VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  23. jul 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 23. 07. 2004.

Vojvodani napisali himnu SCG, heeej...

Kada je 4. februara 2003. godine u Skupštini Savezne Republike Jugoslavije usvojena Ustavna povelja i Zakon o njenom sprovodenju, cime je oznacen i kraj pete Jugoslavije i radanje nove državne zajednice Srbije i Crne Gore, Zakonom o sprovodenju Ustavne povelje predvideno je da zakon o grbu i himni bude donet do kraja te godine. Zanimljivo je i da je još tada predvideno da, iako i Jugoslavija prestaje da postoji, do izbora nove, himna državne zajednice Srbije i Crne Gore ostane “Hej Sloveni”. Svi rokovi koje je ovaj zakon predvidao su prekoraceni i poslednjih mesec dana se, verovatno isprovocirana predstojecim Olimpijskim igrama u Atini, ponovo podgrejala prica o potrebi izrade nove himne SCG. Bez prethodno raspisanog javnog konkursa, više po privatnoj inicijativi, predsednik Skupštine SCG Zoran Šami dao je u zadatak beogradskom kompozitoru i aranžeru Slobodanu Markovicu da od pesama “Bože pravde” i “Oj svijetla majska zoro” sacini novu državnu himnu SCG.
Istovremeno, u Novom Sadu je obnarodovan “vojvodanski”predlog sacinjen u kuhinji TV Novi Sad.

„Ženska toplina”
– U Studiju M Radio Novog Sada sacinili smo studijsku radnu verziju pesme, koju uz klavirsku pratnju izvode Branka Jovanovic-Felbejak i Tatjana Kolesar-Gvojic, dok su prateci vokali u refrenu Gabor Lendel i Ratko Kraljevic, a ton-majstor je bio Darko Varga – kaže Drakula, podvlaceci da je pesma u studiju snimljena za dva sata. – Iako pesma ima odlike himnicnosti, cak i odlike vojne pesme, otpevale smo je pomalo lirski i dale joj žensku toplinu i boju i možda time ublažile naboj i energicnost koju ce podržati instrumenti orkestra – rekla je solistkinja, inace muzicki saradnik u TV Novi Sad, Branka Jovanovic-Felbejak.

– Iako nije raspisan nikakav javni konkurs za novu himnu SCG, smatram da je “Hej Sloveni” davno prevazišla i vreme i da predstavlja obeležje neke stare, sada vec pokojne nam države, a da spoj pesama “Bože pravde” i “Oj svijetla majska zoro” nikako ne može muzicki da bude dobra simbioza, zajedno s kolegama sam napisao svoje videnje nove himne i uputio je na brojne adrese u parlamentu državne zajednice – rekao je za naš list odgovorni urednik Redakcije zabavnog programa TV Novi Sad Dušan Radulov i objasnio da njihov predlog nove himne ima tri strofe i refren. “U prvoj strofi je oslikano sadašnje stanje, u drugoj se podseca na zajednicku istoriju, a u trecoj se govori o buducnosti Srbije i Crne Gore, a strofe povezuje refren”.
Na tekst Dušana Radulova muziku je napisao muzicki producent u Radio Novom Sadu Zoran Drakula koji naglašava da je, “inspirisan tekstom, sacinio melodiju koja u izvodenju velikog hora, solista i simfonijskog orkesta, kao i etnoinstrumenata, može da zadovolji sve kriterijume koje pretpostavlja himna neke države”.
Inicijator i tekstopisac Dušan Radulov kaže da ce biti istrajan u nastojanju da predlog himne ovog malog muzickog tima dode do svih poslanika u saveznom parlamentu, kako bi se, ukoliko dode do rasprave o novoj himni SCG, moglo birati izmedu dve ponude, njihove i kompilacije pesama “Bože pravde” i “Oj svijetla majska zoro”.

PREDSEDNIK SRBIJE BORIS TADIC VRATIO SE IZ POSETE AMERICI

Dobili smo podršku, od nas sve zavisi

Predsednik Srbije Boris Tadic izjavio je sinoc da je vitalni interes Srbije da ima najbolje moguce odnose sa SAD i izrazio zadovoljstvo podrškom koju je dobio za dalji razvoj demokratskih procesa i politicke stabilnosti, kao i za ukljucivanje zemlje u evroatlantske integracije. Srbiji su “otvorena vrata za privrednu, ekonomsku i politicku saradnju” sa SAD i “od nas zavisi na koji cemo nacin to iskoristiti”, izjavio je Tadic na aerodromu u Beogradu, po povratku iz višednevne posete SAD, tokom koje je razgovarao sa najvišim zvanicnicima Pentagona, Stejt dipartmenta, Senata i Kongresa, kao i sa privrednicima, zvanicnicima Svetske banke i dijasporom.
Tadic je rekao da je jedan od preduslova za razvoj odnosa sa SAD saradnja sa Haškim sudom, te da je svim sagovornicima preneo da o tome postoji konsenzus na nivou vlade i predsednika Srbije. Akcenat u razgovorima o Haškom tribunalu bio je na slucaju generala Ratka Mladica, rekao je Tadic.
- Dobili smo uveravanje da ce se SAD, u slucaju ispunjavanja ove obaveze - ako je Ratko Mladic na teritoriji Srbije, ili pomoci - ako je u Republici Srpskoj ili BiH, založiti kod Haškog tribunala da se druga sudenja za optužene za ratne zlocine organizuju u našoj zemlji- rekao je Tadic.
Predsednik Srbije naglasio je važnost oštre osude martovskog nasilja albanskih ekstremista na Kosovu, kako u Stejt dipartmentu, tako i u Senatu i Kongresu, a posebno je izrazio zadovoljstvo prihvatanjem njegovog stava da bi pripadnici SAD u KFOR-u trebalo da ostanu na Kosovu.
Tadic je ukazao da su i clanovi Kongresa, koji su predstavljani u javnosti kao zastupnici interesa albanske strane, najavili da ce se založili za politicki dijalog za rešenje pitanja Kosova. On je naglasio i da nijedan kongresmen nije bio protiv plana srpskih vlasti o decentralizaciji Kosova, što je opisao kao “važan diplomatski znak”. (Beta)

Nadomak srpskog lobija u Americi
Tadic je rekao i da je Srbija blizu formiranja grupe lobista medu clanovima Senata i Kongresa, kakvu ima vecina zemalja, a naglasio je da ce, kao predsednik države, licno preuzeti taj izuzetno znacajan spoljnopoliticki projekat, jer je to legitiman nacin da Srbija brani svoj interes u najuticajnijoj zemlji sveta.
Savet ministara o ucešcu vojnika SCG u misijama UN
Savet ministara državne zajednice SCG utvrdio je juce Nacrt zakona o ucešcu profesionalnih pripadnika Vojske SCG u mirovnim operacijama u svetu. Tim zakonom, koji ce, nakon dobijene saglasnosti država clanica, biti upucen u skupštinsku proceduru, stvara se pravni osnov da SCG ispuni svoje medunarodne obaveze kao clanica Ujedinjenih nacija i da reguliše status i položaj svojih pripadnika u misijama u svetu”, navodi se u saopštenju sa sednice. Odluku o slanju naših pripadnika u mirovne misije UN donosice Skupština SCG, na predlog Saveta ministara, piše dalje u saopštenju. U mirovne operacije, kako je saopšteno, bili bi upucivani posebno opremljeni i obuceni profesionalni pripadnici Vojske, a za aktivnosti u humanitarnim organizacijama i civilne poslove bice obuceno i angažovano osoblje CZ i zaposleni u organima Saveta ministara.
Nacionalni savet o Hadžicu
Nacionalni savet za saradnju sa Haškim tribunalom razmotrio je juce informaciju Ministarstva unutrašnjih poslova o bivšem lideru Srba u Hrvatskoj Goranu Hayicu. Predsednik tog saveta i ministar za ljudska i manjinska prava SCG Rasim LJajic rekao je agenciji Beta da se na tom slucaju “intenzivno radi”. Savet je takode pozitivno rešio zahteve Tribunala u Hagu za ustupanje odredenih dokumenata, a razrešio je i nekoliko svedoka obeveze cuvanja državne i vojne tajne. O tim zahtevima konacnu rec treba da da Savet ministara SCG, rekao je LJajic.
Savet je takode odlucio da se dodeli pomoc porodici oficira JNA Veselina Šljivancanina, koji se nalazi u pritvoru Haškog tribunala.
Prema LJajicevim recima, iako se Šljivancanin nije dobrovoljno predao, po clanu 8, Uredbe Saveta ministara o pomoci haškim optuženicima, pomoc se može dodeliti iz humanitarnih razloga. Nacionalni savet je juce odlucio i da formira kancelariju koja bi se bavila strucno-administrativnom poslovima za potrebe tog tela. (Beta)
Baret: Hag prva stepenica
– Ukoliko želi da ude u Evropsku uniju, Srbija i Crna Gora mora usaglasiti zakone i politiku s Kopenhagenskim kriterijumima, što zahteva snažnu demokratizaciju društva, unapredenje ekonomskih kriterijuma na nivo EU i, verovatno najteže od svega, izjednacavanje legislative s onom koja važi u evropskoj porodici – porucio je juce u “Medija-centru” ambasador Evropske komisije u SCG DŽefri Baret, kome uskoro istice mandat.
– Srbija i Crna Gora prvo, i najbitnije, mora uspostaviti potpunu saradnju s Haškim tribunalom, zatim završiti ekonomsku harmonizaciju izmedu republika clanica i, poslednje, ojacati sve državne institucije. Saradnju s Tribunalom ne smete shvatiti kao provokaciju, ili nešto što treba da uspori vašu zemlju - rekao je Baret. Ig. M.

DINKIC NAJAVIO MOGUCNOST PLENIDBE IMOVINE „MOBTELA”

Karic na arbitraži može izgubiti sve

Poreska uprava Srbije nikada do sada nije iskoristila zakonsko pravo da prodaje imovinu dužnika, ali cemo sada doneti odgovarajuce odluke da se prema svima, dakle ne samo prema Bogoljubu Karicu i njegovoj kompaniji, koji nece da izmire svoje poreske obaveze, uvede sistem prinudne naplate, koji nece ukljucivati samo naplatu novcanih sredstava, kroz blokadu racuna, vec i prodaju imovine na licitaciji, izjavio je juce srpski ministar finansija Mladan Dinkic. On je porucio da ce od svih koji ne placaju porez na normalan nacin, u zakonskom roku, on biti prinudno naplacen, kao u svim drugim zemljama.

Šta je radio za vreme Miloševiceve diktature?
- Voda “Snage Srbije” je rekao da ce navodno dici narod na noge i da ce ici da ruši Vladu, a ja ga samo pitam šta je radio 90-ih godina, za vreme Miloševiceve diktature, da li je tada bio hrabar da poziva narod da ustane na noge, da li je imao hrabrosti da se bar uclani u neku nevladinu organizaciju, ako nije tada smeo da formira politicku stranku, ili je možda sa Mirom Markovic ispijao kafe i dogovarao se kako da narodni novac investira u svoje vile na Dedinju- rekao je Dinkic. - Bogoljub Karic je 25 miliona evra srpskih štediša potrošio za podizanje pet vila svoje porodice na Dedinju. Sada, u demokratskom sistemu, takvi ljudi, koji su se obogatili na privilegijama mogu da osnuju svoju stranku, ali nemaju pravo da govore da ce podici narod protiv Vlade koja samo sprovodi zakon, a zakon ce biti sproveden do kraja i to prema svima, a ne samo prema Karicu.

Komentarišuci dan ranije izrecene optužbe Karica i njegovu najavu da ce pred medunarodnom arbitražom tražiti od države nadoknadu štete u ukupnom iznosu od 1,37 milijardi dolara, Dinkic je istakao da Karic na toj arbitraži može izgubiti ceo “Mobtel”.
- Država je raspoložena za medunarodnu arbitražu i ona svakako nece ici u Karicevu korist, imajuci u vidu da on ni dinara dividende u proteklom periodu nije uplatio drugom suvlasniku “Mobtela”, državnom preduzecu PTT Srbija- istakao je Dinkic.- Prema izveštaju vladine komisije udeo države u “Mobtelu” najmanje, nesporno i papirima dokazivo 59 odsto, a u taj obracun uopšte nije ukljucena šteta koju je država pretrpela time što je Karic preko svojih of-šor kompanija dividendu izvlacio iz zemlje u inostranstvo i time oštetio JP PTT Srbija. Ako bude medunarodne arbitraže, a to ne zavisi ni od G17 plus, niti od mene kao ministra finansija, mislim da država može samo da dobije.
Na Kariceve optužbe da je “cilj Miroljuba Labusa i Dinkica da obore cenu “Mobtela” i da ga prodaju svojim partnerima za 300 miliona, umesto za 1,2 miliona evra, te da bi se bez toga ceo problem vlasnicke strukture mogao rešiti za pet minuta”, ministar finansija je istakao da je cilj Vlade Srbije da se državni udeo utvrdi na odgovarajuci nacin i da se za njega postigne što veca cena. Po njegovim recima neodgovorne su tvdnje da država želi nižu cenu zato što joj je u interesu da ona bude što veca, jer ce samim tim biti veci i prihodi budžeta. Ne treba spajati placanje poreza za ekstraprofit, koji je svojevremeno razrezan “Astra banci” sa potencijalnom privatizacijom “Mobtela”, ali je “Karic izuzetan demagog i on na ovaj nacin pokušava da dezorijentiše javno mnjenje, rekao je Dinkic, naglašavajuci da “nije loše” da Karicu odgovori kao potpredsednik G17 plus, jer se i on njemu dan ranije obratio kao stranacki lider, a ne vlasnik BK Grupe.
Komisija za pregovore sa moskovskim BK Trejdom
Vlada Srbije imenovala je Komisiju za pregovore sa preduzecem Sistem “Braca Karic-BK-Trejd” iz Moskve, što je predvideno vladinim izveštajem Meduresorske radne grupe za ispitivanje odnosa vlasništva u kompaniji “Mobtel”. Predsedavajuci komisije je pomocnik ministra privrede Mira Prokopijevic, a clanovi su pomocnici ministara finansija, kapitalnih investicija i pravde Vesna Yinic, Bratislav Blagojevic i Sladana Jovanovic, kao i generalni direktor Javnog preduzeca PTT saobracaja “Srbija” Dragan Kovacevic, saopštila je vlada. U saopštenju nije navedeno kada ce ti pregovori da pocnu.
„Mobtel”: Nema panike zbog naplate ekstraprofita
Kompanija “Mobtel” saopštila je juce da pocetak naplate ekstraprofita nece uticati na poslovanje firme, kao ni na rad mreže 063. Kako je agenciji Beta rekla predstavnica službe za informisanje “Mobtela” Ana Ilic, u kompaniji “nema panike”, radi se po ustaljenoj proceduri, a korisnici mogu da ocekuju i dalje vrhunsku uslugu. Kompanija “Mobtel”, kao jemac Astra banke, mora da plati 2,8 milijardi dinara po osnovu poreza na ekstraprofit te banke koja je u stecaju. Osnovni poreski dug “Mobtela” je 2,6 milijardi dinara, a kamata je 200 miliona dinara.
Sindikati PTT-a i „Mobtela” za rašcišcavanje odnosa
Predstavnici reprezentativnih sindikata PTT Srbije i sindikata kompanije Mobtel zatražili su od Vlade Srbije da se što pre rašciste vlasnicki odnosi u kompaniji Mobtel. Sindikati su ocenili da je “dosadašnjim proizvoljnim licitiranjima pojedinaca i medijskim prepucavanjima”, samo naneta šteta obema kompanijama. “Krajnje je vreme da PTT saobracaja Srbija, koje je u ovom trenutku zaustavljeno u razvoju i nalazi se u teškoj finansijskoj situaciji, dobije odgovarajuci tretman i ostvari dobit od Mobtela koja mu kao suvlasniku pripada”, kaže se u saopštenju. (Beta)

NEOBICAN TURISTICKI VODIC NOVOG SADA

Prica vodi u šetnju gradom

Posetite Novi Sad! Tako je nazvan turisticki vodic za glavni grad Vojvodine, autora Miloša Martinova, koji je više meseci radio na sastavljanju brošure sa mnoštvom korisnih informacija za goste Novog Sada, ali i za same Novosadane. Vodic, štampan na 60 strana i ilustrovan sa 200 kolor fotografija, izdala je turisticka agencija „Magelan” u okviru projekta „Posetite Vojvodinu”.
- Prvi pravi turisticki vodic Novog Sada, autora Đure Davidovca, koji je objavljen 1933. bio je karakteristican po predloženim maršrutama za šetnju u slucaju boravka u gradu tri sata, pola ili celog dana, odnosno dužeg boravka. Vodic „Posetite Novi Sad” takode preporucuje stazu kojom treba krenuti u obilazak znamenitosti našeg grada – kaže Martinov.
„Šetnja” sa pricama o istoriji i funkciji najznacajnijih objekata zapocinje na Trgu slobode, nastavlja se Zmaj Jovinom ulicom, Dunavskom ulicom i istoimenim parkom, nakon toga Pašicevom ulicom, sve do Trga Marije Trandafil. Za povratak u strogi centar grada predložene rute vode Grckoškolskom ulicom i Katolickaom portom ili Trifkovicevim trgom i NJegoševom ulicom. Vodic sugeriše nastavak šetnje još nekim ulicama u centru grada.
U uvodnom delu vodica „Posetite Novi Sad” uz kratko predstavljanje najvažnijih cinjenica o gradu, sledi niz korisnih informacija kako doci do vojvodanske prestonice kao i neophodne informiacije o vizama, carinama, telefoniji, radnom vremenu prodavnica, banaka i pošta.
Vodic je obogacen preglednom mapom grada, a u njemu se nalaze i karta sa ucrtanim linijama javnog gradskog prevoza, turisticka mapa Fruške gore i šire okoline, te saobracajna autokarta Vojvodine. Posebno poglavlje vodica posveceno je tvrdavi u Petrovaradinu, a zasebno su predstavljeni Sremski Karlovci. Osim toga, napisano je najznacajnije o Sremskoj Kamenici, Kovilju, Ceneju, Futogu, Celarevu, Begeckoj jami, Karadordevu i dvorcu Fantast kod Beceja.

Nekad i sad
Prvi vodic Novog Sada „Putovoda kroz Novi Sad” izdat je 1903. i bio je namenjen ljudima koji su u Novi Sad dolazili da nešto kupe ili prodaju. Srpska putnicka biblioteka objavila je 1912 turisticku brošuru „Novi Sad”. Prvi pravi turisticki vodic Novog Sada, autora Đure Davidovca, objavljen je 1933. Posle Drugog svetskog rata izdato je više razlicitih vodica i reklamnih brošura o Novom Sadu.
Vodic za Vojvodinu
Miloš Martinov je svojevremeno radio u Komisiji Izvršnog vece Vojvodine za turizam, a zatim u Poslovnoj zajednici za turizam Vojvodine. Ucestvovao je u izradi brojnih kataloga i publikacija o turistickoj ponudi Novog Sada i Pokrajine. Martinov se priprema za izradu sveobuhvatnog vodica Vojvodine, a sprema i „Vojvodanski kuvar”, naglašavajuci da je ovdašnja kuhinja važan segment turisticke ponude.

VOJVODINA UOCI OLIMPIJADE: CARSKA BARA

Za idealan predah na putu do Grcke

I Specijalni rezervat prirode „Stari Begej - Carska bara” uvršcen je medu deset „savršenih mesta” za odmor u Srbiji duž koridora 10. Žiri koji je odlucivao o deset mesta koja se putnicima kroz Srbiju na Olimpijadu u Grckoj preporucuju za odmor izabrao je Carsku baru u medurecju Begeja i Tise zato što je netaknuti dragulj prirode.
To podrucje u sastavu ribarskog gazdinstva „Ecka”, na šezdesetak kilometara od Beograda i Novog Sada, krase ribnjaci sa 225 vrsta riba, mocvarna vegetacija sa 500 biljaka i 250 vrsta ptica gnezdarica i selica. U takvom okruženju, sa stazama za šetnju, krstari turisticki brodic izmedu dva toka Begeja koji cine tri meandra i tri bare - Carsku, Perlesku i Tiganjicu.
Za putnike na Olimpijadu još je važnije da mogu da se odmore u hotelu „Sibila” koji raspolaže sa 48 mesta u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama i jednim apartmanom.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 23. 07. 2004.

OBJAVLJENE FOTOGRAFIJE HADŽICEVOG BEKSTVA
Bivši predsednik Republike Srpske Krajine Goran Hadžic i dalje je u bekstvu, a njegovo prebivalište je nepoznato. Nepoznato je ostalo i ko je Hadžicu dojavio da je protiv njega otpecacena optužnica. Haško tužilaštvo je objavilo neke od fotografija snimljenih 13. jula pred kucom Gorana Hadžica u Novom Sadu. Fotografije su snimljene nakon što je vlastima SCG dostavljena zapecacena optužnica i nalog za hapšenje bivšeg politickog lidera Srba u Hrvatskoj. Fotografija Hadžica u bašti snimljena je tokom prepodnevnih casova, a ona na kojoj optuženi prilazi automobilu sa torbom u ruci je, prema tužilaštvu, snimljena u 16:27. Prema recima glavnog tužioca Karle del Ponte, dva minuta potom je Hadžic napustio kucu, odnosno nepunih sedam casova nakon što su vlastima u Beogradu uruceni optužnica i nalog za hapšenje. Ministar pravde Zoran Stojkovic izjavio je da njegovo ministarstvo ne vodi nikakvu istragu o tome da li je neko iz pravosuda upozorio Gorana Hadžica na postojanje haške optužnice. "Ako je tacno ono što Karla del Ponte tvrdi da je Hadžic pobegao dva sata pre otvaranja optužnice, onda bi ona trebala da se zapita ko je Hadžica obavestio o optužnici", rekao je Stojkovic. On je kazao da ne može da vodi istragu o tome da li je Hadžica neko iz pravosudja obavestio o optužnici jer za to nema ovlašcenja. List Danas piše da se Hadžic još uvek nalazi u zemlji, dok su podgoricke Vijesti javile, pozivajuci se na policijske izvore, da on nije u svom stanu u Bijeloj koji je kupio pocetkom devedesetih godina i od tada ga cesto koristio. (021)

NAZIRE SE DOGOVOR U KARNEKSU
Vecinski vlasnik "Karneksa", kompanija "Midland Risorses Holding" ponudila je danas radnicima linearno povecanje plata od 2.000 dinara i isplatu regresa, koje ce poceti sa drugom polovinom julske plate. Predsednik sindikata "Nezavisnost" tog preduzeca Milojica Živkovic izjavio je da ce Štrajkacki odbor "Karneksa" danas doneti konacnu odluku o ponudi poslodavca. Radnici "Karneksa" u generalnom štrajku su vec tri dana, a od poslodavca traže povecanje plate od 50 odsto, isplatu regresa i poštovanje Pojedinacnog kolektivnog ugovora. (Beta)

JULIJAN TAMAŠ PREDSEDNIK VANU
Julijan Tamaš, dosadašnji clan Ukrajinske akademije nauka, jednoglasno je izabran za predsednika Vojvodjanske akademije nauka i umetnosti. Akademici su usvojili i statutarnu odluku, odnosno normativni osnov za pocetak rada ove ustanove, koja ce važiti dok pokrajinska skupština ne donese Statut VANU. Novoizabrani predsednik Julijan Tamaš izjavio je da konstituisanje akademije lici na pocetak sa hendikepom pošto je Vojvodjanska akademija od pocetka osporavana, kako od SANU tako i od dela javnosti. Medjutim, prema njegovim recima, VANU nece biti u sukobu ni sa jednom akademijom nauka, vec ce biti neka vrsta njihove dopune. Tamaš je naveo da, mada VANU krece kao regionalana akademija, ona može u punom smislu biti srednjeevopska, koja ce saradjivati i usvojiti tradicije srpskog, madjarskog, hrvatskog, rumunskog naroda. "Možemo da budemo jedna vrsta kape, ne da se patronski ponašamo prema bilo kome, niti da se sporimo sa bilo kim, nego da u naucno-umetnickom smislu budemo zrela srednjeevrospka akademija nauka". Tamaš je dodao da je VANU trenutno manjkava za prisustvo istoricara i umetnika koji su bitni za ovo podneblje, kao i da ce to biti ispravljeno na izborima naredne godine. Podsetimo, krajem juna Maticna komisija izabrala je prvih 15 akademika VANU, devetoro iz oblasti prirodnih i tehnickih nauka, a ostalo su društvenjaci. U medjuvremnu je preminula profesorka Vera Diklic tako da VANU trenutno ima 14 clanova. Na konstitutivnoj sednici VANU za generalnog sekretara izabran je Miroslav Tešic a clanove predsedništva, pored predsednika i generalnog sekretara, cine Bela Ribar, Rudolf Kastori i Jožef Salma. Prostor za rad akademije obezbedjen je u Muzeju Vojvodine u Dunavskoj 37. (021)

POKRAJINSKI KONKURS ZA POMOC CRKVAMA
Pokrajinski sekretarijat za propise, upravu i nacionalne manjine raspisao je Konkurs za dodelu finansijskih sredstava za projekte obnove crkava na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine koje su zašticeni spomenici kulture. Na Konkurs mogu da se prijave iskljucivo episkopije, biskupije, vikarijati i egzarhat koji deluju na teritoriji Pokrajine, samo sa jednim projektom obnove jedne crkve koja je od strane nadležnog organa, proglašena zašticenim spomenikom kulture. Ukupna suma namenjenih sredstava iznosi tri miliona dinara, a konfesije koje se mogu prijaviti na Konkurs su Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolicka crkva, Islamska zajednica, Jevrejska zajednica, Slovacka evangelisticka a.v. crkva, Reformatsko - hrišcanska crkva, Grko - katolicka crkva, Rumunska pravoslavna crkva. Prijave na konkurs podnose se na srpskom jeziku i jeziku nacionalne manjine, koji je u službenoj upotrebi u AP Vojvodini. Za konkurs nisu predvidene unapred pripremljene tipske prijave, vec se one formiraju na osnovu samog zahteva i karakteristika tog zahteva. Rok za podnošenje prijave istice zakljucno sa 20. avgustom. (Danas)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com