vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 15. 09. 2004.
|
|
ODBOR SKUPŠTINE VOJVODINE ZA RAVNOPRAVNOST POLOVA O POLOŽAJU ŽENA
Vlast (ni)je za dame
Medu zaposlenima u Vojvodini, prema podacima za prošlu godinu 43,26 odsto je žena. Najviše ih je u zdravstvu, i oblasti socijalnog rada (78,4 odsto), obrazovanju (70,8 odsto) i finansijskom posredovanju (68,85 odsto radnih mesta). Ovo su podaci iz Informacije o položaju žena u Vojvodini, o kojoj su juce raspravljali clanovi Odbora za ravnopravnost polova Skupštine AP Vojvodine.
Sigurna ženska kuca
U raspravi na jucerašnjoj sednici Odbora za ravnopravnost polova receno je da je nasilje nad ženama najcešci oblik kršenja ženskih ljudskih prava, ali i najtragicnija potvrda fakticke nejednakosti medu polovima. Zbog toga je pokrenut projekat “Sigurna ženska kuca”, koji treba da unapredi zaštitu žena i dece žrtava nasilja u porodici ili partnerskog nasilja. Radi se o specijalizovanom prihvatilištu koje pruža osnovnu psihicku i fizicku zaštitu ženama i deci, a može da pruži i odredenu ekonomsku, pravnu i obrazovnu podršku koja pomaže ženama tokom osamostaljenja.
|
Pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Jelica Rajacic - Capakovic iznela je podatak da je više visokoobrazovanih žena nego muškaraca. Godine 2000. medu studentima koji su stekli diplomu bilo je 61,6 odsto devojaka, 47,6 odsto žena je završilo magistraturu i 47,5 odsto doktorat.
Iako žene cine vecinu stanovništva u Vojvodini, malo ih je u strukturama vlasti. U trenutnom sazivu Skupštine Vojvodine ima smao osam žena, naspram 110 muškaraca. Odredeni pomak na otklanjanju neravnopravnosti žena i muškaraca na mestima odlucivanja postignut je usvajanjem Zakona o izboru narodnih poslanika ove godine.
Shodno zakljucku predstavnici stranaka demokratske levice i levog centra Srbije i Crne Gore iz prošle godine, Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova pripremio je podatke o poslanicima u parlamentu Srbije, koje je izdao u brošuri “Parlamentarke”.Iako gotovo nijedna partija nije ispoštovala evropsku kvotu od 30 odsto žena na izbornim listama stranaka, na spiskovima poslanika za Skupštinu Srbije ima dovoljno kvalitetnih politicarki koje imaju šansu da doprinesu razvoju zemlje i poboljšanju životnog standarda. U novom sazivu republickog parlamenta ima 31 žena, što znaci da ih je sveta 12,4 odsto. E. B.
|
|
PREDSEDNIK MAĐARSKE FERENC MADL JUCE U BEOGRADU
Iza incidenata u Vojvodini ne stoji vlast
Medunacionalni incidenti u Vojvodini nemaju politicki karakter, zajednicki su juce ocenili predsednici Madarske i SCG Ferenc Madl i Svetozar Marovic, dodajuci da je interes obe zemlje i Evrope da se obezbede jednaki uslovi za život svih gradana. Posle jucerašnjih razgovora u Beogradu, Madl i Marovic su konstatovali da je meduetnickih nemira u Vojvodini bilo, ali da “nisu potekli od države. Madl je naglasio da su u protekloj deceniji rat, ekonomska kriza i tenzije u vreme održavanja lokalnih i drugih izbora bili uzrocnici tih nemira, protiv kojih su, kako je rekao, “obe države dužne da se bore”. Govoreci o poštovanju nacionalnih manjina, madarski predsednik je istakao da su i Madjarska i SCG “postigle mnoge elemente za svoje manjine” i podsetio da ih na to “obavezuju sporazumi koji se odnose na nacionalne manjine i unutrašnja zakonodavstva”.
Marovic je rekao da su “poslednji meduetnicki nemiri možda previše naglašeni, kako neki misle, ali da je izvesno da su se desili”. Prema njegovim recima, “multietnicnost je buducnost SCG”. “Svako ko pokuša da je ubije, ubija istovremeno i evropsku buducnost SCG”, rekao je predsednik državne zajednice. On je rekao da je razgovor sa Madlom bio “iskren, koristan i uspešan” i izrazio je zahvalnost madarskoj vladi zbog otvorene inicijative da pomogne SCG na putu ka EU. Marovic je istakao da Vojvodina mora ostati “primer multietnicnosti i da svaki pocinalac meduetnickog nasilja mora biti identifikovan”. Madl i Marovic istakli su i znacaj daljeg razvoja ekonomskih odnosa, zajednickog angažovanja na onome što je, kako je nazvao madarski predsednik, “organsko povezivanje u pridruživanju EU”, a što se odnosi na izgradnju boljih saobracajnica izmedu dve zemlje. (Beta)
|
|
SUSRET TADIC - MADL
Srbiju i Madjarsku vezuju i istorija i buducnost
Srpsko-madjarske odnose vidim kao prioritet Srbije i državne zajednice, buduci da imaju strateški znacaj za obe strane, izjavio je predsednik Srbije Boris Tadic, nakon razgovora sa predsednikom Madjarske Ferencom Madlom.On je naglasio da je izgradnja dobrih odnosa obaveza politicara i partijskih lidera obe nacije. Tadic je, isticuci da se problem meduetnickih odnosa analizira s krajnjom ozbiljnošcu, obecao da ce insistirati na punoj policijskoj istrazi.
- Manjinska prava su jedno od osnovnih pitanja u civilizovanom društvu i Srbija ce insistirati na njihovoj zaštiti u svakom trentku- ukazao je Tadic, isticuci da je predsednik Madjarske izneo uveravanja da ce i oni insistirati na zaštiti prava srpske etnicke zajednice.
Tadic uskoro u Budimpešti
Predsednik Madjarske pozvao je Borisa Tadica da uskoro poseti Madjarsku. Tadic je izjavio da poziv prihvata i da se nada skoroj uzvratnoj poseti Budimpešti.
|
Oba predsednika, kako je rekao Tadic, dogovorila su se o saradnji i medusobnom obaveštavanju o merama zaštite koje se preduzimaju u jednoj i drugoj državi. Ukazujuci na potrebu prijateljskih odnosa i ekonomske saradnje dve zemlje, predsednik Madjarske Ferenc Madl predocio je da Srbiju i Madjarsku vezuje ne samo istorija, vec i zajednicka buducnost. On je posebno ukazao na znacaj saradnje u pogranicnim predelima, posebno u Vojvodinu, za koju je karakteristican miran suživot manjinskog i vecinskog naroda. Proces evropske integracije Madjarske je uznapredovao i saradnja pogranicnih regiona omogucila bi da se ti delovi, ali i cela zemlja, brže ukljuce u evropske integracije. Povodom dešavanja u Vojvodini, Madl je ponovio uveravanja predsednika Tadica da ce državni organi imati veoma osetljiv pristup tom pitanju, kako bi u interesu same države sve manjine i gradani živeli dobro, mirno i bezbedno.
-Cenimo pristup predsednika Srbije i njegovu spremnost da se stane na put pojavama nasilnog ponašanja prema vojvodanskim Madjarima, koje su ucestale poslednjih meseci - rekao je Madl.
U razgovoru se predsednik Tadic osvrnuo na napise u madarskoj štampi da pripadnici srpske manjine u Madjarskoj poslednjih dana dobijaju preteca pisma.
-Takvo ponašanje ne možemo prihvatiti, odlucno ga odbacujemo i verujemo da su to marginalne pojave, koje se nece nastaviti. Pre nego što sam došao u Beograd raspitao sam se kod predstavnika tajnih službi i receno mi je da se radi o tri, cetiri, najviše pet pisama, koja su predata istražnim vlastima.
|
|
MINISTARSTVO PROSVETE ŠKOLSTVO VRACA U PROŠLOST
Ministarka u staklarskoj radnji
Sramno izbacivanje, pa vracanje Darvinovog ucenja medu osnovce, kao da je otvorilo Pandorinu kutiju u Ministarstvu prosvete. Iz dana u dan iz nje se sada oslobadaju sve nove i nove pošasti koje, s obzirom da se ticu dece, pogadaju i citavu našu buducnost, udaljavajuci je sve više od ostatka sveta, bar ovog materijalnog.
To krajnje grubo, nekompetentno i nezakonito mešanje u program jednog konkretnog predmeta kao da je pokrenulo lavinu, sa kojom se izlivaju i sve ostale intervencije sadašnjeg saziva Ministarstva prosvete. Saziva ili ministarke licno, s obzirom na njene izjave o “licnom pecatu, koji je svaki ministar dužan da ostavi”, manje je bitno, s obzirom da škole pogadaju odluke.
U svakom slucaju, s pocetkom školske godine, daci su na leda stavili breme knjiga, a njihovi roditelji i nastavnici breme briga. Prvi gde to decu šalju, a drugi s cim ih docekuju.
I dok roditelji više ne znaju da li su im deca u školi na sigurnom, ne samo fizicki, nego i psihicki i da li ce ta institucija , kojoj imaju zakonsku obavezu da povere sedam godina, s puno pažnje, negovano dete, znati da ispuni svoju, opet zakonsku, obavezu da pomogne da to dete izraste u samostalnog i za život spremnog coveka, nastavnici ne znaju kako da ispune svoju obavezu.
Jer, kako osposobiti dete za život u veku kompjutera, ako prvi cinovnik, koga je država zadužila da brine o školstvu, iz programa izbaci predmet koji to dete upoznaje sa ovom tehnologijom, koju vec ni u najzabacenijim zemljama niko više ne naziva novom. O obrazloženju ministarke da je to ucinjeno, jer zracenje kompjutera nije dobro za sedmogodišnjake ne vredi ni govoriti u vreme kada mnogo više kompjutera po glavi deteta ide na kucu nego na školu. Pored toga, ovo objašnjenje krajnje je licemerno, s obzirom da je predmet od igracke do racunara iz spiska izbornih prebacen u fakultativne. To znaci, škola i dalje može da ga ponudi, ali ne mora, ili odgovornost za zracenje neka preuzmu direktori škola, Ministarstvo ce decu “štititi”.
Pored toga što ih štiti od kompjutera, Ministarstvo prosvete štiti decu i od “pogubnih uticaja” ucenja stranog jezika. Ministarkino objašnjenje za izbacivanje stranog jezika iz prvog razreda osnovne škole, bazirano na štetnosti bilingvalnosti u ovom uzrastu, ustanovljenoj neimenovanim istraživanjem, a bez uzimanja u obzir, recimo, viševekovne bilingvalnosti u Vojvodini, koja nikad nikom nije štetila, gore je od onog za izbacivanje kompjutera samo utoliko što je ministarka po obrazovanju jezicar.
I konacno, da ne bude da aktuelna ministarka samo izbacuje lekcije i predmete iz programa, moramo reci da je nešto i ubacila. Naime, umesto osnovnih znanja o kompjuterima i ucenja stranih jezika, naši prvaci ce, voljom ministarke, uciti krasnopis i domacinstvo. Predmete, od kojih prvog u školama nema od vremena njihovih prabaka i pradeka i drugog, koji su poslednji ucili za koleno bliži im preci.
Posle ovakvih intervencija školama je slabo šta ostalo od uloge pokretaca promena u društvu. Osim, ako pod promenama ne podrazumevamo one koje nas vuku u prošlost. Pitanje je samo zbog ceka Ministarka prosvete okrece kazaljke unazad, jer ta deca ce, bez obzira na njene napore, živeti u buducnosti.
Đordano Bruno jedva izbegao lomacu
Omladinci Gradanskog saveza Srbije i Socijaldemokratske unije zatražili su juce ostavku ministra prosvete i sporta LJiljane Colic, ogorceni potezima njenog resornog tima, a posebno odlukom da se teorija evolucije Carlsa Darvina izbaci iz programa osnovaca. Tim povodom, omladina dve stranke izvela je ispred ministarstva performans “spaljivanja Đordana Bruna”, u kom je mladic vezan za drvo, sa trakom preko usta, držao geografski globus.
- Mi tražimo da ministarka prosvete i sporta danas podnese ostavku, ako ne danas onda sutra, i želimo da se povuce iz javnog života i prestane da se bavi politikom, izjavio je za “Dnevnik” predsednik omladine GSS Rastko Petakovic . - Licni pecat koji je ostavila od kako je pocela školska godina sasvim je dovoljan da neko ko je moralan, a za sebe kaže da je još i verujuca, podnese ostavku i prestane da se bavi politikom. Pokušali smo da predvidimo, mada je to zaista teško, koji bi bio naredni potez ministarke. Posle izbacivanja Darvina, pošto je ministarka verujuci covek, to bi moglo da bude proglašavanje da je Zemlja ravna. Naš kolega glumi Đordana Bruna, koji ipak misli da je Zemlja okrugla i bice spaljen ako ministarka kaže da je ravna.
Posle eventualne ostavke, ucesnici protesta zahtevaju da se uradi revizija dosadašnjeg ucinka ministarstva prosvete, a da se zapoceta reforma školstva eks-ministra i clana GSS Gaše Kneževica, nastavi. Ukoliko LJiljana Colic ne podnese ostavku, omladina GSS i SDU obratice se gradanima Srbije, cijim ce potpisima pokušati primorati vladu Vojislava Koštunice da se reši ministarke. Performans je protekao mirno. Ig.M.
|
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 15. 09. 2004.
|
|
PRAVA INVALIDA U NOVOM ZAKONU
U novi Zakon o radu bice unete i odredbe o statusu invalida, najavio je republicki ministar za rad Slobodan Lalovic. U tom cilju, kako je naveo, bice angažovane radne grupe, koje ce ciniti predstavnici ministarstava zdravlja i finansija i predstavnici invalida, kako bi se našlo najbolje rešenje za ovu grupaciju. Lalovic je ocenio da su zahtevi invalida opravdani, i najavio da ce se zauzeti da se visina invalidnina i visina nadoknade za tudu pomoc i negu u narednoj godini poveca barem za 10 odsto. (B92)
SRPSKI CELIK OSLOBOĐEN CARINE
Savet ministara Evropske unije ukinuo je antidamping carinu od 15,4 odsto na izvoz srpskog celika u zemlje EU. Nakon cetiri godine Savet je doneo pozitivnu odluku u vezi sa zahtevom koji su uputili Vlada Srbije i srpski proizvodac celika Ju-es-stil Srbija. Ministarstva za ekonomske veze sa inostranstvom je u utorak saopštilo da je ta antidamping carina uticala na smanjenje srpskog izvoza celika i konkurentnosti na tržištu EU, nakon proširenja te zajednice u maju ove godine. (B92)
DODATNI SERVIS ZA AMERICKE VIZE
Americka ambasada u Beogradu uvodi dodatni servis koji ce pomoci podnosiocima zahteva za vizu u Srbiji i Crnoj Gori da zakažu intervju i dobiju informacije o neophodnim uslovima za dobijanje vize. Od danas, zvanicnom Info servisu za Vize dodaje se servis placanja kreditnim karticama i pocinje se sa zakazivanjem sastanaka za podnošenje molbi za useljenicke vize. Podnosioci ove molbe ubuduce ne treba da zovu telefonske brojeve ambasade za dobijanje informacija o zakazivanju termina.
Novi servis za placanje kreditnim karticama omogucice podnosiocima molbi da dobiju informacije o vizama preko pozivnog centra koristeci Master ili Viza kreditne kartice. Pozivi uz pomoc kreditne kartice naplacuju se 15 americkih dolara po pozivu. Servis koji se placa kreditnim karticama dostupan je na brojevima 011/3050-550 u SCG i 38111/ 3050-550 van SCG i posebno je koristan osobama koje se nalaze u SAD, podnose molbu po prvi put i potrebne su im opšte informacije o useljenickim vizama.
Pozivalac koji želi da zakaže sastanak kako bi podneo molbu za useljenicku vizu moci ce da razgovara sa operaterom koji ce odgovoriti na pitanja u vezi citavog procesa i po potrebi zakazati intervju za vizu u Beogradu. Ovaj servis je dostupan javnosti svakim radnim danom od ponedeljka do petka od 9 do 18, saopštila je americka ambasada. (B92)
|
|