vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 07. 09. 2004.
|
|
PIK PROGLASILA DEVET IZBORNIH LISTA ZA POKRAJINSKE IZBORE, JOŠ DVE KANDIDATURE NA DORADI
U Vojvodini 1,6 miliona biraca
Pokrajinska izborna komisija proglasila je do sad devet izbornih lista za izbor poslanika Skupštine Vojvodine po proporcionalnom modelu, dok su još dve kandidature vracene na doradu. Pokrajinski izbori održavaju se 19. septembra po kombinovanom izbornom modelu. Polovina od 120 pokrajinskih poslanika birace se po proporcionalnom, a druga polovina po dvokružnom vecinskom sistemu. Na ovim, cetvrtim po redu pokrajinskim izborima od uvodenja višestranacja, pravo glasa ima 1.659.177 gradana Vojvodine, utvrdila je Pokrajinska izborna komisija.
Rok za predaju kandidatura istekao je 3. septembra, a PIK je prekjuce potvrdio devetu izbornu listu “Politicki pokret Snaga Srbije – Bogoljub Karic”, dok je podnosiocima izbornih lista “Nova Srbija – Velimir Ilic” i “VMDK – Pal Šandor, Tari Ištvan” dala rok od 48 casova da otklone nedostatke uocene u njihovim kandidaturama, koji istice danas.
Prethodno su potvrdene izborne liste šest stranaka i dve koalicije, koje ce na glasackom listicu biti navedene po sledecem redosledu: Demokratska stranka –Boris Tadic, Savez vojvodanskih Madara – Jožef Kasa, Srpska radikalna stranka – Tomislav Nikolic, koalicija “Zajedno za Vojvodinu – Nenad Canak”, G17 Plus –Miroljub Labus, Socijalisticka partija Srbije, Demokratska stranka Srbije –Vojislav Koštunica i koalicija “Ciste ruke Vojvodine – SPO, RV, Opor – Miodrag Mile Isakov – Vuk Draškovic”. B. D. S.
|
|
„ZAJEDNO ZA VOJVODINU – NENAD CANAK”
Nastavak borbe za autonomiju
Koalicija koja ce na pokrajinskim izborima nastupiti pod nazivom “Zajedno za Vojvodinu – Nenad Canak”, a koja okuplja stranke: Ligu socijaldemokrata Vojvodine, Demokratsku Vojvodinu, Vojvodansku uniju –Vojvodina moj dom, Vojvodanski pokret, Uniju socijalista Vojvodine, Gradanski savez Srbije i Socijaldemokratsku uniju, za 15. septembar je najavila centralnu izbornu konvenciju u Novom Sadu. Kako je juce na konferenciji za novinare u prostorijama Demokratske Vojvodine najavio predstavnik Vojvodanskog pokreta Miroslav Ilic, ova koalicija se nece pomiriti s postojecim stanjem i nastavice borbu za decentralizaciju i dobijanje istinske autonomije za Vojvodinu.
DZVM i LSV: Naša lista multietnicka
Lista kandidata za odbornike Koalicije Demokratske zajednice vojvodanskih Madara (DZVM)-Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) “Korak napred” je alternativa drugim listama jer je multietnicka opcija, rekao je juce portparol DZVM-a Akoš Elvedi.On je na konferenciji za novinare rekao da se na listi te koalicije nalaze Srbi, kao i Madari, Hrvati i druge nacionalne manjine. Na listi se nalazi 31 kandidat
LSV-a i 30 kandidata DZVM-a.
DZVM i LSV koji na lokalne izbore izlaze kao koalicija ucestvovace samostalno na pokrajinskim izborima, rekao je Elvedi. (Beta)
|
– U protekle cetiri godine Skupština APV, na celu s predsednikom parlamenta Nenadom Cankom, bila je primer tolerantnog, zrelog i odgovornog politickog rada, i ovaj dom je sve što je bilo moguce ucinio bez novca i uz stalne opstrukcije centralistickih vlasti, narocito u procesima približavanja evropskim integracijama, afirmisanju demokratskih tekovina i stvaranju uslova za ostvarivanje punog medunarodnog sklada – rekao je Ilic, isticuci da je Vojvodina primljena u društvo razvijenih evropskih regija i proglašena za “Evropski region godine” pa je razumljivo što su se nacionalisticke i centralisticke snage ostrašceno okomile na njenu autonomiju.
Nedavne izjave premijera Vojislava Koštunice da se ponovo stvaraju šanse da se Ustav Srbije donese za nekoliko meseci, nametnule su, po recima Miroslava Vasina iz Demokratske Vojvodine, pitanje šta se to u poslednje vreme promenilo na politickoj sceni Srbije.
– Premijeru upucujemo otvoreno pitanje da li takva njegova izjava ima neke veze i da li je posledica susreta i dogovora s Tomislavom Nikolicem, i da li to znaci da je odlucio da Ustav piše bez predstavnika Vojvodine, buduci da ih u sadašnjem sastavu Republicke skupštine nema – zapitao se Vasin. M. Ž.
|
|
SLOBODAN SAMARDŽIC, SAVETNIK PREMIJERA
Koštunica ceka garancije Vašingtona?
- Premijer Vojislav Koštunica ocekuje ozbiljne garancije sa važnog mesta u medunarodnoj zajednici da ce Srbi normalno živeti na Kosovu i Metohiji, nakon cega se tek može ocekivati preporuka Vlade Srbije o izlasku na kosmetske oktobarske izbore, izjavio je savetnik republickog premijera Slobodan Samardžic na jucerašnjem pres-klubu Medija centra, konstatujuci da Srbima koji su pod ovim uslovima UNMIK i KFOR proveli pet kosmetskih godina nije uopšte ni stalo do izbora.
- Fakticki bi garancijama o slobodi kretanja, bezbednosti i povratku Srba medunarodna zajednica dobila još jednu šansu, jer srpsko stanovništvo u južnoj pokrajini pati od manjka poverenja prema svima, pa i prema Beogradu - objasnio je Samardžic, i sam u dilemi šta se može uopšte uciniti u naredne dve do tri nedelje, pošto je 1. oktobra poslednji rok za odluku o ucešcu Srba na kosmetskim parlamentarnim izborima.
Samardžic je demantovao optužbe šefa Koordinacionog centra za Kosmet Nebojše Covica da premijer Koštunica “ispod stola” radi sa Kontakt-grupom, kako bi pošto-poto preinacio prvobitnu odluku Vlade Srbije i ubacio Srbe u izbornu trku na Kosmetu. Nazvavši ove tvrdnje zlonamernim, Koštunicin savetnik je dodao:
- Sam Covic nije na takvoj funkciji da bi raspolagao informacijama za takvu tvrdnju i ovo radi samo da bi naudio Koštunici - konstatovao je Samardžic.
Profesor na Fakultetu politickih nauka Predrag Simic objasnio je za “Dnevnik” da Koštunica sada hoce da izbegne onu situaciju u kojoj se našao sa nekadašnjim administartorom UN za Kosmet Hansom Hakerupom, kada je nakon njegovog razgovora sa generalnim sekretarom UN Kofijem Ananom ipak potpisan sporazum Covic-Hakerup, a onda bio tretiran kao mrtvo slovo na papiru.
- Zato garancije za bezbednost Srba moraju biti opipljive, koliko je to moguce - objašnjava Simic, uocavajuci da se Beograd vratio u igru nakon prethodne tvrdnje medunarone zajednice da može biti prisutan, ali ne i uticati na kosmetske procese.
Na jucerašnjem pres- klubu eksperti su govorili i o singalima Evrope za ocuvanje državne zajednice SCG. Samardžic i Simic smatraju da je pitanje bezbednosti bio osnov snažne podrške EU državnoj zajednici u Mastrihtu, jer se Brisel plaši posledica koje bi razdvajanje Srbije i Crne Gore imalo po Makedoniju, BiH, pa i Albaniju. - EU brine sudbina “evropskog treceg sveta” i zakljucci Saveta ministara su nastavak kompromisa zapocetog Beogradskim sporazumom, jer Brisel želi da ocuva svoje prisustvo u procesima na zapadnom Balkanu - objašnjava Simic.
|
TEŠKI METALI PONOVO U RUMUNIJI ISPUŠTENI U TISU
Zagadenje, ipak, razblaženo?
Otpadne vode sa teškim metalima izlile su se, zbog havarije, prošlog petka iz kanalizacije rudnika zlata kod Baie Borše u Rumuniji u recicu Viršolu, a zatim i u Tisu. Na toku ove reke, oko sto kilometara od mesta havarije, kao i na svim pogranicnim punktovima, neprekidno se kontroliše nivo zagadenosti. Pošto Tisa izvire u Ukrajini i prolazi kroz Rumuniju, Madarsku i SCG, posledice ovog, nažalost ne prvog ekološkog zagadenja, mogu biti velike. Stoga nadležne službe, posebno pogranicne, svakodnevno prate stanje. Prema najnovijim informacijama koje su Srpsko-crnogorskoj komisiji za vodoprivredu uputile kolege iz madarskog dela ove komisije, zagadenje se razblažilo, tako da vec u Tisi nije merljivo, što znaci da nece dospeti do Madarske, a samim tim i naše granice. I pored ove konstatacije, ukrajinske i madarske službe proveravaju kvalitet vode u Tisi, ali merenja su pokazala uobicajene vrednosti. Dežurna služba NJiredhaza je juce ujutru potvrdila da zagadenje u Tisi nije merljivo.
Prema recima direktora Direkcije za vodoprivredu Nikole Marjanovica usled havarije u rudniku, u pritoku Tise se izlilo oko 80 kubnih metara jalovine opterecene teškim metalima, ali ovaj talog nece stici u Srbiju, jer postoje dve brane u Madarskoj koje ce to onemoguciti. Ekipe Republickog hidrometeorološkog zavoda uradice, pored redovnih kontrola vode, dodatne provere i osmatranja.
Kritican 11. dan
Podsecamo da su se krajem januara 2000. godine u mestu Baja Mare u Rumuniji izlili voda i mulj sa velikom koncentracijom i kolicinom cijanida i teških metala iz jalovišta rudnika zlata “Aurul”, kojim je upravljala istoimena multinacionalna australijsko-rumunska kompanija. Prema zvanicnim rumunskim podacima, tada je oko 100.000 kubnih metara otpadne vode i jalovine dospelo u reku Lapoš, pa dalje njenim vodotokom u reke Samoš i Tisu, a Tisom i u Dunav na teritoriji Srbije, i na taj nacin izazvalo ekološku katastrofu medunarodnih razmera, bez presedana u Evropi.
Blagovremena razmena informacija izmedu Rumunije, Madarske i naše zemlje donekle je umanjila posledice katastrofe, ali nikako nije mogla da spreci da, 11 dana nakon pojave, otrovni talas prede madarsko-jugoslovensku granicu. Otrovi su stigli u naše vode, koje su vec bile zagadene usled izlivanja velikih kolicina toksicnih materijala i supstancija kao posledica NATO bombardovanja Jugoslavije od marta do juna 1999. godine.
Otrov je izazvao veliki pomor ribe, tako da je sanitarna inspekcija, u saradnji sa lokalnom samoupravom, geodetima i veterinarima nalazila adekvatne lokacije za deponovanje riba i divljaci, vodeci racuna o zonama sanitarne zaštite izvorišta.
Zbog promenljive koncentracije cijanida u vodi Tise i kasnije Dunava, preventivno je bilo zatvoreno nekoliko bunara za snabdevanje stanovništva vodom za pice, kao i vodovod u Vinci. Svi objekti za vodosnabdevanje higijenski ispravnom vodom za pice na podrucju Podunavskog i Branicevskog okruga, prvenstveno Smedereva, Požarevca, Velikog Gradišta, Kostolaca i Golupaca, uz pojacanu kontrolu i dezinfekciju, ostali su bakteriološki i fizicko-hemijski ispravni. Srecom, tada nisu zabeležene direktne posledice prolaska talasa cijanida na ljudsko zdravlje.
Cijanid se u pomenutom rumunskom rudniku zlata koristi za izvlacenja zlata, ali uz stalnu opasnosti da rastvor ovog jedinjenja napusti proizvodni ciklus i dospe u okolnu sredinu. Prema projektu, rastvor cijanida ne bi smeo da napusti proizvodni ciklus: ogromni bazeni u kojima se jalovina tušira rastvorom cijanida su dobro izolovani, a rastvor cijanida, nakon izvlacenja u njemu rastvorenog zlata, ponovo se vraca na jalovinu. Kada se posle nekoliko nedelja iz jalovine izvuku i poslednje kolicine zlata, ona mora da se negde odloži. Problem predstavlja voda, veoma zagadena cijanidom, koja preostaje u meduprostorima usitnjene jalovine, jer nema ekonomski isplativnog nacina da se ona odstrani.
Neophodan katastar zagadivaca
Tisa i njene pritoke su izuzetno znacajne su za ocuvanje biološke raznovrsnosti u regionu. Narušavanje ekološke ravnoteže vodenih ekosistema i priobalja, prema oceni strucnjaka, namecu potrebu dugorocnih multidisciplinarnih istraživanja, koja bi, pored fizicko-hemijskih parametara, obuhvatila i biološku komponentu.
Neophodno je izraditi i katastar zagadivaca, a svi dobijeni rezultati treba da posluže za utvrdivanje ekološkog statusa Tise, za predlaganje mera sanacije i uklanjanja negativnih uticaja, kao i zaštite retkih, endemicnih i reliktnih vrsta i ocuvanja kako zašticenih i za zaštitu prirode znacajnih podrucja, tako i ukupnog biodiverziteta celog regiona. Za dalju zaštitu celog regiona i vodotokova važno je i uspostavljanje cvrste i funkcionalne medudržavne saradnje rano obaveštavanje i zajednicko planiranje kako posledice zagadenja sanirati kao i ucešce u medunarodnim konvencijama koje regulišu pitanja prekogranicnih zagadenja i generalnog ocuvanja životne sredine.
|
SMOTRA ZAPREGA U SOMBORU
Secanje na cuveni fijaker
Sombor: Proteklog vikenda u Somboru se održala smotra konjskih zaprega , koju je organizovao konjicki klub „Zapadna Backa”. Šarena kolona ajgira i cilaša upregnutih u fijakere, ceze i kocije prodefilovala je kroz centar grada, a Somborci su mogli da uživaju u zapregama iz svog atara, ali i iz Srbobrana, Temerina, Futoga, Ravnog Sela, Apatina i Odžaka.
Prema recima organizatora, ova smotra je uprilicena pre svega u pokušaju da se sacuva od zaborava cuveni somborski fijaker o kome su se i pesme spevale. Na kojim niskim granama je fijaker ovih dana dovoljno recito govori i cinjenica da u Somboru radi samo jedan fijakerista , pa i to „s mene pa na uštap”. M. Mc.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 07. 09. 2004.
|
|
TUŽILAŠTVO I DALJE CUTI
U Opštinskom tužilaštvu ni danas nismo mogli da dobijemo informacije o tome kako tece predkrivicna istraga o mogucem falsifikovanju potpisa za kandidate za gradonacelnika Novog Sada. Opštinski tužilac Obrad Protic, koji jedini može da saopšti neke podatke, je za Radio 021 bio nedostupan, a njegova sekretarica je navela da ponovo probamo u utorak.
Podsecamo da je Protic u petak za 021 kratko rekao "da se na predmetu radi". Policija je prošle nedelje po nalogu tužilaštva istraživala da li je pocinjeno neko krivicno delo prilikom prikupljanja potpisa za gradonacelnicke kandidature. Gradska izborna komisija je podnela i krivicne prijave protiv NN lica, a sumnja se u potpise podrške za Branislava Pomoriškog, Branislava Švonje, Milana Paroškog i Zorana Stojanovica. (021)
PAVKOVIC SE NECE ŽIV PREDATI!
General Nebojša Pavkovic nece se živ predati Tribunalu, osim u slucaju da gradani Srbije na referendumu ne odluce da se srpski generali izruce Hagu, odgovor je nekadašnjeg nacelnika Generalštaba VJ na poziv premijera Vojislava Koštunice da se dobrovoljno preda Haškom sudu, a piše Blic. List navodi da je Pavkovic na dvonedeljnom lecenju i da se za to vreme nece nikome javljati. Koštunica je u nedelju rekao da bi dobrovoljna predaja bila najbolje rešenje, ali da to istovremeno predstavlja uslov kako bi se generalima eventualno sudilo u zemlji. (021)
CESID BEZ REZULTATA U IZBORNOJ NOCI
Posmatraci Centra za slobodne izbore i demokratiju na predstojecim lokalnim izborima pratice u opštinskim komisijama regularnost izbora, ali na birackim mestima nece biti posmatraca, rekao je za Blic portparol CeSID-a Marko Blagojevic. On kaže da ce posmatraci izostati sa birališta jer fizicki nije moguce pokriti brojanje glasova, tako da nece biti rezultata u izbornoj noci na nivou Srbije. Dan-dva posle izbora gradani Srbije ce, po prvi put od kada se održavaju lokalni izbori, moci da vide sve rezultate na našem Internet sajtu, dodao je Blagojevic. (021)
NAUMOV: BICE GORIVA
Ministar energetike Radomir Naumov izjavio je da nece biti nestašice goriva u septembru i oktobru, jer je obezbedjena stabilnost u snabdevanju naftnim derivatima. Naumov je rekao da detaljna analiza pokazuje da ce "u oktobru nedostajati oko 2.000 tona dizela", ali ce ministarstvo, u saradnji sa NIS-om, spreciti eventualne poremecaje u snabdevanju tržišta. (Tanjug)
SMILJA AVRAMOV PRVI SVEDOK
Na sudjenju Slobodanu Miloševicu danas bi trebalo da svedoci profesorka medjunarodnog prava Smilja Avramov, ali je neizvesno kako ce se sudjenje nastaviti. Advokati Stiven Kej i Džilijen Higins, koje je sudsko vece odredilo da zastupaju Miloševica, trebalo bi da pocnu sa ispitivanjem svedoka. Oni, medjutim nisu do sada ucestvovali u pripremi strategije odbrane, nisu razgovarali ni sa jednim svedokom odbrane, niti su upoznati sa profilom svedoka i sa onim o cemu bi oni mogli da svedoce. (Tanjug)
|
| |
|