VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  07. jun 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 07. 06. 2004.

PREDSEDNICKI IZBORI PREDSEDNICKI KANDIDAT BOGOLJUB KARIC U NOVOM SADU

Vojvodina je najveca srpska fabrika bez krova

- Sve dosadašnje vlasti su gledale šta i koliko Vojvodina treba da pruži Srbiji, umesto da Vojvodini iskreno pomognu da svoje resurse zaista pretvori u pravo bogatstvo, od koga bi svi imali koristi – porucio je predsednicki kandidat grupe gradana Bogoljub Karic, pred oko 2.000 pristalica na svojoj predizbornoj konvenciji u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, koje je juce bilo premalo da bi primilo sve koji su želeli da ga cuju.
Nazvavši Vojvodinu i njenu poljoprivredu “najvecom srpskom fabrikom bez krova”, za koju je istakao da samo od hrane može godišnje da zaraduje milijarde evra, Karic se zapitao kako je moguce da ova zemlja danas uvozi pšenicu, kao i mnoge druge poljoprivredne proizvode. Deo krivice za takvu situaciju on je prepoznao i u centralizaciji vlasti u Beogradu, napominjuci da ona nije u interesu gradana i da bi za razvoj cele države bilo neophodno da svi porezi i doprinosi ostaju opštinama.
Napominjuci da 80 odsto do juce uglednih kompanija danas ne radi, Karic se usprotivio uništenju srpske industrije i njenih uspešnih privrednika, za koje je rekao da žive u strahu, jer su stalno izloženi novim pretnjama vlasti. Tako, prema njegovim recima, u Srbiji više nema direktora bez krivicne prijave i svi su pod presijom da ce biti uhapšeni, jer “neko želi da raskrcmi njihovu imovinu i tako omoguci uvoz svega i svacega u Srbiju”.
- Cekali smo 15 godina da nam bude bolje, a nama je svakim danom sve gore i gore. Dosta je ovaj narod bio varan. Vec 15 godina slušamo iste ljude, koji nam obecavaju kako ce nas izvuci iz krize i koji i dalje imaju smelosti da tvrde kako oni to umeju, a kako ja ne umem. Obecavali su pola miliona novih radnih mesta, a zaposlili su jedva 5.000 ljudi. Iza mene su rezultati i verujte mi da cu, kada vam kažem da cu zaposliti milion gradana, to zaista i uciniti, jer ja znam kako to treba i može da se uradi. Ja nisam politicar, nego biznismen, a mi kada jednom krenemo više ne stajemo i više nas ništa ne može zaustaviti – porucio je Karic.
Inace, Karicevu kampanju je juce javno podržao predsednik Regionalnog odbora za pomoc izbeglicama u Vojvodini Radenko Popic, koji mu se zahvalio za svu pomoc koju je pružio raseljenim i izbeglim licima, kao i novosadski biznismen Petar Matijevic, koji je, izmedu pošalica na racun vlasti, konstatovao da je Karic najbolji i najuspešniji domacin u Srbiji i da lažu svi koji tvrde da Vojvodini ne trebaju “gazde” i da ona ne voli bogate ljude, jer ce glasovi za Karica uskoro pokazati suprotno. Takode, zahvaljujuci mu što joj je, “moralno i materijalno”, pomogao da celoj Srbiji pokaže svoj talenat, Karica je podržala i pobednica domaceg “Idola”, osamnaestogodišnja Novosadanka Cveta Majtanovic.

Jelisaveta Karadordevic: Ne znam da li zaslužujemo Srbiju
Predsednicki kandidat Inicijative za lepšu Srbiju, princeza Jelisaveta Karadordevic izjavila je na promociji u Smederevu da vidi Srbiju “sa osmehom i ljubavlju”, ali je kazala da ne zna “da li mi zaslužujemo Srbiju. Vidim Srbiju kao poštenu zemlju, doduše bez zastave i himne i na žalost bez nade, ali mislim da, ako covek ima viziju, sve može da promeni”, rekla je Jelisaveta Karadordevic.
Jovic: Jedini cilj moderna država
Predsednicki kandidat Mirko Jovic založio se juce za stvaranje moderne države i ocenio da su taj cilj još pre 100 godina ostvarili bili Nikola Pašic i Narodna radikalna stranka (NRS). Jovic, koji je kandidat NRS, Evropskog bloka i stranke Srbija i dijaspore, rekao je u Zajecaru da je on predstavnik Pašiceve NRS i izrazio uverenje da “više nece biti izbora” bez te stranke, saopštio je njegov izborni štab.
Batic predaje tužilaštvu dokaze iz Haga o Miloševicu
Predsednicki kandidat Demohrišcanske stranke Srbije i bivši srpski ministar pravde Vladan Batic najavio je da ce republickom tužilaštvu danas predati kopije dokumenata o “finansijskim transakcijama i mahinacijama” režima Slobodana Miloševica.
Baticev izborni štab saopštio je da je rec o kopijama dokumenata koje je srpsko pravosude dobilo od Haškog tribunala. Batic ce, kako je najavljeno, ta dokumenta predati tužilaštvu danas u podne.
Dacic: Hocu da zaštitim one koje niko ne štiti
Predsednicki kandidat Socijalisticke partije Srbije Ivica Dacic izjavio je juce u porti kruševacke crkve Lazarice, koju je obišao u okviru predizborne kampanje, da se kandidovao za predsednika Srbije kako bi zaštitio obicne ljude, radnike i seljake koje, kako je rekao, niko ne štiti.
Ulazak Dacica u crkvu pokušala je da spreci grupa pripadnika humanitarne organizacije Oslobodilacka srpska armija, ciji je jedan od pripadnika svojevremeno bio optužen za pripremanje atentata na Slobodana Miloševica i generala Nebojšu Pavkovica.
Grupa od 30-ak pripadnika te organizacije pre Dacicevog dolaska preprecila je ulicu koja vodi ka porti crkve i verbalno se sukobila sa pristalicama socijalista koji su tu došli da sacekaju Dacica. Dacic je u crkvu ušao iz druge ulice, a posle intervencije policije pripadnici organizacije OSA napustili su prostor ispred porte.
Risticevic: Seljake i radnike svaka vlast pljacka
Predsednicki kandidat Narodne seljacke stranke Marijan Risticevic založio se juce za jedinstvo seljaka i radnika, za koje je rekao da su “braca po muci” i da ih “svaka vlast pljacka”.
Navodeci da su seljaci i radnici “braca po žuljevima i braca po znoju”, Risticevic je na salašu u Elimiru rekao da je njihovo jedinstvo nužno da bi odbranili “svoj rad i rezultate rada”, saopštio je njegov izborni štab.
„Naša svaka njiva, svaka ovca, svaka šljiva, daje veci društveni proizvod državi od celih beogradskih ulica i kvartova. I pored toga, mi imamo najmanju korist od svog crnackog rada”, rekao je Risticevic, koji je juce posetio i Kikindu.

PREDSEDNICKI IZBORI DA LI JE NAKON PREDSEDNICKIH IZBORA MOGUCA KOHABITACIJA DVA STUBA IZVRŠNE VLASTI?

Trpljenje na francuski nacin

Srbija ce u junu, sva je prilika, konacno dobiti zvanicnog predsednika, ali je potpuno neizvesno da li ce to zemlji doneti i preko potrebnu politicku stabilnost. Stvari trenutno stoje ovako: Srbija bi mogla krenuti tim putem, e samo ukoliko pobedi kandidat vladajuce koalicije; u suprotnom, eto nama ponovo izbora, ovaj put za parlament. Trenutno se samo jedan od favorita u predsednickoj trci nada da bi, bez obzira na ideološki predznak opcije koju predstavlja, mogao da usledi i drugaciji scenario ‡ kohabitacija, odnosno medusobno trpljenje dva stuba izvršne vlasti, kao prvi korak ka postizanju stabilnosti “politickih prilika”.
Kohabitacija je, inace, pojam koji je tipican za francuski politicki sistem. To u prevodu znaci da predsednik dolazi iz jedne partije, dok je vlada u rukama druge, pa tako današnju francusku vladu vode socijalisti, a predsednik Širak je iz desnicarski usmerene stranke. Predsednik Francuske, po Ustavu, u svojim rukama ima osetljive ingerencije, poput državne bezbednosti, medunarodni odnosi i nacionalna odbrana, i, u slucaju kohabitovanja, da bi mogao da funkcioniše, on je prinuden da koristi ministarstva koja su u rukama protivnicke stranke. Da bi sistem nesmetano funkcionisao, predsednik sa drugim stubom izvršne vlasti ili postiže konsenzus ili modus vivendi. Stoga ima onih koji kohabitaciju smatraju zapravo velikom slabošcu francuskog politickog sistema.
Srbija je imala priliku da, ali samo donekle, oseti cari kohabitacije od januara 2001. do kraja 2002. godine, kada je predsednik Srbije dolazio iz SPS (Milan Milutinovic), dok je vladu tvorila koalicija DOS, ciji je jedan od lidera, Zoran Đindic, bio izabran za premijera. Za odnos izmedu dvaju stubova izvršne vlasti, iako ideloški suprotstavljenih, komotno se može reci da je bio veoma skladan, što, istine radi, nije bilo ni posebno teško buduci da se predsednik Milutinovic apsolutno nije mešao u svoj posao ‡ izuzetno samo kada je potpisivao ukaze o proglašenju zakona, što je, inace, rado cinio. Politicka kohabitacija, u izvesnom smislu, daleko je bila ocitija u odnosu premijera Zorana Đindica i predsednika SRJ Vojislava Koštunice, koji su na vlast došli kao lideri zajednicke koalicije.
Nepunu nedelju do izbora, jedino lider Demokratske stranke i predsednicki kandidat te stranke Boris Tadic pokazuje spremnost za kohabitaciju sa Vladom premijera Koštunice. U slucaju da pobedi na junskim izborima, Tadic obecava da ce kontrolisati rad Vlade, koristeci pri tom svoja ustavna ovlašcenja. U DS, inace, smatraju da je pitanje opstanka Vlade pitanje parlamentarne vecine i, da stoga nije u neposrednoj vezi sa izborom predsednika. Izbor Borisa Tadica trebalo bi da stabilizuje prilike u zemlji, a ne da ih destabilizuje, isticu u DS.
Predsednicki kandidat vladajuce koalicije, Dragan Maršicanin, smatra, medutim, da kohabitacija nije moguca i on ne iskljucuje mogucnost vanrednih parlamentarnih izbora. Kohabitacija je moguca u državama u kojima postoji demokratska tradicija ili su rašcišcena sva ideološka pitanja. Kod nas to nije slucaj. S druge strane, za kohabitaciju morate imati predsednika koji ima dovoljan demokratski potencijal da kohabitaciju vlasti iskoristi za održavanje stabilnosti u državi, a ne za otvaranje politicke krize i otvaranje pitanja legitimiteta vlasti, ocenjuje Maršicanin. Zbog toga, smatra ovaj predsednicki kandidat, jasno je da bi uspeh bilo kog opozicionog kandidata otvorio pitanje legitimnosti vlade, vratio zemlju u politicku krizu i vodio prevremenim parlamentarnim izborima, koji bi mogli biti održani „pre kraja godine“.
S druge strane, njegov stranacki kolega Nebojša Bakarec nazvao je “besmislenim” nagadanja o eventualnom raspisivanju vanrednih izbora u slucaju neuspeha kandidata vladajuce koalicije Dragana Maršicanina na predsednickim izborima.
- Kako god da se završe predsednicki izbori, nema potrebe za raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora, jer se radi o nezavisnim nivoima vlasti. Predsednik može da raspusti parlament, ali samo na predlog Vlade, i to je sve - veli Bakarec. Istovremeno, potpredsednik G17 plus Mladan Dinkic kaže da nema potrebe za vanrednim parlamentarnim izborima, ali samo ukoliko za predsednika Srbije bude izabran jedan od demokratskih kandidata - Maršicanin ili Tadic.
Radikali odbacuju svaku mogucnost kohabitacije u dužem vremenskom periodu ukoliko pobedi njihov predsednicki kandidat, Tomislav Nikolic. U tom slucaju, kažu u SRS, jasno je da ce biti novih izbora jer je promenjena volja naroda. Kohabitacija, po njima, može da traje najviše tri meseca ‡ taman do jeseni, kad bi trebalo održati u cugu parlamentarne, lokalne i pokrajinske izbore, a do tada, porucuju, Nikolic ce, kao realni predsednik, biti najžešci kriticar Vlade.

DANAS POCINJU 47. ZMAJEVE DECJE IGRE

„Sad ti je dato, sad grli svet”

Junski programi 47. Zmajevih decjih igara pocinju danas i trajace do petka 11. juna. U programima ovogodišnje manifestacije koja nosi naziv “Sad ti je dato, sad grli svet” ucestvovace veliki broj umetnika cije je stvaralaštvo posveceno deci, a ocekuje se i dolazak gostiju iz Norveške, Bugarske, Madarske, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Slovenije.
Svecano otvaranje ce biti održano u 10.30 casova u Sremskoj Kamenici. Na Zmajevom grobu stihove pesme “Svetli grobovi” kazivace dramski umetnik Marko Nikolic. Na Zmajevom trgu u Sremskoj Kamenici deca iz vrtica “Cika Jova Zmaj” izvešce muzicko-scensku igru “E, baš, baš..”, a zatim ce u Spomen zbirci Jovana Jovanovica Zmaja ovogodišnji pesnik-domacin Vesna Corovic Butric otvoriti igre. Tom prilikom predsednik Upravnog odbora igara Raša Popov dodelice priznanja ovogodišnjim laureatima Zmajevih decjih igara prof. dr Slobodanu Ž. Markovicu, Vesni Aleksic, Voji Soldatovicu i Kulturnom centru iz Kruševca. Potpredsednica skupštine grada Nada Bregun priredice svecani prijem za sve ucesnike igara u 13 casova u Svecanoj sali Gradske kuce.
Druženje kroz program “Sve dugine boje” bice održano u 16.30 casova u Novosadskom pozorištu, a deca ce pripremljene tacke izvesti na madarskom, nemackom, rusinskom, slovackom i rumunskom jeziku. Antologija nemacke lirike za decu i mlade u izdanju Zmajevih decjih igara bice predstavljena u 17 casova u Svecanoj sali Gradske kuce. U 18 casova u Antikvarnoj knjižari Matice srpske bice otvorena izložba ilustracija Zdravka Micunovica, a u 19 casova u Gradskoj biblioteci u Dunavskoj 1 bice predstavljena knjiga Slobodana Ž. Markovica “Zapisi o književnosti za decu 3”. U 19 casova u Pozorištu mladih bice odražana premijera predstave za decu “Umakaženi zmaj”, a na Velikoj sceni na Trgu slobode bice održana predstava “Dva gusara iz Bara”. Program prvog dana festivala bice završen programom na Velikoj sceni na Trgu slobode “Dok ne dode Petar Pan”. Oko 22 casa usledice i tradicionalni vatromet na nebu iznad centra.

EPARHIJA SREMSKA U SREMSKIM KARLOVCIMA OBELEŽILA 200 GODINA PRVOG SRPSKOG USTANKA

Oduživanje precima i zaduživanje potomaka

Sledeci odluku s redovnog zasedanja Sabora Srpske pravoslavne crkve da svaka Eparhija na svojoj teritoriji obeleži Prvi srpski ustanak, Eparhija sremska proslavila je juce u Sremskim Karlovcima ovaj znacajan dogadaj u istoriji srpskog naroda. U prepunom Sabornom hramu svetog oca Nikolaja svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit dabrobosanski Nikolaj uz sasluženje episkopa sremskog Vasilija, backog Irineja, oseckopoljskog i baranjskog Lukijana, banatskog Nikanora, istocnoamerickog vladike Mitrofana, sveštenstva i monaštva iz Eparhije sremske.
O ovom istorijskom dogadaju govorio je njegovo preosveštenstvo episkop sremski gospodin Vasilije naglašavajuci veze izmedu Karlovacke mitropolije i ustanicke Srbije.
- Uloga SPC, njenih predstavnika, arhijereja, monaha, sveštenika, vernog naroda, crkava i manastira bila je od ogromne važnosti u ustanku - rekao je vladika Vasilije. - Nemerljiv je znacaj i uloga mitropolita Stefana Stratimirovica i sveštenstva srpske Vojvodine u pomaganju braci južno od Save i Dunava. Veoma je važno znati da ovo današnje slavlje nije samo oduživanje precima i zaduživanje potomaka, nego je pre svega zajednicko bdenje svih nas u neprolaznoj lepoti bogocovecanske ljubavi.
Posle liturgije osvecena je obnovljena spomen ploca na ulazu u Patrijaršijski dvor, postavljena u znak secanja na poslednji dolazak viteškog kralja Aleksandra prvog ujedinitelja u Karlovce, 10. juna 1934. godine, a koju su ustaše aprila 1941. uništile. U Patrijaršijskom dvoru otvorena je i izložba slika Dragana Stojkova s motivima iz Prvog srpskog ustanka.
Proslavi u Sremskim Karlovcima dva veka od Ustanka prisustvovao je veliki broj uglednih zvanica, više od 150 sveštenika sa parohijanima, predstavnici vojske Srbije i Crne Gore, pomocni biskup za Srem Đuro Gašparevic i drugi. U kulturno-umetnickom programu koji se odvijao na bini na centralnom karlovackom trgu nastupili su glumci, pesnici, folklorni ansambli.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 07. 06. 2004.

STIŽE SOLANA
Dan pošto je u Gracanici sahranjen 17. godišnji Dimitrije Popovic, ubijen hicima u potiljak, koje su iz automobila ispalila dvojica Albanaca, na Kosovo stiže koordinator evropske spoljne i bezbednosne politike Havijer Solana. Prvobitni cilj njegove posete bio je da proveri kako napreduje proces obnove srpskih kuca uništenih u martovskom nasilju, kaže za BBC portparol Kristina Galjak. "Najnovije ubistvo sluti na nove nevolje u regionu, ali Evropska unija i medjunarodna zajednica uopšte nepokolebljivo su privrženi njegovoj stabilizaciji i nece dozvoliti rasplamsavanje nasilja, rekla je ona. Upadljivo je da Havijer Solana nece posetiti Beograd, iako bi tamošnji celnici verovatno imali što šta da kažu povodom situacije na Kosovu. Razlog je, po recima Kristine Galjak, što bi poseta uoci predsednickih izbora bila neprimerena. (BBC)

SAHRANA U GRACANICI
Sahrani 17-godišnjeg Dimitrija Popovica, ubijenog u Gracanici, danas je prisustvovalo više hiljada Srba sa Kosova. Potpredsednik Skupštine Srbije Vojislav Mihailovic izrazio je nadu da je ubistvo Dimitrija Popovica poslednja srpska žrtva na Kosovu. Sahrani su prisustvovali predsednik savezne Skupštine Zoran Šami, politicki lideri Srba na Kosovu i predstavnici medjunarodne zajednice. (FoNet)

KO JE NA KOGA PUCAO?
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije i ministar nauke Aleksandar Popovic izjavio je danas da MUP treba da ispita ko je pucao na vozilo u kojem su bili aktivisti DSS. Popovic je novinarima, rekao da veruje da se takvi incidenti nece nastaviti. Izborni štab Dragana Maršicanina naveo je da su pripadnici Srpske radikalne stranke pucali iz pištolja, u selu Tobolac, na aktiviste DSS Gorana Levica i Veroljuba Antica i pogodili njihov automobil. Policija je odmah posle incidenta izvršila uvidjaj. Tomislav Nikolic negirao je u nedelju da su clanovi SRS u selu Tobolac kod Trstenika pucali u aktiviste DSS. "Pozivam MUP Srbije da odmah dostavi izveštaj ko je pucao, pošto moji izvori govore da su pucali pripadnici DSS", naglasio je Nikolic. On je dodao da ima najavu da se za 9. i 10. jun priprema akcija u kojoj ce pripadnici MUP, tobože aktivisti DSS i Demokratske stranke, lepiti postere sa likom Dragana Maršicanina i Borisa Tadica, a njih ce napasti drugi pripadnici MUP, tobože aktivisti SRS. Nikolic je rekao i da zna da DS uništava sve bilborde SRS-a u Srbiji. (B92)

PROTEST U GRACANICI
Više od hiljadu ljudi okupilo se danas na protestnom skupu u Gracanici povodom ubistva 17-godišnjeg Dimitrija Popovica. Na skupu je od medjunarodne zajednice zatraženo da se zaustavi ubijanje Srba na Kosovu. Na protestu u Gracanici procitani su i zahtevi regionalnog Kriznog štaba, koji traži da se organizatori i izvršioci svih dosadašnjih zlocina nad Srbima privedu pravdi. Krizni štab traži da medjunarodne i snage bezbednosti Srbije i Crne Gore izrade poseban plan za bezbednost srpske zajednice, kao i da se poštuje Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN i Kumanovski sporazum. (Beta)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com