vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 28. 07. 2004.
|
|
U VOJVODINI CE SE LOKALNI IZBORI ODRŽATI U 45 OPŠTINA
Para ce biti, a posle šta bude
Predsednik Narodne Skupštine Republike Srbije Predrag Markovic lokalne izbore ce raspisati 1. avgusta, a oni ce se održati po važecem Zakonu o lokalnim izborima koji je u republickom parlamentu usvojen 13. juna 2002.. Po ovom zakonu odbornici se biraju po proporcionalnom sistemu sa cenzusom od tri odsto, a predsednici opština i gradonacelnici po vecinskom sistemu.
Markovic ce raspisati lokalne izbore za odbornike, predsednike opština i gradonacelnike u svim opštinama u kojima su izbori održani 24. septembra 2000. godine, osim u onim sredinama gde su na birališta išlo nakon usvajanja novog zakona. Naime, od donošenja aktuelnog Zakona o lokalnim izborima, po njemu su održani izbori u 14 opština u Srbiji, medu kojima je i Alibunar u Vojvodini.
– S obzirom na to da je ovo izborna godina, u svim opštinskim budžetima su, shodno tome, u budžetskim rezervama planirane i pare za obavljanje izbora, pa što se finansija tice ne bi trebalo da bude problema – rekao je za naš list pokrajinski sekretar za lokalnu samoupravu i meduopštinskiu saradnju Emil Fejzulahi.
– I tehnicki su sve opštine spremne da obave ove izbore, jer su u proteklom periodu više puta ucestvovale i u pripremama i u samom nadzoru nad izborima, pa ni tu ne bi trebalo da bude iznenadenja. I ovaj put ce na lokalnim izborima i u nadzoru sprovodenja izbora raditi profesionalci, zaposleni u skupštinama opština i mesnim zajednicama, a za sada još nemam nikakvu informaciju o tome da se u nekoj opštini kasni s formiranjem izbornih štabova – kaže Fejzulahi.
On napominje da ce se odbornici birati po proporcionalnom sistemu sa cenzusom od tri odsto, što znaci da se nece glasati konkretno za imena odbornika, vec za liste na kojima su. Po njegovim recima, ovakav nacin glasanja, narocito u vecim opštinama, dovešce do ozbiljnih poremecaja u zastupljenosti pojedinih sredina, jer mnoga manja mesta nece imati odbornike u skupštinama svojih opština. Fejzulahi naglašava i da po ovom izbornom sistemu ravnopravnu zastupljenost u opštinama nece moci da obezbede ni nacionalne i zavicajne zajednice.
– Nacionalne zajednice nece moci da obezbede prisustvo svojih odbornika u skupštinama opština zbog cinjenice da liste koje dobiju mandate, odnosno stranke koje dobiju najveci broj glasova, odreduju kome ce dodeliti odbornicke mandate. Znaci, ništa ih ne obavezuje da sastav odbornika skupštine mora da odgovara teritorijalnoj ili nacionalnoj situaciji u opštini. Tako se dogodilo da u Opštini Alibunar, gde su izbori vec obavljeni po novom Zakonu o lokalnim izborima, naselje Dobrica nema nijednog odbornika, a po svojoj velicini i broju stanovnika bi trebalo da ima najmanje dva – zakljucuje Fejzulahi.
Predsednik je sve i svja
- Novim Zakonom su predsednicima opština i gradonacelnicima data mnogo veca ovlašcenja i oni, slikovito receno, dobijaju ulogu koju ima predsednik države, jer potpisuju odluke skupštine, predlažu postavljenje i razrešenje nacelnika opštinskog veca, oni su naredbodavci za izvršenje buyeta, a obavljaju i mnoge druge veoma odgovorne poslove. NJihove nadležnosti su drasticno povecane i skeptican sam u vezi s buducim funkcionisanjem ovog sistema – kaže Fejzulahi.
Pun stadion potpisa
Zakonom o lokalnim izborima predvideno je da kandidati za predsednika opština i gradonacelnici treba da sakupe potpise tri odsto od ukupnog broja biraca u opštini ili gradu. Tako kandidat za gradonacelnika Beograda treba da prikupi oko 44.000 potpisa, u Novom Sadu 8.000, dok u najmanjoj opštini u Vojvodini, Sremskim Karlovcima, koji imaju oko 6.000 biraca, kandidat za predsednika opštine treba da ima podršku svega 120 žitelja.
|
|
|
DA LI JE NOVI IZBORNI SISTEM U VOJVODINI FORMULA ZA ELIMINACIJU MANJIH STRANAKA?
Nocna mora zbog „pet odsto”
Nema nikakve sumnje da ce novi izborni model za vojvodanske izbore, koji je pokrajinska vlada prekjuce uputila u skupštinsku proceduru, dobiti zeleno svetlo u pokrajinskom parlamentu. Kombinovani izborni sistem, po kojem ce se polovina pokrajinskih poslanika birati po vecinskom, a polovina po proporcionalnom modelu, rezultat je dogovora vladajuce trojke u Banovini – DS, LSV i SVM – koje imaju više nego dovoljnu vecinu u Skupštini Vojvodine. Taj predlog je, medutim, izazvao je prilicno rezervisane reakcije manjih partija, koje su inace veoma brojne na vojvodanskoj politickoj sceni, ali i stranaka nacionalnih manjina, a zbog, za mnoge nedostižnog predloženog izbornog cenzusa od pet odsto za izborne liste.
Sem vladajuce koalicije, novi vojvodanski izborni sistem podržace i najveca opoziciona partija u Skupštini Vojvodine – Demokratska stranka Srbije. Šef poslanicke grupe DSS-a Velibor Radusinovic izjavio je “Dnevniku” da ce novi izborni model imati podršku te stranke, ikao je ona prethodno zagovarala uvodenje cistog proporcionalnog sistema.
Sažimanje politicke scene
– Zbog ogranicenja po Statutu APV, kojim se predvida da svaka opština u Vojvodini mora imati najmanje jednog poslanika u pokrajinskom parlamentu, uvodenje cistog proporcionalnog sistema nije bilo moguce, dok je, s druge strane, ostala mogucnost da na izbore izademo po Miloševicevim izbornim pravilima. Zato smo odlucili da podržimo predlog kombinovanog izbornog modela – kazao je Radusinovic.
On je dodao da predloženi izborni cenzus od pet odsto za DSS nece predstavljati nikakav problem, ali je kritikovao vladajuce stranke u Banovini da su utvrdivanjem tako viskog cenzusa “išle naruku SVM-u, kojem taj cenzus najviše ide u prilog, jer u startu iskljucuje iz trke druge manjinske stranke”. Radusinovic je kazao da za eventualne korekcije tog predloga više nema dovoljno vremena, ali i da bi to bio “uzaludan posao”, jer predloženi model ima podršku skupštinske vecine.
Medu strankama koje izražavaju negodovanje visinom izbornog cenzusa je i Koalicija Vojvodina, a poslanica u pokrajinskom parlamentu iz te partije Dušica Karabenc kaže da manje stranke nisu ni imale priliku da se s tim predlogom detaljnije upoznaju.
– Mislim da izborni cenzus na pokrajinskim izborima ne bi smeo da bude veci od tri odsto, koliko ce iznostiti izborni prag i na lokalnim izborima. Problem je, medutim, što se u izmenu izbornih pravila ulazi pred samu izbornu trku, bez ikakvih konsultacija s manjim strankama, što nas sve dovodi pred svršen cin – požalila se Dušica Karabenc u izjavi “Dnevniku” .
Ocenjujuci da Reformisti Vojvodine nece imati poteškoca da preskoce cenzus od pet odsto, lider RV Miodrag Isakov podržao je najavu uvodenja izbornog praga i za pokrajinske izbore, karakterišuci to kao “logican korak ka sažimanju i kristalisanju politicke scene, kako u Srbiji, tako i u Vojvodini”.
– Politicka scena u Srbiji mora da se stabilizuje na pet-šest jakih partija, uz dodatak nekoliko regionalnih i manjinskih partija na pokrajinskom nivou – ocenio je Isakov. On je dodao da ce to biti i “logican kraj za jedan broj veštacki stvorenih satelitskih partija, ciji je jedini cilj unošenje zabune kod biraca i koje ce sada morati javno da se utope kod svojih dosadašnjih politickih mentora, ili ce jednostavno nestati s politicke scene”.
Lider Nove socijaldemokratije Vojvodine Miodrag Vukotic izjavio je našem listu da za tu partiju predloženi kombinovani izborni model nije u potpunosti prihvatljiv, najvljujuci da ce NSDV zbog toga preispitati mogucnosti nastupa na septembarskim izborima. On je ocenio i da je predvideni cenzus od pet odsto “prevelik za Vojvodinu”, jer ce se “u parlamentu izgubiti heterogenost vojvodanske politicke scene”.
– Jedini dobitnik na ovim izborima, prema tom cenzusu, bice SVM, ali je trebalo voditi racuna i o drugim nacionalnim zajednicama koje imaju manju populaciju – ukazao je Vukotic.
Predsednik Pokrajinskog odbora SPS-a Dušan Bajatovic izjavio je našem listu da toj stranci “odgovara” predloženi izborni model po kojem ce se održati predstojeci vojvodanski izbori. On je kazao da socijalisti, koji trenutno imaju dva poslanika u pokrajinskom parlamentu, podržavaju i predloženi izborni cenzus od pet odsto, ocenjujuci da ce biti dobro da se i “vojvodanska politicka scena malo oštrije profiliše”.
Predloženi izborni model, a posebno predvideni izborni cenzus, najoštrije je kritikovao lider Demokratske stranke vojvodanskih Madara Andraš Agošton. On je u izjavi “Dnevniku” ocenio da takav izborni sistem “ne odgovara madarskoj nacionalnoj zajednici, a još manje odgovara drugim manjinama”.
– Takav model za nas je neprihvatljiv jer njime nije obezbeden princip garantovanih mandata za manjinske stranke, kakav postoji u Hrvatskoj, Sloveniji i na Kosovu, a koji manjinskim zajednicama omogucava da u predstavnickim telima budu zastupljene srazmerno brojnosti svoje populacije. Mislim da nijednom parlamentu ne bi više odgovarao princip garantovanih mandata za manjine nego vojvodanskom, ali predlog koji smo uputili predsedniku Pokrajinske skupštine nije prihvacen – napomenuo je Agošton.
Manjine bez zajednicke liste
Agošton je kazao da ce DSVM, bez obzira na izborne uslove, izaci na pokrajinske izbore, i to u koaliciji s ostalim partijama vojvodanskih Madara, ili samostalno.
– Pozvacemo sve stranke vojvodanskih Madara da na izborima za Skupštinu Vojvodine nastupimo zajedno, a ako taj predlog ne bude prihvacen, onda cemo nastupiti samostalno – rekao je Agošton.
Dodao je da DSVM ne razmišlja o koalicijama sa strankama drugih manjinskih zajednica, niti s partijama vecinske populacije, jer nijedna od vecinskih stranaka do sada nije pokazala razumevanje za zahtev DSVM-a o ostvarivanju personalne autonomije Madara u Vojvodini.
I predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Petar Kuntic kaže da se ta pratija protivi uvodenju izbornog cenzusa za stranke nacionalnih manjina i da se zalaže za princip garantovanih mandata za manjine kakav postoji u Hrvatskoj.
– Zbog takvih izbornih uslova, prinudeni smo da sklapamo izborne koalicije s vecim strankama jer je toliki cenzus za nas prevelik – kazao je Kuntic.
On je dodao da je DSHV blizu dogovora da na septembarskim izborima nastupi u koaliciji s DS-om i SVM-om, navodeci da ce konacnu odluku o ulasku u taj izborni savez doneti najveci stranacki organ, Veliko vijece, do kraja ove nedelje.
– DSHV se ozbiljno priprema za ucešce na pokrajinskim izborima i smatramo da je, bez obzira na visinu izbornog cenzusa, neophodno formiranje što šire izborne koalicije koja ce se u toj trci suprotstaviti daljoj radikalizaciji politicke scene. Zato ce se naša stranka najverovatnije prikljuciti izbornom savezu u kojem su DS i SVM, a težište naše kampanje bice u motivaciji vojvodanskih Hrvata da u što vecem broju izadu na birališta – rekao je Kuntic. B. D. S.
|
|
RADNICI „VARADINA” PREKINULI ŠTRAJK GLAĐU
Prihvatili pruženu ruku Grada
- Radnici Hotelsko - turistickog društvenog preduzeca “Tvrdava- Varadin” prekinuli su juce štrajk gladu, zapocet u ponedeljak, posle sastanka s clanovima Izvršnog odbora Skupštine grada zaduženim za privredu i informisanje Dragom Divljakom i Aleksandrom Paroškim - izjavio je zamenik direktora “Varadina” Milan Diklic.
Štrajkaci su , kako je kazao Diklic, prihvatili uslove grada, koji se odnose na raspisivanje tendera radi adaptacije restorana i hotela u objekte visoke kategorije.
- U zavisnosti od uslova tendera, odlucicemo da li cemo na javnom konkursu ucestvovati samostalno ili sa strateškim partnerom - istakao je Diklic i istakao da je s lokalnom samoupravom postignut sporazum da im Grad pomogne u ostvarivanju socijalnog programa koji ce dostaviti za sedam dana.
U saopštenju Sekretarijata za informisanje Skupštine grada, navedeno je da ce gradska vlast podneti zahtev Opštinskom sudu da odloži prinudno iseljenje preduzeca s Tvrdave koje je sud zakazao za danas.
Prilikom sastanka Štrajkackog odobra, Divljaka i Paroškog dogovreno je, kaže se u saopštenju gradskog Sekretarijata za informisanje, da se posebno boduje broj preuzetih radnika, a da ce se položaj ostalih zaposlenih regulisati alternativnim i socijalnim programima uz podršku grada.
Kako smo pisali, grad i preduzece vodili su tri godine sudski spor, zbog ugovora iz 1985. godine, kojim je tadašnja lokalna samouprava dala objekte u vlasništvu grada”Varadinu “ na upravljanje i raspolaganje bez nadknade na neodredeno vreme. Pošto preduzece nije htelo da se iseli, a grad planirao da investira u svoju imovinu, nastao je nesporazum , koji je kulminirao genreralnim štrajkom. Naime zaposleni nisu hteli da se isele bez socijalnog programa, s obzirom na to da su u protekle cetiri i po decenije koliko preduzece radi na Petrovaradinskoj tvrdavi, kako oni tvrde, ulagali u restoran i hotel. Z. D.- Foto: F. Bakic
|
|
PLANOVI ZAVODA ZA ZAŠTITU SPOMENIKA KULTURE SREMA
Staze do antickih mozaika
Sremska Mitrovica: Ministarstvo za kulturu Vlade Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i nekoliko sremskih opština pomogli su da ove godine regionalni Zavod za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici širom Srema izvede radove na konzervaciji i rekonstrukciji niza kulturno-istorijskih spomenika. Od onih iz antickog doba, pa sve do srednjevekovnih crkava.
Kako kaže direktor Zavoda LJubiša Šulaja, jedan od najznacajnijih radova bice na lokalitetu anticke Carske palate, u samom centru Sremske Mitrovice. Lokalitet je prebogat reprezentativnim mozaicima, koji su do sada, zbog zaštite, bili prekriveni naslagama peska. Ove godine ce se ovde nastaviti konzervatorski radovi, cišcenje i rekonstrukcija zidova. Što je najvažnije, pripremice se uslovi da se naredne godine mozaici natkriju. Tokom zime treba da se uradi dokumentacija, a naredne godine da se mozaici pokriju specijalnom konstrukcijom koja bi ih štitila, ali i za turiste otvorila nove nacine prezentacije vrednosti Carske palate Sirmijuma.
Kako isticu u Zavodu, plan je da se izgrade i pristupne staze, kako bi posetioci ceo lokalitet mogli videti iz neposredne blizine. To je odavno u svetu praksa iako je, za naše uslove, to novost. Pored toga, nastavice se i radovi na rekonstrukciji zgrade Muzeja Srema koja je, po svojoj arhitekturi, izuzetan reprezentativan objekat.
U regionalnom Zavodu za zaštitu spomenika kulture najavljuju i nastavak radova na rekonstrukciji konaka manastira Đipša, gde je do sada uradena samo krovna konstrukcija. Ocekuje se i da ce, zahvaljujuci donacijama, biti obnovljen i zvonik ovog manastira. Da podsetimo, naš list je nedavno pisao o tome kako u ovom manastiru vec dugo na zemlji stoji zvono, dar grckih prijatelja, koje još nije zazvonilo, jer je zvonik dotrajao pa poklon nema gde da se postavi.
Pored toga, nastavice se i sa obnovom manastira Staro Hopovo i Kuveždin, koji je u izuzetno lošem stanju. U planu je i da se uradi deo poslova na rekonstrukciji dvorca Šlos u Golubincima, kao i niz drugih radova na spomenicima kulture širom Srema. Sve se radi uz donacije, jer u budžetima nema baš previše para za zaštitu spomenika kulture.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 28. 07. 2004.
|
|
SPENS SE SPREMA ZA EVROPSKO PRVENSTVO
Spens je svakim danom sve opremljeniji i spremniji za docek ucesnika Evropskog prvensta u košarci 2005. godine. Ovih dana je završeno postavljanje novog parketa u Maloj dvorani, dok ce Velika dvorana parket dobiti do 1. septembra.
Predsednik novosadskog organizacionog odbora EP-a Branislav Pomoriški je izjavio da ocekuje da krajem marta, odnosno šest meseeci pre prvensta, svi radovi budu gotovi. "Radi se na zameni parketa, postavice se novi semafori i dva ekrana, zatim novi koševi i tribine, a instalirace se i video nadzor", kaže Pomoriški.
Grad za radove na uredjenju SPENS-a planira da izdvoji 100 miliona dinara, a ocekuje se da ce biti izdvojene i dodatne sume prvenstveno za kupovinu novih stolica.
Pomoriški, koji je i kandidat LSV-a za gradonacelnika, izjavio je i da ce nakon ovih radova, ukoliko on pobedi, napokon uslediti privodjenje nameni otvorenih bazena SPENS-a. Podsecamo da je glavni deo SPENS-a sagradjen pre 23 godine i da pred svake izbore lokalni politicari obecavaju završetak gradnje otvorenih bazena. (021)
LABUS: NE MOGU JA DA OBECAM CENE
Kabinet vicepremijera Srbije Miroljuba Labusa saopštio je da Vlada nema instrumente da formira cene na tržištu. Kabinet je demantovao da je Labus obecao da ce otkupna cena višanja biti 23 dinara. U saopštenju se navodi da je Labus posredovao u razgovorima proizvodjaca i preradjivaca višanja i da je, na tom sastanku, predloženo da otkupna cena bude 23 dinara, a da se, ako cena u izvozu bude veca od 90 centi, razlika deli po pola izmedju dve strane.
"Na žalost, ne uzimajuci realnost u obzir, predstavnici proizvodjaca višanja nisu prihvatili taj dogovor. Izvršna vlast nema instrumente da formira cene na tržištu i ne može se ocekivati da se nezadovoljstvo nastalim problemom prebaci Miroljubu Labusu ili Vladi Srbije", navodi se u saopštenju. (B92)
NEUSPELI PREGOVORI ŠTRAJKACA I MINISTRA
Radnici distributivnih preduzeca prekinuli su u utorak posle podne višecasovni protest na ulicama Beograda. Oko 1.500 radnika elektrodistribucionih preduzeca iz Srbije traže povecanje zarada za oko 15 odsto. Predsednik sindikata Elektroprivrede Srbije Milan Kovacevic je rekao da je resorni ministar Radomir Naumov porucio da nije moguc predlog poslovodstva EPS-a da se zarade zaposlenima u distribucijama povecaju na osnovu naplate potraživanja i da su prošle godine u EPS-u plate rasle iznad proseka, tako da je sada neosnovano govoriti o povecanju zarada. Predstavnici sindikata su naveli da ce u cetvrtak biti održana sednica Vlade Srbije na kojoj ce biti razmatrano i pitanje mogucnosti rebalansa plana poslovanja Elektroprivrede Srbije za ovu godinu. (Beta)
|
|