VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  31. maj 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 31. 05. 2004.

MLAĐAN DINKIC NA IZBORNOJ SKUPŠTINI POKRAJINSKOG ODBORA G17 PLUS

Naš šecer ponovo u Evropi, ako ne bude junskog prevrata

Potpredsednik G17 plus i republicki ministar za finansije Mladan Dinkic izjavio je juce novinarima u Beceju da dalji društveni napredak i privredni razvoj Srbije zavise od toga da li ce Srbija u junu dobiti demokratskog predsednika. On je dodao da se to odnosi i na povlastice za izvoz šecera u Evropsku uniju, koje je SCG izgubila prošle godine.
– Svi signali koji stižu iz Evropske unije ukazuju da ce povlastice na izvoz šecera biti vracene SCG pocetkom avgusta, ako se ne desi politicki prevrat u junu, odnosno pobedi nedemokratska opcija – rekao je Dinkic.
Ocenio je i da nece biti nikakve potrebe za vanrednim parlamentarnim izborima ukoliko u junu pobedi jedan od dvojice demokratskih kandidata – Dragan Maršicanin ili Boris Tadic. Komentarišuci nedavnu najavu Maršicanina, koji je predsednicki kandidat vladajuce koalicije, da bi u slucaju pobede bilo kog opozicionog kandidata mogli uslediti opšti izbori, Dinkic je kazao da je pitanje „šta je danas opozicija”.
- Pitanje je šta je trenutno opozicija, i da li je to Demokratska stranka, ako je ta partija podržala više zakona koje je predlagala Vlada Srbije. Pored toga, i Maršicanin i Tadic su demokratski kandidati i ako pobedi bilo ko od njih dvojice, nema potrebe za opštim izborima. Mislim da je mnogo bitnije da svi zajedno podsetimo gradane na ono što nam se dešavalo devedesetih godina, kada su na vlasti bili neki drugi kandidati iz aktuelne kampanje – rekao je Dinkic.

Inflacija 8,5 posto, ako ne bude iznenadenja

U razgovoru sa privrednicima iz becejske opštine ministar finansija Mladan Dinkic izjavio je da je za prva cetiri meseca ove godine zabeležen rast industrijske proizvodnje za osam procenata u odnosu na isti period prošle godine, te da ce do kraja godine taj rast iznosi šest procenata. On je izrazio ocekivanje da stopa inflacije za ovu godinu nece prelaziti 8,5 posto, „ako na bude vecih iznenadenja, poput daljeg rasta cena nafte na svetskom tržištu”. Dinkic je najavio i da ce se od naredne nedelje davati prvi krediti za poljoprivredne proizvodace.

Sem kandidata SRS, ima još jedan kandidat iz vlade Mirka Marjanovica koji obecava skidanje katanaca sa preduzeca. Bogoljub Karic je imao šansu da to ucini dok je bio ministar u Marjanovicevoj vladi, jer je tad vodio privredu. Medutim, politika koja je tad vodena vodila je izolaciji i bombardovanju zemlje.
Upitan da li ima izgleda da u slucaju Tadiceve pobede na izborima, DS postane cetvrti koalicioni partner u Vladi Srbije, s obzirom na to da takve poruke u javnost dolaze samo iz G17 plus, ali ne i iz DSS-a, Dinkic je kazao da ce nakon izbora sigurno „svi razmišljati hladnije glave”.
- Jedno je izborna kampanja, a drugacije se razmišlja nakon izbora. I ja verujem da ce posle izbora svi razmišljati hladnije glave i delovati u skladu s opštim interesima – kazao je Dinkic, i dodao da do kraja izborne kampanje može biti „još dosta iznenadenja u pogledu rejtinga predsednickih kandidata”.
U dvorcu „Fantast” kod Beceja održana je juce izborna skupština vojvodanskog odbora G17 plus, na kojoj je Zoran Suboticki izabran za predsednika pokrajinske stranacke organizacije, a za potpredsednike su izabrani Vladimir Kopicl, Vladimir Grujic i Rajko Simin.
Pored Dinkica, pokrajinskoj skupštini prisustvovao je i drugi potpredsednik G17 plus Predrag Markovic, koji je i predsednik Skupštine Srbije i v. d. predsednika republike, kao i još nekoliko visokih funkcionera stranke. Predsednik republickog parlamenta izjavio je novinarima da je rad Narodne skupštine u poslednjim danima prolecnog zasedanja bio izložen opstrukciji. Komentarišuci maratonsku sednicu Skupštine na kojoj se raspravljalo o izmenama zakona o krivicnom postupku i obrazovanju, on je kazao da oko tih zakona nije bilo spora, vec da je do problema u radu Skupštine došlo „zbog pokušaja da se spreci usvajanje zakona o lekovima”.
Govoreci na tribini o položaju nacionalnih manjina, on je osudio sve medunacionalne incidente koji su se poslednjih meseci dešavali u Vojvodini, te ukazao da osuda takvih incidentaa treba da usledi brzo, „da se sutra ne bi dogodio zlocin”. Markovic je ocenio da dobar deo sukoba u društvu, pa i medunacionalnih, pociva na politickoj nestabilnosti, te da je trenutno osnovni cilj G17 plus borba za stabilizaciju politickih prilika, navodeci da je to preduslov i svih reformi.
- U politicki stabilnoj državi mnogo su vece šanse da se izborimo i za realno jacu autonomiju i jacu lokalnu samoupravu. To znaci da ce Skupština Vojvodine, a ne Beograd, odrediti svoje nadležnosti koje realno može da sprovede, kao što ce to ciniti i opštine u pogledu svojih ingerencija – kazao je Markovic, dodajuci da ništa od toga nece biti moguce ako država ne funkcioniše.

EU BLOKIRALA SPORAZUM O TEKSTILU

Šecer zaustavio i garderobu

Evropska unija blokirala je potpisivanje sporazuma sa SCG o saradnji u sektoru tekstila, uprkos drugacijim najavama. Potpisivanje sporazuma Evropske unije i Srbije i Crne Gore o saradnji u sektoru tekstila blokirano je pre svega zbog, još uvek, nerešenog problema sa nezakonitostima oko izvoza i uvoza šecera, rekli su agenciji Beta zvanicnici Evropske komisije u Briselu.
Tehnicki dogovor o ukidanju carinskih i kvantitativnih prepreka za plasman u prvom redu srpskog tekstila, ali i poslova dorade za firme iz EU, bio je postignut još krajem prošle godine. Saradnici evropskog komesara Krisa Patena su potvrdili da bez ozbiljnijeg pomaka u rešavanju “šecerne afere” nije moguce ocekivati “tehnicki, inace, vec pripremljeno” potpisivanje posebnog sporazuma o tekstilu. Oni su objasnili da je to pitanje pouzdanosti celokupnog izvozno-uvoznog režima SCG. Iako su naglasili da je ocigledno ozbiljno nastojanje srpske Vlade da se ucini bitan napredak u utvrdivanju okolnosti i odgovornosti za kršenje propisa EU i SCG o uvozu i izvozu šecera, ovi izvori su preneli da to zasad uopšte nije dovoljno da se problem smatra rešenim.
Ministar za ekonomske veze sa inostranstvom u Vladi Srbije Predrag Bubalo u izjavi za B92 tvrdi da se pripreme sporazuma o trgovini tekstilom i odecom normalno odvijaju. “U tom kontekstu je dogovoreno da ekspertska delegacija SCG 10. i 11. juna boravi u Briselu i razgovara sa nadležnim komisijama o Nacrtu sporazuma koji je predložila sama komisija. Sporazum bi u nacelu trebalo da predvidi potpuno ukidanje kvota na uvoz tekstila i odece, koji Evropska komisija primenjuje na uvoz i Srbije i Crne Gore, uz druge mere obostrane liberalizacije u ovom sektoru”, kazao je Bubalo. Privrednici smatraju da ce ovakva odluka EU samo doprineti produbljivanju veoma ozbiljnih problema u kojima se nalazi tekstilna industrija u Srbiji, ali i cela srpska privreda. „Ova vest za Srbiju uopšte nije prijatna”, kazao je u izjavi za B92 predsednik Privredne komore Srbije, Radoslav Veselinovic. “Privredna komora Srbije ce zatražiti hitnu reakciju Vlade Srbije povodom odluke EU da blokira potpisivanje sporazuma o tekstilu”, rekao je on.
Najnovija odluka EU jeste dokaz da šecerna afera baca senku i na druge kljucne robe kojima Srbija raspolaže, a to su tekstil i meso, kaže za B92 ekonomski analiticar Miroslav Prokopijevic. „Ja ovo shvatam kao vrstu pristiska EU, da pokušamo da sami sa sobom, da na domacem terenu izvedemo neke stvari na cistac, da kažemo ko su bili prekršioci u nekim prethodnim slucajevima, jer onaj ko je u prethodnoj situaciji bio prekršilac, ne može da se kvalifikuje kao dobar saradnik u buducim situacijama. Prema tome, ovo shvatam kao pojacavanje pritiska EU da se ovde neke stvari reše”, kazao je Prokopijevic. (Beta)

PREDSTAVNIK EVROPSKE KOMISIJE U BEOGRADU DŽEFRI BARET:

Ocekujemo ovlašcenog pregovaraca za SCG

Beograd: Predstavnik Evropske komisije u Beogradu DŽefri Baret izjavio je da EU želi da Srbija i Crna Gora hitno uspostavi “istinsko unutrašnje tržište” kako bi se omogucilo zakljucenje Plana za stabilizaciju i pridruživanje zemlje toj Uniji.
“Moramo da budemo u stanju da gledamo zemlju i vidimo zajednicke strukture, zemlju koja je u mogucnosti da zakljuci i sprovede sporazum” o stabilizaciji i pridruživanju, rekao je Baret u intervjuu mesecniku na engleskom jeziku “KorD”, koji je namenjen diplomatama i stranim predstavnicima u SCG.
Zvanicnik Evropske komisije ocekuje da SCG u razgovorima predstavlja pregovarac “koji bi bio u mogucnosti da kaže: ’Ja sam ovlašcen da u ovom delu predstavljam zemlju u celini’, jer je u poziciji da pregovara u ime državne zajednice Srbije i Crne Gore”.
“Državna zajednica SCG je partner sa kojim ocekujemo da zakljucimo taj ugovor. U ovom trenutku, stanje je status kvo”, kazao je on.
Baret se zauzeo za sprovodenje Beogradskog sporazuma i Ustavne povelje, kao i za potpunu primenu Akcionog plana koji je SCG usvojila.
“Onda bismo bili u mogucnosti da kažemo - u redu, stvari idu napred. To je važno za nas, to je centralno mesto za razumevanje neverovatnih poteškoca koje srecemo prilikom kretanja napred sa Srbijom i Crnom Gorom”, rekao je zvanicnik Evropske komisije.
“Hrvatska se krece unapred, Makedonija je uputila zahtev, BiH vec ima ugovor o studiji izvodljivosti. Oni naporno rade na sprovodenju zahteva koje smo im postavili, Albanija je u pregovorima, dok Srbija i Crna Gora tek treba da donese studiju o izvodljivosti”, dodao je on.
Baret je podsetio da je SCG najveca zemlja u regionu i “najvažnija, sa najvecim strateškim znacajem”.
“Zbog toga je znacajno da se u potpunosti razume politicki kadar ove zemlje i koliko pažnje treba biti posveceno evropskim temama, preporukama koje dajemo, ne samo zato što smo birokrate koje sede u Briselu, nego jednostavno zbog toga što su sve zemlje istocne i centralne Evrope koje su prvog maja pristupile evropskoj zajenici morale proci taj put. Bio je težak, dugo je trajao, ali to je jedini put”, rekao je Baret.
Zvanicnik Evropske komisije je rekao da taj put podrazumeva i “one složenije delove” kakvo je uskladivanje privreda, ili ispunjavanje zahteva Haškog tribunala. (Beta)

ZBOG NEKOORDINACIJE U SARADNJI HOTELA I TURISTICKOG INFORMATIVNOG CENTRA

Turisti bez mapa i gradskih vodica

Prolecni Medunarodni poljoprivredni sajam, trenutno aktuelno Sterijino pozorje i nastupajuci EXIT festival, samo su neke od manifestacija koje poslednjih godina privlace i dovode u Novi Sad sve veci broj inostranih gostiju.
Mnogi gosti Poljoprivrednog sajma, pored toga što su bili neprijatno iznenadeni visokim cenama smeštaja u hotelima, imali su poteškoca sa nalaženjem turistickog propagandnog materijala koji im nije bio dostupan, a kako su rekli, ni po gradu nisu mogli da kupe mape grada ili vodice.
Šef Turistickog informativnog centra Gordana Stojakovic tim povodom je rekla za "Dnevnik" da je Turisticlka organizacija Vojvodine potpisala sporazum sa Novosadskim sajmom, te preuzela na sebe obavezu da stranim ali i domacim gostima na Sajmu ponudi pamflete, mape grada ili drugi propagandni materijal.

Limitiran budžet
- Prošle godine je TIC imao štand na Sajmu. Postavljen pored toaleta i krajnje neuocljiv. Svi koji su nam prilazili postavljali su nam jedno isto pitanje - gde se nalazi toalet? Ove godine je turisticku promociju grada na Sajmu preuzela Turisticka organizacija Vojvodine - rekla je Stojakovic i istakla da su ponudili TOV-u svoj propagandni materijal i volontere koji bi ga delili po Sajmu, ali da im se niko nije javio.
Medutim, od Snežane Stojanovic iz Turisticke organizacije Vojvodine saznajemo da im budžet za ovu godinu od cetiri miliona dinara nije omogucio da štampaju i publikuju propagandni materijal, jer je ta suma dovoljna jedva za plate radnicima.
- Sajam je gradska manifestacija pa je i logicno da gradska turisticka organizacija, u ovom slucaju TIC, preuzme na sebe promovisanje grada. Potpisali smo sporazum sa Sajmom, prostor nismo dobili jer nismo ni ispunili uslove sporazuma. Nismo mogli da obezbedimo materijal pa tako nismo ni imali šta da izložimo na štandu - kaže Stojanovic i dodaje da joj nije poznato da im je TIC ponudio propagandni materijal, te da nema svrhe da TOV boravi na Sajmu ukoliko nema šta da ponudi.
Medutim, svuda u svetu je uobicajeno da turisticki i promotivni materijal grada svim gostima bude dostupan u hotelima. Kako kaže Gordana Stojakovic njihova organizacija je neko vreme redovno dostavljala promotivni materijal i mape grada hotelima ali nisu naišli na saradnju hotelijera, te je vrlo cesto materijal ostajao neiskorišcen, nepodeljen, a cak su ga ostavljali na neuocljim mestima.
Hronicna nestašica materijala
- Pozivamo sve hotelijere da dodu u TIC i uzmu dovoljno materijala, jer veliku kolicinu šaljemo za Beograd u Turisticku organizaciju Srbije, Beograda, na aerodrom i na granicne punktove. Svi su dobrodošli da dodu i uzmu materijal, ali je malo nelogicno da poštom šaljemo i u novosadske hotele jer oni mogu i sami da dodu - rekla je Stojanovic.
U hotelu "Novi Sad" trenutno nemaju dovoljno materijala. Ranije su od TIC-a dobijali gradski vodic, prospekte o muzejima, galerijama, o Petrovaradinskoj tvrdavi ili SPENS-u. Mape su, takode, gostima delili besplatno, ali su dobijali mali broj. Glavna mapa se nalazi na recepciji i svaki gost može da se njome posluži.
I na recepciji hotela "Vojvodina" nalaze se promotivni materijali koje je dostavio TIC kao i gradski vodic "Fokus".
- Nemamo dovoljno mapa grada. Ovih nekoliko ne možemo da poklanjamo gostima, ali u svakom slucaju mogu uvek da se posluže njima. Sada je aktuelno Sterijino pozorje, i nemamo dovoljno programa pozorišnih predstava za goste. Bilo bi dobro ako bi se unapred obezbedio materijal za manifestacije koje se vec tradicionalno održavaju u gradu. Od TIC-a dobijamo informatore o manastirima, Fruškoj gori, Sremskim Karlovcima i slicno. Medutim, i tog materijala ima u malom broju - rekla je direktorka Hotela "Vojvodina" Snežana Alimpic.

Kod privatnika drugacije

U privatnim hotelima je sasvim drugacije. Šef recepcije Hotela "Zenit" Ivan Nacuk nam je rekao da u TIC odlaze svake druge nedelje, te redovno donose materijal koji stoji na recepciji i dostupan je svim gostima. Besplatno mogu da dobiju ne samo mape grada, vec i vodice i pamflete o aktuelnim manifestacijama. Nekada ih cak stavljaju i u sobe, ali u svako doba gosti ih mogu dobiti na recepciji.
Menadžer za odnose sa javnošcu Hotela "Park" Saška Rakic je tim povodom rekla da na recepciji ovog hotela stoji promotivni materijal za koji smatraju da je potreban svim gostima. Svakog gosta docekuje domacica, odvodi ga u sobu i upucuje ga na ovakve pamflete koje dobijaju besplatno. Na recepciji su mape grada, razni prospekti, informacije o zanimljivim manifestacijama u narednom periodu i slicno.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 31. 05. 2004.

VRACANJA VIŠEJEZICNOSTI U POSLOVNI SVET
Pokrajinski sekretarijat za propise i nacionalne zajednice pokrenuo je kampanju za vracanje višejezicnosti u poslovnom svetu. Pokrajinski ministar za propise Tamaš Korhec podseca da je višejezicnost u poslovanju bila raširena praksa u Vojvodini koja se u meduvremnu izgubila. Za afirmisanje višejezicnosti sekretarijat je predvideo nagrade za one privrednike koji pokažu najviše sluha za multijezicku Vojvodinu. (021)

PREDLOZI PROSVETARA VOJVODINE
Sindikat prosvetnih radnika Vojvodine zatražio je od republicke, pokrajinske i gradske vlade, angažovanje na rešavanju problema koji su posledica neispunjavanja obaveza poslodavaca prema zaposlenima i sindikatu. Najcešci problemi se odnose na neplacanja sredstava sindikatu, kao i putnih troškova i jubilrnih nagrada prosvetnim radnicima. Predsednik sindikata vojvodanskih prosvetara, Mirko Radeta, izjavio je da je vladama upucen i predlog o decentralizaciji finansiranja zarada. Predlaže se da se plate prosvetnih radnika finansiraju, po 30 posto iz republickog i pokrajinskog budžeta, dok bi 40 posto izdvajale lokalne samouprave. Troškovi života se znatno razlikuju u gradovima i manjim mestima, dok su plate koje stižu iz republickog budžeta iste. Radeta kaže da primena Omnibus zakona u praksi nije dala najavljivane rezulte. Iz iskustva predstavnika sindikata, Omnibus zakon je služio najcešce kao paravan za selektivno i proizvoljno prebacivanje nadležnosti sa republickih na pokrajinske vlasti, i obrnuto. Usvajanjem ovakvog predloga, znatno bi se smanjila i nepravedna razlika u zaradama prosvetara i zaposlenih u javnim preduzecima. Radeta napominje da lokalne samouprave ucestvuju u finansiranju zadrada prosvetnih radnika u ogromnoj vecini evropskih zemlja. (021)

TEK SA ZAJEDNICKIM PECATOM CARINA U EVROPU
Predstavnik Evropske komisije u Beogradu Džefri Baret izjavio je da EU želi da Srbija i Crna Gora hitno uspostavi "istinsko unutrašnje tržiste" kako bi se omogucilo zakljucenje Plana za stabilizaciju i pridruživanje zemlje toj Uniji. "Moramo da budemo u stanju da gledamo zemlju i vidimo zajednicke strukture, zemlju koja je u mogucnosti da zakljuci i sprovede sporazum" o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Baret. Ministar finansija Mladan Dinkic je rekao da samo Srbija i Severna Koreja nemaju ugovor o tekstilu sa EU. Prema njegovim recima, najnovija odluka EU da blokira potpisivanje sporazuma nije doneta zbog secerne afere, vec zbog toga što Srbija i Crna Gora još nemaju zajednicki pecat, koji garantuje da tekstil nece biti reeksportovan. (beograd.com)

SASLUŠANJE LEGIJE ODLOŽENO ZA 10. JUN
Prvooptuženi za ubistvo Đindica Milorad Lukovic Legija nije se u ponedeljak pred Specijalnim sudom izjasnio o navodima optužnice koja ga tereti za ubistvo, vec je zatražio mesec i po dana za pripremu odbrane. Dajuci licne podatke, optuženi je rekao da se zove Milorad Ulemek, sa nadimkom Legija, da je rodjen u Beogradu 15. marta 1968. godine, da je po zanimaju penzioner, da nije služio vojsku, da je imao cin pukovnika u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije i da je odlikovan. Sudjenje je pratio veliki broj novinara, a snimatelji i fotoreporteri su desetak minuta u sudnici snimali Lukovica. Sudsko vece u postupku za ubistvo premijera Zorana Đindjica odlucilo je da se glavni pretres odloži za period od 10. do 18. juna. (RTS)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com