vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 24. 06. 2004.
|
|
IDEJA O ODVOJENOM PRIKLJUCENJU SRBIJE I CRNE GORE EU NE NAILAZI NA ODOBRAVANJE
U cemu je problem, kad gradani placaju?
- Pretvaranje kafanskih prica u politiku se ne pretace obavezno u glasove na izborima i, štaviše, obicno se osveti - rekao je za “Dnevnik” clan Politickog saveta Srpskog pokreta obnove Milan Božic, aludirajuci time na ideju o odvojenim putevima Srbije i Crne Gore, koja svakako ima odredenu dozu podrške u obe clanice državne zajednice, ali, i pored dugogodišnjih “pretnji” referendumom iz Podgorice, ova zamisao nikada nije dobila svoju zvanicnu potvrdu, a kamoli realizaciju.
Naime, SPO se nimalo ne slaže i ne podržava izjavu potpredsednika Vlade Srbije i lidera koalicione G17 plus Miroljuba Labusa da bi Srbija i Crna Gora trebalo da otpocnu odvojen rad na procesima pridruživanja Evropskoj uniji, što Labus vidi kao jedino rešenje nakon višemesecnih neuspešnih pokušaja uskladivanja tržišta SCG i uopšte odnosa izmedu država clanica.
- Kao što je poznato, SPO se zalaže za opstanak zajednicke države, ali nam, naravno, ne pada na pamet da time na bilo koji nacin uticemo na volju gradana Crne Gore. Medutim, polazimo od procene da, bez obzira na izjave pojedinih zvanicnika, u Crnoj Gori trenutno ne postoji dovoljno volje za samostalnost, jer bi u protivnom taj famozni referendum bio odavno raspisan - istakao je Božic. - Slicno je i u Srbiji, gde stranke koje se zalažu za samostalnost dobijaju potprocentne rezultate na izborima, poput Demohrišcanske stranke Srbije Vladana Batica. Ne mogu da sporim argumente G17 plus, koji precizno govore o tome koliko je SCG skupa tvorevina i to prevashodno za poreske obveznike u Srbiji i slažem se da nas državna zajednica košta, ali u Srbiji postoji jasno opredeljenje za zajednicku državu, što znaci da gradani pristaju da je placaju.
S druge strane, iako je napomenuo da ga Labusova izjava, u kontekstu politike i G17 plus i njihove kampanje “Srbija na prvom mestu”, nimalo ne cudi, Božic je ukazao i na loš tajming za tako nešto, jer je data neposredno pred drugi krug predsednickih izbora, na kojima G17 plus, kao uostalom i SPO, podržava kandidata Demokratske stranke Borisa Tadica. Naime, DS se takode zalaže za opstanak zajednicke države, pa se Božic zapitao koliko ovakva izjava Tadicu ide u prilog.
Potvrdu takvog opredeljenja DS dao je i potpredsednik ove stranke Bojan Pajtic, podsecajuci i da je zajednicka država Srbije i Crne Gore opredeljenje Evropske unije, koja nam je to, u nekoliko navrata, jasno stavila do znanja.
- Zaista ne vidimo zašto bi dalja dezintegracija države bila potrebna i kakve logike ima težnja ka ujedinjenju sa Evropom, ako se istovremeno cepamo unutar sebe. Uostalom, siguran sam da cepanje SCG u evropskim institucijama ne bi bilo protumaceno kao odraz naše zrelosti za prijem u EU - naglasio je Pajtic.
VLADAN BATIC:
Što pre na referendum
Jedina podrška Labusovoj izjavi stigla je od predsednika DHSS-a Vladana Batica, koji je, podsecajuci da je njegova stranka republickom parlamentu još pre dve godine predala inicijativu 400.000 gradana Srbije za raspisivanje referenduma o samostalnosti, zatražio od predsednika Skupštine Srbije Predraga Markovica da to pitanje po hitnom postupku uvrsti u dnevni red i da zbog toga zakaže vanrednu sednicu parlamenta. Tako bi se, po mišljenju Batica, referendum o samostalnosti Srbije mogao održati vec u septembru, zajedno sa lokalnim i pokrajinskim izborima.
Napominjuci da Srbija predugo uzaludno troši energiju, vreme i novac u bezuspešnom nastojanju da ocuva virtualnu zajednicku državu, Batic je skrenuo pažnju da SCG još nije institucionalizovana, da ekonomskih sistem nije harmonizovan, a da studiju o izvodljivosti više niko ni ne pominje, te da, po njegovom videnju, cak i medunarodna zajednica polako uvida da se radi o promašenom projektu.
DEJVID HADSON:
Labus izneo stranacki stav
- Labusovu izjavu smo shvatili kao stav njegove partije, a ne cele Vlade Srbije i nismo upoznati sa bilo kakvim planom ili predlogom o prilazu EU na osnovu dva odvojena programa - izjavio je juce za “FoNet” šef Politickog sektora delegacije Evropske komisije u Beogradu Dejvid Hadson, dodajuci da zvanicni Brisel i dalje smatra da bi strategija Beograda trebalo da bude zasnovana na državnoj zajednici SCG, kao osnovi za evropske integracije.
|
|
|
CANAK I EGEREŠI O BORAVKU VOJVOĐANSKE DELEGACIJE U ULMU
Vojvodina u glavnoj evropskoj ulici
Vojvodini je pripalo centralno mesto na ovogodišnjem Medunarodnom festivalu podunavskih zemalja u nemackom gradu Ulm koji je održan od 4. do 13. juna, receno je na jucerašnjoj konferenciji za novinare u Skupštini Vojvodine. Govoreci o ulozi Vojvodine na festivalu, predsednik vojvodanske skupštine Nenad Canak je rekao je da je saradnja podunavskih zemalja prioritet Pokrajine, te jedan od nacina da se približimo nama slicnim regionima.
Posebno je istaknuta važnost otvaranja kancelarije Dunavskog biroa i naglašena potreba daljeg ucvršcivanja veza sa drugim regionima Podunavlja, jer je ova reka ne samo evropska glavna ulica vec predstavlja i samo srce njene privredne moci, kao i okosnicu svih veza i saobracaja medu evropskim zemljama, regijama i gradovima. Saradnja ce biti olakšana predstojecim osnivanjem Mreže kancelarija Dunavskog biroa, a prezentacija u Ulmu je pokazala da je Vojvodina zapravo bila i ostala deo velike zajednice evropskih gradova i pokrajina, ali i da se ocekuje da to svoje mesto i opredeljenje za saradnju dokaže daljim razvojem uspešnih i svestranih veza u privredi, poljoprivredi, kao i potpunim ukljucivanjem u evropske finansijske, trgovacke, kulturne veze kao i bliske odnose medu samim ljudima, onakvim kakve vec postoje medu clanicama Evropske unije. Canak je urucio posebne diplome institucijama, umetnicima, kulturnim i umetnickim društvima, zanatlijama i privrednicma, koji su ucinili da Dani Vojvodine u Ulmu, budu tako zapaženi.
Uspeh je još veci kada se uzme u obzir da je ovo bilo prvo pojavljivanje Vojvodine na festivalu. Ipak, kako je rekao Canak, loša vest je da Evropi danas nema ko da predstavi našu zemlju u dobrom svetlu.
- U razgovoru s predstavnicima festivala predoceno nam je da je uocen zastoj naše zemlje u tranziciji - kazao je Canak, dodajuci da je dobra vest što Vojvodina prednjaci da se u pozitivnom smislu predstavi Evropi. Potpredsednik Skupštine Vojvodine i predsednik domaceg Dunavskog biroa Šandor Egereši izjavio je da je u Ulmu na pravi nacin predstavljena multikulturalnost Pokrajine. Đ. B.
|
|
|
|
TOMISLAV NIKOLIC I BORIS TADIC ODMERILI SNAGE U DUELU NA RTS-U
Dva puta do stabilne Srbije
Finalisti predsednickih izbora u Srbiji kandidat SRS Tomislav Nikolic i DS Boris Tadic "odmerili su snage " u sinocnjem duelu na nacionalnoj televiziji.Na pocetku obojica su se odredili prema aktuelnoj Vladi.Tadic je rekao da bi bilo "opasno da se destabilizuje Vlada posle ovih izbora, bez obzira što Demokratska stranka nije u njoj" , a Nikolic da on nije covek koji izaziva sukobe i da želi da Srbiji obezbedi institucije.
- Zvao sam Koštunicu da se dogovorimo, jer i dalje mislim da je pošten covek - kazao je Nikolic. On je pokazao grafikon koji, naveo je, pokazuje pad srpske ekonomije od 1999. godine do danas. Takode, Nikolic je pokazao dve jabuke, jednu vecu i lepšu, ali "zatrovanu i iz uvoza, kakve smo uvozili za vreme DOS-ovaca" i drugu, vidno manju, ali "našu i zdravu jabuku". Govoreci o svom videnju ekonomske politike Tadic je kao jedini nacin za poboljšanje ekonomije naveo - otvaranje novih radnih mesta.
- Novim radnim mestima obezbedujemo politicku stabilnost ali i licnu i porodicnu stabilnost gradana, jer ce tako oni moci da obezbede egzistenciju svojoj porodici - rekao je Tadic i rekao da do ulaska u Evropu moramo da obezbedimo politicku stabilnost i pravni sistem koji omogucava investicije u privredu. - Prošle godine, koja je bila relativno politicki stabilna imali smo priliv investicija od 1,2 milijarde dolara, a ove tek 250 miliona - rekao je Tadic i naveo da od sloma privrede devedesetih godina Srbija tek sada, od januara ove godine ostvaruje ekonomski rast.
Kandidat DS-a ocenio je da je Kosovo o Metohija "jedna od najbolnijih tacaka naše istorije a rezolucija UN 1244 naš najveci slom". Nikolic je utvrdio da bez Kosova nema Srbije i "kao predsednik pokrenucu široku diplomatsku ofanzivu kako bi se rezolucija 1244 poštovala".
Bodrum i "ruka u vatri"
Komentarišuci zašto su neki od onih cija su imena bila pominjana u “aferi Bodrum”, i pored najavljenog procišcenja, danas visoki funkcioneri DS-a, poput potpredsednika stranke Bojana Pajtica, Tadic je rekao da je svojevremeno pokrenuta unutarstranacka analiza umešanosti clanova DS-a i da je ona pokazala Pajticevu nevinost. Ipak, ceo slucaj je posle preuzeo sud, nakon cega su analize prekinute, i Tadic je obecao poštovati sudske odluke o krivcima za kradu glasova u republickom parlamentu.
Nikolic, koji je prethodno ustvrdio da SRS nikada nije imala veze sa kriminalom i kriminalnim klanovima (iako za to nije smeo da stavi ruku u vatru), našao se u neugodnoj situaciji kada su ga novinari podsetili da su na sudenju Petaru Panicu, nekadašnjem šefu obezbedenja Vojislava Šešelja koji je u Zemunu drškom pištolja pretukao Dragana Munjizu, svedocili i pripadnici Zemunsko – Surcinskog klana Dušan Spasojevic i LJubiša Buha Cume i to u korist Panica. Nikolic nije uspeo valjano da objasni ovu kontroveznu situaciju, vec se branio tvrdnjom da šef obezbedenja nije funkcioner stranke, dodajuci da Panic odavno nije clan SRS i da je u DHSS-u. Takode, on je rekao i da eventualna Paniceva povezanost sa kriminalom ne znaci da je u to automatski bio umešan i covek koga je štitio, jer bi to onda znacilo i da je Zoran Đindic bio umešan u poslove sa drogom, jer je Nenad Opacic koji ga je svojevremeno obezbedivao osudeni narko diler.
|
Obojica su za borbu protiv korupcije i kriminala "Borba protiv korupcije mora biti sistemska i zakonska tako da politicari ne mogu da koriste svoje pozicije. - rekao je Tadic Nikolic je rekao da je njegova izborna "parola: sprecicu kriminalizaciju i lopovizaciju Srbije".
-Kod nas postoji klasicni, privredni i narko-kriminal i korupcija. Privredni kriminal sproveden je kroz privatizaciju i stecajeve - kazao je Nikolic i pokazao kesicu šecera, rekavši da njega u Srbiji nema upravo zbog privatizacije. Nikolic je sinoc u doneo i kesicu cementa i rekao: "Prodali su sve cementare". Nikolic je iz džepa izvadio i špric,pokazao ga jer želi "da bolesnici imaju besplatne špriceve".
Na pitanje da li je za podršku samo šarmirao Bogoljuba Karica, Tadic je rekao da je Karic postavio uslove za podršku, ali da ih on nije prihvatio.
- Bez uslovljavanja su me podržali i Karic i Koštunica i Labus, kao i vecina stranaka u zemlji i sve stranke Srba izvan Srbije. Uspeli smo da okupimo gradane oko ideja za koje se zalažem - kazao je lider demokrata.
Nikolic je na podsecanje da je ranije o još uvek aktuelnim liderima zapadnih zemalja govorio da su "homoseksualci i nenormalni", rekao da ga ti lideri "ni nece birati ,vec biraci u Srbiji".
- Ali, otici cu u svaku zemlju u svetu gde ima pomoci za Srbiju i Srbe posebno. Ne mogu da zaboravim da nas je NATO bombardovao i to cu u razgovorima sa zapadom uvek prvo isticati - naveo je Nikolic.
Tadic je kazao da je svaki predsednik velikih svetskih sila ambasador privrede svoje zemlje, "i tako cu se i ponašati, jer se tako zastupaju interesi zemlje, tako cu predstavljati našu privredu". On je naveo da Srbija treba da se probija i na rusko, kinesko i indijsko tržište, i podsetio da "smo rusko tržište izgubili 1994. godine", kada je, naveo je, Tadic, Srbija podržavala Komunisticku stranku u toj zemlji.
Nikolic je, odgovarajuci na pitanja, odbacio da je program SRS o granici Srbije na liniji Karlovac- Viropvitica -Karlobag -Ogulin "ratni" plan te stranke.
Tadic je na pitanje o svom predlogu za otvaranje predsednicke kancelarije koja ce pružati pomoc svake vrste - pravnu, ali i psihološku, rekao da ne misli da je zemlji potrebna kolektivna terapija, ali da je ljudima potrebna pomoc svih strucnjaka.
Na novinarsko podsecanje da je predsednik njegove stranke Vojislav Šešelj ovih dana rekao da Hrvati i Muslimani ne postoje kao narodi a da on sam najavljuje da ce biti predsednik svih gradana zemlje, te pitanje da li se ti stavovi razlikuju, Nikolic je rekao "da ne pravi razlike medu gradanima po nacionalnosti, a to kako se oni izjašnjavaju je njihova intima".
Na pitanje da li da demokratiju vidi kao jedini put Srbije, Nikolic je odgovorio potvrdno.
Nikolic je obecao da ce svaki gradanin moci da zakuca na njegova vrata i da ce saslušati svaciju muku, a posebno je apelovao na “žene, majke, babe, cerke i sestre” da shvate da on želi da obezbedi mir i spokojstvo njihovoj deci.On je ponovio da ce saradivati sa svim zemljama u svetu, iznevši pritom tvrdnju da Srbija ima najpovoljnije uslove za prodaju proizvoda na Istoku, koji su potpuno neiskorišceni. Kao primer, on je pokazao srpske maline koje stranci za male pare otkupljuju od srpskog seljaka i posle ih preprodaju Rusiji,umesto da ih mi sami prodajemo svetu.
Obojica se slažu da državna zajednica Srbija i Crna Gora treba da ostanu zajedno,. Medutim, smatra Nikolic, njena sudbina ne zavisi od Srbije, vec od Crne Gore i stoga je pozvao rukovodstvo Crne Gore da prestane da preti i da napokon raspiše referendum .Tadic smatra da državna zajednica treba da opstane dok god dobro funkcioniše i da se prevashodno bazira na odbrani i ekonomiji.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 24. 06. 2004.
|
|
TRESLA SE GORA...
Nocas u ponoc na snagu stupa izborna tišina pred nedeljni drugi krug predsednicki izbora u Srbiji. Dva kandidata, Boris Tadic i Tomislav Nikolic sinoc su, pred kamerama RTS-a, izneli stavove o kljucnim politickim i ekonomskim problemima. TV duel je više licio na dve odvojene konferencije za novinare, bez verbalnog sukobljavanja lidera radikala i demokrata. U završnim porukama, Nikolic i Tadic pozvali su gradjane da izadju na izbore u nedelju. (021)
JAPAN POMAŽE RATNE INVALIDE
Za rešavanje stambenih problema korisnika socijalne zaštine, ratnih vojnih invalida i porodica palih boraca, japanska vlada obezbedila je donaciju od 350 miliona dinara. S tim sredstvima bice izgradjene dvosobne kuce od 56 kvadratnih metara u 40 opština u Srbiji, najavila je zamenica republickog ministra za rad i socijalnu politiku Vesna Piperski-Tucakov. Ona je dodala da ce ukoliko opštine obezbede potrebnu dokumentaciju i placeve za izgradnju, prve kuce biti useljene u maju naredne godine. (B92)
RASPROSTRANJENA TRGOVINA ŽENAMA I DECOM U SCG
Više od 1.000 osoba registrovano je kao žrtve trgovine ljudima u Srbiji i Crnoj Gori. Ovo su podaci istraživanja Viktimološkog društva Srbije, sprovedenog u periodu od 1. maja do 30. avgusta 2003. godine.
Navodi se da je trgovina ženama u Srbiji veoma rasprostranjena i da su žrtve uglavnom osobe stare izmedu 18 i 30 godina. Kada su u pitanju strane državljanke, najviše žrtava dolazi iz Moldavije, Ukrajine i Rumunije. One najcešce bivaju prodavane radi seksualne eksploatacije.
Kada je u pitanju trgovina decom, Srbija se najcešce pojavljuje kao zemlja porekla žrtava, posebno kada su u pitanju romska deca. Osim njih, na udaru su i deca bez roditeljskog staranja, deca sa posebnim potrebama, kao i ona iz siromašnih i razorenih porodica. Deca su žrtve trgovine u cilju seksualne i radne eksploatacije, kao i prosjacenja. Srbija je, medutim, i zemlja tranzita i zemlja privremene destinacije maloletnica koje bivaju prinudene na prostituciju.
Viktimološko društvo Srbije nije zadovoljno do sada izrecenim presudama za dela povezana sa trgovinom ljudima, ali su njegovi predstavnici izrazili uverenje da ce se i to ispraviti primenom novih odredbi koje definišu trgovinu ljudi kao posebno krivicno delo. (B92)
POSKUPLJENJE STRUJE
Ukoliko vlada Srbije usvoji odluku Upravnog odbora EPS-a, od 1. jula struja ce poskupeti u proseku za oko 10 odsto. Procenat poskupljenja medutim razlicit je u zavisnosti od toga koliko gradani mesecno troše struju, odnosno u kojoj se zoni tarifnog sistema nalaze.
Predvideno je da se pomere granice po kojima su do sada formirane zone tarifnog sistema. Naime, opseg zelene zone, koja je najpovoljnija, sužena je sa dosadašnjih 600 na 300 kw. To znaci da ce se povecati opseg plave, dok crvena zona ostaje ista.
Novom izmenom tarifnog sistema i poskupljenjem struje prihodi EPS-a trebalo bi da se povecaju za deset odsto. Potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus je izjavio da ce Vlada odobriti poskupljenje struje samo za visinu inflacije u ovoj godini.
Ministarstvo za rad i socijalnu politiku Srbije predložilo je socijalni program po kome bi se obezbedile subvencije u placanju troškova elektricne energije za još 100.000 domacinstava u Srbiji. Subvencija bi iznosila 30 odsto na potrošnju do 300 kilovat-sati mesecno.
Ovaj program treba da obuhvati korisnike prava na dodatak za pomoc i negu drugog lica kao i hraniteljske porodice, korisnike prava na deciji dodatak za trece i cetvrto dete i korisnike prava na najnižu penziju. (B92/RTS)
|
|