvodini pripalo više novca, izrazilo negativan stav i nezadovoljsto bezosecajem za ono što Vojvodina u ovom trenutku predstavlja kao resurs. Najodgovorniji ljudi u republickim institucijama, pa i poslanici u republickoj skupštini moraju da shvate da je naš jedini realan, i legalan prikljucak Evropskoj uniji u ovom trenutku status Vojvodine kao evroregije i njeno clanstvo u Skupštini evroregija, a da bezosecajnosti za finese koje podrazumeva budžet Vojvodine prouzrokuje citav niz negativnih aspekata, kao što je dramaticno manji broj hektara zasejane pšenice i drugih kultura, što bi sve trebalo da zabrine. Zbog toga je i procena da se prema javnosti u Srbiji i Vojvodini, pa i medunarodnoj javnosti izade sa stavom koji ce biti formatizovan u vidu deklaracije ili rezolucije i on bi predstavljao oštru ocenu i upozorenje, da se razvoj zemlje može voditi jedino na nacin i uz uvažavanje prioriteta koji u datom trenutku mogu najviše i da pruže. Jer Vojvodina je danas privredno i ekonomski najuredenije podrucje, pa i svaki dinar koji je u nju uložen, ce se republici vratiti udvostrucen.
|
|
DANAS PRVA SEDNICA NOVOG SAZIVA SKUPŠTINE GRADA
Samo verifikovanje mandata odbornika?
Nakon uzbudljiva protekla dva meseca, te vaganja izmedu parlametarnih stranaka ko ce sa kim ciniti vecinu, danas se u 10 sati konacno održava konstitutivna sednica Skupštine grada. S obzirom na to da je DSS odlucila, a bila je odlucujuci teg na ovoj vagi, da se ne prikloni ni radikalskom ni demokratskom bloku, sasvim je izvesno da ce današnja sednica proteci samo u znaku verifikovanja mandata odbornika, te da Skupština još nece dobiti predsednika, zamenika i sekretara, kao ni Gradsko vece.
Sednicu je zakazao dosadašnji predsednik Skupštine Novog Sada Borislav Novakovic, koji je za “Dnevnik” juce izjavio da u zavisnosti od pregovora predstavnika odbornickih grupa u Skupštini grada zavisi i da li ce verifikovanje mandata odbornka biti i jedina tacka dnevnog reda.
- Može da se dogodi i da se pre izbora organa uprave sednica prekine, a da se nastavak održi tek pošto se stranacki predstavnici dogovore - kazao je Novakovic.
Koštunica mora da presudi
Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica danas ce Gradskom odboru ove stranke u Novom Sadu objasniti zašto mora da se ispoštuje odluka centrale u Beogradu, po kojoj se ne preporucuje ucestvovanje ni u jednoj koaliciji u Novom Sadu.
Sinoc na, dugom i po svemu sudeci žustrom, sastanku GO DSS, kojem je prisustvovao i Zoran Drakulic, odluceno je da se na prvoj sednici Skupštine Novog Sada verifikuju mandati poslanika, da se zasedanje potom prekine, te da se nakon razgovora sa predsednikom Koštunicom odluci šta dalje.
Clan Glavnog odbora DSS Gordana Matijaševic je nakon sastanka izjavila da novosadski DSS želi da se odluka izmeni. Medutim, ona istice, da bi, ukoliko se odluka predsedništva ne ispoštuje, usledile sankcije te i raspuštanje novosadskog odbora.
|
Današnjom sednicom gradskog parlamenta ce predsedavati najstariji odbornik Milijan Popovic (SRS), a pomagace mu dva najmlada odbornika Maja Ciganovic (DS) i Goran Đakovic (SRS), kao i dosadašnji sekretar Skupštine Dušan Pavlovic.
Po dnevnom redu bi trebalo da se izabere Komisija za potvrdivanje mandata odbornika, potom usvoji izveštaj te Komisije, izabere predsednik Skupštine grada i njegov zamenik, a zatim i 11 clanova Gradskog veca. Dnevnim redom je predvideno da se na prvoj sednici gradskog parlamenta izabere Komisija za kadrovska, administrativna i mandatno- imunitetska pitanja, te da se postave sekretar parlamenta i njegov zamenik.
Podsecamo da Skupština ima 78 odbornickih mesta. Najbrojniji su radikali sa 34 mandata, potom slede DS sa 24 mesta, koaliciji “Zajedno za Vojvodinu” pripalo je devet mandata, dok ce DSS imati pet odbornika. Stranka G17 plus i SPS osvojile su po tri odbornicka mesta. M. G.
|
|
SPEKTAKULARNO ZAVRŠEN NOVOSADSKI DŽEZ FESTIVAL
Osmeh koji se teško skida
S muzikom je gotovo, svetla su pogašena, burici s pivom prenešeni na mnogo dosadnija mesta, ali slavlje je upotpunjeno, cetiri dana cistog hedonizma na Novosadskom džez festivalu su prošla, a ko nije uspeo da se dovede bar na jedan (bilo koji!) – ima za cim da žali. Kako se moglo zakljuciti: bio je to EXIT u malom! Izmeštanje programa u Srpsko narodno pozorište, i pored toga što su mnogi osecali da je Studio M nezamenljiv, bilo je pun pogodak. Holovi scena su vrveli od ljudi, a kako je bilo posle, na džemovanju u Tremi, najbolje znaju oni koji su je prepunjavali u ogromnim kolicinama. No, da se krene od pocetka, pocetka kraja.
Poslednje veceri Festivala cast da nacne zvucne barijere tišine, na veliko zadovoljstvo grada domacina, pripala je novosadskom sastavu Mobada. Adam Klem (saksofon), Igor Molnar (bas gitara), Ištvan Cik (bubnjevi), Saša Ignjatovic (udaraljke) i Aleksandar Bahun (klavir) su iskocili, a njihovi instrumenti su rekli: «Hop! Svi na Dunav! Na našu naaajvecu i naaajlepšu plažu koju svi mnogo volimo i koja od nedavno ima i svoj latino - Štrandijana!» Egzoticna ritam sekcija, pouzdana ruka saksofon Klema i kompozitorsko umece Aleksandra Bahuna poslužili su slatkoj svirci, dobroj zabavi, okoncanoj u punom sjaju Molnarevog «Mozambika», trenutku u kom je bilo jasno da je cetrdesetak minuta malo da ovi momci pokažu sve što znaju.
Zadužen za odjavno predstavljanje macora iz visokog džez društva današnjice bio je Hari Sokal (saksofon) koji je, pored svog, castio još i prisustvom Johana Štrasera (kontrabas) i Maria Goncija (bubnjevi) – sastavom predvidenim za konceptualni Roots Ahed (Koreni napred) projekat. Da za ove ljude džez muzika nema tajni bilo je jasno vec nakon prvog tona, a pravo je zadovoljstvo bilo pratiti ih do poslednjeg. Izvodeci pretežno autorske kompozicije zapanjujucih aranžerskih rešenja veselog melodicara britkog zvuka Harija Sokala, moglo se zaista uživati i u umecu lakorukog meljaca Goncija (kad bi se birao najbolji bubnjar Festival verovatno bi došlo do oružanog sukoba) i bravuroznog kontrabasiste Johana Štrasera koji harmoniju drži u malom prstu jedne, a solaže i improvizaciju u malom prstu druge ruke. Kompaktni, perfektno usaglašeni i uigrani, u stanju su da zvuce kao jedan, za šta ovako potentnim individualcima treba odati priznanje i izraziti pravo divljenje. Svaka cast!
Kada se pogleda unazad ispostavlja se evidentnim da je velika vecina sastava s ovogodišnjeg Novosadskog džez festivala u svom repretoaru imala bar jednu kompoziciju s podrucja Južne Amerike, tacnije Brazila. S obzirom na to da je dovoljno uzbudljivo i misliti na ove predele, lako je zakljuciti kolika je onda bila sreca imati priliku da se manifestacija zakljuci s nekim ko Brazil ne sanja, vec ga nosi sa sobom. U svakoj reci, svakoj kretnji, svakom tonu koji proizvodi. Sad je cast bila uveliko na strani publike – pred njima je nastupila Tanja Marija i Viva Brazil kvartet sastavljen od više nego autenticnog perkusioniste Mestrea Karneira i gospode Marka Bertroa (bas gitara) i Umberta Panjinija (bubnjevi).
Kao što je to još uvek fudbal, i muzika je za Brazilce ocigledno «samo» igra. I to ona igra koja našu culnu prirodu vodi u nad-sfere, pravo u trans! Ništa lepše od tog kad se covek uveri zašto je neko zvezda i zašto mu u biografiji stoji da s lakocom uspeva da raspe i podeli «velicanstvenu sintezu živahnog klavirskog stila, vokala brzog jezika, u aranžmanima koji brazilske ritmove i karipsku salsu spajaju sa improvizovanim izrazom koji je srce americkog džeza». Ležerno i organski, kao da se muzika konstruiše sama od sebe, na najprirodniji moguci nacin, Tanja Marija je u goste dovela i Sunce, i plaže, i pesak, i kafu, i kišne šume, i još samo da je vodila sa sobom... Ucila je da se «sketuje», «terala» da se talasa, mrda ramenima, budila u gluvo doba noci i ostavila osmeh koji se teško skida. NJena formula srece «80 posto ja, 20 publika» nije omanula i zato je ispracena stojecim ovacijama. Novi Sad je sigurno nece nikada zaboraviti!
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 11. 2004.
|
|
PROPADANJE VOJVODINE
Promocija knjige "Vojvodina-Propadanje jednog regiona" autora Dragomira Jankova održava se u prostorijama Jevrejske opštine, Jevrejska 11. Program pocinje u 18 casova. (021)
TAJNA LJUBAV
Promocija romana "Tajna ljubav" autora Radmile Sataric održava se u biblioteci Tehnicke škole "Jovan Vukanovic", Gagarinova 1. Govori recezent Nikola Strajnic, a program pocinje u 18 sati. (021)
NOVA MINI JUGOSLAVIJA
Penzioner Milorad Stojanovic iz Bitolja proglasio je svoju njivu u podnožju Pelistera - teritorijom nove, "mini-Jugoslavije". On je izjavio da je to cetvrta "mini-Jugoslavija" koja je uspostavljena i prva u Makedoniji. Prethodno su "mini-Jugoslavije" osnovane u Nišu, Subotici i Zajecaru, kazao je Stojanovic i najavio da ce narednih dana sa svojim prijateljem, bivšim bokserom Mateom Parlovim, promovisati još jednu "mini-Jugoslaviju" u Puli. (Tanjug)
KARIC PRODAJE BK TV
Lider Pokreta snaga Srbije Bogoljub Karic najavio je da planira prodaju BK televizije, piše "Politika". "Obavezno cu da izadjem iz BK TV. Pošto se bavim politikom, necu da budem vlasnik televizije, jer se to smatra zloupotrebom", precizirao je Karic. On je kazao da su ga "danima prozivali zbog reklamiranja na BK u vreme predsednickih izbora u Srbiji, navodeci da je u to vreme na tom mediju bio manje prisutan od Tadica, Nikolica i Maršicanina". (Beta)
|
|