VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  29. septembar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 29. 09. 2004.

KO CE FORMIRATI VECINU U POKRAJINSKOM PARLAMENTU POSLE 3. OKTOBRA?

Demokratski blok najbliži Banovini

Iako je za sada poznata samo polovina poslanika koji ce sedeti u novom sazivu Skupštine Vojvodine, sasvim je izvesno da drugi krug izbora na kojem ce se popuniti i preostalih 60 poslanickih klupa ni jednoj stranci pojedinacno nece omoguciti apsolutnu vlast u Banovini. Najdominantnije opcije na vojvodanskoj politickoj sceni u sledece cetiri godine, a sudeci po izbornim rezulatima prvog kruga, bice Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka.
Pokrajinski izbori održani su po kombinovanom izbornom sistemu, na osnovu kojeg je 60 od ukupno 120 poslanika Skupštine APV birano po proporcionalnom, a druga polovina po vecinskom modelu. SRS je u proporcionalnom delu izbora osvojila 21 mandat, DS 15, koalicija "Zajedno za Vojvodinu" (koju predvodi Liga socijaldemokrata Vojvodine) i Savez vojvodanskih Madara po šest, dok su po cetiri mandata dobile Socijalisticka partija Srbije, Demokratska stranka Srbije i Pokret snaga Srbije. Izborni cenzus nisu prešle G17 Plus i Nova Srbija.
Preostali mandati bice rasporedeni posle 3. oktobra, pošto ni jedan od kandidata koji se biraju po vecinskom modelu nije pobedio u prvom krugu.
Cini se, medutim, da neizvesnost koja prati formiranje lokalne vlasti u pojedinim vojvodanskim opštinama, a posebno u Novom Sadu, oko toga da li ce vecinsku podršku obezbediti radikali ili demokrate, nece opterecivati postizbornu kombinatoriku u vojvodanskom parlamentu. Naime, rezultati prvog dela izbornog ciklusa pokazuju da su "vecinski paket" ipak zadržale stranke iz takozvanog demokratskog bloka, medu kojima dominiraju vodece clanice vladajuce koalicije odlazeceg skupštinskog saziva - DS, LSV i SVM.
Izuzimajuci teoretsku mogucnost po kojoj bi jedino radikali mogli osvojiti apsolutnu vecinu, ali pod uslovom da u drugom krugu pobede u gotovo svim izbornim jedinicama - ocigledno je da ce medustranacki dogovori biti nužni za konstituisanje vojvodanske Skupštine.
S obzirom da su gotovo sve stranke koje ucestvuju na pokrajinskim izborima odbacile mogucnost postizbornoh dogovora sa SRS-om, jasno je da bi radikalima samo apsolutna izborna pobeda omogucila osvajanje vlasti u Vojvodini. Medutim, i pojedini funkcioneri SRS-a priznaju da je vecinska pobeda te stranke na pokrajinskim izborima nerealna, procenjujuci da ce radikali u narednom sazivu Skupštine Vojvodine osvojiti 40 poslanickih mesta, odnosno trecinu mandata. Ukoliko se i takva ocekivanja radikala ostvare posle drugog izbornog kruga, ni jedna racunica ne ide u prilog opciji po kojoj bi se vecina formirala oko te stranke, cak i u slucaju da dobije podršku SPS-a i DSS-a. Mnogo je izvesnije, dakle, da ce se postizborni aranžman praviti medu strankama koje zauzmu preostale dve trecine poslanickih klupa, odnosno unutar demokratskog bloka. Ali, to nece biti nimalo lak posao, pošto zbog poznatih netrpeljivosti koje opterecuju odnose medu politickim akterima demokratske opcije, nije iskljuceno ni da ce nova pokrajinska vlast biti formirana uz tesnu vecinsku podršku.
Sudeci po rasporedu politickih snaga na osnovu delimicnih izbornih rezultata, vlast u Banovini mogle bi ponovo osvojiti stranke koje su cinile okosnicu pokrajinske vlasti u odlazecem skupštinskom sazivu, i to najverovatnije uz podršku stranke Bogoljuba Karica, Pokret snaga Srbije. Naime, mogucnost saradnje sa tom novom strankom na vojvodanskoj politickoj sceni nagovestili su i najviši funkcioneri DS-a tokom izborne kampanje. S druge strane, u demokratskom bloku PSS trenutno vide kao pouzdanijeg koalicionog partnera od DSS-a, a zbog poslednjih istupa novosadskog odbora Koštunicine stranke koji je najavljivao savezništvo sa radikalima na gradskom nivou.
Iako je u meduvremenu postignut dogovor stranackih lidera DS-a i DSS-a o uzajamnoj podršci dveju stranaka u postizbornim kombinatorikama, taj medustranacki "dil" ocigledno nece funkcionisati na pokrajinskom nivou, jer iz DSS-a beskompromisno porucuju da nece saradivati sa LSV i SVM, svrstavajuci ih u "ekstremisticke stranke".
Da li ce demokratama, ligašima i SVM-u biti dovoljan samo Karicev PSS za uspostavljanje vecine u Skupštini Vojvodine u najvecoj meri zavisi od uspeha kandidata DS-a u drugom krugu izbora. Drugi krug izbora održace se u 58 od ukupno 60 izbornih jedinica, pošto su u izbornoj jedinici Hrtkovci izbori u prvom krugu poništeni, dok se u Malom Idošu vodi sudski spor zbog prigovora SRS na izborni postupak.

NOVI SAD DEVEDESETIH GODINA PROŠLOG VEKA U VREME VLADAVINE RADIKALA I SOCIJALISTA

Sumoran grad bespomocnih ljudi

U išcekivanju drugog kruga izbora za gradonacelnika Novog Sada, a pošto mnogi tvrde kako stanovnici ove države imaju kratko pamcenje, ispravno je da se podsetimo kroz šta smo prošli od zacetaka demokratije krajem osamdesetih i pocetka devedesetih godina prošlog veka.
Mlade generacije, oni koji su rodeni sedamdesetih godina, sigurno nisu zaboravile kako se živelo u Novom Sadu pocetkom devedesetih, kada su se pojavile horde kratko ošišanih, u „kapa” trenerke, upasanih u široke „riplej” farmerice, obucenih „dizelaša” koje su (straho)vladale na ulicama i u diskotekama.

Dobro došli, drugovi Japaneri!
Onima preostalim Novosadanima, vernim (sub)kulutri koje je Novi Sad bio luconoša u tadašnjoj Jugoslaviji, preostali su „getoi” u centru grada, kao što su obe crkvene porte i cuvena radnja „Deni”, dok su se jedva nekako držale „Rokoteka” i „Žuta kuca”: ova prva je postala uskoro striptiz bar, a druga je srušena. Ipak, postoje i oni koji se secaju i koji su uzroci takvog stanja i onih koji su tada vladali gradom: koalicije Socijaisticke partije Srbije i Srpske radikalne stranke. I kao pred pocetak pozorišne predstave, predstavljamo vreme i mesto: pocetak devedesetih, Novi Sad, a pripovedac je novosadski novinar i književnik Mihal Ramac.
Da podsetimo: nakon „antibirokratske revolucije” kad su gradsku i pokrajinsku vlast rušili radnici iz cele Srbije, došli po partijskoj direktivi Slobodana Miloševica, predsednik Skupštine grada postao je Vlada Popovic, poznat po tome što je japansku delegaciju primio uz drugarski pozdrav: „Dobro došli, drugovi Japaneri!”. Nakon njega, prvi covek grada je Vladimir Divjakovic, a 1993. godine radikali, uz pomoc socijalista postavljaju svog coveka - Milorada Mircica. Gradski premijer postao je socijalista Obrad Miloševic, poznat po tome što je Novom Sadu u amanet želeo da ostavi zoološki vrt na Štrandu i da se za to toliko grcevito borio da su od toga ostali tragovi njegovih prstiju i na vratu jedne novinarke. Do 1996. godine i preuzimanja vlasti od strane koalicije „Zajedno”, tadašnje opozicije u Srbiji, na celu grada su bili i Milorad Đurdevic i Đuro Bajic, clanovi SPS-a.

SRS protiv Novog Sada
U drugoj polovini devedesetih, podseca Ramac, u republickoj Skupštini se glasalo o povecanju procenta novca, prikupljenog na teritoriji gradova, koji bi im se vracao iz republickog budžeta. Tada je na vlasti bila „crveno-crna” koalicija radikala i socijalista. Pri glasanju da Novi Sad dobije više novca za par procenata nego do tad, poslanici SRS-a iz Novog Sada glasali su protiv. Ramac se upitao kakvim su se to nacelima vodili ili su možda samo previše disciplinovani i centrali naklonjeni, ali novosadski radikali su tada glasali protiv svog grada i sugradana.

Uloge su podeljene i prica može da pocne - niskim životnim standardom. Ramac se seca: pocetak devedesetih obeležila je veštacki stvorena inflacija koju je izazvala republicka vlast ne bi li se i poslednje rezerve deviza „ispumpale” iz slamarica žitelja nesrecne zemlje.
- Veštacka je bila i nestašica životnih namirnica, stvorena da bi mali deo naroda mogao da se bavi švercom i preprodaje vanlegalnih tokova novca ono što je do tada bilo uobicajeno kupovati u prodavnicama - nastavlja Ramac, i podseca na redove ispred praznih radnji u kojima se moglo naci samo hleb, šecer, mleko i sirce. Ako je bilo i ulja, smatralo se da je to uspeh „državnih organa”.
Ramac napominje da su mogli da švercuju svi, a da se krupnim švercom (cigarete, nafta) bavila nekolicina povlašcenih paradržavnih firmi i pojedinaca, kojima je vlast to omogucila - Ramac naglašava da je u pitanju vlast, jer država, po njemu, tada nije ni postojala.
Vlastodršci podelili tržište
Tadašnji vlastodršci su medu sobom podelili tržište, držeci monopol na odredene proizvode, pa cak i privredne grane, objašnjava Ramac i navodi primer da je privatna firma tadašnjeg predsednika Vlade Mirka Marjanovica uvozila i prodavala gas državi, te proizilazi da je Marjanovic trgovao sam sa sobom. Ramac napominje da su se i u Novom Sadu pojedinci takode strahovito obogatili, jer su imali monopol na odredene poslove.
Grad je posledice takve politike osecao, grcajuci:
- Listajuci novinske clanke iz tog vremena, stvarno mi nije jasno kako smo uspevali da živimo uz stalne restrikcije struje, gradske autobuse koji više nisu, nego što su išli, neredovne polaske, gužve, stanove bez grejanja, tople vode i vode za pice. Tada se najbrže putovalo peške - podseca Ramac i dodaje - Vlast se neprestano pravdala spoljnim faktorima i „medunarodnom situacijom”, a nijedan podatak o proizvedenoj struji nije iznet u javnost. Vlast je tvrdila da ništa ne zavisi od države, što nije bilo tacno, tvrdi Ramac.
Novosadani su, kao i svi ostali, devizama kupovali potrepštine na pijacama (ili crnim berzama - kako ko više voli da ih zove), a dinari su služili samo za placanje racuna. Stala je stanogradnja, gradska privreda, infrastruktura nije gradena niti obnavljana, a u prvoj polovini devedesetih podignuto je oko 30.000 nelegalnih objekata, napominje Ramac. Prema njegovim recima, grad je dozvoljavao „divlju” gradnju, koja je rezultirala „Dolinom lopova” na Kamenjaru, vilama izmedu Novog naselja i Veternika i Futoga, Tatarsko brdo i drugim „divljim naseljima” koja su preopterecivala ionako dotrajalu infrastrukturu. Od ovakve izgradnje, grad nije video ni dinara, a urbanisticki planovi nisu poštovani, te je Novi Sad pocinjao da gubi svoj urbani identitet. S jedne strane javni i kulturno-istorijski objekti su propadali, objašnjava Ramac, a s druge strane se grad nekontrolisano širio graden kapitalom nepoznatog (citaj: ratnog) porekla.

„Kulturni” kriminalci
Iako je Novi Sad prolazio kroz sve nedace kao i ostali gradovi, mafijaški obracuni, svojstveni tom periodu, izostali su. Ramac veruje da je kriminal u gradu tada bio kontrolisan, a pozivajuci se na „neke koji su više upuceni” tvrdi da se ovdašnje podzemlje držalo „podele rada” te nije bilo „sukoba nadležnosti”, zalaženja u „tudi delokrug” i pucnjave koja bi to pratila.

Ramac napominje da su gradske službe vodene nestrucno, jer su sklonjeni politicki nepodobni strucnjaci, a osnovni kriterijum za funkciju je bila stranacka pripadnost. Prema njegovim recima, u prvoj polovini devedesetih nijedna ulica nije obnovljena niti izgradena. On podseca da su tada propale velike firme kao što su „Pobeda”, „Jugoalat”, „Jugodent”, „Centroslavija”, „27. mart”, „Novkabel”, „Avala”, „Novitet” i desetine drugih, ozbiljnih, firmi, koje su nestrucno vodili politicki podobni funkcioneri, a da im „niko nije branio da rade svoj posao”. Ramac tvrdi da su uništavane iznutra, a ne spolja.
- Za kratko vreme, Novi Sad je postao sumoran grad, grad uplašenih i bespomocnih ljudi, koji su mislili samo na to kako da prežive - seca se Ramac, koji je, kao i hiljade drugih, u to vreme proveo tri godine na prinudnom odmoru.
- Drugi krug izbora je prilika da se gradani podsete ko je upropašcivao grad, a ko je uradio nešto u njegovu korist. Treba da izaberu one koji nas nece vratiti u užasne devedesete, vec one koji otvaraju evropsku perspektivu, ma koliko ona bila daleka - zakljucio je Ramac.

SVI NOVOSADSKI GRADONACELNICI

Posleratna era prosperiteta

Prvi gradonacelnik Novog Sada posle Drugog svetskog rata, od 1944. do 1949, bio je Alimpije Popovic, sveštenik u Uspenskoj i Almaškoj crkvi. Bio je i poslanik u Narodnoj skupštini Srbije, gde je 4. aprila 1947. predložio da se u prvi petogodišnji plan unese izgradnja kanala Dunav – Tisa, a u jesen iste godine na Skupštini AP Vojvodine založio se da se kapitalni kanal produži i na deonicu Tisa – Dunav. Popovic je bio i prvi predsednik Glavnog odbora udruženja srpskog pravoslavnog sveštenstva Narodne Republike Srbije i u svom referatu založio se za demokratizaciju crkvene organizacije.
I sam Josip Broz Tito saglasio se s Popovicevim predlogom da se socijalno i zdravstveno osiguranje proširi i na pravoslavno sveštenstvo. Bio je darovit pisac, besednik i pevac, a kaže se da je imao lep glas, topli baršunasti bariton, a na Radio Beogradu pevao je pod pseudonimom Joca Podbarac.
Pošto je posle rata komunisticka partija preuzela vlast Dušan Ibrocic kao clan gradskog komiteta još za vreme mandata Popovica obavljao je mnoge važne poslove za grad, pa je tako i bilo logicno da on bude postavljen za gradonacelnika. Ibrocic je mnogo uradio za obnovu grada koji posle bombardovanja bio razrušen i pokretanje industrije.

Svestrani Raša Radujkov
Radomir Raša Radujkov na celu grada bio je 1951. i 1952. godine i predvidao da ce Novi Sad postati ne samo privredni centar Vojvodine, vec i jedno od najvecih kulturnih središta u Jugoslaviji, cemu je i doprinosio svojim radom. Iz Gradske kuce prešao je 1952. u novinsko – izdavacku i štamparsku kucu „Slobodna Vojvodina”, jacao je kadrovski i osvežavao u sadržinskom i tehnickom smislu pod novim imenom „Dnevnik”. Radujkov je promenio ime „Slobodna Vojvodina” u „Dnevnik”, jer je u to vreme „Slobodna Vojvodina” bila pod jakim pritiskom Komunisticke partije koja nije dozvoljavala slobodnije pisanje i izveštavanje o vedrijim temama. U „Slobodnoj Vojvodini” najviše se pisalo o poljoprivredi, usevima, kukuruzu, setvi i žetvi. To je bio razlog drasticnog opadanja tiraža, zbog cega je Radujkov naziv lista promenio i dao mu ime koje je bilo neutralno. Sadržaj „Dnevnika” bitno je promenjen, a tiraž je skocio.
Oktobra 1954. postao je upravnik Srpskog narodnog pozorišta. Pod njegovim rukovodstvom, 1956. nastalo je znamenito Sterijino pozorje koje je vodio skoro do smrti. Jedan je od najzaslužnijih što je podignuto novo zdanje pozorišta, bio je na celu odbora za izgradnju i uporno je radio na otklanjanju teškoca koje su tokom radova javljale. Na funkciji predsednika Matice srpske bio je od 1956. do 1969. godine, a za vreme njegovog mandata pojavio se maticin Pravopis srpsko – hrvatskog jezika i prve tri knjige šestotomnog Recnika.
Melkus prednjacio u gradnji stanova
Za vreme cetvorogodišnjeg mandata, od 1952. do 1956, Todor Toza Jovanovic pokazivao je sposobnost da postavi osnovu i strategiju prostornog razvoja grada koristeci se, uz pomoc strucnjaka, onim što su sadržavali generalni urbanisticki planovi iz predratnog vremena i neposredno posle rata. Pokrenuo je osnivanje Urbanisticko – projektnog biroa 1953. iz kojeg je kasnije nastao Urbanisticki zavod.
Najveci urbanisticki zahvat bili su rekonstrukcija i izgradnja železnickog cvora i izmeštanje pruge s juže na severnu stranu. Znatno je pomogao završetku projekata drumsko - železnickog mosta na Dunavu, ubrzanju njegove izgradnje, kao i ubrzanju izgradnje nove železnicke stanice i preseljenju pruge na novu trasu, cime je omogucena priprema zemljiša za izgradnju Univerzitetskog centra i stambenih naselja na Limanu. Na njegovu inicijativu, uraden je radikalan urbanisticki zahvat probijanja bulevara da bi se regulisao gradski saobracaj, a od JNA je preuzeta Petrovardinska tvrdava i pocelo njeno uredenje za druge namene.
Godine 1956. gradonacelnik je bio Miloslav Gonja, po obrazovanju socilog za cijeg mandata je grad podeljen na cetiri opštine. U to vreme osnovano je Sterijino pozorje, a Gonja je bio clan Glavnog odbora ove institucije.
U gradnji stanova, Novi Sad je prednjacio u Jugoslaviji u vreme mandata Borivoja Bože Melkusa koji je na njegovom celu bio od 1957. do 1962. Podignuto je oko 6.000 društvenih stanova, dovršen veliki vodovod sa reni bunarima i proširena vodovodna mreža. Na novom mestu podignuto je Gradsko saobracajno preduzece, gradene su trafo-stanice, putevi, širena PTT mreža, nasipan Liman za dalju izgradnju. Obavljene su i pripreme za izgradnju novog drumsko - železnickog mosta i železnicke stanice, veci deo industrije preseljen je van grada, podignuta je zgrada neuropsihijatrije, pet zdarvstvenih stanica, osnovne škole, vrtici, a poceo se oblikovati i glavni bulevar od stanice do potonjeg Mosta slobode, a otvorena je i prva samousluga u Ulici Maksima Gorkog 14.
Izgradnja bulevara nastavljena je za vreme gradonacelnikovanja Time Vrbaškog, koji je na ovoj funkciji bio od 1962 do. 1967. Nastavljena je i izgradnja železnickog cvora, pristaništa i Industrijske zone, a podizane su i nova stambena naselja, kao i moderne osnovne škole.
Zlatno doba Jovana Dejanovica
Nakon Vrbaškog, za gradonacelnika je postavljen Dušan Ilijevic koji je na ovoj funkciji zadržao do 1973. godine. Ilijevic je bio jedan od najobrazovanijih gradonacelnika koje je Novi Sad imao. Završio je dva fakulteta - poljoprivredni i pravni, a kasnije je bio i savezni ministar. Bio je preduzimljiv i sposoban. U njegovo vreme, potpredsednik je bio Milan Canak.
Kada je Ilijevic postao savezni ministar, na mestu gradonacelnika zamenio ga je Milan Canak, koji je u gradsku Skupštinu ušao kao covek iz nauke i veliki strucnjak. Canak je bio profesor na Poljoprivrednom fakultetu. Veoma kratko je bio gradonacelnik, 1973. i 1974. godine. Umro je rano, u 48. godini.
Jovan Dejanovic bio je gradonacelnik Novog Sada osam godina, od 1974. do 1982. Dok je bio na funkciji podignuto je Srpsko narodno pozorište, izgradeni Sportsko – poslovni centar „Vojvodina” i Most slobode. Bio je na celu Odbora za izgradnju pozorišne zgrade i Organizacionog komiteta Spensa (Svetskog prvenstva u stonom tenisu), do tada najvece sporstke priredbe u Novom Sadu. Za tu priliku, preureden je i ulepšan centar grada, prvenstveno Zmaj – Jovina ulica, a dogradeni su i uredeni hoteli.
Nakon Dejanovica, na mesto gradonacelnika došao je arhitekta Branislav Mindic koji je na ovoj funkciji bio i 1983. Nastojao je da unapredi komunalnu i urbanisticku delatnost držeci se devize „Grad po meri coveka”. Zalagao se za ocuvanje starog dela grada i doprineo je osnivanju gradskog zavoda za obnovu graditeljskog nasleda i zaštitu spomenika kulture. Bio je nosilac društvenog dogovora svih sedam opština u Gradskoj zajednici, vizionarski gledajuci na obnovu starog centra Novog Sada, Petrovaradinske tvrdave i Sremskih Karlovaca. Zaslužan je i za ucvršcivanje veza Novog Sada s bratskim gradovima u svetu.
Listopadni gradonacelnici
Funkciju gradonacelnika volonterski je obavljao Zdravko Mutin koji je na ovom mestu bio 1983. i 1984. Bio je i direktor Novosadske banke. Predsednik Olimpijskog komiteta bio je od 1983. do 1986. godine, a kao šef sportske ekspedicije predvodio ju je na Olimpijskim igrama u Los Andelesu 1984, a iste godine i našu reprezentaciju na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu.
Posle rata, prvi i za sada jedini gradonacelnik madarske nacionalnosti bio je Aleksandar Horvat, ciji je mandat trajao samo godinu dana zbog cega su njega i druge gradonacelnike koji su kratko bili na vlasti Novosadani u šali nazivali listopadnim gradonacelnicima. Za vreme mandata, najviše se zalagao za pokretanje privrede u gradu.
Boško Petrov bio je gradonacelnik od 1985. do 1989. godine. NJegovom izboru prethodile su velike investicije, pozorište, sportski centar, most, tako da je bilo velikih dugova. Tim koji je okupio kao gradonacelnik preduzeo je mere za izmenu privredne strukture i razvoj konkretnih programa u proizvodnji, za uvodenje novih tehnologija i materijala i transfer nauke. Poboljšano je dotle nepovoljno stanje u komunalnoj infrastrukturi, zdravstvu, obrazovanju, a iz vojnih fondova umesto oružja kupljeno je 30 autobusa za gradski saobracaj i nova vozila za „Cistocu”.
Zapoceta je izgradnja saobracajnice oko grada i povezivanje Novog naselja i Detelinare, dok je u centru izgraden Podzemni prolaz. Podignuta je nova zgrada Poliklinike, centar za transfuziju krvi, a tim privrednika prikupljao je novac za obnovu i modernizaciju Klinicke bolnice. Na Novom naselju izgraden je moderan objekat za smeštaj starih i teško pokretenih osoba. Obnovljena je Sinagoga, prepravljena Topovnjaca na Tvrdavi, a dovršen je i SPC „Vojvodina”. Petrov je bio na celu organizacionog komiteta 29. šahovske olimpijade. U ovo vreme, poboljšano je snabdevanje gradana namirnicima, a kupljeno je nekoliko hiljada priplodnih grla krava i krmaca i besplatno podeljeno seljacima.
(Materijal preuzet iz Enciklopedije Novog Sada, urednika dr Dušana Popova)

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 09. 2004.

NOVAKOVIC-GOJKOVIC NA RTS-u
TV duel kandidata za novosadskog gradonacenika Borislava Novakovica i Maje Gojkovic je veceras na državnoj televiziji sa pocetkom 21:05 h. Novakovic je gostujuci na Radiju 021 rekao da na duel u Beograd odlazi verujuci u svoje rezultete u prethodne cetiri godine dok je bio na celu grada. On je još rekao da ima sa cime da ide na TV duel i da ce se potruditi da se u emisiju unese pristojnost. "Ako se to postigne, u ishod debate ne sumnjam", kazao je Novakovic. Kandidat DS-a za gradonacelnika je ponovio da ce se Novi Sad naci u izolaciji ukoliko u nedelju pobedi njegova protivkandidatkinja Maja Gojkovic, koju je nazvao "kandidatkinjom Vojislava Šešelja". On je rekao da ce, ukoliko pobedi, formirati strucne timove za svaku oblasti i da politicki protivnici u gradskom parlamentu nece moci da "oponiranju" njemu, vec strucnjacima koji nisu u politici, a imaju iskustvo i znanje. Medjutim, Novakovic nije želeo da otkrije imena u svom buducem timu. (021)

VOJVOĐANSKI ALPINISTI SVE BLIŽE KROVU SVETA
Clanovi vojvodjanske alpinisticke ekspedicije u ponedeljak su osvojili vrh Šišapangme na Himalajima. Na vrh su se popeli Andor Luhovic, Goran Ferlan, Iso Planic i Hoselito Bite, javlja Radio Vrbas. Osvajanje vrha Šišapangme je poslednja proba pre osvajanja Mont Everesta koje je planirano za sledecu godinu. Ukoliko uspeju, vojvodanski alpinisti ce se po prvi put ispeti na vrh sveta. (021)

GENERALI SE NISU ODAZVALI POZIVU SUDA
Generali Nebojša Pavkovic, Vladimir Lazarevic, Sreten Lukic i Vlastimir Djordjevic nisu se juce pojavili u sudu gde je trebalo da im se uruce haške optužnice, a istražni sudija David Dilparic je izjavio za "Blic" da ce preduzeti dalje mere u skladu sa zakonom o krivicnom postupku. Okružni sud odredio je Dilparica da cetvorici generela uruci haške optuznice, ali on nije precizirao da li ce te mere biti nalog za privodenje ili izdavanje poternice, piše list. Podsetimo, 1. oktobar se pominje kao poslednji rok za predaju generala Haškom tužilaštvu ili za hapšenje Ratka Mladica. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com