VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  21. april 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 21. 04. 2004.

USVOJENE PROMENE U PREDLOŽENOM PAKETU PORESKIH ZAKONA OTKRIVAJU PUKOTINE U VLADAJUCOJ KOALICIJI

Takse i akcize uzdrmale Vladu

Dok je ministar finansija Mladan Dinkic boravio u inostranstvu, ostavivši na poverenje svojim saradnicima i koalicionim partnerima da se pobrinu da Skupština Srbije usvoji paket poreskih zakona neophodnih za popunjavanje budžetskog deficita, poslanici republickog parlamenta “ostavši van kontrole”, usvojili su nešto drugacija rešenja, koja ministru mogu zadati dodatnu glavobolju. Tokom glasanja o poreskim rešenjima u skupštinskoj sali nije bilo ni jednog predstavnika Republicke vlade koji bi mogao da “brani” njen predlog, tako da se na kraju desilo da su izmenjena neka od rešenja zbog kojih su upravo izmene propisa i predložene.
Tako je na predlog poslanika SPO Radojla Bukvica ukinuta poznata “Šešeljeva” taksa na mobilne telefone, dok je prihvatanjem amandmana više poslanika SPS izostalo povecanje akcize na dizel-gorivo, a taksa za nošenje i držanje oružja, umesto da se poveca pet puta, kako je bilo planirano, samo ce se uskladiti sa rastom cena na malo. Neke prve racunice govore da ce deficit u republickoj kasi biti povecan za dodatnih 3 do 4 milijarde dinara, dok ima i onih koji procenjuju da ce rupa u budžetu biti produbljena za 5 milijardi. Svidalo se to nekome ili ne, predsednik parlamenta Predrag Markovic juce je tokom prepodneva potpisao usvojene zakone, tako da Vladi jedino ostaje da, ukoliko to smatra neophodnim, pred parlament izade sa ponovnim zakonskim izmenama. - Kao vršilac dužnosti predsednika Srbije javno sam obecao da necu koristiti ni jedno od ovlašcenja, a najvece ovlašcenje predsednika Srbije je da može da vraca zakone parlamentu - kaže Markovic, objašnjavajuci zbog cega je stavio svoj “paraf” na rešenja koja za Vladu mogu biti sporna. - Pošto je obaveza predsednika da potpiše sve zakone i ovaj zakon, sam potpisao, a Vlada može da ukoliko želi interveniše novim predlozima, o cemu ce parlament biti na vreme obavešten.

DSS: Ne razmišljamo o smeni ministra privrede

- Nema nikavih promena u ministarstvu privrede, to su besmislice - izjavio je šef poslanicke grupe DSS Branislav Ristivojevic, demantujuci napise u medijima da bi Dragana Maršicanina mogao zameniti eks ministar Aleksandar Vlahovic, nakon rekonstrukcije kabineta. - Tek kada u junu Maršicanin bude izabran za predsednika Srbije koalicija ce doneti odluku ko ce ga zameniti na mestu ministra privrede. Sve što se pojavilo u medijima nije tacno.

Na pitanje da li ovakav sled dogadaja može stvoriti probleme u vladajucoj koaliciji, Markovic kaže da ne veruje u takvu soluciju.
Sa njim se ne slaže šef poslanicke grupe SRS Tomislav Nikolic, koji kaže da vladajuce stranke usvajaju kontradiktorne zakone i da samim tim nemaju dovoljnu vecinu za vladanje. Najbolje bi bilo da budu raspisani vanredni izbori na svim nivoima, republicki, pokrajinski i lokalni, a radikali bi bili spremni cak i da se saglase sa pomeranjem predsednicke utakmice, kako bi opšti izbori bili održani na jesen.
- Kao covek koji je prvi predao kandidaturu, kao onaj kome trenutno rapoloženje u Srbiji dozvoljava da kaže da je favorit, spreman sam da odložimo predsednicke izbore - kaže Nikolic. - Cak i da budem izabran za predsednika republike, sa ovako nesolidnom Vladom teško bih mogao da saradujem.
Šef poslanicke grupe DSS Branislav Ristivojevic ukazuje da Zakon o akcizama nije takav da se ukoliko se izmeni u nekom delu, ruši i ceo sistem na kome njegova rešenja pocivaju. Deo amandmana bio je konstruktivan i zato su do odredene mere prihvacene, tako da su neke akcize smanjene, a neke povecane. “Zakon je usvojen i idemo dalje”, kaže Ristivojevic, napominjuci da iz Vlade ne stižu najave da ce predložiti drugacija rešenja. Na pitanje da li su pre usvajanja amandmana bile konsultacije poslanickih grupa, Ristivojevic odgovara da ih je “naravno bilo”. Povodom zahteva radikala da se organizuju vanredni izbori, Ristivojevic im porucuje da probaju da ih raspišu, “ako mogu”.

POSLE 15 GODINA OD ZAJMA ZA PREPOROD SRBIJE

Država vraca dug u cetiri rate

Pocev od 31. avgusta, država ce svim gradanima koji su 1989. upisali Zajam za privredni razvoj Srbije isplatiti prvu ratu duga u iznosu od 530 evra, koliko ce ove godine dobiti i stare devizne štediše, s tim što ce oni ovogodišnje sledovanje u kešu moci da podignu tri meseca ranije, od 31. maja. Prema odredbama zakona, koji je pre dva dana usvojen u Skupštini Srbije, citav dug po osnovu Zajma za preporod u ukupnom iznosu od 56 miliona evra država ce izmiriti u cetiri godišnje rate, s tim što svaka od njih dospeva za naplatu 31. avgusta. Naredne godine upisnici Zajma mogu da racunaju na novu, duplo vecu tranšu od 1.060 evra, posle dve godine bice isplaceni svi kojima ce država ostati dužna manje od 5.000 evra, a krajem avgusta 2007. godine za naplatu ce dospeti i sva ostala potraživanja gradana po tom osnovu.
U ovogodišnjem budžetu Srbije za servisiranje ovog javnog duga rezervisano je 13 miliona evra, a, po racunicama ministra finansija Mladana Dinkica, dogodine ce za te namene u državnoj kasi morati da se obezbedi 8 miliona evra. U 2006. godini za trecu ratu država ce morati da isplati 11 miliona, a za poslednju tranšu 24 miliona evra i taj novac ce morati da se obezbedi u budžetu za 2007.

Dinare pojela maca
Posle cekanja dugog deceniju i po, svi koji su državi pozajmili devize dobice nazad svoj novac, dok su ponovo “izvisili” oni koji su imali poverenje u nacionalnu valutu. Dinarski deo zajma, naime, “pojela” je hiperinflacija i on je, kao uostalom i dinarska štednja u bankama, jednostavno “izbrisan”, zajedno sa brisanjem mnogih nula sa tadašnjih domacih novcanica.
Tender za banku
Za razliku od stare devizne štednje, koja je bez tendera dodeljena Nacionalnoj štedionici, Vlada Srbije ce na javnom tenderu izabrati banku, koja ce biti zadužena za konverziju obaveza po osnovu zajma u obveznice i za njihovu isplatu.

- Vracanje starih dugova jedini je nacin da država i vlada steknu kredibilitet - kaže Dinkic. - U suprotnom, niko nece hteti da ponovo upisuje zajam ili kupuje obveznice države. Uostalom, nova štednja u bankama premašila je milijardu evra tek kada je država pocela da vraca staru deviznu štednju.
Zajam za privredni preporod pre 15 godina inicirao je tadašnji predsednik Srbije Slobodan Miloševic, sa ciljem da na taj nacin prikupi milijardu dolara u devizama i još toliko u dinarima. Efekat citave operacije, uprkos velikoj marketinškoj kampanji, zaustavio se na 56 miliona evra deviznog zajma (40 miliona evra u vidu namenskih deviznih depozita i 14 miliona evra u deviznim obveznicama), racunajuci i kamate od 2 posto godišnje, koje su obracunate i pripisane glavnici. Kamata po istoj stopi obracunavace se i u naredne cetiri godine, dok država ne izmiri sve svoje obaveze prema gradanima koji su pre 15 godina upisali Zajam.
Posle usvajanja zakona, Ministarstvo finansija bi uskoro, najverovatnije pocetkom naredne sedmice, kako je najavio resorni ministar Mladan Dinkic, trebalo da objavi javni poziv, kojim ce se definisati i nacin na koji ce gradani u roku od 60 dana moci da prijave svoja potraživanja po osnovu zajma. Na osnovu tih prijava posebna komisija Vlade Srbije ce u roku od 25 dana utvrditi ukupan iznos potraživanja, nakon cega ce kabinet premijera Vojislava Koštunice doneti odluku o emisiji obveznica zajma za privredni razvoj.
Te hartije od vrednosti ce, po recima ministra Dinkica, biti dematerijalizovane, registrovace se kod Centralnog registra, glasice na ime i bice prenosive, odnosno moci ce da se, uz odgovarajuci diskont, prodaju i pre roka dospeca, kao i obveznice stare devizne štednje. S tim u vezi Vlada Srbije trebalo bi svojim aktom da odredi bliže uslove i nacine korišcenja obveznica zajma pre roka dospeca. Ove obveznice glasice na evro i isplacivace se u devizama, a pre roka dospeca, kao i stara devizna štednja, moci ce da se koriste za nabavku lekova, kupovinu akcija u procesu privatizacije i nekretnina u državnom vlasništvu, placanje troškova lecenja i sahrane.

PRIVATNI SEKTOR POLAKO PREUZIMA VAŽNU ULOGU U PROIZVODNJI

Novi Sad dobro poceo?

Zastrašujuca je slika koja bi o novosadskoj privredi mogla da se dobije uvidom iskljucivo u stanje ovdašnjih velikih društvenih preduzeca, nekadašnjih “giganata” socijalistickog razvoja. Mnoga od njih zapravo više ne rade, a zaposleni ne da ne dobijaju plate, vec ni ne dolaze na posao. Ali, takva slika privrede, ne samo novosadske, u velikoj bi meri bila netacna i pružila bi samo jednu stranu medalje. Jer, i u Novom Sadu postoji niz privatnih firmi koje, cesto i daleko od ociju zvanicne statistike o privrednim kretanjima, posluju veoma dobro, makar to bilo i u sivoj zoni.
Ekonomisti ukazuju da se, nasuprot društvenom sektoru i narocito velikim idustrijskim sistemima, koji godinama imaju ogroman pad proizvodnje, privatni sektor u Srbiji krece sasvim drugacijim smerom i od 2000. godine ostvaruje prilicno velike stope rasta. Novosadska privreda tu svakako nije izuzetak, naprotiv. Veliki je broj privatnih preduzeca, koja rade dobro, a privatni sektor polako preuzima važnu ulogu i u proizvodnji, izvan svojih “tradicinalnih” delatnosti - trgovina i usluga. Pokazatelj ovog razvoja (koji je još uvek daleko od dovoljnog) može biti standard života i visina plata, koje su u Novom Sadu medu najvišim u Republici.
Iskustva istocnoevropskih zemalja koje su prošle tranziciju iz socijalizma u kapitalizam, uce nas da se takvo restrukturiranje privrede ne može sprovesti oživljavanjem velikih sistema, vec iskljucivo stvaranjem novih preduzeca, koja ce preuzeti one delove proizvodnje koji pokazuju tržišnu opravdanost, ali i osvojiti nove oblasti i tehnologije. Takode, nova preduzeca su u postkomunistickim zemljama preuzela i najveci deo radne snage koja je ostala bez posla nakon kraha prethodnog privrednog sistema.
Statisticki gledano, Novi Sad po ovim parametrima pokazuje pozitivne pomake. Prema podacima s kraja protekle godine u Južnobackom okrugu radilo je 420 društvenih preduzeca, što je duplo više nego u, na primer, Nišavskom, gde ih ima 284. No, kada se uporede podaci za privatna preduzeca onda je taj odnos 2,1 prema jedan “u korist” Novog Sada i opština koje ga okružuju: u Južnobackom okrugu privatnih firmi je 18.119, a u Nišavskom 8.624. Broj privatnih preduzeca u južnoj Backoj osetno je viši od proseka na nivou cele Srbije, a ta se razlika još povecava kada se pridodaju i preduzeca u zadružnoj svojini kojih je u Novom Sadu i okolini 720. Priliv stranog kapitala takode je jedan od presudnih faktora za oporavak privrede: Preduzeca ciji kapital potice iz inostranstva u Južnobackom okrugu ima više nego petostruko u odnosu na Nišavski okrug.

ORGANIZATORI FESTIVALA NA TVRĐAVI POVODOM IZJAVE BORE ĐORĐEVICA O FINANSIRANJU KULTURNIH DEŠAVANJA

„Exit je Srbija, a ne slike iz Haga”

Muzicki festival Exit nikad nije dobio novac od Ministarstva kulture Republike Srbije.
Kao projekat od nacionalne važnosti, Exit je od nadležnog Ministarstva dobijao samo logisticku pomoc, kao što je kancelarija u Beogradu ili gostovanje bivšeg ministra Kulture Branislava Lecica s pozorišnom predstavom na festivalu, rekao je generalni menadžer festivala Exit Bojan Boškovic povodom nekih izjava novog savetnika u Ministarstvu kulture Vlade Srbije, Bore Đordevica, poznatijeg kao frontmena “Riblje corbe”.

Exit menja imidž Srbije
Bora Đordevic je u Novom Sadu pocetkom nedelje održao prvu konferenciju za novinare kao novopostavljeni savetnik i tom prilikom najavio da ce se zalagati da prioriteti finansiranja budu kulturne delatnosti, koje imaju nacionalni i pravoslavni predznak i izrazio sumnju da ce republicko ministarstvo finansijski pomoci festival Exit, jer smatra da je novosadski festival sposoban za samostalno finansiranje.
- Exit je dogadaj od najveceg nacionalnog znacaja za Srbiju i žao mi je što neki ljudi to ne razumeju. Ovogodišnji festival prikazivace se na MTV-u, a u maju dolaze americke televizije zainteresovane za saradnju – izjavio je Boškovic. - Ako ima neki dogadaj u Srbiji koji je bolji od festivala Exit, neka neko kaže. Exit menja imidž Srbije za razliku od slika iz Haga. LJudi koji rade na festivalu su prave patriote i daju veci doprinos Srbiji od nekih pojedinaca.
Po pitanju samostalnog finansiranja Boškovic je naglasio da Edžit ide ka tome, ali je zbog niske platne moci gradana nemoguce formirati komercijalnu cenu karte. Upravo je zbog toga u narednim godinama potrebna podrška festivalu. Ideja zvana Exit okuplja mlade ljude, pozitivno utice na svakodnevnicu, ali društvo još uvek nije spremno za visoku cenu ulaznice.
Droga je u društvu, a ne na Tvrdavi
Đordevic je napravio paralelu izmedu “Zajecarske gitarijade” i festivala na Tvrdavi. Po njegovoj izjavi na konferenciji za novinare, gitarijada je služila za zbližavanje ljude i omogucavala komunikaciju. Medutim, ako se klinac na festivalu naguta ekstazija i komunicira iskljucivo sa sobom, to ne služi komunikaciji, smatra Đordevic.
- Ne znam zašto pojedinci vezuju Exit s drogom, kad taj festival traje cetiri dana. Ja bih pitao gde su ti “narkomani” tokom cele godine. U školi? Na poslu ili studiraju? - culi smo od Boškovica. – Droga je u društvu, a ne na Exitu. Saradnja s policijom je super i taj problem se na festivalu uvek svede na minimum. Vezivanje Exita s narkomanijom vreda sve Novosadane i sve one koji dolaze na Tvrdavu. Inace, sam veliki fan “Zajecarske gitarijade” i svakako toj manifestaciji treba dati podršku.
Iako, Bora Đordevic sumnja da ce republicko ministarstvo finansirati Edžit, nastojace da “Rolingstonsi” gostuju u našoj zemlji, jer su oni za njega “van svake politike”.
-Exit ne zauzima nijednu partijsku stranu, nego proevropsku opciju. Ne vidim nikakvu partijsku politiku, recimo u nastupu Igi Popa. On je zvezda kao i “Stonsi”. Ne treba bežati od znacaja Exita za Srbiju – izjavio je Boškovic. - Mi želimo što pre spajanje sa EU. Exit je vezan za ideju, a ne za granicu. Dobro je da neko postoji ko ima sluha da se pozabavi “Rolingstonsima”. To je dobro za našu zemlju, kao i dolazak “Metalike” u Beograd. Podržavamo dolazak ”Stonsa” i želimo da pomognemo u organizaciji njihovog nastupa.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 21. 04. 2004.

TELOHRANITELJ VELIMIRA ILICA NAPAO VLASNIKA GLASA I KURIRA
Radisava Rodica, vlasnika "Glasa javnosti" i "Kurira", u ponedeljak uvece pretukao je Srdan Adžemovic Adžem, šef obezbedenja ministra za kapitalne investicije Velimira Ilica, potvrdeno je u beogradskoj policiji. Kako saznaje Glas javnosti, Ilic je licno naredio napad na Rodica iznerviran kritickim napisima "Kurira" o njegovom radu u vladi. Velimir Ilic, inace, u poslednjih desetak dana preti urednicima tog lista. On je glavnom uredniku Đoki Kesicu više puta porucivao da ce biti prebijen i da pazi šta radi. (Glas javnosti)

NARUŠENA NEZAVISNOST PRAVOSUĐA
Predsednica Vrhovnog suda Srbije i clanica Visokog saveta pravosuda Sonja Brkic kaže za B92 da u predvidenim promenama pravosudnih zakona ima pozitivnih pomaka, ali da je nedopustivo da se promene izvršavaju bez konsultacija sa predstavnicima pravosuda, a da se recimo sastav Visokog saveta pravosuda menja u roku od 30 dana, pošto su ti ljudi izabrani po zakonu na pet godina: Zato kao jedini moguci zakljucak ostaje to da je na delu politizacija”, rekla je Brkic. Ministar pravde Zoran Stojkovic medutim kaže da se “ne radi o revanšizmu”, a da oni koji ce biti razrešeni mogu ponovo da se jave na konkurs za ta mesta. (B92)

MAROVIC: MLADIC NIJE U SCG
Savezni predsednik Svetozar Marovic izjavio je da se Ratko Mladic ne nalazi na teritoriji državne zajednice. On je naveo da bi bio 'veoma razocaran' kad bi Mladic bio u SCG, a da nadležni organi nisu preduzeli aktivnosti na njegovom privodjenju. Prema njegovim recima, za mnoge zemlje u regionu dobar primer saradnje sa Hagom može biti Hrvatska, cija je vlast u predizbornom periodu imala dosta rezervisan odnos prema saradnji sa sudom u Hagu, da bi u prva tri meseca svoje vladavine najviše saradjivala sa Tribunalom. Marovic ucestvuje danas u Sarajevu na sedmom samitu šefova država i vlada Procesa saradnje u Jugoistocnoj Evropi. U delegaciji SCG je i novi ministar spoljnih poslova Vuk Draškovic. (RTS)

LIDERI BALKANA U SARAJEVU
Predsednici ili premijeri Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grcke, Hrvatske, Makedonije, Rumunije , Srbije i Crne Gore i Turske, razgovarace danas u Sarajevu o regionalnoj saradnji u borbi protiv organizovaog kriminala, liberalizaciji i harmonizaciji viznog režima, saobracaju , komunikacijama i energetici. Samitu zemalja clanica Procesa za saradnju u Jugoistocnoj Evropi u ime SCG prisustvuje savezni predsednik Svetozar Marovic. (Slobodna Evropa)

ODBACEN PREDLOG ZA UKIDANJE ZAKONA O POMOCI HAŠKIM OPTUŽENICIMA
Izmenama Zakona o akcizama koje su juce usvojene u Skupštini Srbije povecane su akcize na benzin, kafu, cigarete, strana alkoholna i bezalkoholna pica. Akcize na benzin povecavaju se za tri dinara (za dizel ostaju iste), za cigarete za dinar odnosno dva. Akciza na kafu povecava se sa sadašnjih 16 dinara po kilogramu na 40 odsto od carinske osnovice. Zakon stupa na snagu osam dana po objavljivanju u Službenom glasniku, tako da se njegova primena i poskupljenje ovih proizvoda mogu ocekivati od petka, 30. aprila. Skupština Srbije juce je ukinula taksu na mobilne telefone na predlog poslanika SPO. Protiv su bili DSS i G17 plus. Republicki parlament odbio je predlog Skupštine Vojvodine da ukine u javnosti sporni Zakon o pomoci haškim optuženicima i njihovim porodicama. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com