VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  28. maj 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 28. 05. 2004.

POKRAJINSKI SEKRETAR ZA ARHITEKTURU, URBANIZAM I GRADITELJSTVO O LEGALIZACIJI BESPRAVNO IZGRAĐENIH OBJEKATA

Vojvodina nije Čačak

Kako je ovih dana u medijima pokrenut niz inicijativa i nedoumica o novom Zakonu o planiranju i izgradnji i postavljeno pitanje njegove izmene, pokrajinski sekretar za arhitekturu, urbanizam i graditeljstvo Lazar Kuzmanov izneo je na jucerašnjoj konferenciji za štampu dobre i loše strane ovog propisa.

O osnivanju Inženjerske komore Vojvodine

Govoreci o izuzetno velikom nezadovoljstvu inženjera iz Vojvodine radom Inženjerske komore Srbije, Kuzmanov se založio za osnivanje Inženjerske komore Vojvodine. On je pozvao sve inženjere danas u 12 casova na javnu tribinu u veliku salu Skupštine AP Vojvodine, gde ce se govoriti o osnivanju Regionalne inženjerske komore, kako bi se i novac delio po regionalnom principu.

- Od 13. maja prošle godine, kada je usvojen ovaj zakon, pa do danas mnogo posla je uradeno, lokalne samouprave prilagodile su se ovom zakonskom paketu i on je zaživeo - rekao je Lazar Kuzmanov. - Dobro je što su preispitana 1.384 plana u Pokrajini, sve opštine su donele privremena pravila gradenja, podnete su 84.805 prijave za legalizaciju bespravno izgradenih objekata, izdata su 6.082 akta o urbanistickim uslovima, 366 izvoda iz plana, 5.660 odobrenja za izgradnju i 2.766 potvrda o pocetku izvodenja radova, koliko je trenutno u Vojvodini aktivnih gradilišta. Broj objekata koji se trenutno gradi bez potrebne dokumentacije sveden na minimum, gradska, opštinska i pokrajinska inspekcija su na terenu i bespravne izgradnje gotovo više i nema. Zakon o planiranju i izgradnji verovatno ce, doživeti promene, u ciju izmenu ce se Sekretarijat aktivno ukljuciti, jer vec godinu dana radi na njegovom sprovodenju i praksa je najbolje pokazala nedostatke.
- Loše je što nisu blagovremeno doneta podzakonska akta, što je izuzetno mnogo podneto nepotpunih prijava za legalizaciju, što su rokovi bili prekratki, a lokalna samouprava nije bila dovoljno organizovana ni materijalno opremljena za brzo rešavanje velikog broja zahteva bespravnih graditelja - rekao je Kuzmanov. - Mi nismo mogli bitnije da uticemo na lokalnu samoupravu da smanje raspone u cenama legalizacije za uredenje i korišcenje gradevinskog zemljišta, iako smo u više navrata pokušavali da uticemo na njeno smanjenje. Najviše povike ima na cene u Novom Sadu, gde, kao ni u drugim mestima Vojvodine, legalizacija ne može da košta pet evra po kvadratu, kao u Cacku.
Prica o ceni od pet evra uticala je na investitore, pa iako je 13.750 gradana obavešteno da su stekli uslov za legalizaciju, zahtev je podnelo samo 5.852 investitora, a oko 8.000 graditelja nije se javilo zbog antikampanje nove vlasti. Samo 1.302 investitora legalizovala su svoje gradevine.

POTPREDSEDNIK SKUPŠTINE VOJVODINE ŠANDOR EGEREŠI PRIMIO DELEGACIJU NEMACKE POKRAJINE BADEN VIRTENBERG

Zajednicka i prošlost i buducnost

- Pokrajina Baden Virtenberg, gde je svoj novi dom pronašao veliki broj ovdašnjih Nemaca iz Vojvodine, i Vojvodina imaju zajednicku prošlost. Nakon ove posete verujem da cemo imati i zajednicku buducnost. Mi želimo da vam pomognemo ali ne kao veliki brat, vec kao prijatelj i partner, jer smatramo da Vojvodina može da nas obogati, izjavio je juce državni sekretar Baden Virtenberga Heribert Reh na kraju cetvorodnevne posete Vojvodini.
Reh i njegov domacin, potpredsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši, na zajednickoj konferenciji za novinare ocenili su da su odnosi izmedu dveju pokrajina dokazano prijateljski, cemu su najviše doprineli podunavski Nemci, te da su na dobrom putu da budu potvrdeni i u konkretnim projektima.

Egereši: Vlada Srbije zakocila reforme

Potpredsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši ocenio je juce da je klima za strane investicije u Srbiji nepovoljna i optužio Republicku vladu da je “zakocila proces reformi”. “Nedostaje nam konkretno ulaganje u vojvodansku privredu. Ali, investicije puno zavise i od nas samih i dobro znamo da kapital nece doci u nestabilnu zemlju i nestabilnu ekonomiju. Zato reforme moraju da se nastave”, rekao je on na konferenciji za novinare. (Beta

Tokom posete delegacije iz Nemacke vec je dogovorena konkretna saradnja u oblastima nauke i visokog školstva u Vojvodini, a s predstavnicima lokalnih samouprava dogovoreno je da u skorije vreme u tri grada budu osnovane grupe u vrticima ciji bi se rad odvijao na nemackom jeziku. Postoji mogucnost da se taj projekat proširi i na škole.
Potpredsednik Egereši rekao je da povoljnija privredna saradnja izmedu dveju pokrajina zavisi iskljucivo od stabilizacije politickih prilika u zemlji. Državni sekretar Baden Virtenberga ukazao je da bi privredna saradnja svakako bila bolja kada bi SCG bila clanica EU i istakao da to pitanje ne treba rešavati preko kolena.
- Vidim da smo na dobrom putu, na kojem sve zacrtano ne može biti rešeno od danas do sutra, ali u svakom slucaju taj put se ne može okrenuti u drugom smeru, naveo je državni sekretar Heribert Reh. D. Ko

PREDSTAVA U SKUPŠTINI SCG:VUK DRAŠKOVIC NA TAPETU

Šef diplomatije preživeo radikale i socijaliste

Vuk Draškovic ostaje ministar spoljnih poslova, nakon neuspelog pokušaja radikala i socijalista da ga smene zbog izjave da je na Kosmetu u doba Miloševica bilo etnickog cišcenja. U Skupštini SCG, nakon celodnevne politicke predstave i vredanja Draškovica, ministru nije izglasano nepoverenje. U srpskoj delegaciji od 91 poslanika 32 je glasalo za smenu, a 33 protiv, dok je u crnogorskoj od 35 poslanika petoro bilo za odlazak Draškovica, cetvoro se uzdržalo, a ostatak ili nije glasao ili nije došao u Skupštinu.
Predstava ne bi bila efektna bez završnice, tako da je glasanje crnogorske delegacije bilo ponovljeno na zahtev lidera SDP-a i predsednika crnogorskog parlamenta Ranka Krivokapica. On je tražio da se, pre glasanja crnogorskih poslanika, objavi kako su glasali poslanici iz Srbije, pa pošto to nije usvojeno, jedno vreme u Skupštini nije bilo kvoruma. Iznenadenje pri glasanju uneo je i predsednik Skupštine SCG Zoran Šami, koji juce po prvi put nije saopštio rezultate izjašnjavanja srpskih poslanika pre nego što su nastupili crnogorski.
Diskusija koja je prethodila izjašnjavanju o smeni Draškovica kao da se nije doticala DSS-a i G17 plus, ali i njihovih crnogorskih partnera, DPS-a i SDP-a. Za govornicom su se uglavnom smenjivali radikali i socijalisti, koji su napadali, i poslanici SPO-a, koji su branili Draškovica.
– Patološki mrzi Slobodana Miloševica, ali tako je kada se velika ljubav pretvori u mržnju – rekao je za Draškovica Filip Stojanovic iz SRS-a, i optužio ga da je nadmašio Gorana Svilanovica u vodenju privatne politike.
– Draškovicev stav nije zvanicna državna politika ni Srbije ni SCG i zato je prvo trebalo da se oglasi Savet ministara državne zajednice i demantuje ga – rekao je Stojanovic, i dodao da se u Haškom tribunalu svašta cini da bi se nametnuo bilo kakav dokaz o etnickom cišcenju.
– Ali bezuspešno. I jedini Draškovic funkcioniše po principu: što Karla propusti, on dokrajci.
– Inicijativa radikala je marketinški predizborni potez koji šteti naciji i destabilizuje državu, jer je pokrenuta u trenutku kada je u Vašingtonu i Strazburu Draškovic pokušavao da ubedi medunarodnu zajednicu da je Plan Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju dobar i nastojao da izdejstvuje sve pravo za Srbe u Pokrajini – konstatovao je šef poslanickog kluba SPO-a LJubiša Selic, uzvrativši radikalima da više nema Srba tamo gde su ih oni branili.
Potpredsednik SPS-a Dušan Bajatovic je rekao da mu je žao što “ovako mora da govori o bivšem savezniku Vuku Draškovicu”. Konstatovao je da je šef diplomatije vodio privatnu politiku i da u njegovim nastupima nema platforme Vlade Srbije u kojoj se osuduje albanski terorizam, vec govori o nasilju radikalnih elemenata. On je optužio Draškovica da radi za racun onih koji su nas bombardovali 1999. godine.
– Zašto se ministar nije pojavio i podneo ekspoze, da znamo da li vodimo politiku ili oni nastupaju s privatnim stavovima, i kome Savet ministara polaže racuna za ono što radi? Ne tražimo skalp Draškovica i raspravu o njegovim licnim frustracijama, vec da profunkcioniše parlament i da se zna šta je spoljna politika zemlje.
Poslanik SPO-a Aleksandar Bajovic je istakao da nije u redu da se ministar vreda u odsustvu, i rekao Bajatovicu da bi najviše voleo da se posle svakih izbora zaboravi ono što su socijalisti radili i u kakvu su situaciju doveli zemlju.
– Podgrejavali ste albanski terorizam i stvaranje albanske države na Kosovu i Metohiji da bi Miloševic mogao da radi svoj, a Rugova svoj posao – odgovorio je Vukov poslanik socijalistima, a radikalima spocitnuo licemerje, jer sada brane cetvoricu generala, a dopustili su da Vojislav Šešelj ode u Hag. – Ne možemo zaboraviti da su vaše dve stranke dovele državu u ovo stanje.
U odbranu Draškovica iz Crne Gore je stao Novak Kilibarda, s liste DPS, a smenu je s govornice tražio poslanik SNS-a Želidrag Nikcevic. Ostali se nisu oglašavali, jer, kako je objasnio Krivokapic, Draškovic nije njihov problem.
– Ako ga u Srbiji ne podržavaju, što bismo mi? – upitao je kada je tražio da se rezultati glasanja srpskih poslanika saopšte pre izjašnjavanja vladajuceg dela Crne Gore.

VOJVOĐANSKA IZLETIŠTA: REZERVAT PRIRODE GORNJE PODUNAVLJE

Prašuma na severu Backe

Gornje Podunavlje je jedan od jedanaest specijalnih rezervata prirode u Vojvodini. Ovaj gotovo prašumski ambijent, u kome se preplicu visoke šume i recni kanali i mrtvaje, obuhvata oko 19.500 hektara leve obale Dunava. Rezervat se prostire od granice sa Madarskom do Bogojeva, odnosno od Dunava do Bezdana, Sombora i Apatina. Zajedno sa Parkom prorode Kopacki rit, na suprotnoj, hrvatskoj obali, Gornje Podunavlje je jedna od najvecih zašticenih prirodnih celina u Evropi.
Iako domaca javnost malo zna o ovom podrucju, ono je jedno od najatraktivnijih turistickih mesta u Vojvodini. Gornje Podunavlje je stanište raznih vrsta divljih životinja, u vodama je mnoštvo ribe, a u krošnjama gotovo prašumskog rastinja gnezdi se oko 250 vrsta ptica. Najpoznatija je orao belorepan, najveca ptica grabljivica srednje Evrope. Tamo se gnezde i crna roda, divlja guska, divlja patka, veliki kormoran i caplje. Mnoga ugledna imena fotografskog objektiva iskazala su svoja umeca fotografišuci u Gornjem Podunavlju. Foto-safari, privlaci sve više gostiju.

Raj za lov i pecanje
Rezervat najviše privlaci strastvene lovce i pecaroše. U nekada rezidencijalnim lovištima Kozara i Apatinski rit,” najviše je jelena, divljih svinja i srnece divljaci, te divljih pataka i gusaka. Visoke su trofejne vrednosti divljaci. Svojevremeno odstreljeni kapitalni jelen bio je 20 godina svetski prvak. Lov na visoku divljac je veoma skupo zadovoljstvo, ali se u ovim lovištima može „loviti” i ocima, foto-aparatom ili kamerom.
U lovackim kucama „Mesarske livade” i „Štrbac”, uz prethodnu najavu, mogu se obezbediti smeštaj i ishrana. Pansion košta od 3.500 do 5.000 dinara po osobi. U lovištima se može voziti i camcem, fijakerom ili džipom, ili angažovati vodic ili lovocuvar, koji ce pokazati sve tajne Gornjeg Podunavlja. Ove usluge se placaju od 500 do 1.000 dinara po osobi.
Podrucje je bogato i ribom. O tome govori podatak da je Eugen Savojski, kao nagradu za silne pobede nad Turcima, dobio baš ovaj kraj od beckog dvora. Tu je prirodno mrestilište oko 50 vrsta slatkovodnih riba, a u ribolovackoj sezoni mogu se uloviti i kapitalni primerci šarana, štuke, smuda ili soma. Dnevna ribolovacka dozvola je 300 dinara, vikend-dozvola (petak-nedelja) je 500, a sedmodnevna 700 dinara. Moguce je iznajmiti i camac za ribolov, u ribolovackim udruženjima i na cardama, kojih ima zaista mnogo. Odlicne specijalitete, uz najbolje vino i tamburaše, nude carde „Harcaš”, „Vagoni”, „Smud”, „Zlatna kruna”, „Šaran” i druge. Neke od ovih cardi, kao i motel „Boja”, imaju uredene recne plaže.
Carde na Dunavu
Za duži boravak u Gornjem Podunavlju smeštaj se može obezbediti u nekoliko kvalitetnih objekata u Apatinu i okolini. Carda „Zlatna kruna” nalazi se na samoj obali Dunava. Domacini, porodica Višekruna, imaju ugostiteljsku tradiciju dugu jedan vek. Deset kvalitetno opremljenih soba i apartmana gledaju na reku. Sve sobe su sa kupatilom, televizorom i telefonom, a ceo objekat je klimatizovan. Nocenje sa doruckom u dvokrevetnoj sobi košta 1.230 dinara po osobi.
LJubiteljima prirode i lova preporucujemo Aleksandriju, sa 12 ležajeva u šest luksuznih apartmana, salom za dnevni ili vecernji boravak uz kamin i restoranom. Nocenje sa doruckom staje 930 dinara po osobi. Banja „Junakovic” je u blizini Apatina, smeštena uz prelepu šumu. U hotelskom delu ima više od 130 soba, deset otvorenih bazena, tu su tereni za mali fudbal, rukomet i tenis. Banjski deo pruža usluge rekreacije, prevencije, lecenja i rehabilitacije razlicitih oblika reumatizma, steriliteta, astme, bronhitisa, kao i povreda lokomotornih organa. Pansion za hotelske goste smeštene u dvokrevetnoj sobi iznosi od 1.025 do 1.190 dinara po osobi. Pansion sa terapijom je od 1.190 do 1.410 dinara po danu.
U lovackim specijalitetima može se uživati u lovackoj kuci „Lavac”, južno od Apatina. Do ovog dela rezervata može se stici i brodom, dvosatnom vožnjom od Apatina do Lavaca i nazad. Brod može da poveze 50 putnika na razgledanje Dunava i rezervata.

STARTOVALA PROMOTIVNA KAMPANJA ZA EXIT 04

Sprema se nevideni hepening

Ovogodišnji muzicki festival Exit 04 održace se na Petrovaradinskoj tvrdavi, od 1. do 4. jula, a na jucerašnjoj konferenciji za novinare i zvanicno je oznacen pocetak promotivne kampanje. Program festivala je delimicno gotov i u toku narednih mesec dana ce se dopunjavati. Pocetkom 2004. godine, Exit tim je odlucio da dovede prvu ligu svetskih bendova, što im je i pošlo za rukom, jer je ovogodišnji budžet festivala znatno povecan. Svaki dan ce na glavnoj bini svirati jako muzicko ime, a ovakva koncepcija je zapoceta prošle godine.
- Festival je obogacen velikim brojem bina i raznovrsnim programom. Bice postavljen 21 stejdž, pa ce svaki kutak Tvrdave biti upotpunjen – rekao je Dušan Kovacevic, predsednik Exit tima. – Ove godine na starom mestu opet ce biti didžej arena, jer je to publika tražila. Prostor može da primi 20.000 ljudi i jedinstven je u Evropi. Prošle godine, zbog velikih troškova, nije bilo ovog didžej prostora, ali nam je želja da ove godine ponovimo uspeh iz 2002. godine i potvrdimo da je Exit lider elektronske muzike.
Novine su ekstrim bina i bluz i džez stejdž. Sve ce biti upotpunjeno raznim takmicenjima, a u toku su pregovori s Televizijom “Extreme channel”. Na bluz i džez stejdžu nastupice Ana Popovic (“Hush”), da bi snimila koncert i distibuirala ga u Americi. Balkan stejdž je treci po velicini, ali ce ove godine biti tehnicki pojacan. Od 20 casova do ponoci na toj bini predstavljace se svetska muzika, a za otvaranje je najavljen Zvonko Bogdan sa tamburašima. Posle ponoci do dva sata nastupice bendovi iz bivše SFRJ, a potom na binu izlaze domace snage.

Bice još iznenadenja!

Program festivala još uvek nije upotpunjen, ali su zasad poznata neka imena, koja ce nastupiti na dvema najvecim binama. Prve veceri na Main Stage nastupice Goldfrapp, Massive Attack i Adam Freeland, dok ce u didžej areni “voziti” Roger Sanchez, Wally Lopez, Satoshi Tomiie i Smokin Jo. U petak 2. jula, na glavnoj bini zasvirace Soulfly, Brend New Heavies, a Neneh Cherry imace didžej set, dok je jedno mesto upražnjeno za bend iznenadenja. Iste veceri, u didžej areni miksovace Steve Lawler, Way out west live, Sander Kleinenberg, Pako & Frederik.
Subota 3. jul - Main Stage: Cypress Hil, Scratch Perverts with MC Dynamite, bend iznenadenja. DJ Arena: Timo Maas, X press 2, Howie B, DJ Hyper, The Guvnors.
Nedelja 4. jul – Main Stage: Peaches TBC, Kings of Leon, Iggy Pop & The Stooges, 4 Hero. DJ Arena: Adam Beyer, Ken Ishii, Technasia, Smith & Selway.

- U pretprodaju je pušteno 3.000 jeftinijih kompleta ulaznica za sva cetiri dana, bez objavljenog programa i svi su prodati, jer publika veruje u Exit i ocekuje dobru muiziku. Pustice se u prodaju još 2.000 kompleta preko Univerziteta, škola i drugih institucija – istakao je Kovacevic. – Broj karata bice ogranicen, dnevno broj ljudi nece prelaziti 35.000, pa bi svi na vreme trebalo da obezbede kartu. Ovaj festival ce biti gotovo savršen, pa ce teško biti organizovati Exit 05.
U ponedeljak, 31. maja, pocinje pretprodaja karata i trajace do 12. juna, a cene su za komplet 2.450 dinara, dvodnevna karta je 1.590, dok je dnevna 950 dinara. Zvanicna prodaja pocinje 14. juna i trajace do 30. juna, a komplet ce koštati 2.850, dvodnevna karta 1.790, a dnevna 1.100 dinara.
- Odavno smo premašili lokalni karakter i Exit je postao bitan dogadaj za region. U planu je da se osnuje fondacija “State of Exit”, kako bi se profit usmerio u dobrotvorne svrhe - culi smo od Bojana Boškovica, generalnog menadžera Exit, koji je još istakao odlicnu saradnju sa svim gradskim institucijama i najavio da ce kontrola SUP-a i ove godine biti rigorozna.
Naglašeno je da je da ce smeštaj predstavljati najvecu teškocu, pa su organizatori festivala pozvali Novosadane da ugoste turiste, ako su u mogucnosti. Kamp kod Filozofskog fakulteta moci ce da primi 10.000 ljudi, a za vreme prijemnih ispita na fakultetima nece biti buke. Exit tim je istakao da ce na Tvrdavi biti tri puta više toaleta nego ranije, a pre svake veceri prskace se zemlja, da bi se smanjila prašina. Krajem juna je petogodižnjica prvog festivala, pa nas ocekuje velika žurka.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 28. 05. 2004.

UBIJEN GLAVNI UREDNIK PODGORICKOG LISTA DAN
Direktor i glavni urednik podgorickog lista 'Dan' Duško Jovanovic, preminuo je jutros u Klinickom centru Crne Gore od posledica ranjavanja. Jovanovic je teško ranjen sinoc oko ponoci ispred prostorija 'Dana' iz klasicne 'sacekuše', tvrde ocevici. Prema navodima ocevidaca, na njega je pucano iz automatske puške iz automobila tamne boje, dok je sedio u kolima. Teško ranjeni urednik 'Dana', sa prostrelnim ranama u predelu grudi i trbušne duplje ozbiljno je iskrvario na putu do Klinickog centra gde je hitno operisan. Ispred Klinickog centra okupio se veliki broj ljudi, clanova Jovanoviceve porodice, kolega iz 'Dana', novinara iz drugih medija i opozicionih politicara koji su u šoku, do ranih jutarnjih sati, cekali informaciju o njegovom stanju. Medju okupljenima bili su celnici Socijalisticke narodne partije Predrag Bulatovic i Srpske narodne stranke Andria Mandic. Protiv njegovog lista 'Dan' i urednika tog dnevnika svojevremeno su pokrenuti brojni procesi zbog prenošenja tekstova iz zagrebackog nedjeljnika 'Naciinal' koji je optužio crnogorsko rukovodstvo za šverc duvana na Balkanu, kao i zbog tekstova u vezi sa aferom trgovine ženama u Crnoj Gori. Protiv Jovanovica je vodjen postupak i pred Haškim tribunalom, jer je njegov list avgusta 2002. godine otkrio idnetitet jednog zašticenog svedoka. Ubijeni urednik lista 'Dan' se pokajao i izvinio Tribunalu zbog tekstova u kojima je njegov dnevnik otkrio identitet zašticenog svedoka. (RTS)

KARIC NA MALA VRATA U SKUPŠTINI?
Predsednicki kandidat grupe gradana Bogoljub Karic registrovao je stranku Snage Srbije (SS). U meduvremenu su se pojavila nagadanja da je lider "Nove Srbije" Velimir Ilic spreman da novoj stranci ustupi nekoliko svojih poslanika kako bi SS postao parlamentarna stranka. (B92)

SKUPŠTINA TRAJALA CELU NOC
Poslanici Skupštine Srbije završili su rano jutros raspravu o amandmanima na Predlog izmena Zakona o sistemu obrazovanja. Posle maratonske rasprave o Predlogu zakona u nacelu i pojedinostima, koja je trajala celu noc, potpredsednik Skupštine Vojislav Mihajlovic je saopštio da ce se parlament u danu za glasanje izjasniti o Predlogu izmena Zakona o sistemu obrazovanja. On je takodje najavio da ce sednica biti nastavljena danas u 14 casova. Bivši ministar prosvete Gašo Kneževic je u predhodnoj raspravi izjavio da 'na žalost naše dece nijedan amandman Demokratske stranke nije usvojen' i poželeo Ministarstvu puno srece u primeni ovog zakona za koji je ocenio da je nemoguca. Tokom nocašnje sednice, poslanik Demokratske stranke Srbije Vuko Antonijevic rekao je Tanjugu da je povucen Predlog zakona o lekovima i medicinskim sredstvima, koji je do kraja ove nedelje trebalo da se nadje na dnevnom redu sednice parlamenta. Poslednji rok za završetak rasprave o zakonima i njihovo izglasavanje istice 29. maja u ponoc, jer se u protivnom ceo tok sednice poništava. (RTS)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com