VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  10. septembar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 10. 09. 2004.

„DAN POLJA” NOVOSADSKOG INSTITUTA ZA RATARSTVO

Otkup letine u haosu

- Otkup poljoprivrednih kultura ove godine nije rešen kako treba, tržište je haotično i država će naredne godine preduzeti sve da se situacija sredi – istakao je juče na “Danu polja” novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo na Rimskim Šančevima kod Novog Sada potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus.
- Vlada je pokušala da posreduje između otkupljivača i paora, ali se ono što je dogovoreno ne poštuje – rekao je Labus. – Pre deset godina imali smo potpuno kontrolisano tržište i to nije bilo dobro. Ove godine imamo neorganizovano tržište i to opet ne valja. Zbog toga moramo da ga organizujemo. Moramo imati sistem s registrovanim domaćinstvima, jer kada država pomaže, mora to da radi direktno paorima. Da bi se sredilo stanje, moraju postojati dugoročni ugovori između zemljoradnika i prerađivačke industrije i država će to da stimuliše, a ne svake godine da se svađamo pa onaj ko je slab traži pomoć države, a onaj ko je jak je obestan i baš ga briga. Uzeli su žito u silose i baš ih briga sada. Hajde da napravimo da svi budu jaki, i država će to uraditi, i to tako što će benficirati kamate, davati subvencije i dozvole za izvoz, ali moraju postojati višegodišnji ugovori sa seljacima.

Paori traže poštene ugovore
I jučerašnji skup deo paora je iskoristio da izrazi negodovanje prema onome što radi Vlada, dok su drugi, uz manje zamerke, uputili podršku onom što država u poljoprivredi preduzima. Tokom govora potpredsednika Vlade Miroljuba Labusa od grupe zemljoradnika iz Vrbasa čulo se nekoliko povika i negodovanje zbog neisplaćene pšenice. S druge strane, oni koji su do sad najviše “ratovali” s državom, organizujući blokade puteva – Udruženje paora “Klub 100 P plus” – podržali su rad Ministarstva poljoprivrede.
Predsednik “Kluba 100 P plus” Vojislav Malešev je naglasio da uljare ignorišu zahteve paora da suncokret košta 16 dinara kilogram, i istakao da paori moraju biti mnogo bolje organizovani. On je napomenuo i da će paori uskoro napraviti model novih ugovora o proizvodnji industrijskog bilja.

Labus je je još jednom podvukao da su silosi i mlinovi glavni krivci zbog toga što se pšenica ne isplaćuje na vreme. On je dodao i da država ne može mnogo da učini da bi primorala mlinare da plate žito, ali je poručio da će svugde gde se pojave problemi biti poslati inspektori kako bi utvrdili šta se zaista dešava.
– Država svoja obećanja ispunjava jer je za premiju za pšenicu do danas isplaćeno 529 miliona dinara – rekao je Labus.
Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Đorđe Đukić je poručio da se Vojvodina može ponositi Institutom za ratarstvo i povrtarsto. On je naglasio i da je PIV za prethodne tri godine, posredstvom Fonda za razvoj Vojvodine i Fonda za razvoj poljoprivrede, odobrio 4,4 milijarde dinara izuzetno povoljnih kredita. Što je još važnije, Fond za razvoj Vojvodine je postao samoodrživ, jer je do sada zavisio od privatizacije, a od sada sam od sebe pošto je nedavno okončan i osmi konkurs za kreditiranje vredan 961 milion, a novac je podeljen iz vraćenih kredita a ne iz privatizacionih prihoda.

Čanak: Institut – vojvođanska diplomatija
– Novosadski Institut za ratarstvo i povrtarstvo je ministarstvo inostranih poslova Vojvodine – rekao je, pozdravljajući goste iz zemlje i inostranstva, predsednik Skupštine AP Vojvodine Nenad Čanak. – Semenom stvorenim u Institutu godišnje se zaseje 1,5 miliona hektara u našoj zemlji i četiri miliona hektara širom sveta i zbog toga je on vojvođansko ministarstvo inostranih poslova.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Igor Kurjački je rekao da je novosadski Institut najznačajnija naučna ustanova u našoj državi čiji rezultati podižu ugled Vojvodine i Novog Sada. On je takođe naglasio da je ove nedelje Izvršno veće Vojvodine donelo odluku da od 1. januara naredne godine počne da radi pokrajinski hidrometeorološki zavod i pokrajinski fond za sanaciju šteta u poljoprivredi.
Predsednik Izvršnog odbora Skupštine grada Novog Sada Branislav Pomoriški je, poželevši dobrodošlicu gostima, istakao da gradska vlada ima dobre planove za formiranje malih preduzeća u poljoprivredi.
Direktor novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo prof. dr Miroslav Malešević je naglasio da je “Dan polja” okupio i 2.500 gostiju iz naše zemlje i 300 poslovnih partnera iz celog sveta.

Labus: Kostić ima problem s državom
– Miodrag Kostić nema problem s Labusom već s državom i on će to jednog trenutka morati da shvati – istakao je Miroljub Labus, komentarišući nekoliko puta do sada ponovljene izjave prvog čoveka novosadskog “MK-komerca” Miodraga Kostića da je protiv njega podneo tužbu zbog štete koji je svojim izjavama naneo njemu i njegovoj kompaniji. – Što pre Kostić prihvati pravila koja vrede za sve, biće bolje i njemu i državi.

– Ove godine Institut je proizveo dovoljno semena svih najznačajnijih poljoprivrednih kultura za domaće potrebe, ali i za izvoz – poručio je Malešević. – S obzirom na to da se očekuju odlični prinosi soje, suncokreta, repe i kukuruza, sada je država na velikom ispitu, jer ono što je proizvedeno treba otkupiti i isplatiti.
Iznete su i procene ovogodišnjih prinosa kukuruza i industrijskog bilja. Prof. dr Dragan Škorić je naglasio da se s 230.000 hektara zasejanih suncokretom očekuje prosečan rod od preko dve tone po hektaru. Kukuruz će, prema proceni dr Đorđa Jockovića, dati prosečan rod veći od pet tona po hektaru. Šećerna repa će sa zasejanih 66.000 hektara obezbediti oko tri miliona tona korena i preko 320.000 tona šećera, rekao je dr Lazar Kovačev.
Skup su pozdravili i poslovni partneri iz Ukrajine, Francuske, Rusije i Bugarske, istakavši da novosadsko seme ima sve veći ugled u njihovim državama i da iz godine u godinu osvaja sve više njiva.

U PONEDELJAK NAUČNI SKUP „ISTINA O DOGAĐAJIMA U VOJVODINI OD 1941. DO 1945”

Osvetljeno stradanje 140.000 žrtava

U Skupštini AP Vojvodine narednog ponedeljka započeće naučni skup "Istina o događajima u AP Vojvodini od 1941. do 1945. godine" koji će na bazi izveštaja anketnog odbora osnovanog pre četiri godine (kako bi celovita istina o ovom mračnom delu naše istorije pokazala svoje pravo lice), ponuditi zbornike stradalništva i imenik žrtava uz opomenu da se ovo tamno slovo dvadesetog veka nikad više ne ponovi na ovim prostorima. - Biće to nanovo otvorena, pročitana i zatvorena knjiga - predočio je na jučerašnjoj konferenciji za štampu najavljujući ovaj dvodnevni skup, potpredsednik Skupštine Vojvodine, Aleksandar Kravić, napominjući da je suočavanje sa prošlošću krvavog predznaka bilo mučno i zastrašujuće, ali da su sad sve žrtve dobile ime i prezime što će otvoriti vrata istinitoj i zdravoj budućnosti neopterećenoj predrasudama koje su krojile parcijalne istine i sudovi onih kojima je nacija postala zanimanje.

Podaci iz deset velikih arhiva
Do svih podataka o događajima u Vojvodini od 1941. do 1945. došlo se tragajući u deset velikih arhiva što u zemlji, što u Mađarskoj, Nemačkoj i Hrvatskoj, a dragoceni podaci objedinjeni su i iz 150 izvora sa kojima su se susretali anketari. Kako je većina podataka bila parcijalna, valjalo ih je objediniti da bi se dobilo na celovitosti, a o ovom velikom poslu progovoriće na predstojećem skupu i naučni radnici, istorijski poslenici kao i udruženja jevrejskih opština i podunavskih Nemaca iz Ulma, koji su gosti ovog simpozijuma.

Napominjući da je tokom četvorogodišnjeg rada kopajući po arhivama kako u zemlji tako i u inostranstvu, stekao sliku o nekadašnjoj Vojvodini koju ni sam nije znao, kao dugogodišnji istoričar, profesor dr Dragoljub Živković, predsednik ovog odbora, rekao je da će se na ovom naučnom skupu naći četiri zbornika koja govore o tom stradalničkom poglavlju naše prošlosti, da njih prati i imenik žrtava (koji još uvek doduše nije sasvim ažuriran jer se neka imena pojavljuju u više izvora) uz cifru od 140.000 duša! Kako će ovo istraživanje (kome je tokom četvorogodišnjeg rada uvek nedostajalo novca i saradnika) biti okončano tek narednih meseci, očekuje se da u okviru VANU jedno odeljenje bude usmereno za ovaj istraživački tim koji će nepristrasno vagati burne dane krvavog dvadesetog veka na našim prostorima. Očekuje se da simpozijum o ovom tamnom poglavlju vojvođanske istorije otvori predsednik Skupštine Vojvodine, Nenad Čanak, inicijator osnivanja ovog anketnog odbora.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 10. 09. 2004.

DARVIN PREŽIVEO MAJMUNISANJE
Nakon žestokih kritika medija i javnosti, Darvinova teorija evolucije vraćena je u nastavni plan za osmi razred, odlučio je Kolegijum ministarstva prosvete. To je saopštio zamenik ministra prosvete Milan Brdar i dodao: "To znači da sam ja došao ovde da potvrdim da je Čarls Darvin još živ". On je rekao da je resorna ministarka Ljiljana Čolić na službenom putu i da o slučaju izbacivanja teorije evolucije iz nastavnog programa nije bilo reči na sednici Vlade Srbije. Na pitanje novinara da li će zbog tog slučaja neko snositi odgovornost, Brdar je kazao da će se o tome razgovarati na kolegijumu ministarstva. Podsetimo, nakon odluke ministarke da se Darvinova teorija izbaci iz programa za osmi razred, s obrazloženjem da je to dogmatska teorija kao što je i teološka teorija, više od 30 nevladinih organizacija je uputilo zahtev da se ta odluka povuče ili da ministarka u suprotnom podnese ostavku. O ovoj odluci su juče i danas izvestili skoro svi evropski mediji, a londonski Dejli telegraf prenosi stav Ljiljane Čolić kako je "normalno da njena vera utiče na odluke koje donosi" i primećuje da će, po njoj, tvorcu teorije evolucije biti dozvoljen povratak u učionice tek kada se uspostavi ravnoteža sa verovanjem iz Starog zaveta da ljudi potiču od Adama i Eve. Nakon objavljivanja ove vesti i reakcija nekih javnih ličnosti, usledile su brojne kritike slušalaca i posetilaca sajta Radija 021 na račun aktuelne ministarke. Izdvajamo reči profesorke evolucije na katedri za biologiju novosadskog PMF-a Smiljke Šimić koja kaže: "Nadam se da u školstvu nećemo preći i na geocentrični sistem, pa da učimo decu da je zemlja ravna ploča na ledjima četiri kornjače". (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com