vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 02. 04. 2004.
|
|
VLADIMIR GOATI, NAUCNI SAVETNIK INSTITUTA DRUŠTVENIH NAUKA
Srbijom vlada trijumvirat DSS-SRS-SPS
Iako od formiranja Vlade Vojislava Koštunice nije proteklo ni mesec dana, odnosi medu partnerima u vladajucoj koaliciji ozbiljno su uzdrmani posle usvajanja Zakona o pravima optuženih pred Haškim tribunalom i clanova njihovih porodica. Zbog cinjenice da je Demokratska stranka Srbije, koja je najveca stranka vladajuceg bloka, bez ikakvog zazora zaobišla koalicione partnere i ovaj kontroverzni zakon progurala uz podršku radikala i socijalista - u delu Koštunicinog tima vlada otvoreno nezadovoljstvo. Ta neuobicajena politicka situacija, prema recima naucnog savetnika Instituta društvenih nauka dr Vladimira Goatija ukazuje da u Srbiji pored formalne ili fiktivne manjinske vlade koju su formirali DSS, G17 plus i SPO-NS, postoji i fakticka vlada, u cijem sastavu su DSS, SRS i SPS. Goati je u izjavi “Dnevniku” ocenio i da je vec potpuno jasno da DSS-u više nisu ni potrebni glasovi koalicionih partnera u Vladi, jer ima snažnu podrška radikala i socijalista u parlamentu, koja toj stranci omogucava da radi šta god želi.
- U pitanju je zaista snažna podrška od preko 140 glasova u parlamentu, kao što se to videlo prilikom usvajanja Zakona o pomoci haškim optuženicima. Ta fakticka koalcija izmedu DSS-a, SRS-a i SPS-a toliko je snažna da za njih, kao što se vec pokazuje, uopšte nije bitan stav ni G17 plus, ni SPO-a, niti NS-a, jer Koštunicina vlada zastupa politicku platformu blisku onoj koju zagovara SRS, te uz podršku radikala može da radi šta god želi. Tako da G17 plus, SPO i NS zapravo predstavljaju samo administrativni deo Vlade koji nije bitan za donošenje odluka. Pretpostavljam da ni Srpska radikalna stranka na vlasti ne bi povlacila drugacije poteze od onih koje povlaci aktuelna vlada. Dakle, šta god da ucine G17 plus, SPO i NS, ne mogu da dovedu u pitanje opstanak Koštunicine vlade, jer ona ima snažnu podršku radikala i socijalista. A ta podrška ce trajati sve dok se DSS drži kursa zamrzavanja saradnje sa Haškim tribunalom. Prema tome, cak i ako G17 plus, SPO i NS odluce da istupe iz Koštunicinog kabineta, DSS ce sa radikalima i socijalistima i dalje imati imati vecinu u parlamentu - ocenio je Goati.
On je ukazao da su se problemi u komunikaciji izmedu partnera u manjinskoj vladi uocavali još od njenog sastavljanja, ali da ipak iznenaduje cinjenica da su te podele tako jasno došle do izražaja za vrlo kratko vreme.
Ne moguc dogovor o predsednickom kandidatu
Govoreci o predsednickim izborima, kao još jednom kamenu spoticanja u funkcionisanju koalicione vlade, Goati je ocenio da su svi “histericni” pozivi da se nade zajednicki kandidat, koji bi se suprotstavio zameniku predsednika SRS, besmisleni, jer se traži nešto što nije moguce.
- Nemoguce je da neko bude u savezu sa socijalistima, a da ima zajednickog predsednickog kandidata sa DSS. S druge strane, favorit predstojecih predsednickih izbora Tomislav Nikolic dosta je ublažio retoriku, dok je SRS stranka koja je trenutno u usponu - kaže Goati.
On, medutim, smatra da se eventualnom pobedom Nikolica u predsednickoj trci na politickoj sceni Srbije ništa bitno nece promeniti, jer bi sve što Koštunicina vlada radi Nikolic odobrio, kao da je vec tu.
- Cak da se nekim cudom i dogodi taj zajednicki kandidat, to bi bilo potcenjivanje inteligencije biraca, koji za takvu kombinaciju ne bi ni glasali - istakao je Goati.
|
- Vec nekoliko dana po formiranju nove vlade bilo je uocljivo potpuno odsustvo sinhronizacije njenih clanova. Ono što je potpuni paradoks je da je ta manjinska vlada formirana uz podršku socijalista, što je svojevrsni politicki savez niskog intenziteta, dok je, s druge strane, ta manjinska vlada bila medu sobom podeljena, a to se jasno videlo prilikom glasanja o tako osetljivom pitanju kao što je Zakon o pomoci haškim optuženicima. Ono je pokazalo da, pored te formalne ili fiktivne manjinske vlade, postoji i fakticka vlada, koju cine najjaca partija manjinske vlade, odnosno DSS, i radikali i socijalisti - kaže naš sagovornik.
On je upozorio i na dramaticne posledice politickog kursa fakticke vlade, ukazujuci da kroz zamrzavanje odnosa sa Hagom Srbija ulazi u novi period konfrontacije sa medunarodnom zajednicom, što ce usloviti ekonomsku krizu kakvu smo imali 1992. godine.
- Suspenzija pomoci SAD ukazuje da sledi olujno razdoblje, koje podseca na maj 1992. godine, kad je medunarodna zajednica uvela sankcije bivšoj SR Jugoslaviji. One se prvih dana nisu osecale, ali su vec nakon cetiri meseca ostvarile porazne rezultate. Mislim da je i svakom ekonomskom laiku jasno da potezi vlasti koji vode zamrzavanju odnosa sa Hagom znace da smo na putu koji vodi u nešto što smo vec preživeli - kazao je Goati.
Po njemu, medutim, odgovornost za takvu politiku u birackom telu nece biti podjednako distribuirana na sve clanove Vlade, vec ce biraci najviše kazniti nosioce ekonomskog tima u kabinetu Vojislava Koštunice - Miroljuba Labusa i Mladana Dinkica, te da ce G17 plus platiti cenu te nizbrdice kojom se krece.
|
|
GENERALNI SEKRETAR SAVETA EVROPE VALTER ŠVIMER U SKUPŠTINI SCG
Politicka volja kamen spoticanja
Generalni sekretar Saveta Evrope Valter Švimer ocenio je juce da nije primetio napredak u funkcionisanju institucija i razvoju demokratije u Srbiji i Crnoj Gori koje je Savet Evrope ocekivao, precizirajuci da je “najveci kamen spoticanja” bio nedostatak politicke volje.
Obracajuci se poslanicima Skupštine SCG Švimer je naveo da je potreba funkcionisanja institucija države preduslov za pozitivnu ocenu Studije o izvodljivosti.
Švimer je dodao da su vladavina prava i poštovanje ljudskih prava i demokratizacija društva vrednosti koje dele sve zemlje SE i Evropske unije i preduslov da SCG postane clanica EU. Švimer je zamerio što nisu formirane institucije na nivou državne zajednice i to što Ustavi Srbije i Crne Gore nisu uskladeni sa Ustavnom poveljom i što je usporena borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.
On je precizirao da je SE spreman da pomogne u dostizanju tih ciljeva.
Prema recima Švimera, bilo je potrebno vremena da se formira nova Vlada Srbije, za koju SE ocekuje da ce nastaviti zapocete reforme i ciji ce rad ta organizacija pažljivo pratiti.
Švimer je ocenio da je suocavanje sa prošlošcu neophodno, a to kako je naveo, zahteva sprovodenje pravde.
“Niz ljudi se vec našlo pred Medunarodnim krivicnim tribunalom u Hagu i apelujem na vas kao politicku elitu da aktivno unapredujete širu saradnju koja u ovom problemu postoji”, rekao je Švimer.
On je osudio nedavno etnicko nasilje na Kosovu i Metohiji, “to je bio šok za Evropu”, kao i paljenje džamija u Beogradu i Nišu, naglašavajuci da nasilje ne predstavlja kraci put ka rešavanju konacnog statusa Kosova.
Za vreme Švimerovog govora poslanici SRS nosili su majice sa likom predsednika te stranke Vojislava Šešelja i sve vreme govora su stajali. D. M.
|
|
U SUSRET TURISTICKOJ SEZONI
Uskoro vodic kroz Karlovce
Turisticka sezona u Sremskim Karlovcima pocinje s prvim danima aprila. U opštinskoj turistickoj organizaciji , za koju se još uvek pouzdano ne zna da li ce biti „skinuta’’ s budžeta i nastaviti samostalno rad, ovih dana ocekuju prve goste. Bez obzira na te statusne dileme, u ovoj organizaciji pripremaju se za docek turista.
Posetiocima, kao i do sada, nude razgledanje grada, rucak u nekom od restorana, odlazak na Stražilovo auto-vozicem, posetu fruškogorskim manastirima i Petrovaradinskoj tvrdavi. Postoji mogucnost da obidu i neki od vinskih podruma i degustiraju vino. U narednih mesec dana, trebalo bi da suvenire, uglavnom unikatne, dopune novim predmetima od drveta pogodnim za školsku decu, koja su inace najcešci posetioci Karlovaca. Po recima direktora turisticke organizacije Jovana Putice, suvenire dvadesetak proizvodaca iz Karlovaca, Novog Sada i iz drugih mesta, osim u prostorijama, prodavace i na tezgi na Trgu Branka Radicevica, a radi se i na tome da pod njihovim okriljem karlovacki amaterski slikari i vajari svoje radove takode sa punktova na centralnom gradskom trgu nude gostima.
Uskoro bi trebalo da iz štampe izade „Vodic kroz Sremske Karlovce’’, kojim ce biti obuhvacena prošlost i sadašnjost mesta, s prikazom karlovackih zdanja, licnosti koje su živele u njima, mapom gradica, spiskom restorana i vinara. Prvi dolazak turistickog voza „Romantika’’ s turistima iz Beograda u ovoj sezoni zakazan je za 2. maj. U Turistickoj organizaciji Karlovaca planiraju da u dogovoru sa ŽTP Beograd ovaj aranžman ucine atraktivnijim unošenjem novina.
Kada su u pitanju smeštajni kapaciteti, koji su rak- rana karlovackog turizma, ove sezone doci ce do znacajnog pomaka. Uz Hotel „Boem’’ u centru grada, koji raspolaže sa 20 soba sa 40 ležaja u depadansu i šest bungalova Nacionalnog parka „Fruška gora’’ na Stražilovu, Karlovci ce uskoro dobiti novi hotel na Dunavu sa cetrdesetak dvokrevetnih i trokrevetnih soba i 10 apartmana, što bi trebalo da predstavlja solidnu osnovu za prelazak sa „sendvic’’ turizma na višednevni.
|
|
U SUSRET TURISTICKOJ SEZONI
Uskoro vodic kroz Karlovce
U Starim Ledincima pocelo je uredenje obale i prilaza jezeru, cime je Mesna zajednica otpocela pripreme za otvaranje turisticke sezone. Na platou i delu obale nasuce pesak i bice napravljena ložišta od kamena. U Mesnoj zajednici pouceni iskustvom od prethodnih godina kada su turisti “roštiljali” gde god im je bilo zgodno, odlucili su da ove godine precizno odrede mesta na kojima ce loženje vatre biti moguce.
Predsednik Mesne zajednice Dejan Dešic najavljuje da ce i ove godine na jezeru biti organizovana spasilacka služba i radnici koji ce se brinuti o cistoci jezerske obale. U aprilu Ledincani organizuju tradicionalno uskršnje uredenje sela u kojem ucestvuju svi meštani.
- Akcija uredenja organizuje se svake godine, jer ostane gomila smeca koje treba skloniti. Meštani skupljaju otpad, uklanjaju divlje deponije i ciste potoke, a u tome im pomaže “Cistoca”. Mesna zajednica obezbeduje rukavice i džakove za smece i koordinira akcijom - kaže Dešic.
U sklopu priprema za turisticku sezonu je i grupno krštenje koje se vec cetvrtu godinu 12. maja, organizuje na Ledinackom jezeru. Prve godine prijavilo se tek nekoliko gradana, dok se prošle godine na jezeru krstilo više od 50 ljudi.
Joše jedna manifestacija koju organizuje Mesna zajednica je biciklisticka trka - monti bajk maraton pod nazivom “Telo, duh, ekologija”. Staza prolazi pored svih kulturno istorijskih spomenika u Starim Ledincima s ciljem na Ledinackom jezeru i trebalo bi da se održi pocetkom letnje sezone.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 02. 04. 2004.
|
|
VRHOVNISAVET ODBRANE U MELJINAMA
Sednica Vrhovnog saveta odbrane bice održana danas u Meljinama. Vrhovni savet odbrane usvojice izveštaja o radu Inspektorata odbrane, analizirati materijalno stanje u saveznom Ministarstvu odbrane i Vojsci. Clanovi VSO SCG su savezni predsednik Svetozar Marovic, predsednik Crne Gore Filip Vujanovic i vršilac dužnosti predsednika Srbije Predrag Markovic. (FoNet)
VLADA SRBIJE SMENILA DIREKTORE JAVNIH PREDUZECA
Vlada Srbije smenila je direktore više javnih preduzeca. Smenjeni su direktori Naftne industrije Srbije, Elektroprivrede Srbije, preduzeca Srbijavode, Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, Republickog zavoda za statistiku, Republicke direkcije za imovinu i Gradjevinske direkcije Srbije. Vlada je razrešila i predsednike i clanove upravnih odbora Elektroprivrede Srbije, NIS-a, ŽTP-a, JAT-a, Službenog glasnika i Srbijavoda. Dužnosti je razrešeno i nekoliko pomocnika ministara. (FoNet)
VLADA SRBIJE: NASTAVITI DIJALOG I SARADNJU SA SAD
Vlada Srbije izrazila je uverenje da odluka o suspenziji americke pomoci nece suštinski ugroziti odnose naše zemlje i SAD i zakljucila da je važno nastaviti otvoren dijalog i saradnju sa SAD. "Kao što je saopšteno iz Stejt departmenta, ne postoji vremenski rok za obnavljanje americke pomoci Srbiji", navodi se u saopštenju Vlade. Dodaje se da je Vlada Srbije do sada u više navrata saopštila da ce poštovati medjunarodne obaveze uz ocuvanje stabilnosti institucija u zemlji. (FoNet)
SKUPŠTINA SCG USVOJILA REZOLUCIJU O KOSOVU
Savezna skupština usvojila je Rezoluciju o Kosovu i Metohiji u kojoj se osuduje "organizovano nasilje nad srpskim i drugim nealbanskim stanovništvom" pokrajine. Skupština je zatražila od medunarodne zajednice da dosledno ispuni obaveze iz Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, poveca snage na Kosovu i bolje ih organizuje, i da kazni pocinioce organizovanog nasilja. U rezoluciji se osuduje svaki revanšizam, posebno paljenje dve džamije u Beogradu i Nišu. Poslanici Srpske radikalne stranke napustili su sednicu pre glasanja, protestujuci što se poslanicima obratio ministar spoljnih poslova SCG Goran Svilanovic. (B92)
|
|