VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  23. novebar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 23. 11. 2004.

  SERVISNE INFORMACIJE - NOVI SAD ZA 23. 11. 2004.

POKRAJINSKA VLADA USVOJILA PREDLOG REBALANSA BUDŽETA

Vojvodanska kasa praznija za 580 miliona

Izvršno vece Vojvodine utvrdilo je predlog rebalansa ovogodišnjeg buyeta po kojem ce pokrajinska kasa biti “tanja” za 580 miliona i 569.000 dinara. Rebalans je rezultat povecanja transfernih prihoda iz republickog buyeta i smanjenja onih izvornih, iz kojih se finansiraju autonomne nadležnosti Vojvodine, konstatovala je pokrajinska vlada na jucerašnjoj sednici, piše u saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za informacije. Predlog rebalansa budžeta upucen je Skupštini Vojvodine na usvajanje.
U strukturi prihoda smanjena su primanja za milijardu i 115,4 miliona dinara. Najznacajnije smanjenje od 900 miliona dinara odnosi se na primanja od privatizacije preduzeca. U odnosu na dve milijarde dinara planiranih u buyetu Vojvodine od privatizacije, do sada je ostvareno svega 555,5 miliona dinara, ili 27,8 odsto. Od poreza na dobit do sada je ostvareno svega 54,6 odsto planiranih prihoda, pa je predvideno smanjenje od 200 miliona dinara.
Rebalansom je predloženo da se smanje i planirani prihodi zaradeni iz izvornih aktivnosti buyetskih korisnika za 15,4 miliona dinara. Povecanje prihoda u pokrajinskom buyetu iznosi 534,8 miliona dinara. Rec je o 420,3 miliona dinara iz republickog buyeta namenjenih za isplatu plata zaposlenih u obrazovanju na teritoriji Vojvodine, uz istovremeno smanjenje planiranih prihoda za 29,7 miliona dinara za finansiranje kulturnih institucija. Predloženim rebalansom planirani su povecani prihodi od naknada za korišcenje voda, za zaštitu voda i za izvadeni materijal iz vodotoka, u vrednosti od 84 miliona dinara.
Uravnoteženje buyeta izvršeno je smanjenjem planiranih izdataka za ovu godinu, kojim se obezbeduje izvršavanje svih funkcija pokrajinskog buyeta, uz maksimalnu štednju i racionalizaciju troškova.Na sednici PIV-a doneta je i odluka da se iz buyeta izdvoji 3,7 miliona dinara namenjenih Fondu za podršku investicija u Vojvodini. S. N.

MILOŠ ALIGRUDIC, ŠEF POSLANICKOG KLUBA DSS

Jedino ustav „ruši” Vladu

Usvajanjem budžeta za 2005. godinu pale su sve spekulacije o eventualnom urušavanju Vlade Srbije i za dugo vreme je stavljena tacka na ovu pricu. Mandat ove Vlade može jedino da skrati donošenje novog ustava Srbije, i ne postoji nijedna druga tacka, koja bi je mogla destabilizovati, izjavio je šef poslanickog Kluba DSS u republickom parlamentu Miloš Aligrudic na jucerašnjoj konferenciji za novinare svoje stranke.
Aligrudic je ukazao da je za budžet glasao 131 poslanik Skupštine Srbije, i da je to “identican broj glasova koji je izglasao Vladu”. Funkcioner DSS kaže da je teško prognozirati kada ce novi ustav ugledati svetlo dana, uz napomenu da postoji osnov za razgovor, a to je predlog najvišeg pravnog akta zemlje koji je sacinila Vlada Srbije.
- DSS-u je stalo da ustav podrži više od dve trecine poslanika u Skupštini i ako je nemoguc politicki konsenzus onda makar najviši dogovor, zakljucio je Aligrudic. On je najavio da ce uskoro biti izabran deveti clan Radiodifuznog saveta na predlog Administrativnog odbora, uz konstataciju da ovaj izbor “nema nikakve veze sa DS”.
Portparol DSS-a Andreja Mladenovic ocenio je da GO DSS održan u subotu pokazao da nema podela u stranci i da forsirana tema o sukobima u stranci nije tacna.
DSS je juce još jednom demantovao da je predsednik stranke Vojislav Koštunica dao saglasnost na koaliciju sa SRS i SPS u Novom Sadu.
- Nijedan organ stranke nije doneo takvu odluku i razgovori se još uvek vode, a ocekujemo rezultate tokom ove nedelje. Sve što cujete drugacije smatrajte da je laž, precizirao je Miloš Aligrudic.
On je najavio sednicu Skupštine Beograda u petak,uz opasku da je dogovor napravljen, ali da sporazum DS, DSS i G17 plus još nije napravljen.On misli da zaobilaženje DSS u Novom Beogradu i Zvezdari nece poremetiti dogovor na nivou grada. U ovim opštinama Labus je ušao u koaliciju sa Karicem.

FUNKCIONERI I LJUDI S ESTRADE I BIZNISA NA TOCKOVIMA

U Srbiji pet stotina blindiranih

Vozni park Vlade Srbije postace uskoro bogatiji za cak 218 novih vozila, što ce srpske poreske obveznike olakšati za više od pet miliona evra. Naime, Uprava za zajednicke poslove republickih organa raspisala je pre mesec dana tender kojim za potrebe republickih organa i organizacija potražuje 218 novih vozila. Rok za prijave na tender istekao je u sredu, a tom kupovinom republicka administracija uvecace svoj vozni park za više od sto posto!
U ovu nabavku, inace, nisu uracunata vozila koja koriste predsednik, premijer i drugi visoki državni funkcioneri i njihova pratnja, za koje se posebno narucuju i proizvode specijalni blindirani automobili. Koliko takvih automobila koriste najviši funkcioneri Srbije zvanicno se ne zna. Na osnovu onoga što se spekuliše po medijima, taj broj nije veliki. Da su te tvrdnje blizu istini možda najbolje svodoci detalj iz nedavne posete predsednika Srbije Borisa Tadica Nemackoj. Naime, kako prenose izvori bliski nemackoj vladi, na pitanje kancelara Gerharda Šredera kako bi Nemacka mogla da pomogne Srbiji, Tadic je navodno rekao da bi u ovom trenutku dobrodošla pomoc u vidu jednog blindiranog automobila, jer, uveravao je Tadic Šredera, srpska vlast sada ima na raspolaganju samo jedno takvo vozilo, koje naizmenicno koriste on i premijer Vojislav Koštunica.
Šrederu je njegov bliski saradnik odmah došapnuo da je njihova vlada ne tako davno Srbiji dala cetiri takva vozila. Mada je predsednik Tadic kazao da za to nije znao, jedan od najbližih saradnika pokojnog premijera Đindica Zoran Janjuševic je ovih dana potvrdio da je Vlada od nemacke pokrajine Bavarske dobila tri blindirana BMV-a “serije sedam”. On navodi da je donacija išla na inicijativu Gerharda Šredera u vreme Đindiceve posete Nemackoj. Tom prilikom, pored kola, Srbija je dobila na poklon i dosta savremene policijske opreme, seca se Janjuševic. On dodaje da su automobili bili sive boje i bolje zašticeni nego vozila koja je tada imala naša država, ali su bili stari oko osam godina i prevalili dosta kilometara. Premijer Đindic se nije vozio ni u jednom od tih automobila, nego u BMV-u još iz Miloševicevog vremena, koji je pre njega koristio Milan Milutinovic, tvrdi Janjuševic.
Informaciju da se Đindic vozio u blindiranom BMV-u “serije sedam” potvrdio je i nekadašnji šef njegovog obezbedenja Milan Veruovic. On kaže da je pomenuti auto bio sasvim ocuvan. Veruovic veli da je postojao i drugi takav automobil, u kojem se vozio tadašnji predsednik SRJ Vojislav Koštunica.

Miloševiceva „flota”
Bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Miloševic, kako kaže jedan od dugogodišnjih pripadnika elitnih jedinica Vojske, imao je ubedljivo najbolji i najprofesionalniji vozni park. Gotovo sva vozila nasledio je DOS. – NJega je bilo nemoguce ubiti. Imao je najbolje automobile iz Izraela. Bili su otporni na “zolje”, na požar. Imali su kaveze, tako da pri udaru s više od 150 kilometara na cas, covek ostaje živ. Miloševic je u svojim “meckama” imao i gas-maske. Mogao je i u najvecem požaru da bude u kolima bezbedan i nekoliko sati, a pri tom da ga rešetaju iz raznih oružja. Vozni park su uglavnom cinili “mercedesi”, doradivani i kupovani u specijalnim fabrikama u Izraelu i Nemackoj.
Bušov bunker
Ako se izuzmu vojna oklopna vozila, najsigurnije prevozno sredstvo današnjice je svakako limuzina predsednika SAD DŽordža Buša. Rec je o specijalnoj verziji “Kadilakovog” modela “de vil” iz 2001. Karoserija je prema tradiciji lakirana crnom bojom, a ispod nje se krije zaštita od celicnih i kompozitnih panela, dok su višeslojna stakla debela šest centimetara. Glavni cilj konstruktora je bio da se ocuva mobilnost u svim uslovima, pa su zato hladnjak, akumulator i motor zašticeni gotovo koliko i sam predsednik. Pneumatici mogu da se “kotrljaju” i potpuno izduvani, a za svaki slucaj obruc felne je dodatno ojacan kako bi vozac mogao da upravlja cak i kada u potpunosti ostane bez gume. Vrhunac je uredaj za nocnu vožnju bez svetala. Specijalna infracrvena kamera snima put ispred vozila i tako dobijenu sliku projektuje na šoferšajbnu!

Bivši premijer Srbije Zoran Živkovic bio je zacuden vešcu da je predsednik Tadic tražio u Nemackoj blindirane automobile, kada u “MUP-u Srbije ima nekoliko desetina kvalitetnih i blindiranih automobila koji se mogu dodeliti na korišcenje onima kojima su potrebni”. On tvrdi i da u voznom parku policije ima bar pet automobila marke BMV, “serije sedam”, izuzetno ocuvanih i starih samo nekoliko godina, koje je uvezao još Mihalj Kertes.
Nabavka blindiranih automobila za najznacajnije državne funkcionere, kao i nedavni pokušaj atentata na kontroverznog biznismena Andriju Draškovica, koji je ostao nepovreden u svom blindiranom automobilu, kao i vest koju su objavili pojedini beogradski mediji da je estradna zvezda Svetlana Ceca Ražnatovic kupila najnoviji model blindiranog BMV-a, nametnuli su kao temu ove cudovišne cetvorotockaše.
Prema nezvanicnim statistikama, na srpskim putevima se trenutno krece više od pet stotina blindiranih automobila!
Na našim putevima su svakako najcešci “oklopnjaci” poznatih nemackih proizvodaca automobila: “Audija”, “Mercedesa” i naravno BMV-a. Ovakvi automobili mogu biti sklopljeni direktno u fabrici, ali se dodatnim ojacavanjem bave i mnogobrojne firme. One kupuju nova vozila, rastavljaju ih i opremaju specijalnim zaštitama. Materijali za blindiranje vozila se mahom nabavljaju od mnogobrojnih izraelskih firmi koje imaju najvecu reputaciju na ovom polju. U oplatu vrata ugraduju se ploce od kompozitnih materijala, pa cak i celicni paneli, koji sprecavaju prodor metaka i kuršuma. Umesto klasicnih stakala, postavljaju se specijalna višeslojna, cija se debljina meri centimetrima, otporna na vatreno oružje. Da ne bude zabune, pri udaru metka staklo prsne, ali ga ne propusti.
Nemacki BMV, pored luksuzne “serije sedam”, nudi blindirane verzije doskora najmanjeg modela “serije tri”, a za one koji vole džipove, tu je oklopljeni model IKS-5. Manji modeli namenjeni su kupcima s plicim džepom, pa stoga pružaju i niži nivo zaštite. Stakla su u stanju da zadrže projektile do kalibra “magnuma 44”, a iznutra su presvucena specijalnom masom koja ne dozvoljava rasprskavanje komada stakla po putnicima. Svi prelazi, kao na primer spojevi izmedu vrata, dodatno su ojacani. Limuzina “serije sedam”, kakvu je, kažu, kupila Ceca (a vec ima i druga estradna zvezda Željko Joksimovic), ima stakla koja zaustavljaju municiju kalibra 7,62 mm, koju najcešce koriste teroristi. Pod je takode ojacan, tako da su putnici zašticeni i od bombi postavljenih ispod vozila!
Najinteresantnije je da proizvodac navodi samo jedan deo mera zaštite koje se preduzimaju, dok se mnogobrojni drugi detalji cuvaju kao najstroža poslovna tajna.
Pored toga što mora da zaštiti putnike, blindirani automobil mora da ima i brzinu. Najdalje je na tom polju otišao BMV. Popularni terenac ISK-5 opremljen je mašinom od 4.400 “kubika” i cak 320 konjskih snaga, što mu omogucava da do sto kilometara na cas ubrza za neverovatnih 7,6 sekundi i dostigne maksimalnu brzinu od 210 kilometara na cas.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 23. 11. 2004.

AUSWEISS ZA GRADSKU KUCU
Stroga pravila ulaska u Gradsku kucu koja indirektno zabranjuju novinarima ulaz u taj objekat pre nego što dobiju posebno odobrenje kabineta gradonacelnice Maje Gojkovic pocela su da se primenjuju i na dogadjaje koji nemaju veze sa politikom. Naime, kako Radio 021 saznaje, od sada je potrebno da se posebno najavite ukoliko želite da prisustvujete književnoj veceri ili nekom drugom kulturnom dogadjaju koji se održava u Gradskoj kuci. Dokaz za to je i poziv Kulturnog centra grada za predstavljanje pesama Matije Beckovica u utorak 23. novembra u kome se posebno napominje da je potrebno da se ranije prijavite kako bi mogli da prisustvujete tom dogadjaju. Radio 021 podseca, da je Gradska kuca javni objekat u koji je do ulaska gradonacelnice Maje Gojkovic svako mogao da udje bez posebnih propusnica, pa cak i za vreme ratnog stanja 1999. i vanrednog stanja 2003. godine. (021)

NOVI SAD DOBIJA ULICU ZORANA ĐINĐICA
Novi Sad dobija Ulicu Zorana Djindjica pošto je republicko ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu dalo saglasnost na tu odluku Skupštine grada, saznaje Radio 021. Odluka da deo Ulice Stevana Musica kod Filozofskog fakulteta ponese ime po pokojnom premijeru Srbije doneta je na sednici Skupštine 16. jula, a stupila je na snagu 18. novembra po objavljivanju u Službenom listu grada. U preduzecu Geoplan koje je zaduženo za postavljanje tabli sa imenima ulica, Radiju 021 je receno da ce ukoliko trenutno imaju dovoljno novca za te namene naruciti štampanje table sa imenom Ulice Zorana Đindica. Ukoliko sada to ne obave u Geoplanu procenjuju da ce se to onda dogoditi za dva-tri meseca po usvajanju budžeta grada za 2005. godinu. Deo Ulice Stevana Musica kod Filozofskog fakulteta je dobilo ime po pokojnom premijeru Srbije Zoranu Đindicu pošto je jedno vreme predavao na toj visoko obrazovnoj ustanovi. (021)

ISTORIJSKI SKUP U SUBOTICI
U Subotici je pocela Konferencija o ulozi crkava u verskoj, kulturnoj i medjunacionalnoj saradnji, ciji su organizatori Eparhija backa Srpske pravoslavne crkve, suboticka biskupija Katolicke crkve i Reformatska hrišcanska crkva. Konferencija je pocela molitvama u pravoslavnom hramu Vaznesenja Gospodnjeg i u franjevackom samostanu. U prisustvu patrijarha srpskog Pavla, molitvu u vaznesenjskom hramu predvodio je episkop novosadsko-backi Irinej. Ministar vera Srbije Milan Radulovic izjavio je sinoc u Subotici da odnosi države i crkve treba da budu uredjeni u skladu sa novim nacelom slobode u medjusobnim odnosima. Radulovic je na konferenciji o ulozi crkava u formiranju ljudskog društva naglasio da je rec o istorijskom skupu, dodajuci da je nacelo Vlade Srbije stvaranje jedinstva na vrednostima hrišcanstva. (Tanjug/foto Beta)

TADIC POZVAO KOŠTUNICU DA POCNE HAPŠENJA
Predsednik Srbije Boris Tadic izjavio je da ce insistirati na hapšenju haških optuženika i njihovom isporucivanju Hagu, jer je to nacionalni interes. "Vlada Srbije mora da ih uhapsi i isporuci, jer je to nacionalni interes i na tome cu insistirati", rekao je Tadic. Prema njegovim recima, nesaradnjom sa Haškim tribunalom aktuelna srpska vlada taj problem prebacuje na nekoga drugog i "na našu decu". Predsednik Srbije je ocenio i da je nesaradnja sa Hagom velika opasnost po Republiku Srpsku (RS), kao i za sve prostore na kojima žive Srbi, dodajuci da je za njega nestanak tog entiteta neprihvatljiv. (Beta)

AMERIKA OPET USLOVILA POMOC ZA SRBIJU
Americki Kongres uslovio je pomoc Srbiji od 73,6 miliona dolara u budžetskoj 2005. hapšenjem Ratka Mladica. Poseban uslov je da Srbija preduzme mere u skladu sa Dejtonskim sporazumom prema Republici Srpskoj. Treci uslov je preduzimanje koraka u primeni politike koja odražava poštovanje prava manjina. Navedeni uslovi se ne odnose na Crnu Goru, Kosovo, humanitarnu i pomoc za promociju demokratijeu Srbiji. Da bi ovaj predlog Kongresa postao zakon treba da ga potpiše americki predsednik Džordž Buš, što se ocekuje narednih dana. (Beta)

MAROVIC U JELISEJSKOJ PALATI
Savezni predsednik Svetozar Marovic razgovarao je u Parizu sa francuskim predsednikom Žak Širakom. "Svaki dogovor Srbije i Crne Gore bolji je od odsustva dogovora", rekao je Širak. On je dodao da Francuska podržava dijalog o Kosovu, stim da se trebaju uvažiti elementi plana Vlade Srbije. Ipak, rešenjem za Kosovo moraju da budu zadovoljne sve tri strane, Srbi, Albanci i UNMIK, rekao je Širak. (FoNet)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com